Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει η κιθαρα πλεον σαν μουσικο οργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oλοι τους γραφουν μουσικη,συνθετουν και εχουν αλμπουμς.Το αν σου αρεσει η instrumental κιθαριστικη μουσικη τους τωρα ειναι κατι αλλο τελειως υποκειμενικο

 

Μπορει και να εχεις δικιο,προσπαθησα να ακουσω τις "συνθεσεις" τους...δυστυχως παρολο που ακουω μια ΕΥΡΥΤΑΤΗ γκαμα μουσικης...αυτα τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ μετρια συνθετικα,περισσοτερο σαν backing tracks με κιθαρα ακουγονται.....σε αντιθεση με αλλους ΠΟΛΥ τεχνικους κιθαριστες (Eric Johnson,Satriani κτλ) που ενω δεν ειναι my cup of tea αυτα τα πραγματα που γραφουν εχουν ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ και ΟΥΣΙΑ....

 

ΜΠΟΡΕΙ βεβαια και να κανω λαθος... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορει και να εχεις δικιο,προσπαθησα να ακουσω τις "συνθεσεις" τους...δυστυχως παρολο που ακουω μια ΕΥΡΥΤΑΤΗ γκαμα μουσικης...αυτα τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ μετρια συνθετικα,περισσοτερο σαν backing tracks με κιθαρα ακουγονται.....σε αντιθεση με αλλους ΠΟΛΥ τεχνικους κιθαριστες (Eric Johnson,Satriani κτλ) που ενω δεν ειναι my cup of tea αυτα τα πραγματα που γραφουν εχουν ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ και ΟΥΣΙΑ....

 

ΜΠΟΡΕΙ βεβαια και να κανω λαθος... 

Δεν ξέρω για ποιούς μιλάς. αλλά για κάποιους δεν κάνεις καθόλου λάθος!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω για ποιούς μιλάς. αλλά για κάποιους δεν κάνεις καθόλου λάθος!

 

Σε όλα τα είδη μουσικής δεν υπάρχουν καλοί και κακοί; ;)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το συζητάς?

Εννοείται.

 

Εεεεμ...Άμα πάει ο SF και μου ακούει τον καραγκιόζη τον Batio ή τον Impelliteri,δεν του φταίνε όλοι οι πιο τεχνικοί κιθαρίστες! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεμ...Άμα πάει ο SF και μου ακούει τον καραγκιόζη τον Batio ή τον Impelliteri,δεν του φταίνε όλοι οι πιο τεχνικοί κιθαρίστες! ;D

 

E όχι και Batio και Impellitteri στο ιδιο σακί!Δέν το δέχομαι! :P O Ιμπελιλτερρης έχει και ένα Stand in Line δίσκο με Bonnet...

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

E όχι και Batio και Impellitteri στο ιδιο σακί!Δέν το δέχομαι! :P O Ιμπελιλτερρης έχει και ένα Stand in Line δίσκο με Bonnet...

 

Ακόμα και οι μεγάλοι κάνουν λάθη! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς λάθος απο μέρος του Bonnet?Γιατι για εμένα που δέ χορταίνω Bonnet με Malmsteen ο δίσκος μου άρεσε.(Αν και θα προτιμούσα κιαλλο Malmsteen!)

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοείς λάθος απο μέρος του Bonnet?Γιατι για εμένα που δέ χορταίνω Bonnet με Malmsteen ο δίσκος μου άρεσε.(Αν και θα προτιμούσα κιαλλο Malmsteen!)

 

Ναι από μέρος του Bonnet,ο Impellitteri είναι μια κακή κόπια του Malmsteen.By the way,o Bonnet έσφαλε διπλά,γιατί με αυτά που έκανε ανάγκασε τον χοντρούλη να φύγει από τους Alcatrazz.Ας μην spamάρουμε όμως,inbox me να τα πούμε! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και να εχεις δικιο,προσπαθησα να ακουσω τις "συνθεσεις" τους...δυστυχως παρολο που ακουω μια ΕΥΡΥΤΑΤΗ γκαμα μουσικης...αυτα τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ μετρια συνθετικα,περισσοτερο σαν backing tracks με κιθαρα ακουγονται.....σε αντιθεση με αλλους ΠΟΛΥ τεχνικους κιθαριστες (Eric Johnson,Satriani κτλ) που ενω δεν ειναι my cup of tea αυτα τα πραγματα που γραφουν εχουν ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ και ΟΥΣΙΑ....

 

ΜΠΟΡΕΙ βεβαια και να κανω λαθος... 

 

To αν κατι νομιζεις οτι εχει χαρακτηρα και ουσια σε σχεση με κατι αλλο παλι ειναι κατι υποκειμενικο ειδικα αν δεν ακους αυτο το ειδος.Παρε πχ αυτους που ακουνε μπλουζ φανατικα...απο τα ποιο σετ ειδη μουσικης που υπαρχουν.Chord progressions υπερπροβλεψιμα,μεγαλο μερος απο stock bendy licks και turnarounds  που ολοι τα παιζουν και τα ανακυκλωνουν,πεντατονικες και αγιος ο θεος σχεδον αποκλειστικα κτλ κτλ κτλ....Ολα αυτα δεν ειναι κατι κακο ισα ισα  δειχνει οτι γουσταρουν αυτο το στυλ και το υπηρετουν ειτε σαν μουσικοι ειτε σαν ακροατες.....

Οταν ομως οι οπαδοι πχ αυτου του ειδους(αυτο ισχυει για ολα τα ειδη,τα μπλουζ απλα εινα ενα χτυπητο παραδειγμα)  αρχιζουν τις συγκρισεις με αλλα ειδη τοτε αρχιζουν τα προβληματα....γιατι στο μυαλο τους τα ειδη που δεν γουσταρουν φανταζουν βαρετα,χωρις ψυχη,επαναλαμβανομενα,χωρις φαντασια...ενω αυτοι ακουν ενα ποιο επαναλαμβανομενο και προβλεψιμο ειδος μουσικης ever.Το ιδιο συμβαινει και vice versa.

 

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αυτο που σου αρεσει ειναι καθαρα υποκειμενικο.Και η  Taylor swift κιθαρα παιζει πχ και περισσοτερους οπαδους εχει και περισσοτερα  grammy  θα αποκτησει και απο ολους οσους μιλαμε τωρα αλλα και απο τους θρυλους του παρελθοντος.Αμα ρωτησεις τους οπαδους της ολους οσους συζηταμε εδω ειτε ειναι ο govan ειτε ο clapton φανταζουν οχι απλα χωρις ψυχη αλλα παγερα αδιαφοροι.Αμα τους ρωτησεις τα cowboy chords της Ταylor ειναι η επιτομη της κιθαριστικης ομορφιας.Επομενως περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...Αλλα αλλο αυτο και αλλο να πει καποιος οτι η Swift ειναι καλη μουσικος παιζει εξαιρετικη κιθαρα κτλ κτλ κτλ....μονο για κατι τετοιο μπορει να μιλησει καποιος αντικειμενικα τα υπολοιπα ειναι τελειως μα τελειως υποκειμενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου