Προς το περιεχόμενο

Τροφή για σκέψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, ασχολούμαι με τα πλήκτρα ουκ ολίγο ενώ και ο χρόνος που παρακολουθώ το φόρουμ είναι σίγουρα 5 και πλέον χρόνια χωρίς όμως την απαιτούμενη ενεργή συμμετοχή λόγω λιγοστού χρόνου. Απλά βλέποντας τα τελευταία threads απογοητεύομαι με αυτά που γράφονται καθώς τα θεωρώ μη ρεαλιστικά και ενώ θεωρούσα ειλικρινά τον Waterfall παράλογο σχετικά με κάποιες απόψεις του, τείνω τελικά να συμφωνήσω. Και εξηγούμαι. Σε μια εποχή κρίσης θεωρούνται παράλογες αγορές τα yamaha mx ή το roland fa καθώς δεν θεωρούνται αξιόλογα synth, τα φίλτρα κάνουν stepping και aliasing κτλ. αγνοώντας τι προσφέρουν στον μέσο χρήστη. Για να μην παρεξηγηθώ έχω όργανα στην κατοχή μου όπως το yamaha an1x και κάποτε το nord lead 2x τα οποία και εκτίμησα δεόντως. Απλά βλέπω πως δεν γίνεται αντικειμενική αξιολόγηση σε όλα τα synths σε σχέση ποιότητας/τιμής/features. Aς είμαστε λοιπόν λίγο σοβαροί. Για έναν μουσικό ο οποίος παίζει απλά σε ένα συγκρότημα και θέλει all around πλήκτρα δεν γίνεται να λέμε ότι το sub phatty είναι εξαιρετικό. Γιατί απλά δεν είναι για αυτόν. Επίσης όταν ένας άνθρωπος δουλεύει 12 ώρες την μέρα ίσως να μην έχει χρόνο να ασχοληθεί εις βάθος με το midi implementation και μπλα μπλα. Ακόμη ένας άνθρωπος που ασχολείται πολύ σοβαρά με την παραγωγή προφανώς και θα πάει πχ σε ένα soft synth πιάνο το οποίο θα περιλαμβάνει όλα τα nuances του και όχι στο triple strike piano του pc3. Όλα αυτά τα γράφω για τους ανθρώπους που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τι όργανο προτείνουν και σε ποιον. Το ξέρω πως ίσως θα φάω κράξιμο για όλα αυτά απλά ήθελα να παραθέσω την άποψη μου σαν απλός αναγνώστης.

 

Με σεβασμό, Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα σας, ασχολούμαι με τα πλήκτρα ουκ ολίγο ενώ και ο χρόνος που παρακολουθώ το φόρουμ είναι σίγουρα 5 και πλέον χρόνια χωρίς όμως την απαιτούμενη ενεργή συμμετοχή λόγω λιγοστού χρόνου. Απλά βλέποντας τα τελευταία threads απογοητεύομαι με αυτά που γράφονται καθώς τα θεωρώ μη ρεαλιστικά και ενώ θεωρούσα ειλικρινά τον Waterfall παράλογο σχετικά με κάποιες απόψεις του, τείνω τελικά να συμφωνήσω. Και εξηγούμαι. Σε μια εποχή κρίσης θεωρούνται παράλογες αγορές τα yamaha mx ή το roland fa καθώς δεν θεωρούνται αξιόλογα synth, τα φίλτρα κάνουν stepping και aliasing κτλ. αγνοώντας τι προσφέρουν στον μέσο χρήστη. Για να μην παρεξηγηθώ έχω όργανα στην κατοχή μου όπως το yamaha an1x και κάποτε το nord lead 2x τα οποία και εκτίμησα δεόντως. Απλά βλέπω πως δεν γίνεται αντικειμενική αξιολόγηση σε όλα τα synths σε σχέση ποιότητας/τιμής/features. Aς είμαστε λοιπόν λίγο σοβαροί. Για έναν μουσικό ο οποίος παίζει απλά σε ένα συγκρότημα και θέλει all around πλήκτρα δεν γίνεται να λέμε ότι το sub phatty είναι εξαιρετικό. Γιατί απλά δεν είναι για αυτόν. Επίσης όταν ένας άνθρωπος δουλεύει 12 ώρες την μέρα ίσως να μην έχει χρόνο να ασχοληθεί εις βάθος με το midi implementation και μπλα μπλα. Ακόμη ένας άνθρωπος που ασχολείται πολύ σοβαρά με την παραγωγή προφανώς και θα πάει πχ σε ένα soft synth πιάνο το οποίο θα περιλαμβάνει όλα τα nuances του και όχι στο triple strike piano του pc3. Όλα αυτά τα γράφω για τους ανθρώπους που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τι όργανο προτείνουν και σε ποιον. Το ξέρω πως ίσως θα φάω κράξιμο για όλα αυτά απλά ήθελα να παραθέσω την άποψη μου σαν απλός αναγνώστης.

 

Με σεβασμό, Γιάννης

 

  Θα γράψω κάτι μιας και η ενοτητα keyboards εχει καταστεί τον τελευταίο καιρό πιο υποτονική σε σχέση με τις αλλες ενότητες. Μεσουρανούν οι άλλες "ειδικότητες", κυρίως οι κιθαρίστες. Ετσι για τη συμμετοχη μιας και ειμαι παιδι των πληκτρων.

 

Σιγουρα τα workstation που ανέφερες ειναι πλέον σχεδόν απλησίαστα οικονομικά γιατι ο λαος ξεζουμιζεται, αλλα επειδη εμεις δεν μπορούμε δεν πιστευω οτι δεν αξιζουν τα λεφτά τους. Αυτο που ειπες για το stepping των εφφε ή και για τον ογκο των δειγμάτων και των layers που εχουν ειναι κατι δεδομένο σε σχεση με τα πιο καθαρόαιμα soft η hard synth και ειναι κατι που θυμαμαι οτι εχει χιλιοσυζητηθει και χιλιοεπισημανθεί και ειναι κοινώς αποδεκτο απο τους συμμετέχοντες στο forum για τουλαχιστο τα 11 και χρονια που ειμαι εγώ μελος.

 

Τωρα για την αντικειμενικη αξιολογηση επειδη παρακολουθω κι εγω την ενοτητα και συμμετεχω σε αυτή δεν εχω προσεξει καποιο τρανταχτο παραδειγμα που να δικαιολογει αγανάκτηση , θα βοηθαγε να εβαζες και κανα παραδειγμα συμφραζομένων.

 

Οσες φορες εχω δει να προτεινονται οργανα στην ενοτητα των πληκτρων , εχω δει σωστες προτάσεις προσωπικά , τουλαχιστο προς το τελος των thread που γινονται οι απαραιτητες διευκρινησεις και απο αυτον που κανει την ερώτηση π.χ. για το ποιο συνθ προτείνετε για εμενα που θελω να κανω αυτο κλπ και θελω να εχει και αυτα.

 

Γιατι να φας κραξιμο?

Γιατι εγω να φαω κράξιμο?

 

Συζητάμε, αυτο ειναι το ποιντ, ανταλλασουμε αποψεις, θεσεις...... you know..... forum.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι είναι το ίντερνετ όπως είναι και ο κόσμος έξω, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του δεν θα πρέπει να επηρεάζεσαι τόσο από ένα σάιτ θα πρέπει να έχεις τη δική σου γνώμη και να κάνεις και το δικό σου search στα θέματα τεχνολογίας & μουσικής, ειδικά όταν είναι σε θέματα αγοράς εξοπλισμού.

 

γιαυτό πρέπει να απευθυνόμαστε σε επαγγελματίες και να ακούμε τα όργανα demo στη βιτρίνα πριν αγοράσουμε και επίσης βοηθάει να έχουμε 2-3 γνωστούς επαγγελματίες μουσικούς γνωστούς/φίλους να παίρνουμε μία δέυτερη γνώμη.

 

από εκεί και πέρα το παράπονο το δικό μου σετικά με τον τομέα των keyboards είναι ότι δεν γίνονται τόσες συγκρίσεις κ δεν υπάρχει ουσιαστική κουβέντα περί τεχνολογίας όσο 10 χρόνια πχ πριν, έχουμε περιοριστεί σε  παρουσιάσεις μοντέλων.

 

κατά τα άλλα με τον καιρό γνωρίζεις τα μέλη και είναι αναμενόμενο το τι θα γράψει ο καθένας, όπως και η βαρύτητα των posts ανάλογα με τις γνώσεις του καθενός, εάν παρακολουθείς το forum.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, ασχολούμαι με τα πλήκτρα ουκ ολίγο ενώ και ο χρόνος που παρακολουθώ το φόρουμ είναι σίγουρα 5 και πλέον χρόνια χωρίς όμως την απαιτούμενη ενεργή συμμετοχή λόγω λιγοστού χρόνου. Απλά βλέποντας τα τελευταία threads απογοητεύομαι με αυτά που γράφονται καθώς τα θεωρώ μη ρεαλιστικά και ενώ θεωρούσα ειλικρινά τον Waterfall παράλογο σχετικά με κάποιες απόψεις του, τείνω τελικά να συμφωνήσω. Και εξηγούμαι. Σε μια εποχή κρίσης θεωρούνται παράλογες αγορές τα yamaha mx ή το roland fa καθώς δεν θεωρούνται αξιόλογα synth, τα φίλτρα κάνουν stepping και aliasing κτλ. αγνοώντας τι προσφέρουν στον μέσο χρήστη. Για να μην παρεξηγηθώ έχω όργανα στην κατοχή μου όπως το yamaha an1x και κάποτε το nord lead 2x τα οποία και εκτίμησα δεόντως. Απλά βλέπω πως δεν γίνεται αντικειμενική αξιολόγηση σε όλα τα synths σε σχέση ποιότητας/τιμής/features. Aς είμαστε λοιπόν λίγο σοβαροί. Για έναν μουσικό ο οποίος παίζει απλά σε ένα συγκρότημα και θέλει all around πλήκτρα δεν γίνεται να λέμε ότι το sub phatty είναι εξαιρετικό. Γιατί απλά δεν είναι για αυτόν. Επίσης όταν ένας άνθρωπος δουλεύει 12 ώρες την μέρα ίσως να μην έχει χρόνο να ασχοληθεί εις βάθος με το midi implementation και μπλα μπλα. Ακόμη ένας άνθρωπος που ασχολείται πολύ σοβαρά με την παραγωγή προφανώς και θα πάει πχ σε ένα soft synth πιάνο το οποίο θα περιλαμβάνει όλα τα nuances του και όχι στο triple strike piano του pc3. Όλα αυτά τα γράφω για τους ανθρώπους που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τι όργανο προτείνουν και σε ποιον. Το ξέρω πως ίσως θα φάω κράξιμο για όλα αυτά απλά ήθελα να παραθέσω την άποψη μου σαν απλός αναγνώστης.

 

Με σεβασμό, Γιάννης

 

Νομίζω ότι είναι απλά τα πράγματα. Η γνώμη κάποιου για όργανα που δεν μπορεί να αγοράσει (λόγω των οικονομικών του) είναι άχρηστη. Τελεία και Παύλα.

 

Ακόμη και οι πιο φανατικοί πολέμιοι ακριβών οργάνων, συνήθως κάτι παραπάνω παραδέχονται αν τους τα κάνεις δώρο (ή αν τα βρουν σε βολική τιμή, στα μεταχειρισμένα). Μέχρι τότε, απλώς αναπαράγουν είτε α) την κριτική που διάβασαν ή είδαν κάπου αλλού, β) τις προσωπικές τους εμμονές για το πόσο πρέπει (;) να κοστίζει το οτιδήποτε.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι απλά τα πράγματα. Η γνώμη κάποιου για όργανα που δεν μπορεί να αγοράσει (λόγω των οικονομικών του) είναι άχρηστη. Τελεία και Παύλα.

 

Κι αυτό ισχύει παντού, ακόμα και για την Τζούλια του παραδιπλανού thread.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει κάτι συζητήσεις του '90 του στύλ...

 

- Ωραίο το hundai το coupe, το βρήκα και σε καλή τιμή, δεύτερο χέρι αλλά σαν καινούργιο...

- Καλά, γιατί δεν κοιτάς την νέα SLK που έχει... κλπ κλπ...

 

Με άλλα λόγια, κάθε τι έχει τον άνθρωπο που θα το εκτιμήσει και θα το αξιοποιήσει.

 

Είχα δει κάποτε αγγελία του τύπου "πουλάω το SH-201 γιατί μάλλον είμαι presetάκιας". Ok, δεν του έκανε γιατί δεν του έδινε αυτό που ήθελε. Όπως δεν θα του το έδινε ούτε το Phatty, ούτε το Moog του Emerson ούτε τίποτα.

 

 

Κρατήστε όμως και αυτό: το συγκεκριμένο forum είναι tech forum οπότε δικαιολογούνται κάποιες ίσως λίγο υπερβολικές τοποθετήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω την δική μου άποψη, τα ακούω, κρίνω τις ανάγκες μου και αγοράζω... Αυτά που γράφω απευθύνονται στις προτάσεις που γίνονται σε άτομα που ασχολούνται πρώτη φορά με την μουσική και τους προτείνεται πχ το kronos. Είναι σαν να λες θέλω ένα παπάκι για την πόλη να μάθω να οδηγάω και να τους προτείνεις ktm 1190 επειδή πάει χώμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφω απευθύνονται στις προτάσεις που γίνονται σε άτομα που ασχολούνται πρώτη φορά με την μουσική και τους προτείνεται πχ το kronos. Είναι σαν να λες θέλω ένα παπάκι για την πόλη να μάθω να οδηγάω και να τους προτείνεις ktm 1190 επειδή πάει χώμα καλύτερα.

 

Πρόσφατα με ρώτησε ένας συνάδελφος τι θα του πρότεινα γιατί ο κανακάρης του (17 χρονών) έβγαλε άγχος για synthesizer (ΑΝ έπαιρνε το Lower, που δεν το πήρε το κωλόπαιδο)..

 

- Γιώργο, για τι λεφτά μιλάμε;

- Ξέρω γω; πόσα λεφτά έχει ένα καλό synthesizer?

- Γιώργο, για τι λεφτά μιλάμε;

- 2.000 - 3.000 ευρώ;

- Roland V-Synth GT ή Korg Kronos 8). Και όταν πάτε να το πάρετε θέλω να έρθω κι εγώ, για να χαρώ την αγορά.

 

Οπότε... το τι προτείνεις σε κάποιον είναι συνιστώσα πολλών παραγόντων. Υπό άλλες συνθήκες, υπό άλλο βαλάντιο, υπό, υπό... θα πρότεινα κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω την δική μου άποψη, τα ακούω, κρίνω τις ανάγκες μου και αγοράζω... Αυτά που γράφω απευθύνονται στις προτάσεις που γίνονται σε άτομα που ασχολούνται πρώτη φορά με την μουσική και τους προτείνεται πχ το kronos. Είναι σαν να λες θέλω ένα παπάκι για την πόλη να μάθω να οδηγάω και να τους προτείνεις ktm 1190 επειδή πάει χώμα καλύτερα.

 

Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες, εκτός εάν έχεις συγκεκριμένο παράδειγμα thread, το αντίθετο θα έλεγα οι προτάσεις γίνονται ανάλογα στα προτεινόμενα budget και οι είναι για οικονομικότερα μοντέλα από αυτά που θα θέλει ο χρήστης ή πιο καινούργια με περισσότερες δυνατότητες.

 

πρόσφατα θυμάμαι ότι προτείναμε το m50 στα 350 μεταχειρισμένο πχ σε φίλο που έψαχνε πιο παλιό μοντέλο στα ίδια λεφτά (Ν364 αν θυμάμαι καλά), που ήταν πραγματικό kill όταν το όργανο κόστιζε 1,000 καινούργιο πριν 2 χρόνια.

 

γενικά οι προτάσεις που γίνονται έχουν μια λογική δεν νομίζω ότι ξεφεύγουν εξωπραγματικά από την αρχική συζήτηση, ίσως σε κάποια σημεία να λέγονται υπερβολές αλλά στο τέλος επικρατεί μία λογική.

 

στους entry level πάντα θα υπάρχει μία διαδικάσια γιατί τις περισσότερες φορές δεν ξέρουν και αυτοί τι ακριβώς θέλουν ή απλά βλέπουν κάτι και εντυπωσιάζονται.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου