Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κι εγώ το έχω κάνει το ίδιο λάθος νομίζω. Δε πειράζει... ;)

 

Αν κόψει πρόστιμο τώρα, το πληρώσεις εσύ;  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το έχω κάνει το ίδιο λάθος νομίζω. Δε πειράζει... ;)

Αφού και εγώ το είχα κάνει, είναι προφανές πλέον ότι ο Σωτήρης χρησιμοποιεί το λάθος όνομα για πάρτη του.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφού και εγώ το είχα κάνει, είναι προφανές πλέον ότι ο Σωτήρης χρησιμοποιεί το λάθος όνομα για πάρτη του.  ;D

 

Ναι ρε συ Θωμά.

Το "Σωτήρης" σου πάει πιο πολύ τελικά.

Ξανασκέψου το;  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ Θωμά.

Το "Σωτήρης" σου πάει πιο πολύ τελικά.

Ξανασκέψου το;  ;D ;D ;D ;D ;D

Δεν παλευεστε! ;D ;D

Και να σκεφτει κανεις οτι ο ανθρωπος,ο Σωτη...  ε λαθος ο Θωμας εννοω,πιθανο να ειχε αλλαξει το παλιο nickname(Tsotir) γι'αυτο το λογο.

Oτι και να κανεις βρε φιλε Σωτηρη τουτοι εδω παλι Σωτηρη θα σε λενε. ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν, επανέρχομαι.

 

Ξεκινάω με την αποσαφήνιση ότι ex lege :

 

Στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ υπάγονται υποχρεωτικά και οι μη παρέχοντες εξαρτημένη εργασία μουσικοί απασχολούμενοι ως ελεύθεροι επαγγελματίες (τεκμαρτό ημερομίσθιο της 12ης ασφαλιστικής κλάσης),  εφόσον δεν ζητήσουν την  εξαίρεσή τους για να υπαχθούν σε άλλο φορέα.

 

Πάμε παρακάτω.

 

Βρήκα την υπ' αριθμ. 1456/2009 απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Εφετείου Αθήνων (7ο Τριμελές), που νομίζω ότι πρακτικά βοηθάει αυτό που απασχολεί τον Mr. Ζάικο.

 

 

 

1ον Αυτή ορίζει σαφώς πως :

" Ο εργοδότης δεν έχει υποχρέωση καταχωρήσεως στο ειδικό βιβλίο των ανηκόντων στην κατηγορία ασφαλισμένων στο ΙΚΑ καλλιτεχνών ερμηνευτών, μεταξύ των οποίων και οι μουσικοί, που ασφαλίζονται ως αυτοτελώς απασχολούμενοι και όχι ως μισθωτοί"
- άρα ξεφεύγει ο εργοδότης - καταστηματάρχης από τυχόν  ΠΕΠΑΕ ( πράξη επιβολής προστίμου ακαταχώριστων εργαζομένων).

 

2ον Αφού ΔΕΝ έχουμε σχέση εξαρτημένης εργασίας (δηλαδή μια σταθερή μπάντα, σε συγκεκριμένο τόπο και για συγκεκριμένο ή αόριστο χρόνο, με κανονική πρόσληψη και σύμβαση )  ο μουσικός απασχολείται  ως ελεύθερος επαγγελματίας σε διάφορες εκδηλώσεις (στο gig εν προκειμένω) (σύμβαση έργου πιο σωστά νομικά), εκδίδοντας αντίστοιχα δελτία παροχής υπηρεσιών (Δ.Π.Υ). Άρα από τη συνολική του αμοιβή, αυτός είναι υπόχρεος και θα αποδώσει ο ίδιος (ο μουσικός) τις εισφορές του στο Ι.Κ.Α., διότι αυτός είναι ο εργοδότης του (ο εαυτός του).

 

3ον Για τον τρίτο που θα κληθεί στη σκηνή, αν είναι μουσικός, ας κόψει μια Α.Π.Υ. ή Δ.Π.Υ. (ανάλογα τί έχει) μηδενική και συνεπώς αν δεν υπάρχει αμοιβή, δεν υπάρχει και ασφαλιστική υποχρέωση (εισφορές εργοδοτικές) (αυτή τη λύση μπορώ να σκεφτώ τώρα).

 

 

Τώρα , αν μου αντιτείνει κάποιος, και καλά πάνω στο τσακίρ κέφι θα έχει ο ταδε συνάδελφος και μαζί του το μπλοκάκι του και θα κόψει και "μηδενικό" παραστατικό πριν ανέβει στο stage να τα ρίξει.....το μόνο που μπορώ να αντιτάξω είναι πως δεν μπορείς να έχεις και το σκύλο χορτάτο και την πίττα ολόκληρη.  ;D ;D ;D

 

                                                       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........

2ον Αφού ΔΕΝ έχουμε σχέση εξαρτημένης εργασίας (δηλαδή μια σταθερή μπάντα, σε συγκεκριμένο τόπο και για συγκεκριμένο ή αόριστο χρόνο, με κανονική πρόσληψη και σύμβαση )  ο μουσικός απασχολείται  ως ελεύθερος επαγγελματίας σε διάφορες εκδηλώσεις (στο gig εν προκειμένω) (σύμβαση έργου πιο σωστά νομικά), εκδίδοντας αντίστοιχα δελτία παροχής υπηρεσιών (Δ.Π.Υ). Άρα από τη συνολική του αμοιβή, αυτός είναι υπόχρεος και θα αποδώσει ο ίδιος (ο μουσικός) τις εισφορές του στο Ι.Κ.Α., διότι αυτός είναι ο εργοδότης του (ο εαυτός του). ...........

 

Αυτο ειπα εγω απο την αρχη Μητσο επειδη το ειχα ρωτησει στο λογιστη μου (εκανα δυο λαιβακια στο μαγαζι μου φετος).

Βεβαια ο λογιστης μου απαντησε με καθε επιφυλαξη, αλλα εσυ το σιγουρεψες βλεπω.

 

Παντως ενα σωρο προβληματα υπαρχουν και πανε τα χρονια τα καλα. Γιατι και ενα μπλοκακι ειναι μια λουβεντα. Αντε τωρα το παιδακι που θελει να κανει το κομματι του να βρει μπλοκακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη... μιας και το συζητάμε...

 

Ο ελεύθερος επαγγελματίας, δεν είναι στον ΟΑΕΕ? Και άρα δε χρειάζεται ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου