Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει η κιθαρα πλεον σαν μουσικο οργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2460-glikia-kolokithopita-2-by-annouk.jpg

 

Τι χρειαζόμαστε:

   1 πακετο φυλλο κρουστας

   1200 γρ. ψαχνα κιτρινης κολοκυθας

   1 κουτ.γλυκου κοπανισμενα γαρυφαλλα

   2 κουτ. γλυκου κανελλα

   3/4 φλυτζανιου καρυδοψιχα ψιλοκομμενη

   1 φλυτζανι σιμιγδαλι χοντρο

   1 φλυτζανι ζαχαρη

   1/2 φλυτζανι σταφιδα

   λαδι για αλειμμα των φυλλων

   αχνη ζαχαρη για σερβιρισμα

 

 

Πώς το κάνουμε:

   Παιρνω τα ψαχνα και τα τριβω στον μεγαλο τριφτη. Τα ανακατευω σε ενα μπωλ μαζι με τη ζαχαρη, τα πιεζω ελαφρα με το χερι και τα αφηνω για μιση ωρα.

   Αφαιρω τα ζουμια που εχει βγαλει (οχι στραγγισμα τελειως) και προσθετω ολα τα αλλα υλικα για τη γεμιση.

   Παιρνω το ταψι (χρησιμοποιω παραλληλογραμμο πυρεξ εγω) το αλειφω με λαδι και απλωνω 3 φυλλα λαδωνοντας τα ενα ενα.

   Αδειαζω τη γεμιση, τη στρωνω, γυριζω τα περισσευματα των κατω φυλλων ωστε να ακουμπουν πανω στη γεμιση και προσθετω αλλα 3-4 φυλλα λαδωμενα.

   Συγιριζω περιμετρικα και κοβω σε κομματια τη πιτα.

   Ψηνω για 40 λεπτα στους 170 βαθμους, βαζοντας το ταψι στη κατω βαση του φουρνου.

   Βγαζω τη πιτα αφου εχει ροδισει και πασπαλιζω με αχνη ζαχαρη.

 

Λίγα μυστικά ακόμα

Μπορειτε να αλλαξετε τις ποσοτητες και των καρυδιων και της σταφιδας και να προσθεσετε οτι αλλο ειναι της αρεσκειας σας.

Μια αλλη παραλλαγη επισης ειναι στο ταψι να βαζουμε απο ενα φυλλο λαδωμενο καθε φορα με λιγη γεμιση ωσπου να τελειωσουν τα φυλλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ίσως είναι ανασφάλεια ίσως είναι ισχυρογνωμοσύνη, ίσως και τα δύο καθώς το δεύτερο πηγάζει από το πρώτο.

 

 

 

Βέβαια αυτό που παρατηρώ είναι ότι πολύ πιο δύσκολα ανακαλύπτω πλέον καινούργια πράγματα που να με εντυπωσιάζουν. Παλιότερα δεν προλάβαινα να ακούω μουσική. Από το γυμνάσιο θυμάμαι κουβαλούσα walkman όχι λόγω μόδας, αλλά για να προλαβαίνω να ακούω ακόμα και στο δρομο και στο τρένο, όλα όσα είχα υπόψιν. Πλέον με το σταγονόμετρο. Κάτι που αποτυπώνεται και στις διάφορες συναυλίες. Από τα ''γερόντια'' περιμένουμε οι περισσότεροι να ξελασπώνουν τις συναυλίες. Δεν υπάρχει πλέον εκείνο το να ακολουθείς έναν καλλιτέχνη, να περιμένεις τι θα ''βγάλει'', εκείνος ο εντυπωσιασμός. Δεν ξέρω μπορεί να γέρασα. :p

 

Περα του οτι γερασαμε, η μουσικη εχει γινει πιο φθηνη. Οχι γιατι δεν υπαρχουν σοβαροι καλιτεχνες αλλα γιατι καθημερινα βομβαρδιζομαστε απο παντου με πληροφοριες (στην περιπτωση μας μουσικη) και εχουμε μαθει να τις αγνοουμε-προσπερνουμε....Υπαρχουν πολλα διαμαντια και στις μερες μας, αρκει να τα ξεχωριζεις/ανακαλυπτεις απο το συνολο...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά η γλυκιά κολοκυθόπιτα, δεν μου αρέσει με τίποτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ παντως με εξεπληξε η φραση "μπορει ο guthrie govan o tom quayle κτλ να εχουν πιο πολυ αναγνωρισημοτητα απ τον andy timmons"

 

Δεν ειναι Γιαννης, ειναι Γιαννακης.  ;D

Περιμενα να δω καμια "κοντρα" Malmsteen, Vai, Petrucci κλπ Vs B.B King, JJ Cale, Peter Green κλπ    8)

 

 

ΥΓ btw εμενα μ'αρεσουν ολοι οι προαναφερομενοι. Αναλογα τα κεφια μου.

Η κολοκυθοπιτα δεν μου αρεσει κι εμενα καθολου. Γλυκια κιολας, μπλιαχ

Κανα τηγανητο κολοκυθακι ή βραστο με λαδοξυδο ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξιοτεχνες υπηρχαν παντα σε ολα τα οργανα και ηδη μουσικης. Αν θες τους θαυμαζεις, αν θες οχι. Ειναι θεμα ΓΟΥΣΤΟΥ (αισθητικης δλδ). Το προβλημα εγκειται στο οτι ΚΑΠΟΙΟΙ απο αυτους που δεν γουσταρουν, εκφραζονται ιδιαιτερα "προβοκατορικα". Η πλακα ειναι οτι αυτοι που γουσταρουν δεξιοτεχνια συνηθως ΔΕΝ εκφραζονται ετσι για τα πιο "μουσικα" (?!?!) παιξιματα. Κουβεντες τυπου "βρισκω γελοια την εξελιξη του οργανου" 'η αναφορες σε "τσιρκα" κτλ κτλ ταιριαζουν περισσοτερο σε θυμομενους εφηβους παρα σε ενηλικα ατομα.

Αμα δεν μου αρεσει ρε φιλε τι να κανουμε τωρα δηλ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.Μου αρεσει περισσοτερο ο παλιακος ηχος.Πρεπει να γινω 50 δηλ για να εκτιμησω την προσφορα του καθενος.Νταξει καλα παιζουν καλοι ειναι απλα δεν μου αρεσουν.Τι σχεση εχει παλι η ηληκια και η ωριμοτητα και ο φραπες και οι Ελληναραδες που ακουω απο ολουςτους ωριμους εδω μεσα.Τι να πω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread δημιουργηθηκε προφανως απο τον ΟΡ για να βαλει κοσμο να μαλωσει! Οι θυμωμενοι εφηβοι μπορουν ελευθερα να μπουν και να το κανουν Τεξας! Οι ενηλικες παρακαλω ας απεχουν!

Φιλε προτειμω να ειμαι αιωνιος εφηβος με τη γκαβλα και την ορεξη που εχει αυτος παρα ενας ωριμος 40αρης .Για παντα νεοι εννοιετε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν έχει τόση σημασία να παίζει κανείς αργά ή γρήγορα αλλά τι παίζει.Να είναι ωραία οι "νοτες στη σειρα"..θέλω να πω πως αν παίξεις το καλοκαίρι του βιβαλντι ή το caprice 5 του παγκανίνι στην κιθάρα θα ακουστεί όμορφα γιατι είναι όμορφη η μουσική,γιατι η σύνθεση είναι ΣΠΟΥΔΑΙΑ.το λάθος που κάνουν κάποιοι είναι να shredaρουν απλα για να shredaρουν και δεν προσπαθούν να συνθέσουν μια πραγματικά ωραία μουσική και μετα να παίξουν και γρήγορα αν η σύνθεση το επιβάλλει.Οσον αφορά τον timmons παικταράς όπως και ο govan είναι παικταράς.αλλά το groove or die μας αρέσει κι ας είναι shredιαρικο γιατι είναι καλή σύνθεση.Τσέκαρε ozielzinho,ewan dobson,daniele gottardo.Είναι παίκτες που ισορροπούν σώστα και στην τεχνική και στην σύνθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγω μεγαλο θεμα βεβαια, αλλα θα το πω.

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι μονο οι shredders ειναι που συμμετεχουν σε διαγωνισμους  κιθαρας, λες και η μουσικη ειναι πρωταθλημα και ποιος θα βγει πρωτος.

Βεβαια βρισκεις και διαμαντια με μουσικοτητα, εκει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ παντως με εξεπληξε η φραση "μπορει ο guthrie govan o tom quayle κτλ να εχουν πιο πολυ αναγνωρισημοτητα απ τον andy timmons"

 

+100

 

ουτε καν ηξερα ποιοι ειναι αυτοι αλλα ρε παιδι μου τα ΙΔΙΑ δεν παιζουν?  ;D ;D ;D

 

τουλαχιστον αυτο καταλαβα ψαχνοντας τους.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100

 

ουτε καν ηξερα ποιοι ειναι αυτοι αλλα ρε παιδι μου τα ΙΔΙΑ δεν παιζουν?  ;D ;D ;D

 

τουλαχιστον αυτο καταλαβα ψαχνοντας τους.... ;D

ΟΚ δεν παιζουν τα ιδια αν ακουσεις περισσοτερο υλικο. Αλλα δεν μπορεις να πεις οτι ειναι και κατι μακρινο, οταν υπαρχουν τοσο πολλα αλλα "μακρινα" ειδη τεχνικης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου