Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Λοιπόν μίλησα με φίλους-ελεγκτές στο Ι.Κ.Α. για το θέμα, και τους έθεσα ειδικά το ζήτημα που μας απασχολεί (χομπίστας μουσικός ή τζαμάρισμα με μουσικό που έτυχε να βρεθεί εκεί):

 

Μου είπαν τα εξής:

 

Οι μουσικοί εαν παίζουν τακτικά σε μαγαζί πρέπει να ασφαλίζονται .&- (Αυτό το ξέραμε)

 

Αν το κανουν περιστασιακά (δεν υπάρχει ακόμη διάκριση χομπίστας- επαγγελματίας) μάλλον θα ασφαλίζονται με εργόσημο για εκείνη την ημέρα (ακόμη δεν ήρθε οδηγία γι' αυτό όμως σε αυτούς) ...πάντως εάν σε πιάσουν μέχρι να λυθεί το θέμα (αν-όταν λυθεί) οι ελεγκτές να παίζεις, θα σε γράψουν και μετά είναι θέμα απόδειξης ότι στην τάδε επιχείρηση δεν ήσουν εκεί με εξαρτημένη εργασία (αυτά που λέγαμε, μην επαναλαμβανόμεθα, το ξέραμε- αυθαίρετο τεκμήριο υπέρ της εξαρτημένης εργασίας).

 

Εργόσημο:

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63860048

 

Το συμπέρασμα (για ακόμα μια φορά), το πρόβλημα το έχει ο καταστηματάρχης, και σε αυτόν τελικά είναι το ρίσκο αν θα επιτρέπει στο κατάστημά του να γίνεται αμισθί live από ερασιτέχνες ή να ανέβει στο πατάρι να τζαμάρει κάποιος μουσικός.

 

Είναι η συνήθης τακτική , "σας αντιμετωπίζουμε όλους ως παράνομους", μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο...δηλαδή το τεκμήριο  αθωότητας σε reverse mode.

 

Το ίδιο κάνει και η εφορία.

 

Με αυτή την πρακτική θα συμβούν πολλά κουφά.

Σε καμία ταβέρνα, που έχει κρεμασμένα μπουζούκια και κιθάρες.... ;D ;D

Σε καμία συναυλία του VAI, θα μπουκάρουν μέσα και θα γράψουν τον ιδιοκτήτη και τους οργανωτές για παράνομη και ανασφάλιστη εργασία αλλοδαπού.....και πάει λέγοντας.... ;D ;D

 

edit:

 

Μπορώ να σκεφτώ μερικές λύσεις, η οποίες στην ουσία θα βοηθήσουν την απόδειξη μόνο κατά το στάδιο ένστασης ή προσφυγής, διότι το πρόστιμο θα πέσει anyway.

 

Δεν νομίζω ότι  έχει καμία απολύτως σημασία να τίς αναφέρω τώρα, διαρκούσης αυτής της πρακτικής (με τον φόβο του μεγάλου προστίμου δεν νομίζω εύκολα να ρισκάρει κανείς μαγαζάτορας τζαμαρίσματα ή αμισθί ερασιτένχες).

 

Ελπίζω (πάντα σε ευχολόγια καταλήγουμε) να λυθεί το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΟΧΙ ανατρεξτε στις βιβλιοθηκες και εφημεριδες της εποχης και μαθετε που πηγαν τα λεφτα !!! >:(

 

Πριν προλαβει ο Superfunk, ο Στουπας και οι λοιπες κομμουνιστικες δυναμεις να σου πουν απαντω :

 

Τα λεφτα του σχεδιου Marshall αλλα και ολη η στρατιωτικη βοηθεια που δεχθηκε η Ελλαδα τα χρονια του εμφυλιου πηγαν για να γινουμε Σοβιετια. Και εκει τους ξεγελασαμε τους μαλακες τους Αμερικανους.Οτι και να κανανε για να μας ενταξουν στη Δυση πηγε στραφι. Να τα σχεδια marshall, να η στρατιωτικη βοηθεια, να το ενα, να το αλλο, αλλα εμεις τα καταφεραμε. Γιναμε Σοβιετια

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να στο κάνω πιο απλό, οι άναφορές ενός Αμερικάνου απεσταλμένου σχετικά με το Ελληνικό δημόσιο σε ένα διαλυμένο από τον Β' Παγκόσμιο και Εμφύλιο πόλεμο κράτος και οι νουθεσίες σου σχετικά με την ανάγνωση της ιστορίας και του σχεδίου Marshall (όχι αυτόν με τους ενισχυτές), έχουν ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ σχέση με τον τρόπο που ψάχνουμε να βρούμε προκειμένου οι ερασιτέχνες (αλλά υποθέτω και οι επαγγελματίες) να παίζουμε περιστασιακά την μουσικούλα μας στα κλαμπάκια χωρίς να έχουμε προβλήματα (και εμείς και οι ιδιοκτήτες) με το νόμο.

 

Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο.

 

Eγω το καταλαβαινω αλλα το αιχμαλωτος πολιτης δεν σου λεει τιποτα;;;.Αυτη η τακτικη του κρατους μας κανει εδω και 3 μερες να προσπαθουμε να βγαλουμε ακρη  και να μην μπορουμε.Ο LK ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΩΣΤΑ .

Απο τα λεγομενα του συμπεραινω οτι ισχυει το : Πιασε το αυγο και κουρευτο !!.Οποιον και να ρωτησεις θα σου λεει το μακρυ και το κοντο του.Σε βλεπω στο τμημα με το μπασο παραμασχαλα να κανεις δηλωσεις και να κολλας χαρτοσημα ,κλπ,κλπ. ;D ;D

 

Μια πληροφορια της τελευταιας στιγμης.Ο κουμπαρος μου επαιξε με μια ορχηστρα σεσσιον για 3 ωρες σε ενα club στην Γλυφαδα .Τους εγινε κανονικη προσληψη απο την επιχειρηση  ;) .Οι κανονικες επιχειρησεις που εχουν συχνα η και μονιμα live δεν αντιμετωπιζουν προβλημα οι αλλες (τα μπαρακια -καφε κλπ) μαλλον θα εχουν αφου αν περασει ο ελεγχος η πεσει καρφωτη απο τον απεναντι ανταγωνιστη του τοτε δεν την γλυτωνουν !! Δυσκολα τα πραγματα ! 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω να πω πάντως, πως αν γίνει καμιά στραβή με το ΙΚΑ σε συναυλία του σεχ μόνδελ Νέστορα, οι Αγαναχτισμένες θα ξαναβγούν στο Σύνταγμα και θα ρίξουν τη κυβέρνηση με τις φένδερε και τις γίπσον μαζί

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα... ψάχνω κι εγώ πολύ αυτό το θέμα και από τις 2 όχθες καθώς παίζω περιστασιακά σε μαγαζιά με τις μπάντες που έχω αλλά είμαι και ιδιοκτήτης ενός πολυχώρου ο οποίος φιλοξενεί 2-4 live το μήνα.

 

Πραγματικό χάος!

 

1. Για τις αμοιβές πρέπει πάντα να συντάσσεται ιδιωτικό συμφωνητικό για όλους τους μουσικούς έστω κι αν αυτό είναι με μηδενική αμοιβή. Ψάχνοντας τους νόμους βέβαια, αντιλαμβάνομαι πως δεν είναι υποχρεωτικό να το έχεις καταθέσει στην εφορία πριν το live. Ο νόμος λέει εντός 10ημέρου από την υπογραφή. Επίσης η έκδοση ΑΠΥ από έναν μόνο μουσικό δε μας καλύπτει καθώς οι υπόλοιποι παραμένουν στον αέρα.

Για την απόδειξη δαπανών σίγουρα γίνεται να το κάνεις αν και εφόσον ο μουσικός δεν ασκεί ελεύθερο επάγγελμα. Δηλαδή αν π.χ. ο κιθαρίστας είναι επαγγελματίας διακοσμητής δεν μπορώ να του κόψω απόδειξη δαπάνης. Θα πρέπει αυτός να ανοίξει κωδικό μουσικού και να κόψει παροχής.

Τώρα αν προχωρήσουμε σε πρόσληψη του μουσικού για μία μέρα, επειδή είναι τεκμαρτά (με εκ περιτροπής απασχόληση) δε χρειάζεται ιδ.συμφωνητικό και τα μεροκάματα είναι 61 ευρώ για τον τραγουδιστή και 47 για κάθε μουσικό.

 

2. Για την ασφάλιση, που είναι το μέγα πρόβλημα, αν βγει εργόσημο θα είναι ευχής έργο. Μας λύνει τα χέρια σαν μαγαζάτορες και σαν μουσικοί θα πρέπει ΝΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ να παίζουμε με εργόσημο. Εγώ ειλικρινά έχω σκεφτεί τον τελευταίο καιρό να κόβω εργόσημο στους μουσικούς για άσχετη ειδικότητα. Η έκδοση εργοσήμου γίνεται πανεύκολα μέσω e-banking και ξενοιάζεις, ενώ το κόστος δεν είναι και τεράστιο (ανάλογο με την αμοιβή που δηλώνεις).

Τυπικά αυτή τη στιγμή αν ένα bar έχει κάθε βδομάδα ένα live πρέπει να κάνει προσλήψεις όλων των μουσικών και να τους απολύει μετά. Μία διαδικασία ιδιαιτέρως χρονοβόρα αφού πρέπει να κάνεις ηλεκτρονικά την πρόσληψη, να γράφεις στο "πορτοκαλί" βιβλίο του ΙΚΑ όλους και μετά να τα ίδια για την απόλυση. Άσε που αν κάποιος π.χ. παίρνει επίδομα ανεργίας τον σκότωσες... :P

 

3. Ένας νέος ανασταλτικός παράγοντας για τα live είναι φυσικά η ΑΕΠΙ η οποία προχθές με πήρε τηλέφωνο και με ενημέρωσε ότι γνωρίζει ότι έχω αυτή την εβδομάδα live για το οποίο θα πρέπει να πληρώσω 75 ευρώ +ΦΠΑ για έκτακτη ζωντανή εμφάνιση. Εννοείται ότι πληρώνω κοντά στα 2.000 ευρώ το χρόνο κανονικά και αυτό ήταν έξτρα.

 

Άρα λοιπόν, για να φέρω εγώ μία ερασιτεχνική μπάντα με 3 άτομα που ζητάει να αμειφθεί με π.χ. 300 ευρώ, το κόστος για μένα φτάνει (αν γίνουν όλα τυπικά) γύρω στα 550 ευρώ. Μαζί με τον ηχολήπτη, τις αφίσες κτλ φτάνει 700 ευρώ. Ασύμφορο πραγματικά. Το οποίο μας οδηγεί είτε στο να σταματήσουμε τα live, είτε να αδυνατούμε να παρουσιάσουμε μία καλή μπάντα στο κοινό μας και να αναγκαζόμαστε να φέρνουμε ερασιτέχνες (με την κακή έννοια). Είτε να πιέζουμε συνεχώς τους καλλιτέχνες να παίζουν για ένα κομμάτι ψωμί το οποίο κι αυτό είναι τραγικό.

 

Πραγματικά τελευταία έχω προβληματιστεί πάρα πολύ με αυτό το θέμα... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιλικρινα ευχαριστουμε ,εισαι πολυ διαφωυιστικος.Αλλα το θεος βοηθος εξακολουθει να παραμενει(βαρδα μην πεσεις σε κανενα ''πονηρο ''υπαλληλο του ΙΚΑ κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Σε παλιοτερο θέμα είχα ανεφερθει απεξω απεξω για το νομικο κομματι των Live που παιζουμε ανα καιρους, απο διαβολικη συμπτωση διαβασα αυτο το κειμενο σημερα και σας το ποσταρω.

 

http://alive.gr/gr/alive-a-kicking/item/4151

 

Περιμένω τα σχολία σας.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα κι εγώ χθες. Θα πηγαίνουμε να παίξουμε λάιβ, και θα πρέπει να κουβαλάμε δικαιολογητικά και να περνάμε από 10 γκισέ, σαν να είμαστε στην εφορία.

Την αναφορά στην ΑΕΠΙ την βρήκα λίγο άκυρη και άσχετη με το θέμα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=200603.0

15 ΣΕΛΙΔΕΣ EINAI ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ .Το θεμα ειναι νομιζω εξαντλημενο.Απλως ο τυπος στο συγκεκριμενο site το πηρε χαμπαρι τελευταια.

Υπαρχει πραγματι οδηγια των συναρμοδιων υπουργειων  να ''τσακισουν'' την συγκεκριμενη κατηγορια μαγαζιων, ερασιτεχνων μουσικων που βγαζουν κανα μαυρο φραγκο απο μερικα live το μηνα κλπ,κλπ.

Υπ'οψη οτι και συμφωνητικο περι αμισθι εργασιας να υπογραψεις  θα γινει ελεγχος καταποσο αυτο ειναι νομοτυπο και ισχυει στην ουσια!!Γιατι η δικαιολογια που αναγραφεται περι παρουσιασεως ''καποιας δουλειας(δισκου πχ) δεν ειναι παντα πιστευτη καθ'οτι αυτο πρεπει να αποδειχθει με 2-3 τροπους (ανακοινωση του event στουν τυπο ,sites κλπ ) :P .Το πιθανοτερο ειναι να φαει το μαγαζι το προστιμο να σε τραβανε σε δικαστηρια -ποιος ξερει για ποσα χρονια μετα - και αντε ν'αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας !!!

Οποτε παπαλα και τα μικρα ερασιτεχνικα live (τροπος του λεγειν ερασιτεχνικα δηλαδη )!!! ::)

Αν εισαι δε δημοσιος υπαλληλος + ερασιτεχνης μουσικος τοτε ειναι πιθανο να εχεις και ντραβαλα με την υπηρεσια σου (ποιος ξερει τι θα εφευρουν παλι ...για σκεφτειτε το ;;;;) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου