Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Gibson Headstock


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταιο μηνα μονο σε αυτο το φορουμ πρεπει αν εχω δει 3 θεματα με σπασμενες gibson σε αυτο το σημειο… ειναι φοβερο πως αυτη η gibson εχει καταφερει ακομα και τα σοβαρα κατασκευαστικα λαθη,  παχος και ειδος ξυλου στο σημειο, να τα κανει σημα της… ‘’εσπασε το headstock μεσα στην σκληρη θηκη? ε ενταξη gibson είναι προβλεπεται!’’ και μιλαμε για εναμιση και 2 χιλιαρικα κιθαρες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Θα έλεγε κάποιος ότι ίσως ειναι ακριβός, αλλα η δουλεια που κάνει ειναι εξαιρετική, δες απλώς την λίστα αναμονής που έχει..

 

 

Ένας λόγος παραπάνω να πας αλλού. Κια πιο ακριβός και αναμονή..... Έχει άπειρους καλούς μαστόρους η Αθήνα.

 

Τον τελευταιο μηνα μονο σε αυτο το φορουμ πρεπει αν εχω δει 3 θεματα με σπασμενες gibson σε αυτο το σημειο… ειναι φοβερο πως αυτη η gibson εχει καταφερει ακομα και τα σοβαρα κατασκευαστικα λαθη,  παχος και ειδος ξυλου στο σημειο, να τα κανει σημα της… ‘’εσπασε το headstock μεσα στην σκληρη θηκη? ε ενταξη gibson είναι προβλεπεται!’’ και μιλαμε για εναμιση και 2 χιλιαρικα κιθαρες…

 

Πολύ σωστό σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας και γιατί επέλεξες τον συγκεκριμένο επισκευαστή??

 

Πήγα από το εργαστήριο του, είδα δουλειές του και συζητώντας μαζί του με έπεισε ότι μπορεί να το κάνει. Επίσης έχει μεγάλη εμπειρία με τις μπογιές και τα βαψίματα της Gibson, γεγονός που το διασταύρωσα και από φίλο.

Πάντως είχε πάρα πολλές κιθάρες για επισκευή στο εργαστήριό του που σου έδινε μια επιπρόσθετη εμπιστοσύνη ότι τον προτιμούν συμπάσχοντες  σαν και μένα.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβάσαι....μετά από 10 μέρες θα ψάχνεις που έσπασε....αυτή ήταν η δικιά μου που πραγματικά δεν βλέπω που τη κόλλησε ο μάστορας

dscn0210.jpg

 

Εκανε ενα ψιλο sunburst εκει και γι'αυτο δε φαινεται τιποτα, ειναι γνωστη πρακτικη σε σπασμενο headstock και πολυ πετυχημενη απ'οτι φαινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανε ενα ψιλο sunburst εκει και γι'αυτο δε φαινεται τιποτα, ειναι γνωστη πρακτικη σε σπασμενο headstock και πολυ πετυχημενη απ'οτι φαινεται!

 

To νιώθεις όταν παίζεις? Δηλαδή έχει καθόλου "αγριέψει" το σημείο ή περνάει και νίτρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι παραπάνω είχε ο Πιτ και δεν έσπαγε τπτ όταν τις κοπάναγε-πέταγε κλπ.......κάτι δεν πάει καλά με το θέμα Γίπσον τα τελευταία χρόνια, ή ιδέα μου είναι ?

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταιο μηνα μονο σε αυτο το φορουμ πρεπει αν εχω δει 3 θεματα με σπασμενες gibson σε αυτο το σημειο… ειναι φοβερο πως αυτη η gibson εχει καταφερει ακομα και τα σοβαρα κατασκευαστικα λαθη,  παχος και ειδος ξυλου στο σημειο, να τα κανει σημα της… ‘’εσπασε το headstock μεσα στην σκληρη θηκη? ε ενταξη gibson είναι προβλεπεται!’’ και μιλαμε για εναμιση και 2 χιλιαρικα κιθαρες…

 

+1

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι παραπάνω είχε ο Πιτ και δεν έσπαγε τπτ όταν τις κοπάναγε-πέταγε κλπ.......κάτι δεν πάει καλά με το θέμα Γίπσον τα τελευταία χρόνια, ή ιδέα μου είναι ?

 

 

Μαστούρα και καλή καρδιά.  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To νιώθεις όταν παίζεις? Δηλαδή έχει καθόλου "αγριέψει" το σημείο ή περνάει και νίτρο?

 

Στο βάψιμο περνάει και Νίτρο.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι παραπάνω είχε ο Πιτ και δεν έσπαγε τπτ όταν τις κοπάναγε-πέταγε κλπ.......κάτι δεν πάει καλά με το θέμα Γίπσον τα τελευταία χρόνια, ή ιδέα μου είναι ?

 

 

Αν πρόσεξες στο βίντεο κοπάναγε μόνο το σώμα. Το ευαίσθητο σημείο της Gibson είναι το Headstock που αντέχει γύρω στα 60 κιλά τάση από τις χορδές. Αν την κοπάναγε στο headstock θα είχε διαλυθεί γιατί το μαόνι είναι σχετικά μαλακό. Και μες την θήκη να σου πέσει πολύ πιθανό να σου σπάσει το headstock γιατί η τάση φόρτισης είναι οριακή και γι'αυτό κανονικά πρέπει να την ξεκουρδίζεις κανα 2-3 τόνους στην μεταφορά.

Όπως και νάχει η Les Paul είναι έρωτας (για μένα) και όταν την κρατάω κουμπώνει  πάνω μου καλύτερα και από ......γυναίκα.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου