Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος μπορούσε να δώσει μερικές πρακτικές συμβουλές (όχι αυστηρά με το γράμμα το νόμου, αλλά τι μπορεί να γίνει εδώ και τώρα) θα βοηθούσε πολύ. π.χ.:

 

-Αν έχεις σταθερή ορχήστρα επαγγελματιών μουσικών κάνε αυτό ..

-Αν υπάρχουν και μερικοί ερασιτέχνες ...

-Αν έχεις event με επαγγελματίες ...

-Αν έχεις event με ερασιτέχνες ...

-Αν έχεις και support group(s) ...

-Αν έχεις jam με πολλούς μουσικούς/groups ...

κλπ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αυτό με απασχόλησε πολύ συνάδελφε  ;D...ΠΩΣ μπορείς να το αποδείξεις;

 

Δυστυχώς εδώ δεν υπάρχει μπούσουλας ή τυφλοσούρτης....κάθε περίπτωση έχει τα δικά της (μοναδικά) pros and cons στην αποδεικτική διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν έχει δικαίωμα για αυτόφωρο;

Και μετά δικάσιμο;

Για να προσπαθήσεις να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας;

Με αμφίβολα αποτελέσματα; Στο Καφκικό Ελληνικό Δημόσιο; Χμμμμμμμμ

 

Για τους ερασιτέχνες, ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο από όλα τα μέλη της μπάντας αλλά και του ιδιοκτήτη ότι παίζεις αμισθί (με τις πιθανές συνέπειες που θα έχει στα λαμόγια) δεν με καλύπτει;

Μη μασάς. Έχω μπλοκάκι ως μεταφραστής και μπορώ να προσθέσω εύκολα και το "μουσικός" (κατά το δόγμα του "ότι δηλώσεις, είσαι" :)). Με 2 ευρώ την απόδειξη - για το χαρτί και μόνο βρε παιδί μου - σας καλύπτω όλους.

Ναι αλλά δεν υπάρχει (πέραν της απόδοσης του ΦΠΑ) και ΤΕΒΕ ανά δίμηνο και αύξηση φορολογητέων εσόδων;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για τους ερασιτέχνες, ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο από όλα τα μέλη της μπάντας αλλά και του ιδιοκτήτη ότι παίζεις αμισθί (με τις πιθανές συνέπειες που θα έχει στα λαμόγια) δεν με καλύπτει;

 

Εξ όσων έμαθα, όχι...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Για τους ερασιτέχνες, ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο από όλα τα μέλη της μπάντας αλλά και του ιδιοκτήτη ότι παίζεις αμισθί (με τις πιθανές συνέπειες που θα έχει στα λαμόγια) δεν με καλύπτει;

 

Και συμβόλαιο με αίμα ταράνδου πάλι δεν σε καλύπτει....κατά το στάδιο ελέγχου, ενώπιον δηλαδή του βεβαιούντος την παράβαση κλιμακίου ή οργάνου ή όπως το λένε.

 

Αυτοί βγήκαν για να γράψουν. Το ξέρουν...το ξέρω, το ξέρουν ότι το ξέρω.

 

Αν όμως προσβάλεις την Π.Ε.Ε. που θα σου καταλογίζει ό,τι σου καταλογίζει, θα πας σε επιτροπή του Ι.Κ.Α., όπου προεδρεύει Πρωτοδίκης (σημαντικό) .

Εκεί πιστεύω θα βρεις το δίκιο σου.

Αν όχι...υπάρχουν πάντα και τα Διοικητικά Δικαστήρια (ναι χρονοβόρα).

 

Ως προς την απόδειξη:

Π.χ.

 

Είμαι Δικηγόρος, με ασφάλεια στο Ταμείο Νομικών. (εύκολα να αποδειχθεί)

 

Φέρνω και δυο μάρτυρες , που όντως ήταν εκεί και λένε αυτό που έγινε. (Τους πιο χρηστούς και αξιόπιστους...δηλαδή τον Marathon, όχι τον Nestora (δεν θα μας πιστέψουν)   :P)

 

Λέει λοιπόν ο Ανέστης:

 

 

"....... Τότε ο Mr . Ζάικος εκεί που έπαιζε το "superstition " είδε στο πλήθος έναν ωραίο άνδρα, τον  αναγνώρισε ....και από το μικρόφωνο είπε: " Ι see Lakis Kallianides is in the crowd" "Lakis , ανέβα πάνω"."

 

Νομίζω ότι εύκολα μπορεί η επιτροπή να καταλάβει, ότι είμαι ερασιτέχνης (γιατί ώς κύρια απασχόληση είμαι δικηγόρος) , ότι έγινε κάτι αυθόρμητα και στα πλαίσια της τέχης , εντελώς περιστασιακά, και καμία φορολογική η ασφαλιστική παράβαση δεν έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρνω και δυο μάρτυρες , που όντως ήταν εκεί και λένε αυτό που έγινε. (Τους πιο χρηστούς και αξιόπιστους...

δηλ και οι τρείς μας...χάνουμε τη μέρα μας ...εάν γίνει η δίκη..... 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δηλ και οι τρείς μας...χάνουμε τη μέρα μας ...εάν γίνει η δίκη..... 8)

Οιονεί δίκη, επιτροπή είναι....γιατί έχεις να κάνεις τίποτα καλλίτερο εκείνη την ημέρα;  :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί έχεις να κάνεις τίποτα καλλίτερο εκείνη την ημέρα;  :P ;D ;D ;D

για τη πάρτη σου...χαλάλι... ;D ;D Κουφάλες δικηγόροι....όλα γίνονται για να έχετε εσείς δουλειά 8) 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Ως προς την απόδειξη:

Π.χ.

 

Είμαι Δικηγόρος, με ασφάλεια στο Ταμείο Νομικών. (εύκολα να αποδειχθεί)

 

"....... Τότε ο Mr . Ζάικος εκεί που έπαιζε το "superstition " είδε στο πλήθος έναν ωραία άνδρα, τον  αναγνώρισε ....και από το μικρόφωνο είπε: " Ι see Lakis Kallianides is in the crowd" "Lakis , ανέβα πάνω"."

 

Νομίζω ότι εύκολα μπορεί η επιτροπή να καταλάβει, ότι είμαι ερασιτέχνης (γιατί ώς κύρια απασχόληση είμαι δικηγόρος) , ότι έγινε κάτι αυθόρμητα και στα πλαίσια της τέχης , εντελώς περιστασιακά, και καμία φορολογική η ασφαλιστική παράβαση δεν έγινε.

 

Μ'αρέσεις δικολάβε μου  ;D...όμως, αν εκείνος που προσκαλείται είναι μουσικός;

Άστο καλύτερα, δυστυχώς είμαστε έρμαια των διαθέσεων των ελεγκτών...

Μέχρι κάτι, κάπως, κάποτε ν'αλλάξει (;)...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου