Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει η κιθαρα πλεον σαν μουσικο οργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Εμείς", "οι άλλοι", εκατέρωθεν γενικεύσεις και μπόλικη μανία καταδίωξης, παρακαλώ τη διαχείριση το θρεντ να μείνει ανοιχτό μέχρι την Τρίτη που πάω διακοπές.

 

Γιατί έχω την εντύπωση πως δικαιώνομαι πανηγυρικά για το comment μου στην πρώτη σελίδα;

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To τι αποφασιζεις εσυ να αγνοησεις δεν με απασχολει.Σε ρωτησα αν εχεις δει καποιον "shredder"  να δινει αντιστοιχους χαρακτηρισμους σε αλλη "ομαδα" κιθαριστων.Αν δεν εχεις οπως ειπα και πριν ειναι εμφανες απο που προερχεται ο κομπλεξισμος.

 

Παρε για παραδειγμα την κλασσικη κιθαρα.Εκει που ολοι αναγκαστικα (λογω συστηματικης εκπαιδευσης) ειναι παικτρονια με αψογη τεχνικη και θεωρητικη καταρτηση εκει ποτε δεν θα ακουσεις για χαζομαρες αργο vs γρηγορο για shredding κτλ κτλ κτλ…..γιατι πολυ απλα εχουν ξεπερασει τις παιδικες ασθενειες πολυ νωρις.

 

Για show off μιλανε μονο κατι ημιμαθεις blusoροκαδες που πιστευουν οτι οταν ακουνε κατι που τους ξεπερναει ειναι για εντυπωσιασμο και οχι για μουσικη εκφραση.Δυστυχως για σενα πρεπει να δεχτεις οτι καποιοι ανθρωποι παθιαζονται με μουσικη που εσενα μπορει να μη σου αρεσει….αυτο δεν την κανει κατωτερη, ουτε εσενα αντικειμενικο κριτη τους….ο  malmsteen πχ που ανεφερες ηθελε να κανει την κιθαρα να πλησιασει το βιολι και τον παγκανινι και προς τα εκει κινηθηκε….αυτο γουσταρε και μαλιστα η τεχνικη του αναπτυχθηκε μονο και μονο για να μπορεσει να παιξει αυτο που ακουγε στο μυαλο του οχι το αντιθετο.Παντα η μουσικη εχει τον πρωτο λογο αλλα αν νομιζεις οτι εσυ εχεις αντικειμενικη ιδιοτητα για να κρινεις τι ειναι show off και τι οχι πλανασαι πλανην οικτραν.Μονο το τι σου αρεσει μπορεις να πεις.

 

Εξαλλου οπως φαινεται ακομα και στα ποιο αντικειμενικα δεν το κατεχεις…θες να μου πεις δηλαδη οτι ο Vinnie Moore θα δυσκολευτει να παιξει πχ το Heart of Gold του Υoung  περισσοτερο απο οτι ο Υoung το Shadows of yesterday?Θες να υποστηριξεις πχ οτι ο Young μπορει καν να το παιξει?Για να σοβαρευτουμε λιγακι.Κατι τετοιο ειναι πρακτικα αδυνατον αν και δεν μειωνει την αξια του  Υοung σαν μουσικου αλλα δειχνει οτι πρακτικα ειναι ποιο ευκολο για τον καλυτερα τεχνικα καταρτισμενο κιθαριστα να παιξει περισσοτερα πραγματα.

Και τελικα ποιος ειναι πιο σημαντικος απο τους δυο στη μουσικη,μαλον ο Neil Young που τον ξερει ολη η υφηλιος γιατι με τα τραγουδια εχει συγκινησει και συντροφεψει τοσα χρονια τον κοσμο.Παρα ο Moore που τον ξερουν αυτοι που θελουν να τον ξερουν και συγκινουνται αυτοι που εχουν το κωδικα της μουσικης αυτης.Η μαλον τον ακουνε και προσπαθουνε περισσοτερο να αναλυσουν αυτο που κανει(και καλα κανουν αλλιως δεν θα μαθουν).

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβετε τι γίνεται, πιάστε οποιονδήποτε ταξιτζή και ρωτήστε τον ποιοι είναι - κατά τη γνώμη του - οι μεγαλύτεροι οδηγοί που έχουν περάσει από την ανθρώπινη ιστορία... :) :) Εσείς φαντάζεστε ίσως ότι θα σας πουν (έστω) τον Λάουντα, αλλά σας διαβεβαιώνω ότι θα σας πουν "ο Βάγγος ο Πέσιλας από την Αμφίκλεια, είχε πάρει μία κούρσα από Μόναχο και είχε φτάσει Βελιγράδι με ένα καφέ μόνο"...

 

... διότι απλώς δεν μπορούν να δουν τη μεγάλη εικόνα, ότι δηλαδή (ενδέχεται :) :) ) ο μεγαλύτερος οδηγός όλων των εποχών να ΜΗΝ είναι ταξιτζής.... :) :)

 

Ε, έτσι είναι και οι πιο πολλοί κιθαρίστες, ειδικά αυτοί που αυτοπροσδιορίζονται ή θαυμάζουν τους λεγόμενους "τεχνικούς" (χαχαχαχαχαχαχα) κιθαρίστες... απλά δεν μπορούν να "πιάσουν" ότι η μουσική δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά, και ότι ο Young (και πολλοί άλλοι κουλοί) θα ήταν μεγαλύτεροι μουσικοί από τον Μάλμστην ακόμη και αν τους κόβανε και τα δύο χέρια.

 

Για να το δέσουν το γλυκό, επαν-εμφανίζουν και τη γνωστή θεωρία της κολοκυθόπιτας, η οποία ερμηνεύεται ως εξής : "γράψτε στα πρύδια σας την ιστορία της μουσικής και του ροκ τραγουδιού, διότι ούτως ή άλλως όλα υποκειμενικά είναι.. άντε θα σας κάνω τη χάρη να παραδεχθώ ότι υπήρξαν και μεγάλοι κιθαρίστες πριν την δεκαετία του '80" και άλλα γραφικά βέβαια που - θα συμφωνήσω - δικαιολογούνται μόνο σε εφήβους.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα το shadows of yesterday και είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του ανούσιου. Γιατί; Γιατί είναι μουσική για παιδάκια που εντυπωσιάζονται, επιπέδου "αμπού- αγκού" και μαμά κακά. Γιατί; Γιατί η αρμονία είναι αμπου- αγκού και μαμά κακά, και αν η αρμονία είναι επιπέδου σφουγγαρίστρας, τότε όσα περισσότερα μπιχλιμπίδια βάζεις από πάνω, τόσο περισσότερο γελοίος γίνεσαι.

 

Εδώ μπροστά μου έχω ένα κομμάτι του Μεγάλου, μελωδικότατο και ήρεμο, και μέσα σε δυο μετράκια, σε δυο ακριβώς μέτρα που ανέλυσα για να δω τι ακριβώς παίζεται, αυτός έχει προλάβει να βάλει 5 μετατροπίες και 14 διαφορετικές συγχορδίες  :o και μιλάω ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, ΤΟΣΑ είναι. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ εγκεφαλική μουσική, ΑΥΤΗ είναι μουσική για... άντρες, ;D για ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, και όχι... ένα ρημαδοακκόρντο φα-σολ-λάδας ανά μέτρο  ;D  :P και από πάνω γρήγορες κλίμακες να καλύψουμε τη γύμνια μας.

 

 

Τουλάχιστον οι μπλουζίστες δεν το παίζουν... διανοούμενοι, λένε εκεί τον πόνο τους και τελειώνει. Να μην πιάνετε λοιπόν τους κλασσικούς στο στόμα σας για να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα, αυτοί είναι άλλο ανέκδοτο, βάλτε εκεί κάνα κολάν, ;D αφήστε και κάνα μαλλί για περμανάντ, ;D ;D και μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φίλοι μας από πάνω δεν έχουν ακούσει Aristocrats,βάζω και τα 2 μου χέρια στη φωτιά. ;)

Γιατί ρε Bill το κάνεις αυτό? Κάηκες? Πονάει? ;D ;D ;D ;D ;D

 

Και ναι κύριοι,έχει γράψει ωραία κομμάτια,καθώς ΞΕΡΕΙ πώς γράφεται ένα $^#&%$% κομμάτι.

Χμμμμ..... θα διφωνήσω, but it's just me.

Όλο το Erotic Cakes μου φαίνεται αυτοσχεδιαστικό (με την έννοια έλλειψης σύνθεσης).

 

Γενικά ο Govan μου δίνει την εντύπωση πώς δεν τον ενδιαφέρει το να γράφει κομμάτια, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

 

Συμφωνώ με τα όσα θετικά έγραψε ο koraxprs, και φυσικά δεν μπορώ να αμφισβητήσω την απίστευτη τεχνική του.

Μπορεί να παίξει ότι θέλει σύμφωνοι.

 

Όμως θεωρώ ότι δεν έχει προσωπική σφραγίδα, μουσική ταυτότητα, να ακούς και να λες "αυτό είναι Govan".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατί ρε Bill το κάνεις αυτό? Κάηκες? Πονάει? ;D ;D ;D ;D ;D

Χμμμμ..... θα διφωνήσω, but it's just me.

Όλο το Erotic Cakes μου φαίνεται αυτοσχεδιαστικό (με την έννοια έλλειψης σύνθεσης).

 

Δεν μιλούσα για σένα ρε φούζιε!! ;D

 

Έλα τώρα,πες μας ότι ο Neil Young είναι καλύτερος κιθαρίστας από τον Govan να πάμε όλοι μαζί παραλία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Εμένα γιατί μου ακούγεται ότι όλο το κομμάτι συνδέεται απίστευτα καλά και πως κάθε νότα συμβάλει στο διαφορετικό mood που έχει κάθε θέμα;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί μου ακούγεται ότι όλο το κομμάτι συνδέεται απίστευτα καλά και πως κάθε νότα συμβάλει στο διαφορετικό mood που έχει κάθε θέμα;

Ίσως γιατί είναι πάρα πολύ καλός μουσικός. :)

 

 

Δεν μιλούσα για σένα ρε φούζιε!! ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγοι ξέρετε όμως ότι ο Vinnie Moore είναι ξάδελφος του Gary Moore. Μεγάλωσαν μαζί σε ένα μοναστήρι shaolin και ορκίστηκαν να πάρουν χωριστούς δρόμους όταν ο δασκαλός τους σκοτώθηκε από τον Shredder (τον κακό στα χελωνονιντζάκια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγοι ξέρετε όμως ότι ο Vinnie Moore είναι ξάδελφος του Gary Moore.

Mεγαλο σόι αυτοι οι Mooreαιοι, και ολοι επιτυχημενοι...

 

OCTORogerMoore4.jpg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου