Προς το περιεχόμενο

Τροφή για σκέψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαχαχα

ο τσο κοζουκι

 

Εντάξει, ωραίος είναι...

Μου θυμίζει πάντα κάτι κουλτουριάρικες γιαπωνέζικες ταινίες που έβλεπα όταν ήμουν νέος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σετ συμπερασμάτων μπορεί να "βγει" διαβάζοντας τα specs. Ένα άλλο σετ, αγγίζοντας το κλαβιέ. Ένα άλλο, αφού το χρησιμοποιήσεις σε πρόβα. Ένα άλλο, αφού το χρησιμοποιήσεις σε συναυλία, ένα άλλο στο στούντιο, ένα άλλο αφού το κρατήσεις δύο χρόνια, και ένα άλλο αφού το κρατήσεις είκοσι χρόνια. Από όλα αυτά τα πιθανά σετ συμπερασμάτων, μόνο το πρώτο καλύπτεται από την ανάγνωση reviews και specs, οπότε το επιχείρημά σου αυτο-ακυρώνεται.

 

Ακριβώς.

 

... από αυτή που έχεις εσύ, ή ο ημι-ηλίθιος ιάπωνας του οποίου τα βίντεο review βλέπουμε που-και-που...

 

;D ;D ;D Πως λέμε semi-modular..

 

Επίσης, ΠΟΤΕ δεν μιλούν για specs. Μιλούν μόνο για ΗΧΟ, διότι μόνο αυτό τους ενδιαφέρει. Για specs μιλούν μόνο όσοι έχουν δημοσιογραφικό οίστρο (όπως εσύ, και μπράβο σου) και λιγοστά χρήματα (όπως οι περισσότεροι από εμάς).

 

Δεν έχει σημασία ο ήχος παρά μόνο τα specs. Να, δείτε την καινούρια μου σύνθεση και αποθεώστε με:

 

400 ταλαντωτές, 500 φίλτρα, 600 περιβάλλουσες και 1700 εφφέ στα 900 MHz.

 

Έχοντας αγοράσει λίγα πραγματικά ακριβά (στην κατηγορία τους) αντικείμενα στη ζωή μου, σε διαβεβαιώνω ότι πάντοτε η εμπειρία ήταν αντάξια της δαπάνης. Δεν πρόκειται για "παραμύθια με δράκους" αλλά για την ωμή πραγματικότητα που αφορά κάθε τεχνολογικό προϊόν, χωρίς καμία εξαίρεση. Το ότι - σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως στην περίπτωση της Moog - γίνονται καταχρήσεις της (επάξια κερδισμένης όμως) εταιρικής φήμης, δεν δικαιώνει την αφοριστική σου διάθεση. Να, δες τι κάνεις εδώ...

 

Την ίδια εμπειρία έχω κι εγώ.

 

... παίρνεις το πιο άσχημο και δυσανάλογα ακριβό synth του πλανήτη και νομίζεις ότι αυτό στοιχειοθετεί επιχείρημα;  Δηλαδή, αν σου δίνανε αυτό και το miniBrute, πιο θα κράταγες; Αν σου δίναν αυτό και το VoicaKeys; Άρα, προφανώς υπάρχουν και χειρότερα synths και προφανώς υπερβάλλεις, αλλά ναι, συμφωνώ μαζί σου ότι είναι καρνάβαλος. Αν θέλει κάποιος ένα τέτοιο όργανο από τη Moog υπάρχουν και φθηνότερα.

 

Ποιό περίμενες να πάρει; Δεν είναι φανερή η πικρόχολη εμπάθεια και η ασχετοσύνη;

 

Έλα, σχολιάστε και για αυτό τώρα:

 

484d1043753319-manley-budget-how-spend-goldmassive.jpg

 

το οποίο φυσικά είναι αισχρό EQ που μας το πουλάει η Manley έναντι πινακίου ενώ υπάρχουν κάτι Behringer που κάνουν και φραπόγαλο με 68 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν' τω μεταξύ, όταν είχα πάρει εγώ καινούργιο το JD-800 μου... την έλεγε ακριβώς όπως κάνεις εσύ τώρα με τα Moog... "και τι το θες αυτό, ούτε πολλά δείγματα δεν έχει, και τι ντραμς είναι αυτά".. και άλλα τέτοια... "πάρε ένα Wavestation να κάνεις τη δουλειά σου"... :) :) :)

 

Αχ.

 

Μέγα απωθημένο, από τότε που ήμουν φοιτητής ακόμη. Περνούσα από τας παραλίας στας Σαλόνικας και το είχε ο Δημητριάδης (;;) στην βιτρίνα και κρεμόταν ένα καρτελάκι ... 610.000 δρχ.. εμείς δεν είχαμε λεφτά ούτε δια έναν καϊφέ.. :(

 

Να φανταστείς ακόμη και τώρα το ψάχνω καμμιά φορά στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστείς ακόμη και τώρα το ψάχνω καμμιά φορά στο ebay.

 

Τα είχα φτιάξει με μία κοπελιά και ήμουν καψούρης, με σκέψεις όπως "θα κόψω τα περιττά έξοδα" κλπ. Σαββάτο πρωί, της τηλεφωνώ στο σπίτι και το σηκώνει η μάνα της "Α, εσύ είσαι, η <ΤΑΔΕ> έφυγε με τη παρέα της για ένα τριήμερο στην Πάτρα".

 

Τα πήρα τόσο άσχημα, που κατέβηκα στο κέντρο και αγόρασα το JD-800 για να ηρεμήσω.

 

:) :) :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πήρα τόσο άσχημα, που κατέβηκα στο κέντρο και αγόρασα το JD-800 για να ηρεμήσω.

Δεν θα ήταν καλύτερο -και φτηνότερο- να έχεις αγοράσει ένα εισιτήριο για Πάτρα?  :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα φτιάξει με μία κοπελιά και ήμουν καψούρης, με σκέψεις όπως "θα κόψω τα περιττά έξοδα" κλπ. Σαββάτο πρωί, της τηλεφωνώ στο σπίτι και το σηκώνει η μάνα της "Α, εσύ είσαι, η <ΤΑΔΕ> έφυγε με τη παρέα της για ένα τριήμερο στην Πάτρα".

 

Τα πήρα τόσο άσχημα, που κατέβηκα στο κέντρο και αγόρασα το JD-800 για να ηρεμήσω.

 

:) :) :) :) :)

 

 

 

Χαχαχα, δεν παίζεσαι  :D

 

Δηλαδή πάλι καλά που δεν σου είπε ότι σε κερατώνει με τον καλύτερό σου φίλο, κατά αναλογία θα είχες ότι υπήρχε στην Roland.. ;D

 

Κάποτε είχα πάρει με αντίστοιχο τρόπο το Massive Passive... ξέρεις του στύλ, αρκετά καταπιέζομαι εσωτερικά, δεν υπάρχει λόγος να καταπιέζομαι και εξωτερικά, και μια που το θέλω, και μια που η ζωή είναι μικρή κλπ..

 

Αν θυμάμαι καλά το πούλησες όμως κάποια στιγμή; Δεν σου άρεσε;

 

Η μήπως επέστρεψε η κοπέλα γονυπετής; ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν καλύτερο -και φτηνότερο- να έχεις αγοράσει ένα εισιτήριο για Πάτρα?  :D

 

Είμαι πεπεισμένος πως ούτε καν την σκέφτηκε αυτήν την πιθανότητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα φτιάξει με μία κοπελιά και ήμουν καψούρης, με σκέψεις όπως "θα κόψω τα περιττά έξοδα" κλπ. Σαββάτο πρωί, της τηλεφωνώ στο σπίτι και το σηκώνει η μάνα της "Α, εσύ είσαι, η <ΤΑΔΕ> έφυγε με τη παρέα της για ένα τριήμερο στην Πάτρα".

 

Τα πήρα τόσο άσχημα, που κατέβηκα στο κέντρο και αγόρασα το JD-800 για να ηρεμήσω.

 

:) :) :) :) :)

 

 

 

καλα ξηγήθηκες.

Και εγω το αγαπούσα το οργανο αυτο.

Και ας μην το επιασα ποτε στα χέρια μου.

γιατί.... στην Αθήνα είχε το ιδιο καρτελάκι πάνω.

Και την εποχή εκείνη ημουν προπαιδευόμενος σε arranger και κλασσικο πιάνο.

Μετα τους εγραψα ολους και αρχισα να παιζω ροκ.

Μετα την ειδα συνθέτης.

Μετα.......................... μπλα μπλα..

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς να αξιολογήσεις τον ήχο ενός moog (ΆΣΧΕΤΑ από το πόσο κοστίζει) τότε τα casio τα m-audio venom και οι φυσαρμόνικες είναι μονόδρομος.
Νεκταριος, ο....αξιολογητης ηχου. Να σου πω κατι που το εχεις ακουσει χιλιαδες φορες αλλα δεν θες να το καταλαβεις:

το θεμα Ηχου στα synths ειναι εν μερει κατι το υποκειμενικο. Απο που προκυπτει οτι το αγαπημενο σου Minimoog εχει ΤΟΝ ηχο σε συγκριση με τα υπολοιπα synths, αναλογικα και ψηφιακα, τα τελευταια 45 χρονια, μονο εσυ ξερεις. Νομιζεις οτι ξερεις βεβαια. Ενα απλο περασμα του οποιουδηποτε απο το YouTube ειναι ικανο να του δωσει να καταλαβει μια βασικη εικονα του ηχου οποιουδηποτε synth. Ειναι το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο να καταλαβει καποιος που ειναι εντελως ασχετος με τα synths οτι το αγαπημενο σου synth ειναι τραγικα basic σαν sound engine και ηχος. Μερικοι basic lead & bass ηχοι και αυτο ηταν.

 

Αυτο ισχυει βεβαια για ολα τα αναλογα monosynths της εποχης του Minimoog. Το οτι αναφερουμε συνεχεια το Minimoog ειναι οχι γιατι εχουμε καποιο κολλημα με την αναλογη εταιρεια, αλλα γιατι μερικα fanboys το εχουν αναγαγει στην κορωνιδα των synths και μας τα εχουν πρηξει. Αν εγω ομως αυριο βγω και πω τα ιδια για καποιο αναλογο αρχαιολογικο monosynth αλλης εταιρειας, πχ το Yamaha CS-30, ολοι θα πεταχτουν και θα βριζουν, και θα εχουν δικιο. Η Moog ομως χαιρει μιας ιδιοτυπης ασυλιας.

Οχι απο μενα παντως. 

 

Αν σου αρεσει λοιπον ο ηχος του Νεκταριε, αγορασε ενα. Αλλα μη κανεις ακυρες συγκρισεις με μεγαθυρια του σημερα, δεν σε (το) παιρνει απ'οπου κι αν το πιασεις το θεμα, τεχνολογικα, συνθετικα, ηχητικα. Και επειδη συνεχιζεις και παραμενεις αδιαβαστος και αναμασας την καραμελα του Venom, την επομενη φορα που θα το αναφερεις υποτιμητικα, θα σου πεταξω ενα Venom vs Voyager συγκριτικο που θα γελασουν και οι πετρες του ΝΟΙΖ. 8)

Γιατι καλη η πλακιτσα περι "ηχου" αλλα οταν μιλανε τα SPECS, τα "νομιζω/πιστευω/γνωμη μου ειναι..." κλπ πανε περιπατο. Το συγκριτικο των specs ειναι για την αθεατη πλευρα των δυο αυτων synths, για τον ηχητικο τους χαρακτηρα ανατρεξτε στο youtube για να γελασετε λιγο με τον "ηχο"...

 

Δεν έγραψα αυτό. Δεν "είπα" πουθενά ότι πρέπει να το αγοράσει. Είπα, να μπορεί να το αγοράσει.

Ειπες οτι "Η γνώμη κάποιου για όργανα που δεν μπορεί να αγοράσει (λόγω των οικονομικών του) είναι άχρηστη." Αρα, καποιος πρεπει να το αγορασει για να εχει γνωμη που δεν ειναι "αχρηστη". Η πλειοψηφια δηλαδη των πληκτραδων που δεν εχουν να σκασουν 13 χιλιαρικα για την παραπανω λατερνα δεν μπορουν να εχουν μια "χρησιμη" αποψη γι αυτην. Ελα που μπορουν ομως.

 

Ένα σετ συμπερασμάτων μπορεί να "βγει" διαβάζοντας τα specs. Ένα άλλο σετ, αγγίζοντας το κλαβιέ. Ένα άλλο, αφού το χρησιμοποιήσεις σε πρόβα. Ένα άλλο, αφού το χρησιμοποιήσεις σε συναυλία, ένα άλλο στο στούντιο, ένα άλλο αφού το κρατήσεις δύο χρόνια, και ένα άλλο αφού το κρατήσεις είκοσι χρόνια. Από όλα αυτά τα πιθανά σετ συμπερασμάτων, μόνο το πρώτο καλύπτεται από την ανάγνωση reviews και specs, οπότε το επιχείρημά σου αυτο-ακυρώνεται.

Αντιγραφω και ποσταρω ενα αποσπασμα απο ενα παλιοτερο μου ποστ, γιατι πραγματικα το να γραφουμε τα ιδια και τα ιδια εδω και 500 χρονια κουραζει.

 

"Τα synths τα συγκρινεις κυριως με κριτηριο την δυνατοτητα που εχει το καθενα απο αυτα να δημιουργει νεους ηχους, τα συγκρινεις δηλαδη και τα αξιολογεις γι αυτο που εχουν κατασκευαστει να κανουν ολα τα synths και ειναι το μοναδικο αντικειμενικο κριτηριο. Δεν μας ενδιαφερει τι ειδους sound engine εχει το καθενα, μας ενδιαφερει τι μπορει να κανει με αυτη τη sound engine, τι δυνατοτητες δημιουργιας νεων ηχων και επεξεργασιας αυτων εχει." Το πως παιζει λοιπον το κλαβιε, φιλτατε Trolley, πως "καθεται" στα live ή στο στουντιο κλπ, ειναι λεπτομερειες. Καποιος αγοραζει ενα synth κυριως για τον ηχο του, αν του αρεσει στο αυτι του, και μετα για τις δυνατοτητες της sound engine του. Τα συγκριτικα τεστ δε μεταξυ των synths γινονται κυριως με τεχνικους ορους, aka SPECS, και οχι συμφωνα με το χρωμα/υλικο κατασκευης/ονομα εταιρειας/φημη/βαρος/τιμη και αλλα...πεμπτοκλασατα κριτηρια.

 

Απ' την άλλη, έχεις εσύ κάποια αμφιβολία για το αν κάποιος (ο Vangelis, o Zimmer, o Wakeman κλπ) που (ένεκα της οικονομικής τους ευμάρειας, επακόλουθη της αξίας τους) έχουν πλατύτερη και πληρέστερη αντίληψη της αξίας των οργάνων (ακριβών ή προσιτών) από αυτή που έχεις εσύ, ή ο ημι-ηλίθιος ιάπωνας του οποίου τα βίντεο review βλέπουμε που-και-που (σ.σ. εσύ καλά κάνεις και τα βάζεις), ή εγώ; Και βέβαια έχουν.
Φυσικα και εχουν. Αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι υπολοιποι δεν εχουν γνωμη. Οχι, εσυ κι εγω δεν εχουμε ιδεα πως ειναι η αισθηση του πληκτρολογιου, του ribbon και των faders ενος CS80, μπορω να σου πω ομως με σιγουρια οτι το εν λογω θρυλικο synth ειναι κατα τα αλλα ενα πολυ basic synth επισης, παρα τον fat ηχο που μπορει να βγαλει. Τι να κανουμε τωρα? Ισως αυτο να μην αρεσει στους φανατικους λατρεις του CS80, αλλα αυτο το synth ειναι κατι ετη φωτος μακρια απο το να θεωρηθει (και αυτο) η κορωνιδα των synths. 

 

Επίσης, ΠΟΤΕ δεν μιλούν για specs. Μιλούν μόνο για ΗΧΟ, διότι μόνο αυτό τους ενδιαφέρει.
Οταν τους ρωτανε, μιλανε και για specs. O ηχος ειναι το πρωτο πραγμα που ολοι κοιταμε, χαιρω πολυ, μετα ομως ερχονται τα specs και η τιμη. Η πλειοψηφια των πληκτραδων δεν δινει 3 χιλιαρικα για να εχει 10 mono lead ηχους που μπορει να τους εχει και απο ενα sampler ή VA με το 1/3 της τιμης, συν μερικες ακομα χιλιαδες ηχων. Κι αυτο οχι γιατι δεν εχει το τριχιλιαρο, αλλα γιατι δεν του αρεσει το πιασιμο κ@λου.

 

Έχοντας αγοράσει λίγα πραγματικά ακριβά (στην κατηγορία τους) αντικείμενα στη ζωή μου, σε διαβεβαιώνω ότι πάντοτε η εμπειρία ήταν αντάξια της δαπάνης. Δεν πρόκειται για "παραμύθια με δράκους" αλλά για την ωμή πραγματικότητα που αφορά κάθε τεχνολογικό προϊόν, χωρίς καμία εξαίρεση.
Εχοντας μια εμπειρια σχεδον 20 ετων στο εμποριο, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι το "οτι πληρωνεις παιρνεις" ειναι μια απο τις πιο μεγαλες πατατες που μπορει καποιος να ακουσει, ειναι δε "εφευρεση" των ιδιων των εμπορων για να πουλανε απιστευτα προιοντα σε απιστευτες τιμες. Το "οτι πληρωνεις παιρνεις" δεν ειναι ο κανονας, δυστυχως.

 

Το ότι - σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως στην περίπτωση της Moog - γίνονται καταχρήσεις της (επάξια κερδισμένης όμως) εταιρικής φήμης, δεν δικαιώνει την αφοριστική σου διάθεση.
Θα ηθελα να μας πεις μια μερα λεπτομερειες απ'αυτην την "επάξια κερδισμένη εταιρική φήμη" της Moog σε σχεση με αλλες εταιρειες του χωρου. 3-4 μοντελα εχει βγαλει ολα κι ολα, εχουμε εδω και 50 χρονια και μιλαμε για το...Minimoog. :-X Καλα τους την ειπε ο Dave Smith, ο οποιος ειπε σε ελευθερη μεταφραση "αν αυτους δεν τους πειραζει που βγαζουν ξανα και ξανα το ιδιο μοντελο με αλλη συσκευασια, εμενα μου περισσευει." ;D

 

παίρνεις το πιο άσχημο και δυσανάλογα ακριβό synth του πλανήτη και νομίζεις ότι αυτό στοιχειοθετεί επιχείρημα;
Φυσικα. Μολις το εγραψες κι εσυ ο ιδιος: "δυσανάλογα ακριβό synth". Αυτο που λεω εδω και 200 χρονια δηλαδη για τα synths της εν λογω εταιρειας, οτι σε σχεση με οσα προσφερουν σαν synths, ειναι δυσαναλογα ακριβα!

Το οτι υπαρχουν παλι εφαμιλλα ή χειροτερα synths απο τα Moog ειναι γεγονος. Κανε ενα συγκριτικο του ΜiniBrute που κοστιζει 422€ ή του DSI Mopho Keyboard που κοστιζει 750€ ή του Mopho Keyboard SE που κοστιζει 840€ ή του Mopho x4 που κοστιζει 1150€ ή του flagship της DSI, το Prophet 12, που κοστιζει 2600€, και πες μας σοβαρα ΓΙΑΤΙ ενα Voyager κοστιζει 3600€ και ΤΙ περισσοτερο προσφερει ηχητικα, τεχνολογικα, συνθετικα, λειτουργικα, εμφανισιακα κλπ κλπ απο τα παραπανω synths ωστε να δικαιολογει την τιμη του εν ετει 2014.

 

Μη μας πεις παλι για τον "ηχο" του και αλλες αφηρημενες εννοιες γιατι θα σαλταρουμε απ'τις ταρατσες.

 

Επανέρχομαι ειδικά σε αυτό, διότι έχει και.. ταξικές αποχρώσεις... δηλαδή ωρέ Waterfall-K, στραβώνεις που ακούς ότι οι μουσικοί με περισσότερα χρήματα (φαντάζομαι όταν γράφεις "πλούσιοι" δεν εννοείς εφοπλιστές, ε;) έχουν πιάσει και καλύτερα όργανα στα χέρια τους, από εμένα ή εσένα...;

Ειπα εγω οτι στραβωνω? Ωρε Trolley διαβαζε προσεκτικοτερα τι γραφω και σε τι απαντω.

 

Να σου γνωρίσω το φίλο μου τον Κώστα απ' τα Πατήσια (εκ' πεποιθήσεως άνεργο, πριν και από την κρίση) που πιστεύει ακόμη ότι το καλύτερο σαμπλερ όλων των εποχών είναι το ... Mirage.. :) :) βλέπεις δεν κατάφερε ποτέ να μαζέψει χρήματα για να πάρει AKAI.

Παρομοια περιπτωση με τα fanboys της Moog, που πιστευουν οτι ενα Minimoog ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει η αναλογικη τεχνολογια, ή με τα αντιστοιχα Yamaha fanboys και το CS80 κλπ.

 

Εν' τω μεταξύ, όταν είχα πάρει εγώ καινούργιο το JD-800 μου... την έλεγε ακριβώς όπως κάνεις εσύ τώρα με τα Moog... "και τι το θες αυτό, ούτε πολλά δείγματα δεν έχει, και τι ντραμς είναι αυτά".. και άλλα τέτοια... "πάρε ένα Wavestation να κάνεις τη δουλειά σου"... :) :) :)

 

Υποκριτές... (ατιμούτσικα)... :) :) :)

Trolley, δεν σε πιανω ρε φιλε ωρες ωρες. Τι δουλεια εχει ο φιλος σου και αυτα που σου ελεγε με αυτα που λεω εγω για την Moog? Καμια σχεση η δικη μου περιπτωση με του φιλου σου. Εγω δεν εχω βγαλει ποτε "μαπα" ενα Kronos ή ενα V-Synth, για παραδειγμα, επειδη δεν τα εχω εγω, και των οποιων η τιμη τους ειναι μια χαρα σε σχεση με αυτα που προσφερουν. Σε αντιθεση δηλαδη με αυτο που κανει η Moog σε ολα ανεξαρτητως τα προιοντα της. Εχεις δει ποτε κανεναν, ή εμενα, να "γκρινιαζουμε" γιατι το Kronos X κοστιζει 3500€? Οχι.

Γιατι αραγε? Ελα ντε...

 

Ποιό περίμενες να πάρει; Δεν είναι φανερή η πικρόχολη εμπάθεια και η ασχετοσύνη;
Η ασχετοσυνη μου ιδιαιτερα κανει μπαμ. Αφου ως και ενα τουβλο σαν και σενα την καταλαβε...laugh4.gif

 

είναι αισχρό EQ που μας το πουλάει η Manley έναντι πινακίου ενώ υπάρχουν κάτι Behringer που κάνουν και φραπόγαλο με 68 ευρώ.

Κλασσικος ασχετος και απονηρευτος καταναλωτης. ;D Εμεις οι εμποροι να ξερεις οτι υπεραγαπαμε το ειδος σας. Τα περισσοτερα λεφτα αφηνετε, οι καλυτεροι πελατες ειστε. :-* Το τι παραμυθι τρωτε δεν λεγεται. Αλλα καλα να παθετε, γιατι οταν ερχεται μια εταιρεια σαν την Behringer και σας πουλαει προιοντα made in China σε τιμες αναλογες, εσεις την θαβετε. Και πατε και αγοραζετε εφαμιλλα ή και χειροτερα προιοντα σε διπλασιες τιμες, κι ας ειναι κι αυτα made in China, αρκει να ειναι "μαρκα". Το θελετε το δουλεμα, το τραβαει ο οργανισμος σας.

"Οτι πληρωνεις παιρνεις", ε, γατονι OurDarkness?.... ;D ;D 

 

ΥΓ:

Ο "ημι-ηλίθιος Ιάπωνας" ειναι απο τους μεγαλυτερους synth experts στον κοσμο. Μια αναγνωση του βιογραφικου του δεν θα εβλαπτε πριν χαρακτηρισετε καποιον "ημι-ηλίθιο".

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου