Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει η κιθαρα πλεον σαν μουσικο οργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τωρα το ακουσα,πολυ καλος αλλα δυστυχως εκει κατω τα επιπεδα ειναι δυσθεωρητα

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=FueG7IgPmAM

 

 

 

Σιγά τα δυσθεώρητα. Αν σου αρέσει το counrty ok. Εγώ μετά από 20´ λεπτά θέλω να πεθάνω. Για κάθε τέτοιο βίντεο υπάρχουν 10 με satriani, vai, petrucci κλπ κλπ. Δεν είναι διαγωνισμός για να υποστηρίζει ο καθένας το άλογό του. Όλες οι μουσικές ωραίες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή έχω κέφια σήμερα θα το ρίξω στο χαβαλέ και θα πω και εγώ το μακρύ μου

1)      Αν δεν υπήρχε η τεχνική που χρησιμοποιεί ο Guthrie (που εκτός των άλλων έχει τόση φαντασία στο παίξιμό του  όση δεν έχουμε όλοι εμείς μαζί) τι θα παίζανε στη jazz ?

2)      Αν δεν υπήρχαν τα shredάδικα leads  τι θα παίζανε στο speed metal?

3)      Και για να το πάω παραπέρα μάλλον είσαι από αυτός που βρίζουν το Χιώτη όταν έβαλε τέταρτη χορδή στο μπουζούκι και shreddαρε. Όλα τα ταξίμια πρέπει να παίζονται με ναργιλέ αγκαλιά αλλιώς χάνεται το αίσθημα χιχιχιχιχι

 

Και στην τελική τελική τι να πει και Segovia για την κατάντια της κιθάρας ? καταραμένοι γιεγιέδες ……………………………..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι φαντασία

Και phrasing, και απίστευτη τεχνική, και "παίζω γιατί γουστάρω και τα δίνω όλα", και αλητεία, και χρήση πολλών εκφραστικών κιθαριστικών τεχνικών, και ....

 

.... να συνεχίσω? :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ για το οφφτοπικ :)

 

Ίσως δεν έπιασες τι λέει ο nikoubis που το ξαναεξήγησε μετά, όπως και ο audiokostas. Απλά σου λέει ότι άν έχεις βρει πραγματικά κάτι που σε κάνει χαρούμενο, είσαι χαρούμενος, end of story. Δε σε απασχολεί το τι θέση παίρνει αυτο στα charts ή αν ειναι καλύτερη ή χειρότερη ή πιο ώριμη ή πιο οτιδήποτε μουσική - αυτά δείχνουν ανασφάλεια και ανωριμότητα με την έννοια ότι αν η μουσική που ακούς σε εξέφραζε τόσο καλά δεν θα είχες καν ανάγκη - για να μην πω δε θα προλαβαινες, να ασχοληθείς με συγκρίσεις.

 

Δε σου λέω οτι εγω πχ δεν έχω τσακωθει με άλλους για μουσική (πολλάκις μάλιστα) και τα θυμαμαι και γελάω γιατι στην πραγματικότητα κάθε τέτοια συζητηση αυτοαναιρούσα ολα αυτα που εγώ υποστήριζα στη μουσικη, ότι δηλαδη ειναι κατι συνήθως πολύ προσωπικό και ανώτερο. Η μουσική γράφεται (και ας ακουστεί μελό) για να βιώνεται, όχι για να παίζουμε υπερατου.

 

Έχεις μπερδευτεί (ή βλεπεις λαθος) το θέμα της ωριμότητας όπως αυτό θίγεται στο παρόν νήμα. Εδώ αναφέρθηκε με την έννοια του "ξέρω τι θέλω" και το "σέβομαι το γούστο του άλλου". Δεν είναι απαραίτητα θέμα ηλικίας, επαγγέλματος κτλ.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες δε μπορώ να καταλάβω γιατί πετάς πάλι ειρωνίες - διαβάζοντας τις απαντήσεις δεν είδα να σε έθιξε κανεις προσωπικά.

Φιλε μου για αλλη μια φορα μετανοιωσα που μπηκα σε ενα θρεντ που μιλαει για αυτο το θεμα.Οντως σεαυτο εχεις δικιο.δεν με νοιαζει ουτε τι ακουει ο αλλος ή τι παιζει.εχω βρει τα γουστα μου χρονια.Αμα ξανασχολιασω σρενταδικο θρεντ να αλαξω γουστα και να αρχισω να ακουω σρεντερσ τελος.Απλα παρασυρομαι σαν αφηβος που ειμαι ακομα και τα χωνω.Που θα παει ομως θα ωριμασω και θα εκτιμησω και το ταπινγκ και το ενα εκατομυριο νοτες το δευτερολεπτο,αλλα μεχρι τοτε ΡΟΛ ΕΝ ΡΟΛΛ φιλε.Εκτιμαω παντως τα απειρα την δεξοτεχνεια πολλων μουσικων και κιθαριστων και πνευστων στη τζαζ.τσαρλι παρκερ ,ρεινχαρτ ,κολτρειν κτλ αλλα εκει νομιζω οτι ειναι αλλο πραγμα.Και μενα μου αρεσει να ακουω ωραιους παιχτες,αλλα ειμαι του τραγουδιου και τις συνθεσης.οχι βαζω μερικα εξυπνα ακορντα στη σειρα για να σολαρω.Αυτα και χαζομαρα που συμετειχα στο θρεντ ,απλα ειναι καλοκαιρι και βαριεμαι που και που ξες.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου