Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D...όμως, αν εκείνος που προσκαλείται είναι μουσικός;

Πρόσεχε και εσύ ρε παιδί μου...τις παρέες σου... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ένας μουσικός, ένας δικηγόρος και ένας διαφημιστής και πήγανε στο δικαστήριο...........

 

Να γυριστεί κι από τους ΑΜΑΝ σε σκετσάκι μετά για να διατηρηθεί (κατά το πλείστον) και η διάλεκτος.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mr Ηλία.

 

Εγω δεν λέω ότι στην πράξη δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες.

 

Τα αντιμετωπίζω κάθε μέρα, και στην πολύ χειρότερη μορφή τους.

 

Είπα μέσα σε δικαστήριο ότι ειλικρινά ευχαριστώ τις εισαγγελικές αρχές, που ασκούν ανυπόστατες ποινικές διώξεις και με κάνουν εμένα να φανώ μάγκας δικηγόρος (γιατί ο πελάτης νομίζει ότι εγώ τον αθώωσα, και όχι ότι ΔΕΝ γινόταν να καταδικαστεί γιατί απλά το κατηγορητήριο ΔΕΝ στέκει).

 

Από την άλλη, ΔΕΝ μπορώ να αφήσω την αίσθηση ότι ναι, ας είμαστε φοβισμένοι ....και να μην κάνουμε τίποτα.

 

Αν κάποιος ζει για να γρατζουνάει την κιθάρα του, αμισθί....και για την τέχνη ...ΟΧΙ να μην του το στερήσει κανείς.

 

Αλλά επιφυλάχθηκα ήδη από το πρώτο μου post.

Αυτά δεν είναι για όλους, κοστίζουν και σε χρόνο και σε χρήμα και σε ψυχισμό, και δεν τους αδικώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως προσβάλεις την Π.Ε.Ε. που θα σου καταλογίζει ό,τι σου καταλογίζει, θα πας σε επιτροπή του Ι.Κ.Α., όπου προεδρεύει Πρωτοδίκης (σημαντικό) .

 

Σημαντικο ειναι Λακη να γνωριζουμε οτι για να πας σε επιτροπη για επανεξεταση ενος προστιμου (γιατι περι προστιμων προκειται, οταν απο ελεγχο διαπιστωθουν συγγεκριμενες παραβασεις η θεωρησουν αυτοι οτι προκριται περι παραβασεων πεφτουν αμεσως τα αναλογα προστιμα), πρεπει να εχεις πληρωσει το προστιμο για να εχεις δικαιωμα να κανεις αιτηση επανεξετασης.

Αν η επιτροπη η οποια θα γινει περιπου ενα χρονο μετα κρινει τα αιτηματα σου δικαια και οτι κακως σου επιβληθηκε το προστιμο που σου επιβληθηκε περνεις τα χρηματα σου πισω με την καθαρογραφη της αποφασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σημαντικο ειναι Λακη να γνωριζουμε οτι για να πας σε επιτροπη για επανεξεταση ενος προστιμου (γιατι περι προστιμων προκειται, οταν απο ελεγχο διαπιστωθουν συγγεκριμενες παραβασεις η θεωρησουν αυτοι οτι προκριται περι παραβασεων πεφτουν αμεσως τα αναλογα προστιμα), πρεπει να εχεις πληρωσει το προστιμο για να εχεις δικαιωμα να κανεις αιτηση επανεξετασης.

Αν η επιτροπη η οποια θα γινει περιπου ενα χρονο μετα κρινει τα αιτηματα σου δικαια και οτι κακως σου επιβληθηκε το προστιμο που σου επιβληθηκε περνεις τα χρηματα σου πισω με την καθαρογραφη της αποφασης.

 

Τα ίδια ισχύουν και για την εφορία, πρέπει να προκαταβάλεις το 30% του βεβαιωθέντος αλλά και υπό αμφισβήτηση φόρου. :o ;D

 

Εγώ δεν είπα ότι είναι δίκαιο, ούτε νομοθετώ  :D ;) ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια ισχύουν και για την εφορία, πρέπει να προκαταβάλεις το 30% του βεβαιωθέντος αλλά και υπό αμφισβήτηση φόρου. Shocked Grin

 

Εγώ δεν είπα ότι είναι δίκαιο, ούτε νομοθετώ Σωτήρη.

 

Αυτο ειναι το θεμα τωρα οτι αν σε γραψουν για 5 ατομα και σου βαλουν 52500 προστιμο αντε να βρεις εσυ εστω και τα 30% (μου φαινεται οτι τα προστιμα στο ΙΚΑ ειναι 100%) δηλαδη 16000 ευρω για να πληρωσεις με την ελπιδα οτι θα αθωωθεις και μετα ενα χρονο θα τα παρεις πισω.

Οπως και να ναι τα πραγματα δεν ειναι καλα, και με τα προστιμα εκει που τα πηγανε ακομα χειροτερα.

 

Θωμα με λενε και οχι Σωτηρη.  >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν μπορεί η μοναδική λύση για τον ερασιτέχνη μουσικό να είναι take your chances και ο Λάκης βοηθός.

 

Κάπως πρέπει να υπάρχει τρόπος.

 

Δάσκαλε, είδες ότι δεν συμμετέχω στον πόνο σου για τα τζαμαρίσματα καθότι κατά την ταπεινή μου άποψη, κατά τουλάχιστον 85%, είναι ένας συνεχής και εγωιστικά μουσικός κιθαριστικός βαυκαλισμός σε πασίγνωστα και χιλιοπαιγμένα κομμάτια που προσωπικά (ως κοινό, να μην λέω ψέμματα) συνήθως με κουράζει. Το 5% των μαγικών στιγμών δεν αντισταθμίζει το υπόλοιπο. Άλλο η Jazz βέβαια........σορι.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Θωμα με λενε και οχι Σωτηρη.  >:(

 

Ι am sorry.

Γράψε λάθος!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου