Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για τους ασφαλισμένους στο δημόσιο; Πως μπορεί κάποιος (αν μπορεί) να είναι απόλυτα νόμιμος ασφαλιστικά, φορολογικά αλλά και υπηρεσιακά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Έχω και εγώ μια απορία πάνω στο θέμα και είπα να μην ανοιξω νέο..

 

Κλείνεις ενα λάηβ σε ένα μαγαζί, μη εργάσιμη ημέρα, Σάββατο ή Κυριακή ή κάποια αργία.

 

Θα πρέπει να σε ασφαλίσει ο μαγαζάτορας-εργοδότης.

 

Το ερώτημα είναι το εξής:

Απότι έχω καταλάβει αυτό γίνεται με εργόσημο, αλλά πως προμηθευεται κάποιος το εργόσημο ενώ είναι αργία? Συγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή, αλλά δεν γνωρίζω καθόλου το θέμα..

 

Πρακτικά δηλαδή δεν μπορείς να τον ασφαλίσεις εκείνη την ημέρα, ή κάνεις κάτι μέσω ιντερνετ στο site του ΙΚΑ?

 

Υπάρχει η δυνατότητα να πεις "παιδιά δεν μπόρεσα να πάρω εργόσημο, αύριο που είναι εργάσιμη μέρα θα το τακτοποιήσω" στέκει αυτό?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εργοσημο ειναι σαν ...δωροεπιταγη,την αγοραζει ο εργοδοτης και οποτε χρειαστει στην δινει αναγραφοντας πανω της το ονομα σου,δεν χρειαζεται να πας να αγορασεις εσυ οτιδηποτε.

 

κανε ενα γουγλη για '' εργοσημο ΙΚΑ" για να δεις πως δουλευει

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Απότι έχω καταλάβει αυτό γίνεται με εργόσημο, αλλά πως προμηθευεται κάποιος το εργόσημο ενώ είναι αργία?

 

Οι μουσικοί δεν εμπίπτουν στην κατηγορία εργόσημο. Ο μαγαζάτορας έχει από νωρίτερα τα απαραίτητα στοιχεία και εκ των προτέρων τα έχει δηλώσει στο ΙΚΑ για την ημέρα εργασίας.  

 

Όσο για τον φίλο που ρωτάει για ασφαλισμένους στο Δημόσιο- μάλλον εννοεί δημόσιους υπαλλήλους, αυτοί δεν μπορούν να είναι ασφαλισμένοι και σε άλλο ταμείο (δηλαδή και στο ΙΚΑ) οπότε ουσιαστικά ΔΕΝ μπορούν να παίξουν κάπου «νόμιμα».  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk και Terry σας ευχαριστώ,

 

αλλά στην σελίδα 17 κατι αναφέρει για εργόσημο και σκεφτήκα ότι θα μπορούσε να τα έχει ο ιδιοκτήτης "καβατζα" για οποιαδήποτε περιπτωση..

 

αλλά αυτό:

 

Οι μουσικοί δεν εμπίπτουν στην κατηγορία εργόσημο. Ο μαγαζάτορας έχει από νωρίτερα τα απαραίτητα στοιχεία και εκ των προτέρων τα έχει δηλώσει στο ΙΚΑ για την ημέρα εργασίας. 

 

Καταρρίπτει την χρήση εργόσημου και προυποθέτει την εκ των προτέρον ασφάλιση των μουσικών και εδώ γεννιούνται κάποια ερωτήματα:

 

Αν δεν γίνει το λάηβ;

Αν μεταφερθεί σε αλλη ημερομηνία τι γίνεται; τα ξαναπληρώνει;

 

 

Συγνώμη αν σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου, αλλά πραγματικά ειναι λιγο πολυπλοκο το θεμα και με ενδιαφέρει και από την πλευρά του εργοδότη.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Αν δεν γίνει το λάηβ;

Αν μεταφερθεί σε αλλη ημερομηνία τι γίνεται; τα ξαναπληρώνει;

 

 

Συγνώμη αν σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου, αλλά πραγματικά ειναι λιγο πολυπλοκο το θεμα και με ενδιαφέρει και από την πλευρά του εργοδότη.

 

Για την περίπτωση αναβολής δεν έχω ιδέα, δεν το έχω αντιμετωπίσει. Πιθανώς και να τα ξαναπληρώνει.

 

Εναλλακτικά, καθώς νομίζω ότι η δήλωση από πλευράς του γίνεται ηλεκτρονικά, ίσως να μπορεί να το ακυρώσει.

 

Λογιστής θα μπορούσε να μας το απαντήσει αυτό- που να έχει πελάτες σχετικούς επιχειρηματίες- καθώς αυτός θα υποβάλει τα ονόματα στο ΙΚΑ. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Να παιξει καποιος σε μαγαζι διχως να πληρωθει γινεται χωρις τα παραπανω? Αλλιως τοτε τι προβλεπεται? Αν θυμαμαι καλα παντως μια φορα μας ειχαν βαλει να υπογραψουμε οτι παιζουμε δωρεαν πριν το λαιβ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει σε περίπτωση που κάποια μέλη ενός γκρουπ είναι συνταξιούχοι?

Είναι άνω των 55. Υπάρχει κάποιος τρόπος αυτά τα άτομα να παίζουν λαιβ χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα με το ΙΚΑ αλλά και με την σύνταξη τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άνω των 55.

 

55αρης και συνταξιουχος...?

 

δεν το πιστευω !!  ;D ;D

 

αν μου πεις οτι ειναι και του ΔΗΜΟΣΙΟΥ τομεα θα πεσω απο τα συννεφα εντελως!  ;D

 

Παλι καλα παλια ειχαμε και συνταξιουχους 39 ετων  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα παλια ειχαμε και συνταξιουχους 39 ετων  ;D ;D ;D

Αναφέρω το άνω τον 55 διότι διάβασα όσοι είναι κάτω των 55 και τους τσακώσουν τους κόβεται η σύνταξη...ή έτσι κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου