Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει πραγματι οδηγια των συναρμοδιων υπουργειων  να ''τσακισουν'' την συγκεκριμενη κατηγορια μαγαζιων, ερασιτεχνων μουσικων που βγαζουν κανα μαυρο φραγκο απο μερικα live το μηνα κλπ,κλπ.

 

Και "υπάρχει" και "πράγματι" και "οδηγία" και "υπουργείων" και "τσακίσουν" και την "συγκεκριμένη κατηγορία";

 

Τι λες ρε Περικλή.... Χημεία και Κέρατα γίνονται εδώ....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το μαύρο φράγκο ζει και βασιλεύει, φίλος. Δυστυχώς για την χώρα.

 

Το πρόβλημα για μένα σαν πολίτη και μουσικό δεν είναι να μην πληρώσω ένα ποσοστό φόρου. Το θέλω αυτό.

Το πρόβλημα είναι αυτή η κοροϊδία του ασφαλιστικού ταμείου.

Πέραν του ότι είναι στις αράχνες και δεν ξέρουν τι κάνουν όπως αποδείχτηκε, δεν είναι σε θεση να μου πουν καν τι μου προσφέρουν, το επιβάλουν δια ροπάλου (για το καλό μου) σαν μονοπώλιο με κόστος που ορίζουν οι ίδιοι. Στην ουσία μου επιβάλουν να μη κάνω έστω και κάτι που πληρώνεται λίγο, καθώς το ασφαλιστικό χαράτσι είναι άλλο τόσο για το μαγαζί/εργοδότη που το κάνει ασύμφορο για όλους.

 

Τι υποκρισία-ηλιθιότητα... Αποκλείοντας με έτσι απο οποιαδήποτε μορφή εργασίας αλλά και την όποια φορολογική εισφορά μπορεί να προκύψει. Αυτό δυστυχώς ισχύει σε κάθε κλάδο εργασίας στην Ελλάδα. Τώρα ήρθε και στους ημι-επαγγελματίες μουσικούς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφερω οτι το παραπανω θεμα δεν το ειχα διαβασει ολοκληρο, παρα μονο στην αρχη που νομιζω οτι ανεφεροταν για καταστηματα του εξωτερικου.

Ομως στην συνεχεια του θεματος "Προωθηση demo" που ειχε ανοιξει ενας συνφορουμιτης ειχα αναφερει οτι εξετασα κατα το παρελθον μαζι και με δικηγορους πιθανες λυσεις σε τετοιου ειδους προβληματα, ακομα και με την ιδρυση ΜΚΟ, οποτε μιας και επεσε στην αντιληψη μου ειπα να το ποσταρω για να αναδειχτουν ακομα μια φορα τα προβληματα των μικρων/ερασιτεχνικων/παιζουμε για την παρτη μας μπαντων και κατα ποσο μπορουν να ειναι εντελως νομιμοι οταν κανουν καποιο live, πουλανε μπλουζακια, cd κλπ.

 

Επισης όλο αυτο το θεμα περι νομιμοτητας το γνωριζουν λιγοι μουσικοι και ειναι μια καλη ευκαιρια να το μαθουν.

 

Σιγουρα το αρθρο ειναι επιφανειακο και δεν θιγει οπως θα επρεπε και το θεμα της ΑΕΠΙ, η οποια πραγματικα εχει δημιουργησει πολλες φορες προβληματα ειτε σε live-αδικα ειτε σε καταστηματα που απλως παιζουν μουσικη. Για οσους το γνωριζουν θυμιζω την ιστορια με τα συγγενικα δικαιωματα που ειχε αρχισει η ΑΕΠΙ να κανει μηνύσεις σε πολλά bar, καφετεριες κλπ

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Yeaah... ναι... κλαπ κλαπ (χειροκρότημα). Επιτέλους ήρθε η ώρα που θα τσακίσουμε την φοροδιαφυγή  :P

 

Μπράβο... μπράβο... success (story)  :-X

 

ΥΓ: Ρίξε και έναν φόρο κατοχής μουσικού οργάνου.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει 11000 ευρώ πρόστιμο για έναν μικρο-επιχειρηματία και τι σημαίνει να ασχολείσαι με τόση γραφειοκρατία για κάτι τόσο ασήμαντο, να επισημάνω ότι το

 

και ειδικά το timing κατά το οποίο συμβαίνει όλο αυτό, είναι μάλλον το πλέον ακατάλληλο

 

είναι τελείως άκυρο σαν επιχείρημα. Πότε δηλαδή θα πρέπει να διορθωθεί ο συγκεκριμένος χώρος; Κάτσε να βγεί κανά φράγκο πρώτα και μετά βλέπουμε; Δεν πάει έτσι κύριοι.

 

Προφανώς λοιπόν και δεν μας τα λένε καλά αλλά οτί πρέπει να γίνει κάτι ώστε κι αυτή η επαγγελματική δραστηριότητα να γίνει νόμιμη είναι νομίζω πασιφανές. Και όχι αύριο, σήμερα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω παραλληλα το αλλο θεμα "ανοιχτη επιστολη"

και καταληγω οτι ολο αυτο γινεται

1. Για την ανασφαλιστη εργασια - οκ αυτο λυνεται αν εισαι ασφαλισμενος αλλου, πχ δικηγορος που παιζει κιθαρα που και που λαηβ

2. Για να εισπραξει φορο το κρατος.

 

σε αυτη τη περιπτωση γινονται πιο πολυπλοκα τα πραγματα. Γιατι ακομα και προσπερασουμε το 1,

Για το 2 Μια απτις λυσεις που εχω σκεφτει ειναι να εχω ενα μπλοκακι για να κοβω ΑΠΥ, κανοντας εναρξη νεας δραστηριοτητας με τιτλο "Μουσικο σχημα - παιζουμε παντου τα παντα"**  :P και ετσι να "νομιμοποιω" μπαντες (αντε να παιζω λαηβ ενα κομματι μαζι τους για να εχω μαρτυρες) εκει ομως αρχιζει ο χαμος, γιατι θα πρεπει να πληρωθω τον ΦΠΑ τον οποιο θα αποδωσω αλλα και το περιφημο 26% φορο απτο πρωτο ευρω που θα ισχυσει απο 1/1/2014.

Αν δε, εχω και μια πρωινη δουλεια και "νομιμοποιησω" πολλες μπαντες ξαφνικα κινδυνευω να εκτιναχθει το εισοδημα μου σε ανωτερο κλιμακιο φορολογιας, παρεα με εισφορα αλληλεγυης και τελος επιτηδευματος.

 

Ολο αυτο πως σας φαινεται?

 

**με την προυποθεση οτι εχω ηδη μπλοκακι και οτι ειτε ανοιγω νεα δραστηριοτητα ειτε ιδρυω Ο.Ε. με εναν ακομα με μπλοκακι, ειτε Ιδιωτικη Κεφαιλεουχικη Εταιρεια (ΙΚΕ)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Audiokostas.Φιλε Κωστα δεν ειναι υπερβολη δικη μου.Ο νομος αυτος ισχυει απο το 2010.Το ειχα αντιμετωπισει προσωπικα με την μπαντα μου τοτε.Ημουν τυχερος που δεν ενεσκηψε ο Ελεγχος.. >:(

Απο τοτε εχουν περασει κοντα τρια χρονια.Αλλοτε εφαρμοζοταν αλλοτε οχι.(ο νομος) το γνωστο τροπαρι.

Φετος λοιπον υπαρχει πραγματι ΟΔΗΓΙΑ και εντολη συναμα να μαζευτουν χρηματα για τα Ταμεια ,εφοριες κλπ αναξιοπαθουντες υπηρεσιες του κρατους( μεσω του ''τσακισματος'').Εδω εχουν βαλει χερι σε τραπεζικους λογ/σμους μικροοφειλετων (500 -3000 ευρω χρεος ) θα κολωσουν στα μπαρακια ,καφε κλπ.

Επιπλεον πολλοι του συναφιου (μαγαζατορες ,μουσικοι κλπ) αλληλοκαρφωνονται για τους γνωστους λογους!!Ασε Κωστα θα κλαψουν μανουλες μου φαινεται!!

Απο την αλλη βεβαια αν κατεβεις στην Πλατεια της Νεας Σμυρνης ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΩΡΑ της μερας θα δεις το 75% των μαγαζιων (καφε ,πιτσαριες ,σουβλακια ,εστιατορια ) γεματα .Τωρα που βρισκουν τα λεφτα ολοι αυτοι να πινουν καφε με κοστος 2,5 εως 5 ευρω δεν το γνωριζω.Πολλοι ειναι δε και ολημερις θαμωνες δεν την βγαζουν με εναν καφε. :)Κατι σαπιο υπαρχει στην Ελλαδα >:(.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω παραλληλα το αλλο θεμα "ανοιχτη επιστολη"

και καταληγω οτι ολο αυτο γινεται

1. Για την ανασφαλιστη εργασια - οκ αυτο λυνεται αν εισαι ασφαλισμενος αλλου, πχ δικηγορος που παιζει κιθαρα που και που λαηβ

 

Εγώ κατάλαβα το αντίθετο.

Και υποτιθέστω ότι όντως γίνεται. Το γκρουπ όμως αποτελείται από Χ άτομα. Τα ρωτάμε όλα; Αν 2 εκ των 5 δεν είναι ασφαλισμένοι, τι γίνεται ;

Πρέπει να υπάρχει νόμιμος εκπρόσωπος;

Πρέπει να υπάρχει σύσταση εταιρίας

Αν εκδιδεται εργόσημο είναι για τον καθένα ξεχωριστά ή ένα για το γκρουπ;

Και αν η μπάντα είναι 7μελής με πνευστά;

Πολλές οι απορίες, πρακτικά αδύνατες οι απαντήσεις.

 

 

@Περικλης. Ναι, σύμφωνοι, η βλακεία και η ανοργανωσιά πάει σύννεφο (αν δεν είναι το μόνιμο καθεστώς) αλλά αυτό απέχει πολύ από το "οργανωμένο σχέδιο εξόντωσης".

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΟ οδηγια και αλλο οργανωμενο σχεδιο !!!Ουτως η αλλως δεν υπαρχει περιπτωση να οργανωσουν τιποτα σωστα και αποδοτικα .Βαρανε οπου κατσει η βασει καταγγελιας -καρφωματος !!Στο γαμο του Καραγκιοζη !! Τωρα αν μας παρει η μπαλα τι να πω  !!Προσοχη .Οσο για το εργοσημο απαραιτητα ανα ατομο .ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το: κοβει ο ενας για ολους μπλοκακι κα τα βρισκουν μεταξυ τους μετα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εργόσημο δεν ισχύει (ακόμα) για μουσικούς. Αν ισχύσει θα είναι super και φυσικά θα είναι ανα άτομο.

Το παροχής υπηρεσιών επίσης είναι ανά άτομο, εκτός αν το κόβει εταιρία management οπότε μετά η μπάλα πέφτει σε αυτούς να έχουν καλυμμένους τους μουσικούς που εκπροσωπούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου