Προς το περιεχόμενο

Ηγγικεν η ώρα του ...Precision!


il_dottore46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που αναφέρεις περί ποιότητας όσον αφορά στο hardware, να πω ότι είναι και λίγο θέμα γούστου. Κατα την ταπεινή μου άποψη πάντα, μην παρεξηγηθώ!

 

εμένα μου αρέσει το classic 50's. το παίζω περισσότερο από το american jazz. δεν μπορώ να πω ότι έστησα αυτί να ακούσω το sustain της κάθε γέφυρας, άσε που δεν θέλω τρελό sustain, αλλά αυτό που εννοώ είναι ότι πιάνοντας το jazz μου δίνει την αίσθηση μιας πιο γεροδεμένης κατασκευής. μου αρέσει το vintage vibe που έχει το classic 50's και δεν σκοπεύω να αλλάξω hardware, απλά μου το βγάζει αυτό το αίσθημα η σύγκριση των 2 οργάνων. εγώ κρίνω ένα όργανο σαν σύνολο και όχι τα parts του, αλλά χάριν της συζήτησης πρέπει να πω τι διαφορές βλέπω στα δύο αυτά όργανα. όπως είπα το όργανο (classsic 50's) αρέσει περισσότερο και σε εμένα και στην μπάντα μου, και δεν έχω παρωπίδες τύπου αυτό είναι mex και δεν είναι καλό και τέτοια χαζά.   

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα σ' ευχαριστώ!

 

Είναι πραγματικά απίστευτο όργανο, και μόνο όταν το πιάσεις από κοντά και παιξεις ο ίδιος καταλαβαίνεις αυτό που λεω. Kι εγώ πριν το πάρω ζαχάρωνα τις φωτο και έλεγα "για δες ενα πανέμορφο P", όπως έλεγα και για το αντίστοιχο sunburst MIM std ή το Αm Std, και είχα παίξει και με άλλα P's πριν πάρω το δικό μου.... ε όταν επιτέλους το πήρα στα χέρια μου πέρασε σε εντελώς άλλο επίπεδο!! Σε τσιτώνει κάθε φορά που το πιάνεις, σε κάνει να θες να παίξεις απλά, αργά και καθαρά, να "ξεζουμίσεις" κάθε νότα που παίζεις μέχρι τέλους... Να μη θες να το αφήσεις κάτω... Εχει ενα μαγικό vibe αυτό το όργανο... Το μόνο μείον ο γαϊδουρολαιμός του.

 

υγ. Και η βίδα που έχει για truss rod στη βάση του λαιμού είναι λίγο άβολη (ξέχασα να το αναφέρω νωρίτερα) γιατί πρέπει να ξεβιδώσεις το λαιμό για να τη ρυθμίσεις, αλλά το κάνεις μια φορά στην αρχή όταν το πρωτοπάρεις και δεν ξανασχολείσαι. Έχει τέτοιο λαιμό που δεν νιώθει μια, του έχω βάλει διαφορετικά σετ 45-105, 40-100, το γύρναγα από μι στανταρ σε ντο στανταρ (4 βήματα κάτω) σε drop D και ο λαιμός στα @@ του, αλλαγές θερμοκρασίας από χειμώνα σε καλοκαίρι, πάλι δε χρειάστηκε σετάρισμα... Αυτό είναι ένα θετικό του χοντρού λαιμού!  ;)

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μείον ο γαϊδουρολαιμός του.

 

μπορεί να είναι λίγο άβολος στην αρχή, αλλά εκεί νομίζω ότι κρύβεται το μυστικό της επιτυχίας του και του μπασάτου -ογκώδους ήχου του. εγώ το αγόρασα επειδή πάντα ήθελα το συγκεκριμένο neck. ρόπαλο κανονικό  ;D

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να είναι λίγο άβολος στην αρχή, αλλά εκεί νομίζω ότι κρύβεται το μυστικό της επιτυχίας του και του μπασάτου -ογκώδους ήχου του. εγώ το αγόρασα επειδή πάντα ήθελα το συγκεκριμένο neck. ρόπαλο κανονικό  ;D

ναι ναι!!

+1000

Δεν υπάρχει από ήχο!!!

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου