Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει η κιθαρα πλεον σαν μουσικο οργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικα μαλλον κραταμε το οτι ο "σρεντερ" σε οποιοδηποτε οργανο εστρωσε κατω τον πισινο του και απεκτησε εξαιρετικη τεχνικη,και αυτο ειναι κατι που το αναγνωριζουν ολοι.

Απο κει και περα δεν μπορει ολοι να αρεσουν σε ολους,χρωματα,γευσεις και μυρωδιες υπαρχουν πολλες,οπως και γουστα πανω σε ολα αυτα

 

+100

Παλιοτερα, οταν πρωτοακουσα τον ορο shreder, νομιζα οτι εννοει τον κιθαριστα με full disrtorted ηχο, power chords με χαμηλα κουρδισματα κλπ και φυσικα να χωνει και παπαδες.

Ολα αυτα χωρις το θετικο ή αρνητικο χαρακτηρισμο τους ειδους. Οπως ξερουμε σε ολα τα ειδη υπαρχουν καλοι και κακοι.

 

Ο ορος shreder, στο δικο μου μυαλο, μου εβγαζε φωτο τον Dimebag, (που υπεργουσταρω)

Ειχε μια θετικη αυρα δλδ σαν ορος.

Μεχρι που μου ανακατεψανε μεσα στη λιστα κατι Μικελατζελο και λοιπους μπουρμουληθρες χωρις νοημα, και μου το χαλασανε.

 

Φυσικα ακουσα και μελετησα κι εγω YJM και αλλους shreders στα νιατα μου (1990) και με βοηθησαν πολυ στην τεχνικη αλλα και στη θεωρια, με βασικο δασκαλο μου σε αυτη τη σχολη, τον Joe Satriani.

 

Ομως οπως ειπε ενας παλιος φιλος με περισσια σοφια, οντας ακομα στην τρυφερη ηλικα των 17,  οταν τον ρωτησαν σε ποια (κιθαριστικη) σχολη ανήκει, απαντησε οτι δεν ανηκει σε σχολες, φροντιστηρια κλπ, αλλα στο πανεπιστημιο του Hendrix,

Καποια στιγμη λοιπον, ολοι καταληγουμε σε αυτο που μας αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ήτανε και σρέντερ της εποχής, και ναρκωτικάκιας, και είχε και ένα τουμπανιέρη από την Γκάνα ..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ήτανε και σρέντερ της εποχής, και ναρκωτικάκιας, και είχε και ένα τουμπανιέρη από την Γκάνα ..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εκτος λοιπον του αντιχειρος ητο ναρκομανης και αλητηριος.

Τωρα σρεντερ δεν τον ελεγες διοτι υπηρχαν και οι Αλβινλιδες(αυτοι με τα καρπουζα στο Γουντστοκ).

Γι'αυτο σου λεω δεν αξιζε φιλος τη φημη του.

Οπως κι ο Γκαλαχερ,ειχε φωνη αυτος ο ανθρωπος?

Ασε που δεν ηξερε ουτε σηκωμα να κανει και τραβαγε τις χορδες απο το χεντστοκ.

Πικρα ο αθρωπας.

Ρωτα και τον Ρευ αμα θες.

Ασε με τωρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εκτος λοιπον του αντιχειρος

 

2. Τωρα σρεντερ δεν τον ελεγες διοτι υπηρχαν και οι Αλβινλιδες(αυτοι με τα καρπουζα στο Γουντστοκ).

 

3. Οπως κι ο Γκαλαχερ,ειχε φωνη αυτος ο ανθρωπος?

Ασε που δεν ηξερε ουτε σηκωμα να κανει και τραβαγε τις χορδες απο το χεντστοκ.

Πικρα ο αθρωπας.

 

4. Ρωτα και τον Ρευ αμα θες.

 

1. Γι΄αυτό έπαιζε με τα δόντια ρε συ, δεν τον βόλευε ο αντίχειρας στο χέρι. Κι εγώ άμα βάλω εκατό κιλά σκατόφαζο και δέκα τόνους ουά ουά, παίζω καλύτερα.

 

2. Οι Αλβινλήδες παίζανε πεντατονικές σε τρία ακκόρντα και άγιος ο θεός. Αυτές τις παίζω για πλάκα όταν κάνω διάλειμμα για φαί.

 

3. Άλλος από κει. Ρε όλους του καμμένους μου παίρνεις. Εγώ όταν τερματίσω το καφάσι με τις μπύρες τραγουδάω καλύτερα, και δεν είμαι καλαμπόρτζος να τραβολογάω χορδές.

Έχω τρέμολο.

 

4. Ο Ray τον ήξερε? Και γιατί δεν του πήρε ένα τρεμολάκι να μην ταλαιπωρείται ο άνθρωπας "τράβα τόνε πάτα τόνε"?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το διαδυκτιο ειναι μεγαλος ρουφιανος,παρτε και τον χορευτη του ονειρου σε μεγαλες στιγμες.Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

 

Eσυ τα εβγαλες τα συμπερασματα σου  φιλαρακι ::)?Πως το κοβεις εσυ που εισαι και επαγγελματιας… κανουμε καλο γρηγορο  picking η οχι 8)? Αν περιμενες τραγουδι η οτιδηποτε κοντα σε αυτο, σορρυ που θα σε απογοητευσω αλλα το  καναλι ειναι φτιαγμενο για μαθηματα μονο και demonstrations για συγκεκριμενες τεχνικες …..γιαυτο αλλωστε το μονο που υπηρχε εδω ηταν γρηγορο  picking και sequences και τιποτα αλλο, ουτε καν hammer ons  και  pull offs.Aν τωρα καιγεσαι να ακουσεις συνθεση και παιξιμο μου σε λιγο καιρο μαλλον θα ανεβασω πραγματακια εδω η καπου αλλου, οποτε θα εισαι ο πρωτος που θα στειλω…προς το παρον  αμα θες κανα  μαθημα sweep picking hybrid picking θεωριας κτλ κτλ κτλ…προτιμησε μας.

 

A και αν θελεις πες και σε μας τι σχεση ειχε ολο αυτο με……οτιδηποτε ::).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ τα εβγαλες τα συμπερασματα σου  φιλαρακι ::)?Πως το κοβεις εσυ που εισαι και επαγγελματιας… κανουμε καλο γρηγορο  picking η οχι 8)? Αν περιμενες τραγουδι η οτιδηποτε κοντα σε αυτο, σορρυ που θα σε απογοητευσω αλλα το  καναλι ειναι φτιαγμενο για μαθηματα μονο και demonstrations για συγκεκριμενες τεχνικες …..γιαυτο αλλωστε το μονο που υπηρχε εδω ηταν γρηγορο  picking και sequences και τιποτα αλλο, ουτε καν hammer ons  και  pull offs.Aν τωρα καιγεσαι να ακουσεις συνθεση και παιξιμο μου σε λιγο καιρο μαλλον θα ανεβασω πραγματακια εδω η καπου αλλου, οποτε θα εισαι ο πρωτος που θα στειλω…προς το παρον  αμα θες κανα  μαθημα sweep picking hybrid picking θεωριας κτλ κτλ κτλ…προτιμησε μας.

 

A και αν θελεις πες και σε μας τι σχεση ειχε ολο αυτο με……οτιδηποτε ::).

 

δεν ειναι δυνατον!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου