Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι σίγουρος για αυτό; Γιατί είχα μείνει στο ότι ο "εργοδότης" (μαγαζάτορας) είναι υποχρεωμένος να σε προσλάβει - έστω και για ένα βράδυ - και να σου κολλήσει ένσημο, το οποίο φυσικά πηγαίνει χαμένο. Δεν έπαιζε το "έχω ΤΠΥ ως μουσικός".

Ως ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι που πληρώνει (λέμε τώρα) εισφορές στον ΟΑΕΕ/ΕΦΚΑ, μπορούσα να προσθέσω ΚΑΔ ως μουσικός αλλά η απάντηση που έπαιρνα ήταν "όχι, πρέπει να σε προσλάβω".

Και το πρόβλημα με τα πρόστιμα ήταν κυρίως με το ΙΚΑ.

Έχει αλλάξει κάτι;

 

Ειμαι απόλυτα σίγουρος, ο μαγαζάτορας που το είπε έπρεπε απλώς να μιλήσει με τον λογιστή του.

 

Μίλησα με λογιστή.

 

Μου είπε ξεκάθαρα ότι μπορώ να ανοίξω νέο ΚΑΔ με τα αντίστοιχα νέα ΤΠΥ και να κόβω κανονικά σαν μουσικός. Γνωρίζει κανένας ποιός ΚΑΔ είναι? Είμαι βέβαιος ότι θα έχει 550 διαφορετικούς.

 

Το τι θα συμβεί παρακάτω, θα το δούμε...

Ελπίζω να μην μπλέξω στην εφορία για τον νέο ΚΑΔ.

 

Google is your friend..

 

στα γρήγορα: https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/67692-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B8%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B4-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%AF/

 

 

Αυτο που δεν ξερω (αν και το εχω ψαξει πολυ) είναι τι γίνεται όταν ειναι καποιος Ε.Ε. με το κανονικό του ΚΑΔ και του μουσικου και έχει δύο εργοδότες που τον δηλώνουν στην ΑΠΔ, ο ενας είναι η κανονική του εταιρεία και ο αλλος ειναι ο μαγαζάτορας. Αραγε τον πιανει το "ως δύο εργοδότες;"

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από Δευτέρα πρωί που πηγαίνω κάθε μέρα στο ΤΕΒΕ έχει πέσει ο server.

 

Παιδιά, μακάρι να έκανα πλάκα...

Για θέματα Ασφάλισης/Μητρώου από Δευτέρα δεν γίνεται τίποτα που να χρειάζεται να δουν στο database πράγματα.

Το αστείο είναι ότι το τμήμα παροχών δουλεύει κανονικά.

 

Έχω μπροστά μου 2 βδομάδες να βγάλω άκρη με αυτό το θέμα και είναι ίσως πρώτη φορά που έχω τσαντιστεί τόσο πολύ με αυτή τη χώρα.

Και δεν ξέρω τι να πω και στους μαγαζάτορες που περιμένουν τα στοιχεία μου. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΚΑΔ που ψάχνεις είναι "υπηρεσίες εκτελεστή μουσικών έργων". Δε νομίζω πως χρειάζεται να πας στο ΤΕΒΕ, αφού ο μουσικός δεν υπάγεται στο ΤΕΒΕ πρώην ΟΑΕΕ νυν ΕΦΚΑ αλλά στο ΙΚΑ νυν ΕΦΚΑ. Μια βεβαίωση ενσήμων και μία βεβαίωση απογραφής ασφαλισμένου από το ΙΚΑ σε καλύπτουν για να προσθέσεις τον ΚΑΔ στην εφορία, και πάνω στο ΤΠΥ σου θα μπαίνει ΙΚΑ 16%.

 

Ο μουσικός είναι ιδιότυπο καθεστώς που ναι μεν λειτουργείς με μπλοκάκι αλλά έχεις ασφάλιση στο ΙΚΑ και το ΙΚΑ σε αντιμετωπίζει ως μισθωτό παρότι ασκείς ένα από τα πρώην κατονομαζόμενα ως ελευθέρια επαγγέλματα. Κλασσική περίπτωση που φορολογική και ασφαλιστική νομοθεσία "συγκρούονται" κατά κάποιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΚΑΔ που ψάχνεις είναι "υπηρεσίες εκτελεστή μουσικών έργων". Δε νομίζω πως χρειάζεται να πας στο ΤΕΒΕ, αφού ο μουσικός δεν υπάγεται στο ΤΕΒΕ πρώην ΟΑΕΕ νυν ΕΦΚΑ αλλά στο ΙΚΑ νυν ΕΦΚΑ. Μια βεβαίωση ενσήμων και μία βεβαίωση απογραφής ασφαλισμένου από το ΙΚΑ σε καλύπτουν για να προσθέσεις τον ΚΑΔ στην εφορία, και πάνω στο ΤΠΥ σου θα μπαίνει ΙΚΑ 16%.

 

Ο μουσικός είναι ιδιότυπο καθεστώς που ναι μεν λειτουργείς με μπλοκάκι αλλά έχεις ασφάλιση στο ΙΚΑ και το ΙΚΑ σε αντιμετωπίζει ως μισθωτό παρότι ασκείς ένα από τα πρώην κατονομαζόμενα ως ελευθέρια επαγγέλματα. Κλασσική περίπτωση που φορολογική και ασφαλιστική νομοθεσία "συγκρούονται" κατά κάποιο τρόπο.

 

Δεν ξέρω αν διάβασες πιο πάνω, έχω ήδη ΤΠΥ και είμαι Ερευνητής Μηχανολόγος σε έναν εργοδότη (=μισθωτός για τη φορολογία).

Αν μου κολλήσει ένσημο ΙΚΑ θα γίνω ελεύθερος επαγγελματίας στην φορολόγηση για τα ΤΠΥ και θα είμαι μισθωτός για τα ενσημα του ΙΚΑ μόνο.

Αυτό (χοντρικά) μεταφράζεται σε κοντά 1000 Ευρώ swing από εμένα προς την εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν διάβασες πιο πάνω, έχω ήδη ΤΠΥ και είμαι Ερευνητής Μηχανολόγος σε έναν εργοδότη (=μισθωτός για τη φορολογία).

Αν μου κολλήσει ένσημο ΙΚΑ θα γίνω ελεύθερος επαγγελματίας στην φορολόγηση για τα ΤΠΥ και θα είμαι μισθωτός για τα ενσημα του ΙΚΑ μόνο.

Αυτό (χοντρικά) μεταφράζεται σε κοντά 1000 Ευρώ swing από εμένα προς την εφορία.

 

Αυτό εξηγώ, και με μπλοκάκι να τιμολογήσεις πάλι ένσημο ΙΚΑ θα πάρεις. Οι μουσικοί ΔΕΝ έχουν ΤΕΒΕ αλλά ΙΚΑ αντιμετωπίζονται ασφαλιστικά ως μισθωτοί, ακόμα και εάν έχουν έναρξη, δηλωμένο ΚΑΔ μουσικού και ΤΠΥ.

 

EDIT. Τώρα κατάλαβα τι θες να πεις. Δεν θα γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας στη φορολογία εαν σου "κολλήσει ένσημο", αλλά εάν σε προσλάβει ως μισθωτό και στείλει βεβαίωση αποδοχών με μισθωτές υπηρεσίες. Το ένσημο θα το πάρεις έτσι κι αλλιώς, είτε ως μισθωτός είτε ως Ε.Α. μουσικός με ΤΠΥ. Στη δεύτερη περίπτωση όμως, παρότι θα πάρεις "ένσημο" δεν έχεις πρόβλημα φορολογικά. Απλώς θα έχεις δύο εργοδότες και μπορείς να συνεχίσεις να φορολογείσαι ως μισθωτός.  Καλό θα είναι να κάνεις και μια σύμβαση με το μαγαζί επειδή πρέπει να υπάρχει για να θεωρείσαι"μισθωτός", και φυσικά να μην ξεπεράσεις τους τρεις εργοδότες. Και φυσικά να έχεις έδρα το σπιτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Είσαι σίγουρος για αυτά, ειδικά για το ΙΚΑ?

Δεν τα ξέρω, γι' αυτό ρωτάω. Με λογιστή που έχω μιλήσει μου έχει πει ότι πρέπει να πάω στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ.

Ακόμα και στο ίδιο το ΤΕΒΕ έχει κατηγορία για "Επεκτάσεις-ΚΑΔ".

Είναι όντως η κατηγορία του μουσικού διαφορετική?

 

Αν ναι, θα με σώσει.

 

Αυτό με την φορολόγηση (αν και με βολεύει) δεν το κατάλαβα.

Ο,τι αλλάζει για τον μαγαζάτορα είναι ότι θα του κόψω ένα ΤΠΥ. Αλλάζει κάτι στο τι θα κάνει αυτός επειδή του έκοψα ΤΠΥ (σε σχέση με το αν δεν του έκοβα)?

 

p.s.

Ο ΚΑΔ που βρήκα είναι 90.01.10.13 (Υπηρεσίες μουσικού συγκροτήματος).

Είναι αυτός σωστός?

Δεν έχω καταλάβει αν εννοεί "υπηρεσίες που παρέχει μουσικό συγκρότημα" (σαν σύνολο) ή "υπηρεσίες που παρέχει μουσικός συγκροτήματος" (σαν άτομο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Είσαι σίγουρος για αυτά, ειδικά για το ΙΚΑ?

Δεν τα ξέρω, γι' αυτό ρωτάω. Με λογιστή που έχω μιλήσει μου έχει πει ότι πρέπει να πάω στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ.

Ακόμα και στο ίδιο το ΤΕΒΕ έχει κατηγορία για "Επεκτάσεις-ΚΑΔ".

Είναι όντως η κατηγορία του μουσικού διαφορετική?

 

Αν ναι, θα με σώσει.

 

Αυτό με την φορολόγηση (αν και με βολεύει) δεν το κατάλαβα.

Ο,τι αλλάζει για τον μαγαζάτορα είναι ότι θα του κόψω ένα ΤΠΥ. Αλλάζει κάτι στο τι θα κάνει αυτός επειδή του έκοψα ΤΠΥ (σε σχέση με το αν δεν του έκοβα)?

 

p.s.

Ο ΚΑΔ που βρήκα είναι 90.01.10.13 (Υπηρεσίες μουσικού συγκροτήματος).

Είναι αυτός σωστός?

Δεν έχω καταλάβει αν εννοεί "υπηρεσίες που παρέχει μουσικό συγκρότημα" (σαν σύνολο) ή "υπηρεσίες που παρέχει μουσικός συγκροτήματος" (σαν άτομο).

Ο ΚΑΠ

 

Ναι, ο μουσικός είναι 100% ΙΚΑ. Αν πας στο ΤΕΒΕ για επέκταση δραστηριότητας θα σου πουν "οι μουσικοί δεν ανήκουν σε εμάς, να φύγετε να πάτε αλλού"  ;D

 

Ο ΚΑΔ "υπηρεσίες μουσικού συγκροτήματος" δεν είναι σωστός. Ο σωστός είναι 90.01.10.02 "υπηρεσίες εκτελεστή μουσικών έργων" αν θες ψάξε κι εδώ https://www.taxheaven.gr/default/pages/codes-kad

 

Στο ερώτημα για τον μαγαζάτορα, φυσικά και αλλάζει. Άλλα πράγματα πρέπει να γίνουν εάν σε προσλάβει κανονικά μέσω Εργάνη και άλλα εάν κόψεις ΤΠΥ.  Στην περίπτωσή σου εμπλέκονται η ασφαλιστική, η εργατική, και η φορολογική νομοθεσία.

 

Για να μη στα πολυλογώ, ενώ στο ασφαλιστικό και το εργατικό κομμάτι η διαδικασία είναι διαφορετική για το κάθε σενάριο, εάν κόψεις ΤΠΥ φορολογικά συνεχίζεις να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας που θα φορολογηθεί ως μισθωτός, εφόσον συντρέχουν οι προυποθέσεις που ανέφερα πιο πάνω. Αρκεί να ΜΗΝ εργαστείς ως μισθωτός ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ και όχι ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ που έτσι κι αλλιώς ο μουσικός είναι μισθωτός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου