Προς το περιεχόμενο

Μια Συζήτηση Με τον Μουσικό & Συνθέτη Socos


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το λέω για εσένα.

 

Όμως:

 

Είναι πλέον hipster-ιά να "παραδέχεσαι" τον "Σάκη".

 

Και δεν μιλάω για τις ρουβίτσες.

 

Στις μέρες μας, είτε ρωτήσεις συμμορία από μηχανόβιους είτε ρωτήσεις καθολικούς μοναχούς θα πάρεις την ίδια απάντηση: "¨Ο Σάκης κάνει καλά αυτό που κάνει".

 

Στην εποχή "Αίμα , δάκρυα και ιδρώτας" δεν θα το έλεγε κανείς από αυτούς.

 

Δεν ξερω αν τον εχεις δει παντως live, στην εποχη εκεινη που αναφέρθηκα αν εβλεπες το συγκεκριμένο τραγουδι πως το ερμήνευσε, ποσο προσεγμένα ηταν τα πράγματα ηχητικά, πως τον πλαισίωνε η ομαδα που ειχε με τις γκομενες και γενικα την σκηνικη του παρουσια ειμαι σιγουρος οτι δεν θα σε αφηνε αδιάφορο.

 

Δηλαδη αν την μερα εκεινη ήμασταν εκεί, θα το συζητάγαμε θετικά.

Ακριβως γι αυτο που κάνει, ειναι κορυφαίος.

 

Εντάξει, πες οτι ετυχε να με εκφράζει η αποψη του socos, πως τον λενε, οπως την έθεσε.

 

Πες το κι έτσι.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Άλλη μία απόδειξη ότι όποιος εργαστεί αρκετά, στο τέλος θα κλείσει διαφόρων τα στόματα.

 

 

 

Δεν πιστεύω ότι είναι αυτό.

Όχι ότι ο Σάκης δεν εργάστηκε σωστά.

Και σε εκείνη την εποχή σωστά εργαζόταν και "καλά έκανε αυτό που έκανε".

 

Πιστεύω ότι απλά έγινε "μόδα", όπως προείπα , το να παραδέχεσαι τον Σάκη.

 

Σαν  "απενοχοποίηση".

 

Πιθανολογώ επειδή άντεξε στον χρόνο και τελικά οι "επικριτές του" είδαν ότι δεν μπορεί να τους κάνει "κακό".

 

Αν αντέξουν και οι ΟΝΙΡΑΜΑ (που λέει και στο video), τα ίδια θα λένε και γι' αυτούς (ενώ στην ουσία θα συνεχίζουν να κάνουν ακριβώς αυτό που έκαναν).

edit:

 

@cos_dr

 

Δεν με κατάλαβες.

 

Εγώ ΠΑΝΤΑ θετικός ήμουν με τον Σάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα χαρουμενο διωρο μιλωντας με τον κυριο Σώκο (ετσι ειναι το πραγματικο του ονομα, απ'οτι μου ειχε πει ο ντραμερ του_τον οποιο γνωριζω_πριν κατι χρονια.)

Τον Sokos τον ηξερα απο το "Kafka" του 2007, ενα αλμπουμ που για να το κυκλοφορησει ειχε παρει καταναλωτικο δανειο, οπως ο ιδιος λεει στην συνεντευξη, και το ξεχρεωσε το 2013. Το "Kafka" ειναι μοναδικο. 2 CD, 1 DVD και ενα λευκωμα με σκιτσα και φωτογραφιες και ολα αυτα μεσα σε ενα δεκάιντσο 3-part gatefold. Πολυ προσεγμενη δουλεια, το ολο "πακετο" ειναι πραγματικα πολυ αξιολογο.

 

Kafka.png

 

Στα της συνεντευξης τωρα, το στομα του "δημοσιογραφου" και κυριως του Socos ηταν περιβολι. :-X

Το βρισιδι της αρκουδας, ο τυπος λες και μιλαγε με την παρεα του σε καποιο καφε. Συνεντευξη δινεις ρε μεγαλε που θα βγει στο youtube, μιλα λιγο καλυτερα.

Ειχε και το γελιο της ομως η ολη φαση.

 

Socos: πως τον λενε τον μ@λ@κ@?

(προσπαθει να θυμηθει το ονομα του δημοσιογραφου/βουλευτη της ΝΔ Αργυρη Ντινοπουλου)

Δημοσιογραφος: δεν τον θυμαμαι...αλλα ξερω ποιον λες...

Socos: μια πολυ αντιπαθητικη φατσα...

Δημοσιογραφος: ναι ναι...ειναι ο προηγουμενος εκπροσωπος της ΝΔ.

Socos: τον εχει η Τσαπανιδου τα πρωινα πολυ συχνα μωρε...

Δημοσιογραφος: κατσε ρε, μηπως λες τον Γεωργιαδη?

Socos: οχι ρε, οχι οχι τον Γεωργιαδη...Ενας με γυαλακια...

Δημοσιογραφος: ο Ντινοπουλος?

Socos: o Ντινοπουλος, ο Ντινοπουλος!

Δημοσιογραφος: ενταξει δεν ηταν εκπροσωπος αυτος, αλλα ειναι μ@λ@κ@ς... ;D

 

Κατα τα αλλα, συμφωνω σε πολλα απο αυτα που λεει στη συνεντευξη, σε αρκετα σημεια ομως ξεπερασε τα ορια, οπως οταν προσπαθησε να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα λεγοντας "υπαρχουν ανθρωποι που απλα βρισκονται τη λαθος στιγμη σε λαθος σημειο" και μιλωντας για "παραπλευρες απωλειες" στην περιπτωση Αξαρλιαν.

Παρ'το αλλιως Socoooooos....eyeroll.gif

 

Oσo για τον Σακης, ενταξει. Παρε οποιονδηποτε χορευτη απο αυτους που συνοδευουν στα live την Madonna ή την Gaga και θα διαπιστωσεις οτι ειναι 10 φορες καλυτερος απο τον Σακη στα παντα, φωνητικα και..."ζογκλερικα". Απλα ο Σακης ευτυχησε να ζει σε μια μικρη χωρα σαν την Ελλαδα και να εχει μανατζερ τον Ψινακη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλασσικη περιπτωση τυπου που μιλαει πολυ. Το να μιλας πολυ εχει παντα ενα πλεονεκτημα. Στα δυο εκατομμυρια προτασεις υπαρχουν επτα-οκτω(????) που βγαζουν νοημα (καθαρα θεμα πιθανοτητων), εχουν ειρμο και πιθανως να αξιζει να συζητηθουν και εαν εισαι τυχερος ο κοσμος θα σε θυμαται για αυτες η εστω θα σε ποσταρει στο youtube η στο νοιζ. Κανεις δεν θα θυμαται τις υπολοιπες 1,999,993 αρχι@@ριες που ειπες. Το ιδιο νομιζω κανει και ο Ντινοπουλος................

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...με μια ελαφρώς χιουμοριστική διάθεση.

 

5 η ώρα το πρωί μετά από 15 ώρες δουλειά όταν μπήκα για λίγο στο noiz να "ξεφύω" ο καψερός, αντιμετώπισα το σχόλιο σου ως κλήση σε απολογία για τον τρόπο έκφρασής μου...

μη σκας... μπορεί (τι μπορεί δηλαδή) και το δικό μου χιούμορ να περνάει κρίση...

και μην ανησυχείς... κοιμήθηκα 8ωρο...ούτε γάτα ούτε ζημιά ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όσο για τον κο Σώκο, είδα ολόκληρη την "συνέντευξη" ...

 

άσχετα με το αν συμφωνώ με όλα ή με μέρος αυτών που είπε, κατ αρχήν αισθάνθηκα ότι κάθομαι σε μια καρέκλα δίπλα του πίνοντας... οπότε αν αυτός ήταν ο στόχος του κόνσεπτ, εμένα με "έπιασε"  (και σίγουρα βοήθησε ώστε να παρακολουθήσω μέχρι τέλους)...

 

παρεμπιπτόντως, κάποιες στιγμές βέβαια, καλά που δεν ήμουν εκεί, γιατί ο (μάλλον) πιτσιρίκος που ρωτούσε, θα τρωγε κάνα δυο "φαπίτσες"... όταν κάποιος είναι "πολύς" (από την πλευρά του ότι έχει "ζήσει" και στηρίζει τα σωστά ή λάθος λεγόμενά του), μπορεί για αρκετούς λόγους, εύκολα, να φανεί λίγος στα μάτια πολλών...άμα όμως είναι "λίγος" και το παίζει "πολύς" γ@μ@τ@...

 

με δεδομένο ότι έχω γνωρίσει πολλούς δήθεν "Σώκους" στη ζωή μου (και προ αμνημονεύτων χρόνων πριν υπήρξα και ο ίδιος για ικανό χρονικό διάστημα μέχρι να το αντιληφθώ), ο συγκεκριμένος με έπεισε ότι είναι "αυτός"... και εγώ "αυτούς" τους σέβομαι σε πρώτο χρόνο, ότι και αν πρεσβέυουν...

και φυσικά δεν χρειάζεται να συμφωνώ σε όλα όσα είπε... το σημαντικό είναι ότι μου "άνοιξε" την όρεξη να τα συζητήσω "χαλαρά"  μαζί του χωρίς να πλήξω... κι αυτό πια προσωπικά μου φτάνει...αν κάποια στιγμή (μια και δεν έχω ξεκόψει τελείως με το "παρελθόν" μου) τρακάρουμε κάπου θα χαρώ... είμαι πλέον "ολιγαρκής" στις απαιτήσεις μου από τους ανθρώπους...τι να κάνω... :)

 

 

ΥΓ. Λάκη, εσύ ορέ αμέσως στα ΙΚΕΑ έπιπλα το μάτι σου.. ;D το δικό μου στα ζωάκια που περιφερόντουσαν στο σπίτι... πολιτικές πράξεις και οι δύο (και καταλαβαίνω φυσικά γιατί το επισημαίνεις) απλά η πρώτη μπορεί να είναι κάλλιστα αποτέλεσμα της μη "δογματικής" γενικής και ειδικής στάσης του, που την "στήριξε παντού" στα λεγόμενά του όσο μπόρεσα να αντιληφθώ...και με αυτή τη λογική η δεύτερη για μένα έχει την "ουσία" συγκριτικά...

 

ΥΓ2 @Καταράκτη... μέχρι τα 12μου πέρασα όλα τα καλοκαίρια μου στον Καράμπαμπα στο σπίτι  της γιαγιάς μου... οι γνώμη μου για τους Χαλκιδαίους είναι ότι την έχουν την "πετριά" τους... λόγω νερών ίσως (εδώ εγώ την απέκτησα)... :)

εσύ πως βγήκες τόσο "political correct" και σε ενόχλησε η παρείστικη αθυροστομία του? απλή απορία χωρίς ίχνος ειρωνείας εννοείται...

 

ΥΓ3 όσο για τον Ρουβά σε σχέση με τους Ονιράμα συμφωνώ με τον Σώκο.. είχα βρεθεί στην Αγ Παρασκευή επί μέρες μπροστά στις επίμαχες αφίσες... ε σόρυ αλλά μπροστά στους "φλωρόμαγκες" ο Σάκης φάνταζε κατ ελάχιστον "Μόρισον"...  ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δεδομένο ότι έχω γνωρίσει πολλούς δήθεν "Σώκους" στη ζωή μου (και προ αμνημονεύτων χρόνων πριν υπήρξα και ο ίδιος για ικανό χρονικό διάστημα μέχρι να το αντιληφθώ), ο συγκεκριμένος με έπεισε ότι είναι "αυτός"... και εγώ "αυτούς" τους σέβομαι σε πρώτο χρόνο, ότι και αν πρεσβέυουν...

 

Οι "Σώκοι" αυτής της χώρας, ευδοκίμησαν σε ένα περιβάλλον ψευδεπίγραφης οικονομικής ευμάρειας, προκειμένου να διασκεδάζουν την πλήξη αστών (φοιτητών εν' πολλοίς) οι οποίοι μην έχοντας (κατά κανόνα) πραγματικά προβλήματα, εφευρίσκουν μερικά προκειμένου να κάνουν ασκήσεις εσωτερικής καρτερίας.

 

Είναι τυχαίο που αυτός ο τύπος λέει ότι ο έρωτας (γαμήσι, τον λέει στην αρχή, πριν υποψιαστεί πόσο άκυρος είναι) είναι η πιο "σφιγμένη" φάση που μπορεί να περάσει κανείς; Απορώ πως δεν έκανε ειδική μνεία στο "μαρτύριο" και την "απόγνωση" του να κάθεσαι το πρωί στο σπίτι σου (ε, έτσι είναι οι μεγάλοι καλλιτέχνες) και να παρακολουθείς την εκπομπή της Τσαπανίδου και κατόπιν να χρησιμοποιείς ως υπέδαφος όσα άκουσες για να εξάγεις πολιτικό λόγο.

 

Δεν ήθελα να το γράψω έτσι ωμά, για να μην ενοχλήσω τον mustafank, αλλά τέτοιο υποπροϊόν δεν είχα φανταστεί ότι θα ξαναδώ στη ζωή μου, ειδικά μετά τα πέντε τελευταία χρόνια, που έχουν αφαιρέσει από όλους μας την όποια δικαιολογία για να ασχολούμαστε με τους απανταχού Χάρυ Κλυν, όποια μπάντα και αν έχουν από πίσω τους.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "Σώκοι" αυτής της χώρας, ευδοκίμησαν σε ένα περιβάλλον ψευδεπίγραφης οικονομικής ευμάρειας, προκειμένου να διασκεδάζουν την πλήξη αστών (φοιτητών εν' πολλοίς) οι οποίοι μην έχοντας (κατά κανόνα) πραγματικά προβλήματα, εφευρίσκουν μερικά προκειμένου να κάνουν ασκήσεις εσωτερικής καρτερίας.

 

Είναι τυχαίο που αυτός ο τύπος λέει ότι ο έρωτας (γαμήσι, τον λέει στην αρχή, πριν υποψιαστεί πόσο άκυρος είναι) είναι η πιο "σφιγμένη" φάση που μπορεί να περάσει κανείς; Απορώ πως δεν έκανε ειδική μνεία στο "μαρτύριο" και την "απόγνωση" του να κάθεσαι το πρωί στο σπίτι σου (ε, έτσι είναι οι μεγάλοι καλλιτέχνες) και να παρακολουθείς την εκπομπή της Τσαπανίδου και κατόπιν να χρησιμοποιείς ως υπέδαφος όσα άκουσες για να εξάγεις πολιτικό λόγο.

 

Δεν ήθελα να το γράψω έτσι ωμά, για να μην ενοχλήσω τον mustafank, αλλά τέτοιο υποπροϊόν δεν είχα φανταστεί ότι θα ξαναδώ στη ζωή μου, ειδικά μετά τα πέντε τελευταία χρόνια, που έχουν αφαιρέσει από όλους μας την όποια δικαιολογία για να ασχολούμαστε με τους απανταχού Χάρυ Κλυν, όποια μπάντα και αν έχουν από πίσω τους.

 

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@npap

 

Νίκο ξέρεις τι γίνεται;

Τον άκουγα να λέει όλα αυτά και άξαφνα μου ρθε η εικόνα να βρίσκεται στην ουρά στο ταμείο στο ΙΚΕΑ και να ψάχνει στην κωλότσεπη την κάρτα πόντων του ΙΚΕΑ και ταυτόχρονα να χει τη σκοτούρα της μεταφοράς και της συναρμολόγησης όλων αυτών......και κάπως μου ρθε.  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα από κάθε συνέντευξη τα 10 πρώτα λεπτά.

 

Δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω περισσότερο.

Είναι αυτό το υφάκι.Το γνωστό,χιλιοφορεμένο υφάκι.Αυτό το οποίο ο σεβαστός συμφορουμίτης βρίσκει αυθεντικό και εγώ βρίσκω δουλεμένο,προβαρισμένο...Κεκτημένο μέσα από κάθε λογής αντιφάσεις και γιαλαντζί εσωτερικές επαναστάσεις.

Δεν είμαι φυσικά σε θέση να γνωρίζω ειδικά για τον συγκεκριμένο αρτίστα το κατά πόσο εμπίπτει στην παραπάνω κατηγορία αλλά...

 

Το υφάκι.Αυτό το υφάκι.

Το ξέρω καλά.Δεν με τραβάει,δεν με συγκεντρώνει,δεν με ηρεμεί...

Να με συγχωράτε.Θεωρώ ότι πολλά από αυτά(αν όχι όλα) που πρεσβεύει ένας άνθρωπος διαχέονται στον χώρο από το βλέμα και την αύρα του.

 

Νο,no.

 

Από τα δε τραγούδια του,άκουσα περί το δίλεπτο.

Εδώ δεν έχουμε καμία αρνητική προδιάθεση...Απλά δεν μου κάνουν.

 

 

Υ.Γ.Αυτή η παπαριά περί πολιτικής οντότητας του έρωτα πότε θα πάψει να λέγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου