Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανέστη, υποκλίνομαι στη μεγαλοφυΐα σου! ;D

Mπαααα...το επάγγελμα του δικηγόρου είναι εύκολο όταν ζείς στην Ελλάδα με τόσα κενά στους νόμους!!!

Να σου πώ ένα παράδειγμα δημιουργικής τρέλλας. Μία φορά έκανα μία αναστροφή με το αυτοκίνητο που απαγορευόταν και με μαζέψανε...Μου λέει το όργανο "Πρέπει να σας πάρουμε το δίπλωμα για 30 μέρες"

του απαντώ ευγενικά..."Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σας το δώσω"...κόκαλο ο δικός σου...

Του εξηγώ λοιπόν ότι έχω ένα κοινό δίπλωμα για αυτοκίνητο ΚΑΙ για μοτοσυκλέτα και από τη στιγμή που δεν έκανα παράβαση με τη μηχανή...δεν μπορεί να μου το πάρει ;D ;D

Κενό νόμου....και ελεύθερος ;D

 

ΥΓ Σε μία άλλη ζωή θα γίνω δικηγόρος ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mπαααα...το επάγγελμα του δικηγόρου είναι εύκολο όταν ζείς στην Ελλάδα με τόσα κενά στους νόμους!!!

Να σου πώ ένα παράδειγμα δημιουργικής τρέλλας. Μία φορά έκανα μία αναστροφή με το αυτοκίνητο που απαγορευόταν και με μαζέψανε...Μου λέει το όργανο "Πρέπει να σας πάρουμε το δίπλωμα για 30 μέρες"

του απαντώ ευγενικά..."Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σας το δώσω"...κόκαλο ο δικός σου...

Του εξηγώ λοιπόν ότι έχω ένα κοινό δίπλωμα για αυτοκίνητο ΚΑΙ για μοτοσυκλέτα και από τη στιγμή που δεν έκανα παράβαση με τη μηχανή...δεν μπορεί να μου το πάρει ;D ;D

Κενό νόμου....και ελεύθερος ;D

 

ΥΓ Σε μία άλλη ζωή θα γίνω δικηγόρος ;)

 

Βρε κενό νόμου δεν υπάρχει, απλώς τον ψάρωσες και αυτό μετράει παραπάνω ! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε κενό νόμου δεν υπάρχει, απλώς τον ψάρωσες και αυτό μετράει παραπάνω ! ;D ;D ;D

...έτσι λοιπόν με τη εφoρία-ΙΚΑ...κλπ...πλακώστε τους με ιδιωτικά συμφωνητικά , ψαρώστε τους, να έχουν να διαβάζουν! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon

Δηλαδή αν εγώ κόψω μια απόδειξη που πάνω θα λέει προγραμματιστής Η/Υ θα είμαι εντάξει; Πες μου το κι αυτό να βεβαιωθώ ότι είμαστε ντιπ για ντίπ τρελοί.

 

Του εξηγώ λοιπόν ότι έχω ένα κοινό δίπλωμα για αυτοκίνητο ΚΑΙ για μοτοσυκλέτα και από τη στιγμή που δεν έκανα παράβαση με τη μηχανή...δεν μπορεί να μου το πάρει ;D ;D

 

Μαγκιά θα ήταν να κάνεις αναστροφή με αυτοκίνητο ΚΑΙ μηχανή ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon

Δηλαδή αν εγώ κόψω μια απόδειξη που πάνω θα λέει προγραμματιστής Η/Υ θα είμαι εντάξει; Πες μου το κι αυτό να βεβαιωθώ ότι είμαστε ντιπ για ντίπ τρελοί.

Ότι ζούμε μέσα στη τρέλλα, δεν το συζητάμε....αυτό κάνει και όμορφη αυτή τη χώρα!! ;) κουφάλα Superfunk ;D ;D

Λέω εγώ...μιας και είναι ο Λάκης εδώ....

Εάν έχεις κάνει ένα ιδ.συμφωνιτικό με το μαγαζί...ότι εγώ ο Οχτάποδας, προγραμματιστής Η/Υ και ερασιτέχνης μουσικός, θα παίξω στο μαγαζί του Μήτσου και θα πάρω 20 ευρώ...δεν βλέπω γιατί να μην μπορείς να του κόψεις μία απόδειξη με επεξήγηση "Γενικές υπηρεσίες". Το ΙΚΑ το ενδιαφέρει -πρωτίστως- η συναλλαγή και το παραστατικό της.

Ως προγραμματιστής Η/Υ, έχε και ένα πεταλάκι...κάτι με κουμπάκια και λαμπάκια για να δικαιολογήσεις το τίτλο σου ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Το πρόβλημα είναι ότι το Ι.Κ.Α. "θεωρεί" ότι όποιος απασχολείται στο μαγαζί είναι μισθωτός του καταστηματάρχη και οφείλει να τον ασφαλίσει.

Δηλαδή αν έχεις bar, σου χαλάσει το ψυγείο και φωνάξεις ψυκτικό να στο φτιάξει, και σκάσει μύτη το Ι.Κ.Α. …σε μια ακραία θεώρηση, θα κόψει μπιλιετάκι με πρόστιμο γιατί έχεις τον ψυκτικό ανασφάλιστο…..ό,τι να ναι δηλαδηΣΣΣΣ  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι το Ι.Κ.Α. "θεωρεί" ότι όποιος απασχολείται στο μαγαζί είναι μισθωτός του καταστηματάρχη και οφείλει να τον ασφαλίσει.

Καλά...σε λίγο θα ασφαλίζουν και τους πελάτες με αυτή τη λογική....και αυτοί "απασχολούμενοι" είναι ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά...σε λίγο θα ασφαλίζουν και τους πελάτες με αυτή τη λογική....και αυτοί "απασχολούμενοι" είναι ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ιδιωτικό συμφωνητικό πρώτα από όλα

1) Για όσους παίζουν δωρεάν...με μηδενική αμοιβή...σαν να είστε σε καραόκε μπαρ ;D

Μπααα

Για τους ερασιτέχνες, ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο από όλα τα μέλη της μπάντας αλλά και του ιδιοκτήτη ότι παίζεις αμισθί (με τις πιθανές συνέπειες που θα έχει στα λαμόγια) δεν με καλύπτει;

Εξ όσων έμαθα, όχι...

Και συμβόλαιο με αίμα ταράνδου πάλι δεν σε καλύπτει....κατά το στάδιο ελέγχου, ενώπιον δηλαδή του βεβαιούντος την παράβαση κλιμακίου ή οργάνου ή όπως το λένε.

 

Αποκλείστηκε νωρίς.  ;)

Και κρίμα δηλαδή.... :(

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου