Προς το περιεχόμενο

Καψουλες για μηχανη Nespresso


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κρέμα δεν βλέπω όμως... Τι εσπρέσο είναι αυτός;

 

Δεξιά δεν βλέπεις κρέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βλέπω πολύ λίγη στη καφετιέρα η οποία εξαφανίζεται στο φλυτζάνι όπως το δείχνει στο τέλος.

 

Don't get me wrong μου αρέσει πολύ ο καφές της Μπιαλέτι αλλά για εσπρέσο δεν τον βλέπω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Don't get me wrong μου αρέσει πολύ ο καφές της Μπιαλέτι αλλά για εσπρέσο δεν τον βλέπω.

 

Καλά γούστα είναι αυτά.

Εγώ τον προτιμώ του μπρικιού (για σπίτι μιλάμε ) από της καφετιέρας.

 

Αλλά γενικά είμαι εδώ  :P:

victoria-arduino-venus-century-espresso-machine-2.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γούστα είναι αυτά.

Εγώ τον προτιμώ του μπρικιού (για σπίτι μιλάμε ) από της καφετιέρας.

 

Αλλά γενικά είμαι εδώ  :P:

victoria-arduino-venus-century-espresso-machine-2.png

 

 

 

Τώρα μιλάς σωστά! ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχω τη Μπιαλέτι αλλά πήρα στην καλή μου και μια Nespressoμηχανή καθως (παρα το κονσερβοποιημένο one touch) έχω πιεί ασύλληπτους καφέδες απο δαύτες, με βαθμό επιτυχίας κοντά στο 99% κάθε φορά.

 

Πιστεύω πως ο καφές της Nespresso είναι που κάνει τη διαφορά με τους νέους ανταγωνιστές της. Οπότε δύσκολα θα έψαχνα φτηνό υποκατάστατο.

 

Πίνω ένα την ημέρα, καθώς προτιμώ καφέ φίλτρου την υπόλοιπη μέρα αλλά μόνο φρέσκο και χωρίς χάρτινο φίλτρο. Μόνο με τη μηχανή του ΙΚΕΑ που δεν αφήνει περίεργες επιγεύσεις.

 

0148954_PE307276_S3.JPG

 

Μ΄αυτά και μ΄αυτά δεν πρόκειται να με συλλάβεις να απολαμβάνω το καφεδάκι μου greek style στην τοπική καφετέρια. Πέσ'με παράξενο, αλλά...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίνω ένα την ημέρα, καθώς προτιμώ καφέ φίλτρου την υπόλοιπη μέρα αλλά μόνο φρέσκο και χωρίς χάρτινο φίλτρο. Μόνο με τη μηχανή του ΙΚΕΑ που δεν αφήνει περίεργες επιγεύσεις.

Δεν σε ενοχλεί η θολούρα από αυτά τα μαραφέτια;

Με χαλάει που μοιάζει με λασπόνερο το τελικό αποτέλεσμα.

Και κατά συνέπεια - μάλλον - δεν μου αρέσει και γευστικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν εχεις την παραπάνω καφετιέρα δεν έχει θολούρα ούτε λασπόνερο. Μη κοιτάς τις μικρές που σερβίρουν στα καφέ ή πουλιούνται στην αγορά.

 

Η γεύση είναι φυσικά υποκειμενικό πράγμα, αλλά ότι καφέ βάλεις, αυτό θα πιείς σε αυτή τη καφετιέρα. Οι δε γεύσεις είναι εντονότατες απο μάρκα σε μάρκα. Οπότε ψάξε και θα αμειφθείς. Μπορεί και να καταλήξεις στον πράσινο Jacobs όπως εγώ, που βρίσκεις παντού.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ενοχλεί η θολούρα από αυτά τα μαραφέτια;

Με χαλάει που μοιάζει με λασπόνερο το τελικό αποτέλεσμα.

Και κατά συνέπεια - μάλλον - δεν μου αρέσει και γευστικά.

 

Πρεπει να ζητησεις να στον αλλεσουν πιο χοντρα για french press,αν παρεις ετοιμο ειναι πολυ λεπτοκομμενος και λασπωνει,σαφως και κανει η french press τον καλυτερο "καφε φιλτρου" (αν σου αρεσει ο δυνατος καφες,βεβαια ο καφες φιλτρου ειναι ετσι κι αλλοιως ο βαρυτερος και πλεον καφεϊνουχος καφες)

 

Πιστεύω πως ο καφές της Nespresso είναι που κάνει τη διαφορά με τους νέους ανταγωνιστές της.

 

Οχι δεν ειναι... ;D..η μηχανη (η KRUPPS τις φτιαχνει) ειναι  ;) ,ειναι η μοναδικη ΦΤΗΝΗ μηχανη που ανεβαζει τοσες πολλες ατμοσφαιρες (9 για την ακριβεια)  ...δεν ειναι και  La Marzocco αλλα για τα ΑΣΤΕΙΑ λεφτα της μαμει και δερνει....προσοχη η Nesspresso κανει καλυτερο καφε απο τη Dolce Gusto.... ;D...φυσικα ΔΕΝ κανει τοσο καλο καφε οσο μια επαγγελματικη εσπρεσιερα (αλλα αυτες πανε απο 2χιλιαρο και πανω) με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ  κορυφαιο και φρεσκοαλεσμενο καφε (οχι οι καψουλες της Nestle δεν περιεχουν κορυφαιο καφε,απλα ειναι αξιοπρεπης και φυσικα προ-αλεσμενος)

 

(ναι εχω ασχοληθει και με καφεδες...δυστυχως η γυναικα μου πινει 3 λιτρα τη μερα... ;D)

 

παντως αν γραφτεις συνδρομητης στη Nesspresso δεν ειναι και τοσο ακριβα... οι καψουλες της Douwe Egberts ειναι πολυ καλες επισης για Nesspresso

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σας αρεσει ο εσπρεσσο,αξιζει νομιζω μια δοκιμη σε καποιους απ'τα Sτ..bucks.

Στον κοβουν επιτοπου αν θελεις(τους λες αν τον θελεις για μπρικι η μηχανη).

Οι τιμες επισης ειναι "κανονικες",5-7 ευρω τα 250 γρ.πολυ κοντα δηλ στις τιμες αυτων που κυκλοφορουν ευρεως στο εμποριο,η διαφορα στη γευση ομως μεγαλη.

Να προτεινω Verona και Ιtalian roast γι 'αυτους που τους αρεσουν οι λιγο πιο δυνατοι

καφεδες.

Νομιζω εχουν και καψουλες χωρις ομως να ειμαι σιγουρος.

Για ευνοητους λογους δε γραφω οτι μιλαμε για τα Starbucks. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου