Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Gibson Headstock


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πρόσεξες στο βίντεο κοπάναγε μόνο το σώμα.

 

Φίλοους και χωρίς παρεξήγα και να τη χαίρεσαι τη Γίπσον, αυτούνος τη πετάει και σκάει όπως λάχει, εδώ ακούμε για σπασίματα μέσα στις θήκες και κοπανιματάκια κατά λάθος. Κάπου είχα διαβάσει κάτι για τη γωνία που κάνει το headstock  αλλά ότι και να συμβαίνει, είναι απαράδεκτο για όργανα χιλιάδων .

Δεν ξέρω, δεν είμαι ειδικός, ούτε ποτέ είχα Γίπσον, κουβέντα να γίνεται  :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δλδ τι παραπάνω είχε ο Πιτ και δεν έσπαγε τπτ όταν τις κοπάναγε-πέταγε κλπ.......κάτι δεν πάει καλά με το θέμα Γίπσον τα τελευταία χρόνια, ή ιδέα μου είναι ?

 

 

Παιδια αλλο πραγμα οι 70's οι Gibson (Norlin εποχη)! Με three piece maple neck δεν καταλαβαιναν Χριστο, αλλα το one piece μαονι απο τα 80's και μετα, σπαει τι να κανουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To νιώθεις όταν παίζεις? Δηλαδή έχει καθόλου "αγριέψει" το σημείο ή περνάει και νίτρο?

 

Οχι βεβαια, τιποτα δεν καταλαβαινεις ειδικα με την αφη! Αλλα και οτι μεινει οπτικα που δεν κρυβεται τοσο ευκολα το περναει ο μαστορας ενα μικρο sunburst, με χρωμα παραπλησιο αλλα πιο σκουρο οπως στην φωτο πιο πανω, και ειναι σαν να μην εσπασε ποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια, τιποτα δεν καταλαβαινεις ειδικα με την αφη! Αλλα και οτι μεινει οπτικα που δεν κρυβεται τοσο ευκολα το περναει ο μαστορας ενα μικρο sunburst, με χρωμα παραπλησιο αλλα πιο σκουρο οπως στην φωτο πιο πανω, και ειναι σαν να μην εσπασε ποτε!

 

Εμένα η gibson είναι άσπρη άσπρη σαν το χιόνι. Εκεί τι κάνεις άμα γίνει η στραβή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η gibson είναι άσπρη άσπρη σαν το χιόνι. Εκεί τι κάνεις άμα γίνει η στραβή?

Εάν παραμένει κάτασπρη, γιατί το νίτρο κιτρινίζει με το καιρό, τότε είναι ακόμα πιο εύκολο. Στο εργαστήριο του που πήγα σήμερα είδα μια επισκευασμένη άσπρη. Συνήθως το πίσω μέρος της κιθάρας που το βλέπει λιγότερο ο ήλιος, κιτρινίζει λιγότερο.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν παραμένει κάτασπρη, γιατί το νίτρο κιτρινίζει με το καιρό, τότε είναι ακόμα πιο εύκολο. Στο εργαστήριο του που πήγα σήμερα είδα μια επισκευασμένη άσπρη. Συνήθως το πίσω μέρος της κιθάρας που το βλέπει λιγότερο ο ήλιος, κιτρινίζει λιγότερο.

 

Τι εννοείς? Πως θα κάνει sunburst στο άσπρο ή στο κιτρινισμένο άσπρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεει ο Oldtimer οτι δεν χρειαζεται sunburst σε αδιαφανη φινιρισματα, οπως το μαυρο και το ασπρο, γιατι ειναι ευκολο να κρυψεις τη δουλεια σου απο κατω! Τωρα αν το θελεις ακομη πιο λευκο βαζεις λουλάκι  ;D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο λεει ο Oldtimer οτι δεν χρειαζεται sunburst σε αδιαφανη φινιρισματα, οπως το μαυρο και το ασπρο, γιατι ειναι ευκολο να κρυψεις τη δουλεια σου απο κατω! Τωρα αν το θελεις ακομη πιο λευκο βαζεις λουλάκι  ;D!

 

Α ναι ρε παιδιά. Σόρρυ ήμουν ζαλισμένος από τη δουλειά. Μη βαράτε.

 

Δε θα με χαλούσε ένα ροζουλί burst.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αλλο πραγμα οι 70's οι Gibson (Norlin εποχη)! Με three piece maple neck δεν καταλαβαιναν Χριστο, αλλα το one piece μαονι απο τα 80's και μετα, σπαει τι να κανουμε!

 

+10000000

 

o Pete επαιζε με Les Paul DELUXE (1968-1985) που στην αρχη ειχε 3 piece mahogany neck & μετα 3 piece maple neck με Volute.

 

Η Gibson το ΔΙΟΡΘΩΣΕ το προβλημα αλλα οι ΠΕΛΑΤΕΣ της δεν την ΗΘΕΛΑΝ τη  λυση μια και το volute & το 3 piece MAPLE neck δεν τους αρεσε...και ετσι προς χαριν του vintage correctness... ::)...επεστρεψε στην original συνταγη

 

 

ΟΛΕΣ οι κιθαρες με One piece Mahogany Μπρατσο ΦΥΣΙΚΑ και θα σπασουν αν πεσουν κατω δεν ειναι προνομοιο των Gibson...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΕΣ οι κιθαρες με One piece Mahogany Μπρατσο ΦΥΣΙΚΑ και θα σπασουν αν πεσουν κατω δεν ειναι προνομοιο των Gibson...

Νικόλα θέμα κατασκευής των lp στο συγκεκριμένο σημείο είναι,δεν φταίει το μαόνι.

Σε prs πχ έχω ακούσει για απίστευτες βουτιές και ποτέ δεν έχω δεί σπασίματα τέτοιου βαθμού.

Σίγουρα όλες οι κιθάρες που είναι φτιαγμένες απο ξύλο δεν είναι αδύνατον να σπάσουν, αλλά όχι τόσο εύκολα.

Επίσης το maple είναι σκληρότερο μεν απο το μαόνι αλλά και πάλι...maple με maple και μαόνι με μαόνι πάλι μπορεί να έχουν αρκετή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου