Προς το περιεχόμενο

Opensynth Neko64...άλλο φρούτο


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε kourosava αυτο δεν ειναι αλλο φρουτο :roll: :D

ειναι το μελλον καποιων ηλεκτρονικων μουσικων οργανων

floppy - hard disk - memory - keyboard - mouse - pci slots

include everything

σε λιγο θα διαθετουν και δικη τους καρτα ηχου , και απλα ο χρηστης θα το pluggarei στο pc , θα τα αναγνωριζει ολα

το soft sequencer αυτοματα , και με ενα απλο πατημα θα ξεκιναει

το πολυποθητο recording .

this is technology my white friend .

this is the future .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

this is the future .

 

χμμμ...αναρωτιέμαι μήπως αυτό είναι το παρελθόν. Απλά να θυμίσω την αποτυχία που έχουν πλέον τα stand-alone hard-disk recorders, αυτά τα ωραία μηχανήματα που τα προσέφεραν όλα σε ένα πακέτο, λόγω της αδυναμίας αναβάθμισης των επιμέρους τμημάτων, π.χ. A/D μετατροπής, καλύτερης LCD οθόνης, motorized faders κλπ. μπροστά στις λύσεις που δίνουν οι υπολογιστές με περιφερειακά controllers και modules. Και αυτή η λύση της Neko δίνει πολλά (hardware) σε μία συσκευασία πράγμα που δυσχαιρένει την συντήρηση της. Ποιός από εσάς θα άφηνε στην άκρη το setup του για να το αντικαταστήσει με αυτό, αν δεν ετίθετο οικονομικό θέμα;

 

Επίσης, δεν ξέρω αν κάποιος θα εμπιστευότανε τα Windows XP για live χρήση. Θα ήθελε έναν πιο music-oriented kernel, μάλλον με κάποιο real-time λειτουργικό σύστημα από κάτω.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πράγματι το μέλλον ή καλλίτερα η ένδειξη του πως θα ειναι τα μελλοντικα Workstations..το μονο που μένει είναι να του μειώσουν τον ΟΓΚΟ του και τον θόρυβο.........(το βασικό μοντέλο κυκλοφορεί με 4 ανεμιστήρια επάνω.......και οχι απο τα ''ήσυχα'')

αντέ και σε υδρόψυκτο!!! :lol: :lol:

 

και κάτι άλλο .......ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗΗΗΗΗ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλαξε ο μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς. :x

 

Με λίγα λόγια καμουφλάρανε ενα pc και κάτι τρέχει. Δε μπορώ να καταλάβω που το βλέπετε το μέλλον καθώς όλα τα plug ins γιατί plugins τρέχει είναι και αυτά cpu dependant. Ίσως στο μέλλον να δούμε "ανοιχτά" workstations, αλλά έλεος όχι πάνω σε ιντελ chipset.

 

To βλέπω από τώρα, αντί για laptop, θα έχουν αυτή τη ντουλάπα και θα βλέπουν και τα mail τους και δε θα τους κράζει και ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται όντως για ένα καμουφλαρισμένο music PC... Δεν ξέρω αν είναι μέλλον ή παρελθόν... αν μη τι άλλο είναι εντυπωσιακό - (μου θυμίζει λίγο τα κτήνη τα Emulator II & III που χρησιμοποιούσαν οι Depeche Mode τη δεκαετία του 80), αλλά και από την άλλη απαγορευτικό.

 

Έχω όμως σίγουρα αισθανθεί την ανάγκη να έχω στο live πολλούς από τους ήχους των soft synths που χρησιμοποιώ στο studio... Η μόνη λύση που είχα είναι η αγορά ενός laptop με δυνατή κάρτα ήχου και σύνδεση midi επί σκηνής... Το laptop είναι επίσης κάτι ακριβό (ίσως όχι ΤΟΣΟ ακριβό, αλλά τα χει τα λεφτά του). Επίσης είναι λίγο δύσχρηστο γιατί θα πρέπει να έχεις ανοιχτό Cubase on stage και να έχεις φορτώσει τα ανάλογα VSTi's σε κανάλια και να αλλάζεις κανάλια στη διάρκεια του performing... χμ...

 

Η άλλη λύση είναι το sampling των ήχων και η χρήση του sampler on stage... Πιο φτηνή λύση (αν έχεις sampler) αλλά απαιτεί χρόνο programming.

 

Το NEKO ίσως λύσει αυτό το θέμα αν αναλογιστούμε πως πλέον η χρήση των VSTi's είναι δεδομένη στη παραγωγή των κομματιών και αργότερα ίσως αποτελούν το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό.

 

Αν κάποιος με πείσει πως αυτό το μαραφέτι είναι stable και δεν θα με κρεμάσει την ώρα που κάνω το καλύτερο μου solo, αν ελλατωθεί ο όγκος του, αν αργότερα πέσει η τιμή του κατακόρυφα, τότε ίσως το σκεφτώ....

 

Μόνο για τα live, γιατί για το studio, το PC καλά κρατεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου