Προς το περιεχόμενο

παραγωγή κιθάρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

'καλύτερα guitar rig από έμπειρο παρά λάμπα από καλαμπόρτζη"

μια μικρή διόρθωση...

ο καλαμπορτζης χρειάζεται το guitar-rig ενω ο έμπειρος ξέρει πολύ καλά πως να γράψει με λαμπατο.

δεν είναι και πυρηνική φυσική' date=' λίγο πειραματισμό θέλει.[/quote']

 

πάνω που τα βρίσκαμε μου το χάλασες... :lol:

 

καλαμπόρτζηδες λοιπόν όσοι χρησιμοποιούν guitar rig??

 

μου φαίνεται ότι το έχεις παρεξηγήσει το θέμα φίλε, γιατί προφανώς μιλάς χωρίς να το έχεις χρησιμοποιήσει. δεν ξέρεις τις ευκολίες που σου προσφέρει, ούτε το πόσο καλό ήχο μπορείς να φτιάξεις, ούτε πόσο ευέλικτο είναι.. προφανώς δεν το έχεις δοκιμάσει... πάντως μην λες τους χρήστες του guitar rig καλαμπόρτζηδες γιατι εκτίθεσαι εσύ ο ίδιος:

 

Troy Van Leeuwen (Queens Of The Stone Age)

James "Munky" Shaffer (Korn)

Barry Burns (Mogwai)

Trent Reznor (Nine Inch Nails)

Vince DeFranco (Παραγωγός Tool)

 

Έχω αφήσει μερικούς απ' έξω...

Full list:

 

http://www.native-instruments.com/index.php?id=grig2artists_us

 

Να λοιπόν ποιοι καλαμπόρτζηδες δεν ξέρουν και χρησιμοποιούν και το guitar rig σε αντίθεση με άλλους.

Κρίμα πάντως τα παιδιά, να μην ξέρουν να γράφουν αποκλειστικά με λάμπα και να καταφεύγουν στο guitar rig...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι: κάντε ρε παιδιά τη δουλειά σας όπως νομίζετε αλλά μην κράζετε τους άλλους αν δεν έχετε πείρα πάνω σε αυτό που κράζετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το έχω και το εχω χρησιμοποιήσει σε κομμάτια μου

όπως έχω και το amplitube 1 και 2 και το guitar combos(μου στοιχισαν κατι παραπανω αλλα δε βαριεσε :D ).

όπως έχω και λάπατο ενισχυτή και μπορώ να διακρίνω την τεραστία διαφορά τους.

ακόμη και αν στον επόμενο δίσκο τους οι metallica γράψουν με rig δεν θα αλλάξει η γνώμη αυτών που έχουν μάθει τον ήχο ενως full tube ενισχυτή :wink:

για practice σε ώρες κοινής ησυχίας η για μια γρήγορη-προχειρη εγγραφή είναι σούπερ πάντως.(προτιμώ guitar combos με την εξομοίωση του ac30)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ... ¶λλο αυτό που μόλις είπες, άλλο το "ο καλαμπόρτζης το χρειάζεται" έτσι σύμφωνοι. Δεν είπε κανείς οτι συγκρίνεται με λάμπα στα ίσα. Επίσης δεν είναι κάτι που έχει να κάνει με τη λάμπα μόνο. Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη φράση 'καλαμπορτζης' τη δανειστικά απτό ποστ σου. τέλος πάντων συνεννοηθήκαμε μια χαρουλα :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την συζητηση περι guitar rig vs mic/amp την εχουμε εξαντλησει μεχρι αηδιας πριν απο κανα χρονο (οποθ και παλι σκοτωθηκαμε..) ο elavd θα μας βρει το Thread..... :lol:

 

 

προσωπικα θα συμφωνησω με τον ytsestef_2112 μια και πιστευω οτι το guitar rig ειναι ενα τρομερο εργαλειο που μπορεις να το χρησιμοποιησεις ωστε να κανεις πραγματα που απλα "δεν γινονται" με τη χρηση mic & amp,αλλα και σαν enhancer για ηδη παραδοσιακα γραμμενες κιθαρες.

 

παντως το εχω χρησιμοποιησει σε παραγωγες (εν αγνοια των κιθαριστων :lol: ) αντι για ενισχυτες και ολοι εμειναν ενθουσιασμενοι.... απο τον κορυφαιο "λαμπατο" ηχο:lol: :lol:

 

αν ξερεις τι κανεις νομιζω οτι κανεις δεν θα μπορεσει να καταλαβει τη διαφορα (φτανει να μην του το πεις βεβαια..γιατι αν του το πεις ΣΙΓΟΥΡΑ θα την καταλαβει.. :roll: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ειδικά για μέταλ ήχο χρειάζεσαι αρκετά hot μαγνήτες σε συνδυασμό με ΛΙΓΟ gain από πεταλάκια/ενισχυτή! Για να βγάλεις παρόμοιο ήχο με ψόφιους μαγνήτες βάζοντας πολύ gain θα παιδευτείς πάρα πολύ για να μην σου "τζιτζικιάζει" ο ήχος, και το αποτέλεσμα θα είναι φτωχό... Και φυσικά layers layers layers από κιθάρες... 8)

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την συζητηση περι guitar rig vs mic/amp την εχουμε εξαντλησει μεχρι αηδιας πριν απο κανα χρονο (οποθ και παλι σκοτωθηκαμε..) ο elavd θα μας βρει το Thread..... :lol:

 

 

προσωπικα θα συμφωνησω με τον ytsestef_2112 μια και πιστευω οτι το guitar rig ειναι ενα τρομερο εργαλειο που μπορεις να το χρησιμοποιησεις ωστε να κανεις πραγματα που απλα "δεν γινονται" με τη χρηση mic & amp' date='αλλα και σαν enhancer για ηδη παραδοσιακα γραμμενες κιθαρες.

 

παντως το εχω χρησιμοποιησει σε παραγωγες (εν αγνοια των κιθαριστων :lol: ) αντι για ενισχυτες και ολοι εμειναν ενθουσιασμενοι.... απο τον κορυφαιο "λαμπατο" ηχο:lol: :lol:

 

αν ξερεις τι κανεις νομιζω οτι κανεις δεν θα μπορεσει να καταλαβει τη διαφορα (φτανει να μην του το πεις βεβαια..γιατι αν του το πεις ΣΙΓΟΥΡΑ θα την καταλαβει.. :roll: :lol: )[/quote']

 

+100000000

 

Αυτά προσπαθώ να πω. Thanks superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν πω ότι με την επόμενη γενιά (άντε μεθεπόμενη) amp sims (amplitube 3/4 rig 3/4) και με την ταυτόχρονη αύξηση ισχύος και σταθερότητας των υπολογιστών, η διαφορά θα είναι τόσο αμελητέα που ελάχιστοι -αν όχι σχεδόν κανένας- δεν θα το καταλαβαίνει, πόσες λίθους θα φάω; :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε θα φας πολλους, αλλα τουλαχιστον θα σε... παρηγορει το γεγονος οτι η μονη που θα στους πεταει θα ειναι η... απεθαντη συνομοταξια των "ακουω με τα ματια μου" bedroom players κιθαριστων η οποια, Take my word for it, αποκλειεται ποτε να εκλειψει... :lol: :lol:

 

εσυ βεβαια θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα οποτε ..^%^$στηκες... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου