Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Ειτε ως αυτοαπασχολουμενοι ελευθεροι επαγγελματιες, που εκδιδουν τιμολογιο παροχης υπηρεσιων προς επιτηδευματιες, αποδειξη παροχης υπηρεσιων προς ιδιωτες (σπανιο).

 

Τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που αναφέρεις, είναι αθεώρητα όπως ισχύει εδώ και κάποιο καιρό για τους ασφαλισμένους στον ΟΑΕΕ;

 

Ευχαριστούμε που συγκέντρωσες σε ένα ποστ και έβαλες σε μια σειρά - ότι μπορούσες έκανες δηλαδή ο άνθρωπος - τα κομμάτια του παζλ μπάχαλου που προσπαθούμε να λύσουμε εδώ και τόσες σελίδες.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Λάκη...εάν τραγουδάμε από κάτω...και μπεί το ΙΚΑ...πληρώνουμε πρόστιμο?

 

+1000 ;D

 

Και αν όχι, τότε ποιος ορίζει το πάνω και το κάτω? (καμερα σε μένα)Στο Μουσείο Ανωγειανάκη, έχει ποτηρια κρασιου και κουτάλια ως μουσικά όργανα (δειξε τα βιβλια)...αν τα χτυπάμε θεωρούμαστε μουσικοί επι τω έργω? Μήπως η λύση είναι να φύγουν τα υπερυψωμένα πατάρια? (καμερα σε μένα). Τι ειναι αυτά που θελουν να ξέρουμε οι σιωνιστικοι κύκλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που αναφέρεις, είναι αθεώρητα όπως ισχύει εδώ και κάποιο καιρό για τους ασφαλισμένους στον ΟΑΕΕ;

 

Ευχαριστούμε που συγκέντρωσες σε ένα ποστ και έβαλες σε μια σειρά - ότι μπορούσες έκανες δηλαδή ο άνθρωπος - τα κομμάτια του παζλ μπάχαλου που προσπαθούμε να λύσουμε εδώ και τόσες σελίδες.

 

Να ' σαι καλα.

 

Ναι, τα ΤΠΥ ειναι αθεωρητα, ανεξαρτητως εαν ειναι για ασφαλισμενους του ΟΑΕΕ ή του ΙΚΑ (ξαναλεω εδω οτι οι μουσικοι ασφαλιζονται στο ΙΚΑ), ενω οι Αποδειξεις Παροχης Υπηρεσιων, ειναι θεωρημενες.

 

Επισης, να διευκρινισω εδω, οτι οι αποδειξεις δαπανης μπορουν να κοβονται μονο προς Μη Επιτηδευματιες που δεν ασκουν Ελευθεριο Επαγγελμα. Οι μουσικοι ανηκουν στα κατονομαζομενα ως ελευθερια επαγγελματα, οποτε η αποδειξη δαπανης αποκλειεται ετσι κι αλλιως ως σεναριο για τους μουσικους. Το οριο ειναι 5000 ευρω ετησιως.

 

Τελος, εαν καποιος ειναι μισθωτος σε πρωινη δουλεια, αυτο ΔΕΝ αναιρει την υποχρεωση του να ασφαλιζεται οπουδηποτε αλλου εργαστει απο τον δευτερο εργοδοτη. Αρα, ακομα και περιστασιακα να κανει ενα λαιβ το μηνα, θα πρεπει να ασφαλιστει κανονικα, ειτε με το σεναριο της πληρους προσληψης που περιεγραψα προηγουμενως, είτε να εκδιδει τιμολογιο παροχης με κρατηση Ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

-Ολα τα προστιμα μπορουν να αμφισβητηθουν νομικα και δικαστικα, αλλα ενα μερος παντα πληρωνεται αμεσα, και σε περιπτωση δικαστικης νικης επιστρεφεται (μετα απο καμια δεκαρια χρονια και το Λακη πλουσιο). Καλυτερα λοιπον, να μην το τρως εξαρχης.

 

Και ο Θεος βοηθος :)

 

 

 

Ξέρω ότι το λες αστειευόμενος  και προς θεού δεν παρεξηγήθηκα.

 

Έρχονται στιγμές όμως , που και όλα νομότυπα να είναι, το πρόστιμο σκάει…γιατί…γιατί «έτσι θέλω» (εξήγησα παραπάνω τι και πως) .

 

Εγώ προσωπικά αυτό ΔΕΝ το ανέχομαι.

 

Ούτε εξωθώ κανέναν σε δικαστήρια, και το διευκρίνισα από την πρώτη στιγμή.

 

Πάντα  υπάρχει η δυνατότητα της ένστασης κατά της πράξης  ή της διοικητικής προσφυγής…και το καλλίτερο αυτό το βλογημένο το 244 του Ποινικού Κώδικα.

 

Δεν είναι λίγες οι φορές που το «κράτος» αυθαιρετεί, και έρχονται τα Δικαστήρια και αποδίδουν όντως δικαιοσύνη.

 

Προσωπικά, αισθάνομαι ασφαλής, όταν έχω την τύχη να βλέπω καθημερινά γενναίες αποφάσεις ακόμα και από Πρωτοδίκες.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι το λες αστειευόμενος  και προς θεού δεν παρεξηγήθηκα.

 

Έρχονται στιγμές όμως , που και όλα νομότυπα να είναι, το πρόστιμο σκάει…γιατί…γιατί «έτσι θέλω» (εξήγησα παραπάνω τι και πως) .

 

Εγώ προσωπικά αυτό ΔΕΝ το ανέχομαι.

 

Ούτε εξωθώ κανέναν σε δικαστήρια, και το διευκρίνισα από την πρώτη στιγμή.

 

Πάντα  υπάρχει η δυνατότητα της ένστασης κατά της πράξης  ή της διοικητικής προσφυγής…και το καλλίτερο αυτό το βλογημένο το 244 του Ποινικού Κώδικα.

 

Δεν είναι λίγες οι φορές που το «κράτος» αυθαιρετεί, και έρχονται τα Δικαστήρια και αποδίδουν όντως δικαιοσύνη.

 

Προσωπικά, αισθάνομαι ασφαλής, όταν έχω την τύχη να βλέπω καθημερινά γενναίες αποφάσεις ακόμα και από Πρωτοδίκες.

.

 

Φυσικα και το ειπα χιουμοριστικα, και εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες. Πολλες φορες επιβαλλονται προστιμα χωρις σοβαρο λογο, και πολυ καλα κανουν οσοι προσφευγουν εναντιον του κρατους οταν αυτο αυθαιρετει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος, εαν καποιος ειναι μισθωτος σε πρωινη δουλεια, αυτο ΔΕΝ αναιρει την υποχρεωση του να ασφαλιζεται οπουδηποτε αλλου εργαστει απο τον δευτερο εργοδοτη. Αρα, ακομα και περιστασιακα να κανει ενα λαιβ το μηνα, θα πρεπει να ασφαλιστει κανονικα, ειτε με το σεναριο της πληρους προσληψης που περιεγραψα προηγουμενως, είτε να εκδιδει τιμολογιο παροχης με κρατηση Ικα.

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 14 σελιδες ακρη δεν εχει βρεθει και ουτε προκειται!!!!!!!!!! ;D

@audiokostas : ΔΕν φυτιλιαζω τιποτε Κωστα,απλα η επιστολη του Αμερικανου Paul Porter στον τοτε Προεδρο του Τρουμαν μου εφερε στην μνημη οτι 66 χρονια μετα ??? ελαχιστα πραγματα εχουν αλλαξει στην Νοοτροπια αυτου του κρατους που κανει οτι μπορει για να εχει αιχμαλωτο τον πολιτη του που θελει να δημιουργησει (οτιδηποτε !!) ,να κερδισει τιμια και οτι αλλο τελος παντων ειναι θεμιτο σε μια κοινωνια. :'(

Αυτο δεν πραγματευεται αυτο το Thread ; Προσπαθουμε να βγαλουμε ακρη 3 μερες τωρα !!!Aντε να δουμε!!

Ας μην αναλωθουμε με τις μνημες μας που δυστυχως ειναι ξεχασμενες απο την πλειοψηφια του Ελληνικου λαου!!Τελευταιο : Θυμασθε το σχεδιο MARSHALL;  ΑΝ ΟΧΙ ανατρεξτε στις βιβλιοθηκες και εφημεριδες της εποχης και μαθετε που πηγαν τα λεφτα !!! >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 14 σελιδες ακρη δεν εχει βρεθει και ουτε προκειται!!!!!!!!!! ;D

@audiokostas : ΔΕν φυτιλιαζω τιποτε Κωστα,απλα η επιστολη του Αμερικανου Paul Porter στον τοτε Προεδρο του Τρουμαν μου εφερε στην μνημη οτι 66 χρονια μετα ??? ελαχιστα πραγματα εχουν αλλαξει στην Νοοτροπια αυτου του κρατους που κανει οτι μπορει για να εχει αιχμαλωτο τον πολιτη του που θελει να δημιουργησει (οτιδηποτε !!) ,να κερδισει τιμια και οτι αλλο τελος παντων ειναι θεμιτο σε μια κοινωνια. :'(

Αυτο δεν πραγματευεται αυτο το Thread ; Προσπαθουμε να βγαλουμε ακρη 3 μερες τωρα !!!Aντε να δουμε!!

Ας μην αναλωθουμε με τις μνημες μας που δυστυχως ειναι ξεχασμενες απο την πλειοψηφια του Ελληνικου λαου!!Τελευταιο : Θυμασθε το σχεδιο MARSHALL;  ΑΝ ΟΧΙ ανατρεξτε στις βιβλιοθηκες και εφημεριδες της εποχης και μαθετε που πηγαν τα λεφτα !!! >:(

Για να στο κάνω πιο απλό, οι άναφορές ενός Αμερικάνου απεσταλμένου σχετικά με το Ελληνικό δημόσιο σε ένα διαλυμένο από τον Β' Παγκόσμιο και Εμφύλιο πόλεμο κράτος και οι νουθεσίες σου σχετικά με την ανάγνωση της ιστορίας και του σχεδίου Marshall (όχι αυτόν με τους ενισχυτές), έχουν ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ σχέση με τον τρόπο που ψάχνουμε να βρούμε προκειμένου οι ερασιτέχνες (αλλά υποθέτω και οι επαγγελματίες) να παίζουμε περιστασιακά την μουσικούλα μας στα κλαμπάκια χωρίς να έχουμε προβλήματα (και εμείς και οι ιδιοκτήτες) με το νόμο.

 

Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου