Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αυτο ειπα εγω απο την αρχη Μητσο επειδη το ειχα ρωτησει στο λογιστη μου (εκανα δυο λαιβακια στο μαγαζι μου φετος).

Βεβαια ο λογιστης μου απαντησε με καθε επιφυλαξη, αλλα εσυ το σιγουρεψες βλεπω.

 

Παντως ενα σωρο προβληματα υπαρχουν και πανε τα χρονια τα καλα. Γιατι και ενα μπλοκακι ειναι μια λουβεντα. Αντε τωρα το παιδακι που θελει να κανει το κομματι του να βρει μπλοκακι.

 

Τίποτα δεν είναι σίγουρο, υπό την έννοια ότι αν σε γράψει κάποιος (που θα σε γράψει- το ΙΚΑ έχει μια περίεργη νοοτροπία- τη συναντάω και στα δικαστήρια- νομίζει ότι βγάζοντας εγκυκλίους νομοθετεί- και αντιδικεί για την αντιδικία και στο λέω ξεκάθαρα) θα το βρεις το δίκιο σου.....αλλά

......αλλά εδώ μιλάμε για απόφαση Διοικητικού Εφετείου......δηλαδή αντιδικία 8ετής μέσα στο νερό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συγνώμη... μιας και το συζητάμε...

 

Ο ελεύθερος επαγγελματίας, δεν είναι στον ΟΑΕΕ? Και άρα δε χρειάζεται ΙΚΑ?

 

Ο ελεύθερος επαγγελματίας ναι (όχι όλοι, εξαιρούνται μηχανικοί, ιατροί, νομικοί).

Ο Μουσικός και ως ελεύθερος επαγγελματίας καταρχήν (όχι καταρχάς) πάει ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις...αλλά μέχρι και σε αυτό (για να το συνδέσω με το παραπάνω) αντιδικεί το Ι.Κ.Α.....ότι έπρεπε να ασφαλιστεί σε αυτούς και όχι στον ΟΑΕΕ ή στο ΤΕΒΕ (βλ. π.χ. υπ' αριθμ. 1168/2011 απόφαση ΔΕΦ ΑΘ ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω πως αυτό που θα σας αναφέρω δεν αφορά παρά ελάχιστους, αλλά μου προέκυψε πρόσφατα με μια δουλειά που έτυχε σε φίλο ερασιτέχνη φωτογράφο . Η δουλειά είναι ένα ντοκυμαντέρ με χρηματοδότηση από την Ε.Ε  και το γυρνάει μια Ολανδική εταιρία. Για κάποιο λόγο που δεν είναι της παρούσης, ο φίλος προκρίθηκε ως ιδανικός συνεργάτης στη θέση του διευθυντή φωτογραφίας, αλλά υπήρχε πρόβλημα ως προς τα απαραίτητα φορολογικά έγγραφα που έπρεπε να αποδώσει στους Ολανδούς σχετικά με την αμοιβή του.

Το λεπόν υπάρχει δυνατότητα σε οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο να κόψει μία και μοναδική απόδειξη παροχής υπηρεσιών ως το ποσό των 5000 Ε το χρόνο, χωρίς να κάνει έναρξη άλλου επαγγέλματος , ή μπλοκάκι κλπ.

Η απόδειξη κόβεται απευθείας στην εφορία και φορολογείται επιτούπου και άπαξ.

 

Για άτομα σα τον ΕΖ, ίσως και να αποτελεί μια κάποια λύση, υπό τη προυπόθεση πως την αμοιβή θα την εισπράττει, από έναν ας τον πούμε διοργανωτή συναυλιών ανεξαρτήτως καταστήματος και αριθμού παραστάσεων, αρκεί να φαίνεται πως εργοδότης είναι το ίδιο πρόσωπο και η χρηματική συναλλαγή γίνεται μία φορά.

 

Για περισσότερες  πληροφορίες ρωτήστε τους λογιστές σας, πάντως συνέβει στη πράξη και ουδεμία σχέση δεν είχε με ΙΚΑ-ΟΑΕΕ κλπ καθότι ο φίλος ήδη είναι υπάλληλος ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ως ιδιωτικός υπάλληλος.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ sammy ,φιλε κι'εγω τον εχω ακουσει αυτον τον τροπο αλλα και λογιστη να ρωτησεις αν δεν ειναι εξειδικευμενος σε μαγαζια με live γενικα ο ανθρωπος θα σου απαντησει με επιφυλαξη.Αφου καθε μερα βγαζουν διαταξεις που αλληλοακυρωνονται !!!

@ Θα πεσει πολυ μολυβι φετος τα ''καρακολια'' του ΣΔΟΕ εχουν ενα τουπε 40 καρδιναλιων (πηγαν και στην Υδρα και παρολιγο νατους πεταξουν στην θαλασσα !!!!!!!!!! ;D ;D

Υπομονη η μερα της επαναστασης ειναι κοντα  8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Καπου αλλου με μαγκια ατελειωτη τους κλειδωσαν στην τουαλετα (καταλαθος βεβαια -γραψανε και ενα χαρτι που ελεγε ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ το κολλησαν στην πορτα και εβαλαν και σκοπο απ'εξω ) και τους εβγαλαν οι καθαριστριες 6 ωρα το πρωι !!!Εχω τυχει σαν Θαμωνας σε κατι τετοια περιστατικα και εκλαιγα απο τα γελια !!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δημήτρη αυτό που λες είναι ενδιαφέρον και θα το ψάξω...γιατί κάτι μου λέει ότι θα το χρειαστώ για εμένα! ;D ;D ;D ;D

 

Αλλά , άλλο απασχολεί τον EZ.

 

Αυτό καλύπτει φορολογικά θέματα, και όχι ασφαλιστικά.

Το πρόβλημα του EZ , είναι ότι θα σκάσει κλιμάκιο του Ι.Κ.Α. και θα "γράψει" για τον αμισθί μουσικό που ανέβηκε στο πατάρι για να τζαμάρει, τον καταστηματάρχη (σε αυτές τις περιπτώσεις όπως είπα και κάπου πιο πριν έχουμε πράξη επιβολής προστίμου ακαταχώριστων εργαζομένων.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το πρόβλημα του EZ , είναι ότι θα σκάσει κλιμάκιο του Ι.Κ.Α. και θα "γράψει" για τον αμισθί μουσικό που ανέβηκε στο πατάρι για να τζαμάρει, τον καταστηματάρχη.

 

Ακριβώς. Και ίσως επιβάλλει πρόστιμο και στον ίδιο τον μουσικό...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδικα οι ξενοι πληρωνουν και με ιδιοχειρο τιμολογιο σε κοινο επιστολοχαρτο σου.Ισχυει και το εχω κανει στο παρελθον.Αν ειναι να πληρωθεις απο ξενους ειναι προτιμοτερο αυτο παρα το μπλοκακι που πρεπει να ειναι τουλαχιστον διγλωσσο (αγγλικα & Ελληνικα ) .

Παντως εδω στο Ελλαδα δεν προκειται να φτιαξει τιποτα ''ο καιρος εγγυς " που λενε και οι γεροντες Παισιος κλπ.ΓΙΑ ΝΑΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Και ίσως επιβάλλει πρόστιμο και στον ίδιο τον μουσικό...

 

 

Με τι δικαιολογια θα του επιβαλλει προστιμο αμα ειναι για ενα δυο κομματια δεν εχει πατημα.Υποτιθεται βεβαια οτι θα ελεγξει τους αλλους της μπαντας αν ειναι γραμμενοι ,αν ειναι ελευθεροι κλπ.

Τελος ας ερθουν ναμε πιασουνε και να βαλουν προστιμο μηπως προκειται να το πληρωσει κανεις ; η μηπως θα κατσω με σταυρωμενα χερια (εφ'οσον παω να τζαμαρω βεβαια αν ειμαι μονιμος εχω ολα τα χαρτια και καθαριζω.

Επισης να υπενθυνισω οτι η Ασφαλεια μαζι με το κλιμακιο των ΣΔΟΕ & ΙΚΑ ζΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ -ΑΔΕΙΑ που πρεπει να εχει καποιος για να μπορει να εργασθει σε Νυκτερινο κεντρο !!Αν δεν εχετε σπευσατε να βγαλετε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο Μουσικός δεν νομίζω να έχει πρόβλημα υπό την έννοια ότι εφόσον δεχτούμε (το Ι.Κ.Α. δηλαδή) ότι ο καταστηματάρχης είναι ο εργοδότης, μοιραία ο μουσικός είναι ο εργαζόμενος.

 

Απέναντι δε στο Ι.Κ.Α. οι εργοδότες είναι υπεύθυνοι για την καταβολή όχι μόνο των εισφορών που τους βαρύνουν (εργοδοτικές εισφορές), αλλά και των εισφορών που βαρύνουν τους μισθωτούς τους (εργατικές εισφορές) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με τι δικαιολογια θα του επιβαλλει προστιμο αμα ειναι για ενα δυο κομματια δεν εχει πατημα.Υποτιθεται βεβαια οτι θα ελεγξει τους αλλους της μπαντας αν ειναι γραμμενοι ,αν ειναι ελευθεροι κλπ.

Τελος ας ερθουν ναμε πιασουνε και να βαλουν προστιμο μηπως προκειται να το πληρωσει κανεις ; η μηπως θα κατσω με σταυρωμενα χερια (εφ'οσον παω να τζαμαρω βεβαια αν ειμαι μονιμος εχω ολα τα χαρτια και καθαριζω.

Επισης να υπενθυνισω οτι η Ασφαλεια μαζι με το κλιμακιο των ΣΔΟΕ & ΙΚΑ ζΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ -ΑΔΕΙΑ που πρεπει να εχει καποιος για να μπορει να εργασθει σε Νυκτερινο κεντρο !!Αν δεν εχετε σπευσατε να βγαλετε  ;D

 

Η καρτα αυτη Περυ βγαινει στην ασφαλεια και εχει να κανει με σερβιτορους και μπαρμαν και δεν νομιζω οτι εχει να κανει με μουσικους καθαριστριες κλπ.

Εχει σχεση δηλαδη με αυτους που διαχειριζονται (περνανε απο τα χερια τους δηλαδη) οινοπνευματωδη.

Αν εχεις καταδικαστει για ποτα μπομπες κλπ κλπ, δεν στη βγαζει η αστυνομια την αδεια.

 

Βεβαια στην Ελλαδα ειναι ολα παρεξηγημενα απο τα οργανα ελεγχου που το παιζουν θεοι και μπορει να σου ζητησουν ακομη και αποτελεσματα προσφατης κωλονοσκοπησης  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου