Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κάρτα δεν είναι βιβλιάριο υγείας και αφορά τους εργαζόμενους σε νυχτερινά κέντρα. Εγώ σαν κιθαρίστας έχω εδώ και χρόνια.

 

Το αστείο ήταν όταν κάποια στιγμή μου ζητήθηκε σε έλεγχο βιβλιάριο υγείας (το κίτρινο) για εργαζόμενους σε χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος. Άντε να εξηγήσεις στον ελεγκτή ότι εγώ στο σκυλάδικο ανεβαίνω στο πατάρι πριν έρθει ο κόσμος και κατεβαίνω αφού έχει φύγει και δεν έρχομαι σε επαφή ούτε με κανάτες, ούτε με ποτήρια, ούτε με ξηροί καρποί.

 

Αλλά η άδεια εργασίας νομίζω είναι απαραίτητη για μουσικούς.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα σε πολλά μαγαζιά εδώ στην Αθήνα. Έφοδοι και μεγάλα πρόστιμα.

Ξέρω ότι το ΣΔΟΕ βρίσκεται σε κατάσταση υστερίας αλλά πρέπει να γνωρίζουμε και το νομικό πλαίσιο, παράλογο ή μη.

Ρε παιδιά δεν είναι μόνο το (πρώην) ΣΔΟΕ.

 

Το ΙΚΑ έχει βγει παγανιά μαζί με το ΣΕΠΕ, το ΚΕΠΕΚ και αστυνομικό όργανο!

Κάνουν και νυχτερινές εφόδους παντού (από φούρνους μέχρι ... ότι βάλει ο νους σας).

 

Και απαραίτητα κάτι πρέπει να γράψουν στο χαρτί τους.

Παραλογισμός.

 

Έγινε κάτι τέτοιο και στην εταιρεία που δουλεύω.

Ήρθαν όλοι σαν ομάδα την νύχτα.

Γράφοντας άλλα αντί άλλων (ότι να 'ναι), παρ' όλο που πήραν όλα τα απαραίτητα έγγραφα που ζήτησαν (και δικαιολογούν πλήρως τα πάντα), μας έστειλαν ένα πρόστιμο 7.500 € (μέχρι στιγμής μόνο του ΙΚΑ ήρθε).

 

Μέχρι και αλλοίωση ημερομηνίας πρόσληψης έγραψαν (χωρίς κανένα λόγο).

 

Προσοχή.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε παιδιά δεν είναι μόνο το (πρώην) ΣΔΟΕ.

 

Το ΙΚΑ έχει βγει παγανιά μαζί με το ΣΕΠΕ, το ΚΕΠΕΚ και αστυνομικό όργανο!

Κάνουν και νυχτερινές εφόδους παντού (από φούρνους μέχρι ... ότι βάλει ο νους σας).

 

Και απαραίτητα κάτι πρέπει να γράψουν στο χαρτί τους.

Παραλογισμός.

 

Έγινε κάτι τέτοιο και στην εταιρεία που δουλεύω.

Ήρθαν όλοι σαν ομάδα την νύχτα.

Γράφοντας άλλα αντί άλλων (ότι να 'ναι), παρ' όλο που πήραν όλα τα απαραίτητα έγγραφα που ζήτησαν (και δικαιολογούν πλήρως τα πάντα), μας έστειλαν ένα πρόστιμο 7.500 € (μέχρι στιγμής μόνο του ΙΚΑ ήρθε).

 

Μέχρι και αλλοίωση ημερομηνίας πρόσληψης έγραψαν (χωρίς κανένα λόγο).

 

Προσοχή.

 

 

Αυτό είναι σενάριο για video clip!

Φαντάσου τον Παπαδόπουλο αρμόδιο επί του ελέγχου υπάλληλο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι σενάριο για video clip!

Φαντάσου τον Παπαδόπουλο αρμόδιο επί του ελέγχου υπάλληλο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ  ;D ;D ;D ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Σωστός, πες του να γράψει και ανάλογο κομμάτι! ;D ;D ;D ;D

 

 

"Εσύ που δουλεύεις?"

"Στα καράβια".

"Μα εδώ έχει φορτηγά".

"Ναι, αλλά θα μπουν στα καράβια".

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Σωστός, πες του να γράψει και ανάλογο κομμάτι! ;D ;D ;D ;D

 

 

"Εσύ που δουλεύεις?"

"Στα καράβια".

"Μα εδώ έχει φορτηγά".

"Ναι, αλλά θα μπουν στα καράβια".

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Δέν έχουμε χρόνο για νέα σύνθεση...θα μας γράψουν.

Διασκευή αυτό:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ εν ΧρΉστο αδελφέ Χριστόδουλε  8)-το όνομα δοξάζεται εις Πάτμον ,απλά για να ξεύρεις ;D-η συγκεκριμένη φορολογική διάταξη, δεν έχει καμιά σχέση με ασφαλιστικά ταμεία και κανένα από δαύτα δεν μπορεί να σε αγγίξει, ακόμη και στην περίπτωση που είσαι άνεργος-άρα ανασφάλιστος. Η συγκεριμένη φορολογική ρύθμιση του 5χίλιαρου ανά έτος, έχει ουσιαστική εφαρμογή και αιτία κατά το νομοθέτη, στο να διευκολύνει, άτομα που τυγχάνει να έχουν κάποιες χρήσιμες στο κοινωνικό σύνολο ικανότητες, αλλά δεν τις ασκούν επαγγελματικά, γιατί είναι χομπύστες, ή δεν γουστάρουν να είναι επαγγελματίες στο τομέα, ή οπουδήποτε αλλαχού :D

Ειδού πεδίον δόξης λαμπρόν δι εσέ  ;D

Παράδοξο μεν δια τα ελληνικά φοροτεχνικά δεδομένα, αλλά υπαρκτό, προφανώς η διάταξη καλύπτει κάποιες  άλλες βρωμιές, αλλά ως γνωστόν μαζί με το βασιλικό,ποτίζεται και η γλάστρα .

 

Και τώρα μου επίτρέπεται να απολαύσω τη νηνεμία του Μέριχα αψηλά από τη βεράντα του μπαλκονιού μου ε?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Δεν την ήξερα, εντυπωσιακή μου φάνηκε, αλλά και εμένα δύσκολα μου βγάζεις από το μυαλό αυτό  ;D ;D ;D:

 

Παράδοξο μεν δια τα ελληνικά φοροτεχνικά δεδομένα, αλλά υπαρκτό, προφανώς η διάταξη καλύπτει κάποιες  άλλες βρωμιές, αλλά ως γνωστόν μαζί με το βασιλικό,ποτίζεται και η γλάστρα .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα δεν είναι βιβλιάριο υγείας και αφορά τους εργαζόμενους σε νυχτερινά κέντρα. Εγώ σαν κιθαρίστας έχω εδώ και χρόνια.

 

Το αστείο ήταν όταν κάποια στιγμή μου ζητήθηκε σε έλεγχο βιβλιάριο υγείας (το κίτρινο) για εργαζόμενους σε χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος. Άντε να εξηγήσεις στον ελεγκτή ότι εγώ στο σκυλάδικο ανεβαίνω στο πατάρι πριν έρθει ο κόσμος και κατεβαίνω αφού έχει φύγει και δεν έρχομαι σε επαφή ούτε με κανάτες, ούτε με ποτήρια, ούτε με ξηροί καρποί.

 

Αλλά η άδεια εργασίας νομίζω είναι απαραίτητη για μουσικούς.

 

Αλλο πραμα ειναι το βιβλιαριο υγειας που εκδιδει το υγειονομικο, αφου κανεις εξετασεις θωρακος αιματος και κοπρανων και ειναι υποχρεωμενοι να εχουν ολοι οι εργαζομενοι σε μαγαζι υγειονομικου ενδιαφεροντος (τα οποια δεν ειναι μονο τα εστιατορια)...οι παντες, και αλλη η αδεια ασκησης επαγγελματος πωλησης οινοπνευματοδων που εκδιδει η αστυνομια και ελεγχει το ποινικο σου μητρωο για το αν εχεις καταδικαστει για νοθευση οινοπνευματοδων και αλλα τετοια καλουδια.

Τα ατομα που δεν υποχρεουνται στην αδεια αυτη ειναι οσα δεν εμπλεκονται στη διαδικασια των ποτων. Ητη Αφεντικο (αυτο εχει μια και καλη την αδεια του καταστηματος) μουσικοι, καθαριστριες, πορτιεριδες και αλλοι τετοιοι.

Σου το λεω υπευθυνα γιατι ειχα προσωπικη υποθεση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Συγνώμη... μιας και το συζητάμε...

 

Ο ελεύθερος επαγγελματίας, δεν είναι στον ΟΑΕΕ? Και άρα δε χρειάζεται ΙΚΑ?

 

παρολο που εισαι στο τεβε υποχρεουσαι και σε ασφαλιση στο ικα. μειωμενη βεβαια (μεχρι προτινος 7% δικα σου, 10% εργοδοτης), αλλα πρεπει καθε φορα να πηγαινεις στο υποκαταστημα ικα του εργοδοτη, με τις βεβαιωσεις σου μαζι, να βρισκεις αν εισαι τυχερος εναν υπαλληλο που να θελει και να μπορει να ασχοληθει, να εξηγεις γιατι και πως μια και που ο καθενας λεει τα δικα του κτλ..

 

ολα αυτα οχι σε ενα λαιβ ας πουμε (οπου απλα κοβεις μπλοκακι), αλλα σε περιπτωση προσληψης, πχ. σε θεατρο η μαγαζι για σεζον, ενδεχομενως επαναλαμβανομενο λαιβ κτλ.. αυτα ισχυουν για τους λιγους μουσικους που επελεγαν (επιλεγουν ακομα?) να ειναι στο τεβε, τα ξερω απο πρωτο χερι μια που ημουν στο τεβε ως μουσικοσυνθετης :) αρκετα χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παρολο που εισαι στο τεβε υποχρεουσαι και σε ασφαλιση στο ικα. μειωμενη βεβαια (μεχρι προτινος 7% δικα σου, 10% εργοδοτης), αλλα πρεπει καθε φορα να πηγαινεις στο υποκαταστημα ικα του εργοδοτη, με τις βεβαιωσεις σου μαζι, να βρισκεις αν εισαι τυχερος εναν υπαλληλο που να θελει και να μπορει να ασχοληθει, να εξηγεις γιατι και πως μια και που ο καθενας λεει τα δικα του κτλ..

 

ολα αυτα οχι σε ενα λαιβ ας πουμε (οπου απλα κοβεις μπλοκακι), αλλα σε περιπτωση προσληψης, πχ. σε θεατρο η μαγαζι για σεζον, ενδεχομενως επαναλαμβανομενο λαιβ κτλ.. αυτα ισχυουν για τους λιγους μουσικους που επελεγαν (επιλεγουν ακομα?) να ειναι στο τεβε, τα ξερω απο πρωτο χερι μια που ημουν στο τεβε ως μουσικοσυνθετης :) αρκετα χρονια..

 

Δυστυχώς νομίζω πως όλα αυτά άλλαξαν...πλέον, ο εργοδότης δε νοιάζεται τι έχεις και πως το "χειρίζεσαι", υποχρεούται απο το νόμο να ασφαλίζει στο ΙΚΑ τους εργαζόμενους στο χώρο του, όλους, ανεξάρτητα αν δουλέψουν μία μέρα ή περισσότερες.

Άσε, πίκρα και τεράστιο μπέρδεμα, το βίωσα πριν λίγες μέρες, κι όλα αυτά -εργοδότες/μουσικοί/λογιστές να μην είναι σίγουροι για τίποτα- κάτω απο τον τρόμο των εξοντωτικών προστίμων...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου