Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημήτρη αυτό που λες είναι ενδιαφέρον και θα το ψάξω...γιατί κάτι μου λέει ότι θα το χρειαστώ για εμένα! ;D ;D ;D ;D

 

Ο τρόπος πληρωμής που περιγράφηκε παραπάνω από S.P. είναι (απ' όσο γνωρίζω) με "Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης", που απ' ότι διαβάζω, το όριο έχει ανέβει στα 10.000 €. Έχει συνολική παρακράτηση 23,6% και συνηθίζεται κάποιες εταιρίες παραγωγής να πληρώνουν με αυτό τον τρόπο, ορισμένους συνεργάτες.

 

http://epityxiacom.blogspot.gr/2013/01/10000.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παρολο που εισαι στο τεβε υποχρεουσαι και σε ασφαλιση στο ικα. μειωμενη βεβαια (μεχρι προτινος 7% δικα σου, 10% εργοδοτης), αλλα πρεπει καθε φορα να πηγαινεις στο υποκαταστημα ικα του εργοδοτη, με τις βεβαιωσεις σου μαζι, να βρισκεις αν εισαι τυχερος εναν υπαλληλο που να θελει και να μπορει να ασχοληθει, να εξηγεις γιατι και πως μια και που ο καθενας λεει τα δικα του κτλ..

 

ολα αυτα οχι σε ενα λαιβ ας πουμε (οπου απλα κοβεις μπλοκακι), αλλα σε περιπτωση προσληψης, πχ. σε θεατρο η μαγαζι για σεζον, ενδεχομενως επαναλαμβανομενο λαιβ κτλ.. αυτα ισχυουν για τους λιγους μουσικους που επελεγαν (επιλεγουν ακομα?) να ειναι στο τεβε, τα ξερω απο πρωτο χερι μια που ημουν στο τεβε ως μουσικοσυνθετης :) αρκετα χρονια..

Να σημειώσω ότι εξαρτάται.

 

Πρσωπικά έχω τόσους κωδικούς στον ΟΑΕΕ που δύσκολα θα ήθελε από μένα κάτι το ΙΚΑ. Είμαι σαφώς πιο πολύ επιχειρηματίας, δάσκαλος, μεταφραστής (αμάν) και συνθέτης, από πιανίστας σε μαγαζί, δε πά να είναι 3 φορές την εβδομάδα (μακάρι, αλλα πού..?)

 

*νομίζω*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς νομίζω πως όλα αυτά άλλαξαν...πλέον, ο εργοδότης δε νοιάζεται τι έχεις και πως το "χειρίζεσαι", υποχρεούται απο το νόμο να ασφαλίζει στο ΙΚΑ τους εργαζόμενους στο χώρο του, όλους, ανεξάρτητα αν δουλέψουν μία μέρα ή περισσότερες.

Άσε, πίκρα και τεράστιο μπέρδεμα, το βίωσα πριν λίγες μέρες, κι όλα αυτά -εργοδότες/μουσικοί/λογιστές να μην είναι σίγουροι για τίποτα- κάτω απο τον τρόμο των εξοντωτικών προστίμων...

ΟΚ, με αυτό (και όλα τα προηγούμενα) έχασα τη μπάλα τελείως. Θεωρούσα ότι αν έχεις ΑΠΥ είσαι καλυμμένος, και αν όχι, η απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης είναι ένας τρόπος για τον εργοδότη να σε πληρώσει νόμιμα. Αυτό, μέχρι πρότινος τουλάχιστον, ακόμη και όταν δούλευες "in house".

Τελικά για να είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες σε οποιοδήποτε κλάδο, σε πόσα ρημαδοταμεία πρέπει να είμαστε ασφαλισμένοι για να ησυχάσουν και να μας αφήσουν να κάνουμε τη δουλειά μας;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης είναι ένας τρόπος για τον εργοδότη να σε πληρώσει νόμιμα.

Έχω την εντύπωση ότι στη δική σου την περίπτωση, η απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης δεν δουλεύει. Από τη στιγμή που έχεις ενεργό μπλοκάκι είσαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιήσεις

3. Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία.

Εάν ήσουν άνεργος και δεν είχες κανένα ταμείο...τότε θα δούλευε η επαγγελματική δαπάνη και πάλι όπως έχουμε πεί για όχι μεγαλύτερο διάστημα από τον ένα χρόνο. Πέρισυ είχα προσλάβει κάποιον έτσι για 6 μήνες με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης...κάπου μας τα είχε εξηγήσει πολύ καλά ένα μέλος λογιστής σε παρόμοιο θέμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι στη δική σου την περίπτωση, η απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης δεν δουλεύει. Από τη στιγμή που έχεις ενεργό μπλοκάκι είσαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιήσειςΕάν ήσουν άνεργος και δεν είχες κανένα ταμείο...τότε θα δούλευε η επαγγελματική δαπάνη και πάλι όπως έχουμε πεί για όχι μεγαλύτερο διάστημα από τον ένα χρόνο. Πέρισυ είχα προσλάβει κάποιον έτσι για 6 μήνες με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης...κάπου μας τα είχε εξηγήσει πολύ καλά ένα μέλος λογιστής σε παρόμοιο θέμα.

Σωστά. Εγώ χρησιμοποιώ το μπλοκάκι αλλά σε κάποια γραφεία που συνεργάζομαι υπάρχει κόσμος που δουλεύει (περιστασιακά) έτσι ακριβώς όπως περιέγραψες, με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, και μάλιστα in house.

 

Αυτό που με μπέρδεψε ήταν αυτό που έγραψε ο Ηλίας, ότι "ο εργοδότης δε νοιάζεται τι έχεις και πως το "χειρίζεσαι", υποχρεούται απο το νόμο να ασφαλίζει στο ΙΚΑ τους εργαζόμενους στο χώρο του, όλους, ανεξάρτητα αν δουλέψουν μία μέρα ή περισσότερες."

 

Θα ρωτήσω το λογιστή μου και εύχομαι να ξέρει.   

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς αμφιβολία το πιο ελληνικό thread, από άποψη περιεχομένου, που έχει γίνει ποτέ. Αν κάποιος πιτσιρικάς εκφράσει την επιθυμία να γίνει μουσικός του λες να διαβάσει αυτές τις σελίδες και θα αλλάξει γνώμη σε χρόνο dt.  :'(

 

Τελικά ρε παιδιά, γιατί έχω μπερδευτεί, αν κάποιος έχει μπλοκάκι σε άλλο κωδικό και θέλει να κάνει κανά-δυό live και να είναι τυπικά και νομικά σωστός και καλυμμένος, τι πρέπει να κάνει; Παίζει κανά ρόλο το ότι έχει ΟΑΕΕ ή είναι τελικά άσχετο; Ο venueάς έχει ποικίλες επιλογές, νόμιμες πάντα, ή είναι απολύτως συγκεκριμένα αυτά που πρέπει να κάνει;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ρε παιδιά, γιατί έχω μπερδευτεί, αν κάποιος έχει μπλοκάκι σε άλλο κωδικό και θέλει να κάνει κανά-δυό live και να είναι τυπικά και νομικά σωστός και καλυμμένος, τι πρέπει να κάνει; Παίζει κανά ρόλο το ότι έχει ΟΑΕΕ ή είναι τελικά άσχετο; Ο venueάς έχει ποικίλες επιλογές, νόμιμες πάντα, ή είναι απολύτως συγκεκριμένα αυτά που πρέπει να κάνει;

Εξαιρετικές ερωτήσεις...

Να προσθέσω: Αν επεκτείνω τη δραστηριότητά μου και προσθέσω το "μουσικός", μπορώ να παίξω κάπου, να κόψω μια γ@μωαπόδειξη και να είμαι νόμιμος;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ρε παιδιά, γιατί έχω μπερδευτεί, αν κάποιος έχει μπλοκάκι σε άλλο κωδικό και θέλει να κάνει κανά-δυό live και να είναι τυπικά και νομικά σωστός και καλυμμένος, τι πρέπει να κάνει;

Xωρίς να είμαι...ο Λάκης....

Ένα ιδιωτικό συμφωνητικό πρώτα από όλα

1) Για όσους παίζουν δωρεάν...με μηδενική αμοιβή...σαν να είστε σε καραόκε μπαρ ;D

2) Για όσους αμοίβονται...με τους όρους αμοιβής και το αντίστοιχο παραστατικό.

 

Με λίγα λόγια...εάν ο Μr Zαϊκος παίζει σε ένα μπαρ, οφείλει ως μουσικός να έχει ιδιωτικό συμφωνητικό με εγγεγραμένη την αμοιβή του και στο τέλος να κόψει την απόδειξή του...

και εάν 2-3 μέλη της μπάντας του ανήκουν στη κατηγορία "καραόκε" έχουν το μηδενικό συμφωνητικό....Έτσι μπλέκεται ο έλεγχος...και μέχρι να τα ξεμπλέξει...κάτι θα σκεφτούμε ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω: Αν επεκτείνω τη δραστηριότητά μου και προσθέσω το "μουσικός", μπορώ να παίξω κάπου, να κόψω μια γ@μωαπόδειξη και να είμαι νόμιμος;

Δεν χρειάζεται ΕΣΥ ειδικά να προσθέσεις οτιδήποτε....θα τους πείς ότι έκανες μεταφράσεις επί σκηνής σε ηχητικά σήματα!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου