Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια περασιά...γυρνούσα από Κυπαρισσία /Πελοπόννησο...και πάνω στη διχάλα...λέω δεν μαμείς...πάω από Πρέβεζα (τη βαριέμαι την Άρτα :P ).

Έκανα μια στάση στην ψιλή άμμο, χρυσή άμμο, κάτι με άμμο δεν θυμάμαι  ;D, ήπια έναν γκαφέ...έκανα μια βουτιά και γύρισα σπίτι  ;D ;D ;D.

Του χρόνου με το καλό.

 

Στη μικρη αμμο πηγες εκει που ξεκαλοκαιριαζει ο Τσαλικης και η Βανα Μπαρμπα.

Εν τω μεταξυ εκει συχναζει ολο το ανφαν κατε....δεν ειναι λοιπον τυχαιο που επεσες εκει...  ;D

Του χρονου που θα ρθεις θα κατεβεις παραλια και θα πεσεις πανω στο "απεναντι", εκει θα με βρεις.

Υπαρχουν πολλοι Κοζανιτες εδω και κανουν μεγαλες παρεες και ειναι λαχειο να τους βαλεις στο μαγαζι.

 

Οδιε εχουμε το πιο κουλ μαγαζι στα Συβοτα και ας λες εσυ.  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές του 1947 η ΑΓΓΛΙΚΗ κυβέρνηση έχει ανακοινώσει στις ΗΠΑ πως αδυνατούσε πλέον να συνεχίσει την ενίσχυση της ελληνικής κυβέρνησης στον αγώνα της κατά της κομμουνιστικής..

επικράτησης στην Ελλάδα.

Ο Αμερικανός πρόεδρος Τρούμαν προκειμένου να έχει ιδία άποψη , στέλνει το 1947 τον Paul A. Porter ως επικεφαλής αμερικανικής αποστολής.

Μετά από έναν περίπου μήνα, ο Porter στέλνει επιστολή προς το Υπουργείο Εξωτερικών των ΗΠΑ, γράφοντας μεταξύ των άλλων:

« Εδώ δεν υπάρχει κράτος !

Υπάρχει μόνο μία ιεραρχία πολιτικών, ο ένας χειρότερος από τον άλλον.

Μοναδική τους έννοια , η κατάκτηση της εξουσίας.

Σε ολόκληρη τη χώρα οι άνθρωποι έχουν παραλύσει από την αβεβαιότητα και τον φόβο, οι επιχειρηματίες δεν επενδύουν, οι καταστηματάρχες δεν αποθηκεύουν προμήθειες.

Και συνεχίζει:

Η δημόσια διοίκηση είναι υπερβολικά εκτεταμένη!!!!.

Οι χαμηλοί μισθοί προσαυξάνονται ΒΑΣΕΙ ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ, ( μερικοί δημόσιοι υπάλληλοι κερδίζουν μέχρι και τέσσερις φορές περισσότερο από τον βασικό μισθό τους!).

Η δημόσια διοίκηση δεν είναι σε θέση να προβεί ούτε στην είσπραξη φόρων, ή την επισκευή δρόμων.

Η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει άλλη πολιτική εκτός από το να εκλιπαρεί για ξένη βοήθεια ,απαριθμώντας θορυβωδώς τις θυσίες της Ελλάδος. !!!!

Στόχος της είναι να χρησιμοποιήσει την ξένη βοήθεια για τη διαιώνιση των προνομιών μιας μικρης κλικας που εχει την εδρα της στην πλατεία Κολωνακίου !.

Υπογραφή aul A. Porter

 

Μπορει να το εχετε ηδη διαβασει !!!Αλλα κατι μου θυμιζει ρε παιδια ( εξ'ου και το μπαχαλο με τισ Δημοσιες υπηρεσιες γενικα )

 

 

 

 

 

 

© 2013 MicrosoftΌροιΠροστασία προσωπικών δεδομένων και cookies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλή, δεν θα σχολιάσω το υπερβλακώδες σχόλιο του Αμερικάνου εν έτει 1947 !!! αλλά απλώς θα επισημάνω ότι με το παραπάνω σχόλιο, όχι απλώς δεν συνέβαλλες σε τίποτα (ούτε καν στον χαβαλέ) στη κουβέντα αλλά πας να φυτιλιάσεις ένα ζήτημα που μας αγγίζει και ίσως βγάλουμε και κάποια μικρή άκρη....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα τα θεματα...αν και δοθηκαν αρκετες σωστες απαντησεις, επιτρεψτε μου να συγκεντρωσω εδω τα παντα, προς διευκολυνση σας:

 

Το προβλημα προεκυψε με την αλλαγη του προστιμου, απο περιπου 500 ευρω, στα 10.550 ευρω. Πριν απο αυτη την αλλαγη, κανενας εργοδοτης δεν ασφαλιζε τους μουσικους, και ηταν ολοι ευχαριστημενοι :) Ε κι αμα ετρωγε κι ενα πεντακοσαρακι το χρονο, ουτε γατα ουτε ζημια.

 

Οι μουσικοι, ασφαλιζονται με δυο τροπους:

 

-Ειτε ως μισθωτοι, οπου γινεται κανονικη προσληψη στον ΟΑΕΔ, πινακας προσωπικου στην επιθεωρηση εργασιας που περιλαμβανει τον εργαζομενο, και εγγραφη του εργαζομενου στο βιβλιο νεοπροσληφθεντων του Ικα. Εχουν ΤΕΚΜΑΡΤΟ ημερομισθιο, πραγμα που σημαινει οτι δε μπορει ο εργοδοτης να δηλωσει οτι τους πληρωνει με μεροκαματο 10 ευρω ωστε να εχει μικρες ασφαλιστικες εισφορες να αποδωσει, αλλα οι εισφορες υπολογιζονται ποσοστιαια επι τεκμαρτου ημερομισθιου 40,45 ευρω, ητοι 40,45 επι 49,56% (εισφορες εργαζομενου και εργοδοτη) = 20,05 ευρω.

 

Αρα, για καθε εργαζομενο μουσικο, το κοστος του εργοδοτη περα απο το μεροκαματο του μουσικου, θα ειναι επιπλεον 20,05 ευρω που οφειλει να αποδωσει στο Ικα.

 

-Ειτε ως αυτοαπασχολουμενοι ελευθεροι επαγγελματιες, που εκδιδουν τιμολογιο παροχης υπηρεσιων προς επιτηδευματιες, αποδειξη παροχης υπηρεσιων προς ιδιωτες (σπανιο). Πανω στην καθαρη αξια του τιμολογιου, πχ 100 ευρω, γινεται κρατηση Ικα 16,5% (που ειναι οι εισφορες εργαζομενου και τις αποδιδει στο Ικα ο εργοδοτης), και μπαινει φπα 13%. Αρα, εαν κοψεις 100 ευρω, θα παρεις στο χερι 100+13-16,5 ευρω, και τα 13 θα πρεπει να τα αποδωσεις στο δημοσιο με περιοδικη δηλωση Φπα. ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 300 ΕΥΡΩ, η οποια συμψηφιζεται με τυχον οφειλες στη φορολογια εισοδηματος, ή επιστρεφεται.

 

Οι μουσικοι λοιπον, ασφαλιζονται ΜΟΝΟ στο ΙΚΑ. Τεβε, εχει ο μουσικος παραγωγος, ο ηχοληπτης, αλλα οχι ο μουσικος.

 

Επισης, στους αυτοαπασχολουμενους, η τιμολογηση γινεται ΜΕΤΑ την παροχη της υπηρεσιας. Δηλαδη, εαν εχεις "μπλοκακι", σε ενδεχομενο ελεγχο του Ικα την ωρα που παιζεις, δε μπορει να καταλογιστει προστιμο σε εσενα ή τον εργοδοτη, διοτι εισαι υποχρεωμενος να τιμολογησεις ΜΕΤΑ τη συναυλια. Εαν ομως δεν εχεις μπλοκ και δεν εισαι ασφαλισμενος ως μισθωτος, προστιμο :)

 

Η αποδειξη δαπανης, αποτελει ενα ελληνικο παραδοξο:

 

Για τους περιστασιακα απασχολουμενους σε καποιο αντικειμενο, που ΔΕΝ ειναι επιτηδευματιες, μπορει ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ να εκδωσει αποδειξη δαπανης, αφενος για να δικαιολογησει τα χρηματα που βγηκαν απο το ταμειο του, αφετερου για να φορολογηθει ο εργαζομενος. Εδω εχει παρακρατηση φορου 20% απο το πρωτο ευρω, και χαρτοσημο 3,6% που υποχρεος αποδοσης τους ειναι ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ. ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ειναι πως, ενω προκειται για νομιμη διαδικασια που προβλεπεται φορολογικα, σε περιπτωση ελεγχου απο το ΙΚΑ, ο υπαλληλος θα θεωρηθει ανασφαλιστος, και θα επιβληθουν τα προβλεπομενα προστιμα στον ιδιο και στον εργοδοτη. Επομενως, η αποδειξη δαπανης σε καλυπτει φορολογικα αλλα οχι ασφαλιστικα!!

 

-Εργοσημο (νομιζω καπου αναφερθηκε), δεν προβλεπεται στην περιπτωση των μουσικων.

 

-"Ερασιτεχνης" που ανεβηκε "μολις τωρα" για "ενα κομματι", δεν προβλεπεται προς το παρον, εχει προστιμο.

 

-Δεν απαιτειται καμια "αδεια μουσικου" για να ασκησεις νομιμα το επαγγελμα.

 

-Ολα τα προστιμα μπορουν να αμφισβητηθουν νομικα και δικαστικα, αλλα ενα μερος παντα πληρωνεται αμεσα, και σε περιπτωση δικαστικης νικης επιστρεφεται (μετα απο καμια δεκαρια χρονια και το Λακη πλουσιο). Καλυτερα λοιπον, να μην το τρως εξαρχης.

 

Και ο Θεος βοηθος :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για να καταλάβω, όταν εγώ που είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ως ιδιωτικός υπάλληλος, πάω και παίξω ως περιστασιακα απασχολούμενος και μη επιτηδευματίας σε ένα μπαράκι που λειτουργεί και χωρίς μουσική σκηνή και ο ιδιοκτήτης εκδώσει απόδειξη δαπάνης ίση με το ποσό αμοιβής μου, θα είμαι φορολογικά σωστός αλλά το ΙΚΑ θα μπορεί να κόψει πρόστιμο διότι ................

 

Παρακαλώ οι γνωρίζοντες συμπληρώστε το κενό ενθυμούμενοι ότι είμαι ήδη ασφαλισμένος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για να καταλάβω, όταν εγώ που είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ως ιδιωτικός υπάλληλος, πάω και παίξω ως περιστασιακα απασχολούμενος και μη επιτηδευματίας σε ένα μπαράκι που λειτουργεί και χωρίς μουσική σκηνή και ο ιδιοκτήτης εκδώσει απόδειξη δαπάνης ίση με το ποσό αμοιβής μου, θα είμαι φορολογικά σωστός αλλά το ΙΚΑ θα μπορεί να κόψει πρόστιμο διότι ................

 

Παρακαλώ οι γνωρίζοντες συμπληρώστε το κενό ενθυμούμενοι ότι είμαι ήδη ασφαλισμένος.

 

α)μπορούν

β)έτσι

γ)42

 

 

την ίδια απορρία έχουν και άλλοι "κλάδοι" που λειτουργούν με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Πχ σχεδόν όλες οι προωθητικές εταιρείες (οι κοπέλες που μοιράζουν, αρώματα, τυριά νουμεράκια vodafone κτλπ). Βέβαια εκεί νομίζω ότι γίνεται απλά για να γλυτώσουν τις ασφαλιστικές εισφορές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι εχουν τοση ..πρεμουρα με τις ασφαλιστικες εισφορες αφου ετσι κι αλλοιως σε 2-3 χρονια ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ...

 

Ρε,λες να θελουν να μαζεψουν χρημα για να προσλαβουν και αλλους στο δημοσιο?Γινονται στην Ελλαδα τετοια πραματα? ;D ;D ;D ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Λάκη...εάν τραγουδάμε από κάτω...και μπεί το ΙΚΑ...πληρώνουμε πρόστιμο?

 

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι εχουν τοση ..πρεμουρα με τις ασφαλιστικες εισφορες αφου ετσι κι αλλοιως σε 2-3 χρονια ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ...

Γιατί θέλουμε λεφτά για να αγοράσουμε την Αμερική που θα σκάσει σε καμμιά βδομάδα...εγώ έχω ήδη καταθέσει προσφορά να αγοράσω τη Gibson φίλος ;) ;D...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για να καταλάβω, όταν εγώ που είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ως ιδιωτικός υπάλληλος, πάω και παίξω ως περιστασιακα απασχολούμενος και μη επιτηδευματίας σε ένα μπαράκι που λειτουργεί και χωρίς μουσική σκηνή και ο ιδιοκτήτης εκδώσει απόδειξη δαπάνης ίση με το ποσό αμοιβής μου, θα είμαι φορολογικά σωστός αλλά το ΙΚΑ θα μπορεί να κόψει πρόστιμο διότι ................

 

Παρακαλώ οι γνωρίζοντες συμπληρώστε το κενό ενθυμούμενοι ότι είμαι ήδη ασφαλισμένος.

 

Αν εισαι ηδη ασφαλισμενος στο ΙΚΑ δεν υπαρχει περιπτωση να σου κανεις κανεις τιποτε, ειτε σε οποιονδηποτε αλλον κρατικο οργανισμο (οχι ΟΑΕΕ, αν εισαι πχ δημοσιος υπαλληλος).

Απλα το αφεντικο του μαγαζιου πρεπει να εχει ηδη επικοινωνησει με το ΙΚΑ και να εχει αναφερει την περιπτωση σου.

Παρεπιμπτοντως τα προστιμα ετσι και αλλιως δεν αφορουν τον ασφαλιζομενο αλλα παντα το αφεντικο.

Οταν ο εργοδοτης απασχολει τετοιο προσωπικο (σαν και σενα) ειναι υποχρεωμενο να το εγγραφει παντα στο βιβλιο του ΙΚΑ, και αν δεν κανω λαθος πληρωνει ενα μικρο ποσο το οποιο πηγαινει οχι στον ασφαλιζομενο αλλα στο ΙΚΑ (5 ευρω αν δεν κανω λαθος).

 

Ελπιζω να βοηθησα φιλως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου