Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διόρθωση:

 

Η διάταξη που υπάγομαι είναι μέχρι 2 εντολείς. για να θεωρούμαι μπλοκάκιας.

Οπότε υποθέτω ότι ρωτάς ώστε να ρυθμίσω το εν λόγω θέμα με την υπαγωγή μου σε αυτό.

 

Ούτως ή άλλως, την δήλωση την υπογράφω κάθε φορά, επομένως αν ποτέ χρειαστεί να μην υπάγομαι, δεν θα υπάγομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JIMMYPAP

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, once more.

 

Στο ασφαλιστικό κομμάτι του ΟΑΕE/ΕΦΚΑ είμαι ΟΝΤΩΣ δηλωμένος ως μπλοκάκιας.

Ο εργοδότης (το πολυτεχνείο) κρατάει όλες τις εισφορές (και τις δικές του, και τις δικές μου, btw) a priori και μου καταθέτει τα υπόλοιπα.

 

Αυτό γίνεται γιατί υπογράφω κάθε φορά μια δήλωση που λέει ότι έχω μέχρι 3 εργοδότες.

 

Υπάρχει κάποιο θέμα?

 

Πρέπει λιγάκι να το ξεκαθαρίσεις με το Πολυτεχνείο αυτό. Αν σε έχουν δηλωμένο ως "μπλοκάκι" ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ το τονίζω, δεν πρέπει να ξεπεράσεις τους 2 εργοδότες. Αν απλώς πληρώνουν τις εισφορές σου χωρίς να σε έχουν δηλωμένο ως "μπλοκάκι" τότε δεν έχεις θέμα.

 

Υπάρχουν άλλες προυποθέσεις για το μπλοκάκι ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ και άλλες ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ, πάρε το αυγό και κούρεφτο... ;D δες εδώ

 

Το «μπλοκάκι» της εφορίας και το «μπλοκάκι» του ΕΦΚΑ

 

Θέλει πολύ προσοχή το θέμα, στο φορολογικό κομμάτι δεν κινδυνεύεις να θεωρηθείς "μη μπλοκάκι" αλλά στο ασφαλιστικό πιθανώς να κινδυνεύεις να πρέπει να πληρώσεις τις ασφαλιστικές εισφορές σου μόνος σου...ξεκαθάρισέ το με το λογιστήριο του Πολυτεχνείου πρώτα πριν κάνεις οτιδήποτε ως μουσικός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως, το άρθρο που περέθεσες ήταν αρκετά σαφές.

 

Είμαι όντως "μπλοκάκιας" για το Πολυτεχνείο, δεν χωράει αμφιβολία.

 

Περνάει κανονικά τις πληρωμές μου στο site του ΕΦΚΑ κι εγώ δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα, ασχέτως που μέχρι να ξεκαθαρίσει το ζήτημα αυτό στις αρχές του 2017 πλήρωσα ΚΑΙ από την τσέπη μου ΚΑΙ μου έκαναν και κράτηση. Οπότε, αν κόψω σε πάνω από 2 εργοδότες, θα πάω στο λογιστήριο να το δηλώσω και όλα ΟΚ.

 

Ωστόσο, θέλω να σταθώ σε κάποιο άλλο κομμάτι του άρθρου:

 

*Απασχόληση σε μέχρι (3) τρεις εργοδότες-επιχειρήσεις και εφόσον υπερβαίνει τους 3, ποσό 75% του εισοδήματος να προέρχεται από τον ένα εργοδότη.

 

Αυτό είναι όντως legit?

Εγώ νόμιζα ότι έπρεπε να ισχύουν και τα 2 ταυτόχρονα ενώ εδώ λέει ότι αν έχεις μέχρι 3 εργοδότες δεν έχουν σημασία τα ποσοστά, ενώ αν έχεις πάνω από 3 τότε πρέπει να έχεις 75% και άνω στον έναν εργοδότη.

 

Η διαφορά αυτών των 2 είναι MASSIVE για εμένα. Είναι όντως έτσι?

 

Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση η αμοιβή από τα μουσικά να φτάσει ποσοστό ούτε στο 5%. Αν ποτέ φτάσει, σημαίνει ότι ζω από αυτό. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως, το άρθρο που περέθεσες ήταν αρκετά σαφές.

 

Είμαι όντως "μπλοκάκιας" για το Πολυτεχνείο, δεν χωράει αμφιβολία.

 

Περνάει κανονικά τις πληρωμές μου στο site του ΕΦΚΑ κι εγώ δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα, ασχέτως που μέχρι να ξεκαθαρίσει το ζήτημα αυτό στις αρχές του 2017 πλήρωσα ΚΑΙ από την τσέπη μου ΚΑΙ μου έκαναν και κράτηση. Οπότε, αν κόψω σε πάνω από 2 εργοδότες, θα πάω στο λογιστήριο να το δηλώσω και όλα ΟΚ.

 

Δεν είναι όλα ΟΚ, διότι αν χάσεις το δικαίωμα του ασφαλιστικού μπλοκάκια (αν ξεπεράσεις τους 2 εργοδότες) μπορεί να χρειαστεί να πληρώνεις το σύνολο των εισφορών σου μόνος σου. Το πολυτεχνείο θα αποκτήσει το δικαίωμα να μην αποδίδει τα 2/3 των εισφορών εάν δεν το επιθυμεί.

 

Μπορεί βέβαια το πολυτεχνείο να θέλει να εξακολουθήσει να πληρώνει τις εισφορές σου, γι αυτό σου είπα να συνεννοηθείς μαζί τους πρώτα.

 

Ωστόσο, θέλω να σταθώ σε κάποιο άλλο κομμάτι του άρθρου:

 

*Απασχόληση σε μέχρι (3) τρεις εργοδότες-επιχειρήσεις και εφόσον υπερβαίνει τους 3, ποσό 75% του εισοδήματος να προέρχεται από τον ένα εργοδότη.

 

Αυτό είναι όντως legit?

Εγώ νόμιζα ότι έπρεπε να ισχύουν και τα 2 ταυτόχρονα ενώ εδώ λέει ότι αν έχεις μέχρι 3 εργοδότες δεν έχουν σημασία τα ποσοστά, ενώ αν έχεις πάνω από 3 τότε πρέπει να έχεις 75% και άνω στον έναν εργοδότη.

 

Η διαφορά αυτών των 2 είναι MASSIVE για εμένα. Είναι όντως έτσι?

 

Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση η αμοιβή από τα μουσικά να φτάσει ποσοστό ούτε στο 5%. Αν ποτέ φτάσει, σημαίνει ότι ζω από αυτό. :D

 

Ναι ισχύει, γι αυτό σου είπα πως δεν κινδυνεύεις να χάσεις το προνόμιο φορολογικά (αρκεί να συντρέχουν ολες οι προυποθέσεις αθροιστικά και φυσικά να ΜΗ σε προσλάβουν πουθενά ως μισθωτό για το κομμάτι του μουσικού).

 

Πάντως, βλέποντας όλα αυτά, θα σου έλεγα εντελώς φιλικά-συμβουλευτικά τελικά να μην το κάνεις. Είναι μεγάλο το ρίσκο του να κινείσαι ανάμεσα σε δύο-τρεις διαφορετικές νομοθεσίες και να κινδυνεύεις να πληρώσεις πολλά σε φόρους και εισφορές για τόσο μικρά έσοδα...Άσε που μπορεί του χρόνου να αλλάξουν τα κριτήρια και να πρέπει πάλι να το σχεδιάσεις όλο από την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλα ΟΚ, διότι αν χάσεις το δικαίωμα του ασφαλιστικού μπλοκάκια (αν ξεπεράσεις τους 2 εργοδότες) μπορεί να χρειαστεί να πληρώνεις το σύνολο των εισφορών σου μόνος σου. Το πολυτεχνείο θα αποκτήσει το δικαίωμα να μην αποδίδει τα 2/3 των εισφορών εάν δεν το επιθυμεί.

 

Μπορεί βέβαια το πολυτεχνείο να θέλει να εξακολουθήσει να πληρώνει τις εισφορές σου, γι αυτό σου είπα να συνεννοηθείς μαζί τους πρώτα.

 

Αν γίνει αυτό, τότε το Πολυτεχνείο θα μου δίνει κανονικά όλα τα λεφτά (αμοιβή+εισφορά) όπως γινόταν μέχρι το 2017.  Δεν νομίζω ότι βγάζει λεφτά από "την τσέπη του" για να πληρώσει τις εισφορές μου. Απλώς, τα κρατάει όλα μπροστά. Η αμοιβή που είναι να πάρω έχει υπολογισμένες μέσα τις εισφορές στο ασφαλιστικό ταμείο.

 

Πάντως, βλέποντας όλα αυτά, θα σου έλεγα εντελώς φιλικά-συμβουλευτικά τελικά να μην το κάνεις. Είναι μεγάλο το ρίσκο του να κινείσαι ανάμεσα σε δύο-τρεις διαφορετικές νομοθεσίες και να κινδυνεύεις να πληρώσεις πολλά σε φόρους και εισφορές για τόσο μικρά έσοδα...Άσε που μπορεί του χρόνου να αλλάξουν τα κριτήρια και να πρέπει πάλι να το σχεδιάσεις όλο από την αρχή...

 

Και τι να κάνω? Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική για να είμαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει αυτό, τότε το Πολυτεχνείο θα μου δίνει κανονικά όλα τα λεφτά (αμοιβή+εισφορά) όπως γινόταν μέχρι το 2017.  Δεν νομίζω ότι βγάζει λεφτά από "την τσέπη του" για να πληρώσει τις εισφορές μου. Απλώς, τα κρατάει όλα μπροστά. Η αμοιβή που είναι να πάρω έχει υπολογισμένες μέσα τις εισφορές στο ασφαλιστικό ταμείο.

 

Και τι να κάνω? Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική για να είμαι καλυμμένος.

 

Στο πρώτο σκέλος, εάν είσαι σίγουρος πως δεν θα επιβαρυνθείς στις ασφαλιστικές εισφορές πάω πάσο...

 

Στο δεύτερο σκέλος, ή "μαυράκι", ή δίνεις κάποιου άλλου τα στοιχεία κατόπιν συνεννόησης μαζί του...θεωρητικά αν μπει ΙΚΑ ή επιθεώρηση μπορούν να απαιτήσουν ταυτότητα, αλλά (χωρίς να είμαι νομικός) εάν δεν συνοδεύονται από αστυνομικό προφανώς δεν είσαι υποχρεωμένος να την δείξεις. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια το πρόβλημα θα το έχει μάλλον ο μαγαζάτορας όπου θα γίνεται το live.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2018 δεν υπάρχει άλλο σενάριο...Σε κάθε περίπτωση υπάρχει ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο σκέλος, εάν είσαι σίγουρος πως δεν θα επιβαρυνθείς στις ασφαλιστικές εισφορές πάω πάσο...

 

Στο δεύτερο σκέλος, ή "μαυράκι", ή δίνεις κάποιου άλλου τα στοιχεία κατόπιν συνεννόησης μαζί του...θεωρητικά αν μπει ΙΚΑ ή επιθεώρηση μπορούν να απαιτήσουν ταυτότητα, αλλά (χωρίς να είμαι νομικός) εάν δεν συνοδεύονται από αστυνομικό προφανώς δεν είσαι υποχρεωμένος να την δείξεις. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια το πρόβλημα θα το έχει μάλλον ο μαγαζάτορας όπου θα γίνεται το live.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2018 δεν υπάρχει άλλο σενάριο...Σε κάθε περίπτωση υπάρχει ρίσκο.

 

Για την ιστορία, προφανώς και δεν με κόφτει εμένα να ασφαλιστώ σώνει και ντε.

Αν ο μαγαζάτορας όμως ζητάει στοιχεία και δεν αφήνει να παίξεις αν δεν σε ασφαλίσει, τι να κάνω?

Δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Και δεν μου αρέσει να έχω το άγχος του να συμβεί κάτι αν δώσω τα στοιχεία άλλου. Το ξέρω ότι αυτό εφαρμόζεται κατά κόρον, αλλά δεν μου αρέσει σαν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, προφανώς και δεν με κόφτει εμένα να ασφαλιστώ σώνει και ντε.

Αν ο μαγαζάτορας όμως ζητάει στοιχεία και δεν αφήνει να παίξεις αν δεν σε ασφαλίσει, τι να κάνω?

Δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Και δεν μου αρέσει να έχω το άγχος του να συμβεί κάτι αν δώσω τα στοιχεία άλλου. Το ξέρω ότι αυτό εφαρμόζεται κατά κόρον, αλλά δεν μου αρέσει σαν λύση.

 

Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ τις προάλλες έπαιξα με εξαμελή μπάντα και δεν ήθελα να ασφαλιστώ, ευτυχώς ο μαγαζάτορας ήθελε να ασφαλιστούν μόνο οι τέσσερις από τους έξι  με το σκεπτικό πως αν μπει κανείς οι δύο θα κατέβουν και θα κάτσουν στο κοινό.

 

Το φορολογικό/ ασφαλιστικό σύστημα δεν έχει πλέον καμία λογική, παρά μόνο την είσπραξη. Πόσο παράλογο είναι πχ να χάνεις το δικαίωμα της ασφάλισης ως μισθωτός εάν κάνεις 1 μεροκάματο κάπου? Ουσιαστικά σε οδηγούν στο να τα κάνεις όλα μαύρα.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να ρισκάρω να με βρουν μαύρο σε κανένα μαγαζί παρά να ρισκάρω να πληρώσω χιλιάδες ευρώ σε φόρους και εισφορές.

 

Anyway, ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσότερα μαγαζιά παίζεις "μαύρος", ήτοι δεν σου κολλάει κανένα ένσημο κανένας και ούτε λόγος γίνεται.

 

Η όλη ιστορία γίνεται για τα 1-2 μαγαζιά που ζητάνε στοιχεία.

Από ο,τι έχω καταλάβει, θα σου κάνουν σύμβαση όπως πρέπει να γίνεται όταν παρέχεις υπηρεσίες με ΤΠΥ.

Στην τελική, αν δεν γίνει έλεγχος, δεν υπογράφεις σύμβαση και δεν κόβεις ΤΠΥ και τελειώνει η ιστορία.

Αλλά αν κάτσει η στραβή, καλό είναι να είσαι καλλυμένος.

 

Το τελευταίο που θέλω να έχω στο μυαλό μου ενώ κάνω τουρ Ελλάδα είναι "αν θα σκάσει έλεγχος ΙΚΑ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μόλις είδα ότι ψηφίστηκε τροπολογία για ασφάλιση περιστασιακά απασχολούμενων μουσικών με εργόσημο. Δεν έχω δει ακόμη με τα ματάκια μου τη διάταξη του εργοσήμου όπως πλέον διαμορφώνεται για να έχω πλήρη άποψη (νομικός μεν, πολυάσχολος δε ...)

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44655

Για να δούμε...

Επεξεργασμένο από manosko
  • Ευχαριστώ 1

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου