Προς το περιεχόμενο

40 Years YAMAHA Synths (complete synth catalogue)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα που ειδα το αρχικο ποστ,αν και ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα,τι να πω βρε συ WFK?

Χαρα στο κουραγιο σου ρε φιλε.Μπραβο!

 

Phil σε ειπαμε? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τωρα που ειδα το αρχικο ποστ,αν και ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα,τι να πω βρε συ WFK?

Καλα ρε συ, τωρα το ειδες? :P Εδω ως και το CNN το εκανε θεμα, εσυ που ησουν? ;D

Μια και περασες απο τα μερη μας, παρε και μια σπανια φωτο παρακατω. 8)

 

DX7_prototype.png

DX7 prototype

Προσεξτε το DX7 logo, τα δυο γραμματα ειναι ενωμενα, το ενα μεσα στο αλλο. Επισης δεν υπαρχει το κλασσικο γραφημα που δειχνει το Keyboard Level Scaling το οποιο ηταν τερμα πανω δεξια, διπλα απο το γραφημα των EG/Pitch EG. Ακομα λειπει η ασπρη λωριδα που ειχε τη λεξη PLAY στη μεση και ηταν κατω απο τα κουμπια επιλογης μνημης Internal και Cartridge στα αριστερα της οθονης. Τελος, οι 5 υποδοχες στην πισω δεξια μερια του οργανου φαινεται να προεξεχουν, σε αντιθεση με το DX7 παραγωγης.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο σπανια ποστερ και ενα διαφημιστικο παρακατω απο τα μεσα των 80s. Το δευτερο ποστερ (Milestones) το οποιο ειναι και το πιο γνωστο, το εχω και γω σπιτι καπου χωμενο. Χρονια λεω να παω να του φτιαξω μια κορνιζα με τζαμι αλλα ολο το ξεχναω. ::)

 

DX7_poster_1_x600.png

 

DX7_poster_2_x600.png

 

DX7_advert_600x.png

DX7_advert.thumb.jpg.10a40cdba022eb000280bf5b8eb1e9a3.jpg

DX7_Milestones.thumb.png.3fe5e5cb64aa9aec4307e364c80619f0.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VL7_600x.png

 

Μετα το πρωτοποριακο διφωνικο VA (Virtual Acoustic) VL1 το 1993, η Yamaha κυκλοφορησε το μονοφωνικο VL7 το οποιο ειχε την ιδια μεθοδο συνθεσης και περιπου το 1/2 της τιμης του VL1. Πολυ μπροστα απο την εποχη τους, τα VL synths δεν πηγαν καλα εμπορικα. Δυσκολα στον προγραμματισμο και ακριβα (το VL1 κοστιζε περιπου $6500 το 1993), "απαιτουσαν" απο τον χρηστη τους να αφιερωσει αρκετο χρονο ωστε να μαθει ενα νεο τροπο παιξιματος και να μπορεσει να αξιοποιησει την πραγματικα επαναστατικη sound engine τους.

 

Παρακατω ενα μικρο δειγμα απο τους ηχους του VL7. Ο πρωτος ηχος (ο οποιος λογικα παιζεται μεσω Breath Controller) ειναι ολα τα λεφτα.

 

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαιρετική δουλειά. Μπράβο και χαρα στο κουράγιο σου.

μία παρατήρηση μόνο.

Εχεις το Α3000 και το Α7000 αλλά δεν έχεις το Α5000 (το οποίο το έχω εγώ στο σπίτι μου!!  χαχα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαιρετική δουλειά. Μπράβο και χαρα στο κουράγιο σου.

μία παρατήρηση μόνο.

Εχεις το Α3000 και το Α7000 αλλά δεν έχεις το Α5000

Δεν νομι....Κοιτα καλυτερα στο ετος 1999...reading2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου