Προς το περιεχόμενο

Καψουλες για μηχανη Nespresso


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι πως με τη nespresso απολαμβανω πια καλο καφε espresso στο σπιτι.

 

Μεχρι τελευταια ειχαν ενταση full το 10. Τωρα πια το φτασανε στο 12!

 

Αν η διαφορα στην τιμη ειναι σιγουρα (και ψαγμενα) συνδεδεμενη με την ποιοτητα στις αλλεδ καψουλες, ε, ενταξει τοτε...

 

Μενω με αυτες της nespresso

 

Αλλα, επειδη ο καφες εχει γινει πια ιεροτελεστια στο σπιτι (εχω παρει και το μηχανημα για το αφρογαλα, που απλα κανει το καλυτερο που εχω πετυχει), τοτε θα συνεχισω να απολαμβανω οπως τον ξερω

 

 

Στην αρχη ελεγα να παρω αυτη τη μηχανη τη απλη που μπαινει στο γκαζακι. Αλλα μετα, το 'χασα...

Δοκιμασα στο σπιτι του ξαδερφου, και μετα πηγα και πηρα δικια μου :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Πρεπει να ζητησεις να στον αλλεσουν πιο χοντρα για french press,αν παρεις ετοιμο ειναι πολυ λεπτοκομμενος και λασπωνει,σαφως και κανει η french press τον καλυτερο "καφε φιλτρου" (αν σου αρεσει ο δυνατος καφες,βεβαια ο καφες φιλτρου ειναι ετσι κι αλλοιως ο βαρυτερος και πλεον καφεϊνουχος καφες)

 

Ο καφές φίλτρου είναι αλεσμένος ανάλογα. Ακόμα και ο συσκευασμένος.

 

Οχι δεν ειναι... ;D..η μηχανη (η KRUPPS τις φτιαχνει) ειναι  ;) ,ειναι η μοναδικη ΦΤΗΝΗ μηχανη που ανεβαζει τοσες πολλες ατμοσφαιρες (9 για την ακριβεια) 

19 για μεγαλύτερη ακρίβεια και είναι 2 μαζί με τη DeLonghi οι εταιρείες που φτιάχνουν ακριβώς τα ίδια σχέδια, στις ίδιες προδιαγραφές. ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 για μεγαλύτερη ακρίβεια

 

μαμω τη βιασυνη μου μεσα....19 ηθελα να γραψω.... 9 ειναι το minimum acceptable απο το Italian guild of baristas, μου τα ελεγε ενας παλαβος στη Ναπολη (εκει να δεις ή μαλλον να πιεις εσπρεσσο....) βεβαια ισχυριζονταν οτι ειναι μουφα αυτο που λεει η Nesspresso και μου εξηγησε κατι...ακαταλαβιστικα για constant pressure τα οποια δεν πολυκαταλαβα....παντως οι επαγγελματικες αν και μπορουν να χτυπησουν μεχρι και 21 στα μαγαζια στην Ιταλια δουλευουν στο 10....

 

Ακόμα και ο συσκευασμένος.

 

περιεργο δεν εχω δει ποτε μου συσκευασμενο γαι french press για πες

μια μαρκα γιατι βαρεθηκα να τρεχω στα Starbucks... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως υπάρχει και αυτή η λύση για DIY refills.

 

Εδώ κολλάει η έκφραση "defeats the purpose".... 

 

Αυτή τη διαδικασία θα την κάνει κάποιος 10-20 φορές και μετά θα την παρατήσει... αν δεν είναι γνήσιος σκωτσέζος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κολλάει η έκφραση "defeats the purpose"....  

 

Αυτή τη διαδικασία θα την κάνει κάποιος 10-20 φορές και μετά θα την παρατήσει... αν δεν είναι γνήσιος σκωτσέζος....

 

στο Βερολινο που ο κοσμος δεν εχει πολλα λεφτα  ;D αυτο εδω το μαραφετι κανει θραυση

 

 

 

το εχω δοκιμασει το κολπο του βιντεο που λινκαρε ο Yameth  με το αλουμινοχαρτο και δεν παιζει με τιποτα,δεν μπορει να δημιουργηθει αρκετη πιεση και ο καφες βγαινει νερο

 

Παω να πιω ενα ωραιο ΠΑΓΩΜΕΝΟ  πρασινο τσαϊ τωρα...διψασα... ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βλεπω για diy καταστασεις με τις καψουλες

 

Απλα η σκεψη μου ειναι πως ναι, υπαρχουν οι αυθεντικες της nespresso, αλλα και τα "γεννοσημα" μπορει να παιζει, ψαγμενα σε καλες ποιοτητες με μικροτερη τιμη

 

Εγω εχω την DeLongi με το μηχανημα για αφρογαλα

(Αλλη τεχνολότζια παλι και αυτη με απιστευτη ποιοτητα!!!)

 

Να μην ξεχναμε βεβαια και την αφαλατωση στις nespresso.

Αναλογα τη χρηση, τουλαχιστον 1-2 φορες το χρονο

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως, (για την ιστορια), τον καλυτερο καφε cappuccino μεχρι τωρα τον ηπια το 2007 στη Ρωμη σε πορσελανη με πιατακι στο ορθιο με 1€!

 

 

Επισης, ξερετε στην Ρωμη σε μαγαζι που ζητησα freddo τι μου σερβιρανε;

 

1. Διπλα στο exelsior το ξενοδοχειο σε καφετερια, μου φερανε παγωμενο cappuccino σε κολωνατο παγωμενο ποτηρι!!!

Καλα, δεν υπηρχε!!!!

 

 

 

2. Σε μαγαζι στο ορθιο, ζηταω freddo και ο τυπας τι κανει:

Βγαζει απο καταψυξη πλακα παγο καφε καπουτσινο, κοβει κομματι, βαζει ορθιο ποτηρι, μια δοση καυτο καπουτσινο και "βουαλα"

 

Εμεινα λαλακας

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

2. Σε μαγαζι στο ορθιο, ζηταω freddo και ο τυπας τι κανει:

Βγαζει απο καταψυξη πλακα παγο καφε καπουτσινο, κοβει κομματι, βαζει ορθιο ποτηρι, μια δοση καυτο καπουτσινο και "βουαλα"

 

Εμεινα λαλακας

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου