Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει η κιθαρα πλεον σαν μουσικο οργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ριχτο εσυ ρε μαγκα ,που το χεις.Αφου ξες εμεις ειμαστε κουλοι.Στο ξαναπα θελω πολυ να σε ακουσω να παιζεις παρα να μιλας .Αντε να σε δουμε ρε σρεντερονι.Αντε.Πιστευω το χεις για την πλακα σου.

 

Eγω δεν το παιξα η blaze παικτουρα που απαξιωνει τα παντα  με τον δηθενισμο της.....θελω να δω αυτον που δηλωσε μουσικαρα που μιλα για φουγκες και αντιστιξεις για να ψαρωσει κοσμο, τι σκατα μπορει να κανει με τον καραγκιοζη τον Moore που παιζει μαλα..ιες ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως στο παρελθόν έχω ανεβάσει, για λίγο, σοβαρή μουσική μου, μια διπλή φούγκα με απόλα  ;D και με πασακάλια με πολλαπλές παραλλαγές, αμέ ;D. Έχω και το Νικόλα μάρτυρα  ;D Ας κάτσει να τη βγάλει ο Moore να ξεστραβωθεί,  ;D εγω για τη δικιά του μουσική δεν έχω χρόνο, ούτε μου έχουν μείνει και πολλοί τένοντες ακόμα  ;D για να τους χαλάσω να ανεβοκατεβάζω κλίμακες τσάμπα, αυτά τα κάνεις πιτσιρικάς, μετά έχεις το λεξιλόγιο και διαλέγεις, αν θέλεις βέβαια σρεντ καλά και ντε κάτι μπορεί να ανεβάσω από παλιότερα, αλλά να χάσω άλλο χρόνο με μεταλοκιθάρες Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

composed "for the profit and use of musical youth desirous of learning[/i]

;D ;D

Μα ο Μπαχ ήταν "εμπορικός" παρ' όλη την πολυπλοκότητά του.

Η εποχή βλέπεις!

 

Τώρα επειδή κανείς δεν αναφέρθηκε σ΄αυτό (σχετικά με το "δύσβατο" της προσέγγισης) υπάρχουν και "σύγχρονα" ρεύματα κατ' αντιστοιχία με τα κλασσικά (δωδεκάφθογγο, σειραϊσμός, modal, pedal point, atonal, σύγχρονη σύνθεση, κλπ).

 

Από κει και πέρα θα ήθελα να πω στον φίλο Dreamdancer, ότι είναι φυσικά απόλυτα θεμιτό να προσπαθεί (και να του αρέσει) το δεξιοτεχνικό παίξιμο που στηρίζεται στην ταχύτητα, αν θεωρεί ότι αυτό που έχει να πει μουσικά το απαιτεί.

 

Πολύ θα ήθελα να έχω μια άποψη σύνθεσης ή εκτέλεσης ή αισθητικής προσέγγισης δικής του, που πραγματικά να απαιτεί αυτή την προσήλωση σε κάτι τέτοιο.

 

Εν ολίγοις, τι σου αρέσει να παίζεις και να γράφεις ρε φίλε, και δεν μπορείς χωρίς να ξεσκίζεσαι στην τεχνική μελέτη.

 

Ας είναι και σε midi μορφή (κάποια σύνθεση, ένα θέμα, κάτι) αν (και λογικά ίσως) δεν μπορεί να παιχτεί παρά μόνο αν είσαι ο Μάλμστην.

 

Φιλικά (εννοείται) πάντα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο Μπαχ ήταν "εμπορικός" παρ' όλη την πολυπλοκότητά του.

Η εποχή βλέπεις!

Δεν ανεφερα το εργο ως παραδειγμα για την "εμπορικοτητα" του ή οχι.

Το ανεφερα για τον σκοπο που γραφτηκε  ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο παρελθόν έχω ανεβάσει, για λίγο, σοβαρή μουσική μου, μια διπλή φούγκα με απόλα  ;D και με πασακάλια με πολλαπλές παραλλαγές, αμέ ;D. Έχω και το Νικόλα μάρτυρα  ;D Ας κάτσει να τη βγάλει ο Moore να ξεστραβωθεί,  ;D εγω για τη δικιά του μουσική δεν έχω χρόνο, ούτε μου έχουν μείνει και πολλοί τένοντες ακόμα   ;D για να τους χαλάσω να ανεβοκατεβάζω κλίμακες τσάμπα, αυτά τα κάνεις πιτσιρικάς, μετά έχεις το λεξιλόγιο και διαλέγεις, αν θέλεις βέβαια σρεντ καλά και ντε κάτι μπορεί να ανεβάσω από παλιότερα, αλλά να χάσω άλλο χρόνο με μεταλοκιθάρες Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ  ;D

Προσεχε μη κατεβασεις το επιπεδο και μολυνθουν τα δαχτυλακια σου ;)...θα περιμενα ενας μουσικος του δικου σου διαμετρηματος να τον εχει τον Moore για πλακα αλλα τελικα...αναδιπλωση.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουζιε,να 'σαι πιο προσεκτικος στο μελλον αγορι μου. :P :P :P ;D :-*

Εχει βαλει παλαιοτερα ο Dreamdancer βιντεα του απ'το καναλι του στο γιουτουμπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ πλάκα να σκεφτεί κανείς, ότι ο Μπαχ και η παρέα του όψιμου μπαρόκ, το παραξήλωσε στην πολυπλοκότητα  ;D και ήρθαν οι επόμενoi και έκοψαν τα πολλά πολλά  ;D κάτι σαν τον Cobain ένα πράγμα, που μπορεί όταν βγήκε να ξενέρωσα, αλλά όσο μεγαλώνω σε λίγο θα του ανάβω κεράκι  ;D προχτές με έναν κολλητό ακούγαμε άλμπουμ των wild νιάτων μας,  ;D king diamond το πρώτο  :-[  ;D και είχε αρχίσει τις μπουρμπουλήθρες ο ένας κιθαρίστας, και καπάκι ξεκινάει και ο δεύτερος και λέω : "Δεν μας έφτανε ο πρώτος, ήρθε και ο δεύτερος" και πεθάναμε στα γέλια, (true story  ;D ) αστειότητες πραγματικά, πιο γελοίοι και από τη φωνή του diamond, τι φόλες φάγαμε πιτσιρικάδες...  :-[ ::) ;D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχε μη κατεβασεις το επιπεδο και μολυνθουν τα δαχτυλακια σου ;)...θα περιμενα ενας μουσικος του δικου σου διαμετρηματος να τον εχει τον Moore για πλακα αλλα τελικα...αναδιπλωση.. 8)

 

 

Φυσικά και δε θα μολύνω τα δαχτυλάκια μου. Για πλάκα παικτικά δεν τον έχω, θα χρειαστεί χρόνος να βγάλω ακριβώς αυτά που κάνει. Απλά δεν με ενδιαφέρουν πια αυτά που κάνει. Κάτσε βγάλτα εσύ που καίγεσαι, το μέταλ και τα παρακλάδια του ούτε να τα φτύσω πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανεφερα το εργο ως παραδειγμα για την "εμπορικοτητα" του ή οχι.

Το ανεφερα για τον σκοπο που γραφτηκε  ;) ;D

Ναι, αλλά είσαι αλιήτης ;D και υπογράμμισες το δεύτερο σκέλος. ;D ;D

Το πρώτο ήταν το profit. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά είσαι αλιήτης ;D και υπογράμμισες το δεύτερο σκέλος. ;D ;D

Το πρώτο ήταν το profit. ;)

Χαχαχαχα.

nice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου