Προς το περιεχόμενο

Τζαζ πιανο που;;;


harry86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας κι απο μενα και καλως σας βρηκα. Παιζω χρονια αρμονιο αλλα θελω να ξεκινησω τζαζ πιανο. Σκεφτομαι για φακανα. Εσεις τι λετε; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Καλώς όρισες. Στο ωδείο που αναφέρεις κάνει μάθημα ο Τσουρέλης. Φαντάζομαι πως μπορείς να πας μέχρι εκεί και να κάνεις κάποιο δοκιμαστικό μάθημα. Επίσης πολύ καλός είναι και ο Κατσάνος, ήταν κι αυτός εκεί παλιά. Δεν νομίζω πως είναι πια, σίγουρα θα είναι κάπου όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη κλεισει για δοκιμαστικο για αυριο. Ειναι ο Τσουρελης και ο Γιαννης Παπαδοπουλος στο Φακανα, δεν ξερω αυριο με ποιον θα ειμαι εγω...

Απλα περα απο τους πολυ καλους μουσικους που εχει με ενδιαφερει να κανει δουλεια το ωδειο, να εχει συγκεκριμενο προγραμμα κλπ. Εσεις λετε οτι αν παω στο Φακανα θα ειμαι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιαννης ο Παπαδοπουλος που ειναι στο Φακανα ειναι απο τους καλυτερους πιανιστες της γεννιας του , τον αλλο δασκαλο δεν τον ξερω , ωστοσο ο Φακανας σαν ωδειο εχει τη φημη του φαρμακειου και εκτος απο πολυ υψηλα διδακτρα αλλα και εγγραφη (95 ευρω απο οτι ξερω ) και εξεταστρα εχει γενικα μια ταση να βγαλει απο τη μυγα ξιγκι .

Πολυ καλη περιπτωση ειναι το Athenaum ειναι λιγο φθηνοτερα νομιζω απο Φακανα αλλα το τζαζ τμημα του ειναι πολυ ενεργο με πολλα events , lives , jams κτλ , ειναι πολυ καλο ωδειο συν του οτι διδασκει ο Σπυρος ο Μανεσης για μενα ο καλυτερος jazz πιανιστας στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη .

Καλη περιπτωση πιο οικονομικη αλλα εξισου καλη το ωδειο μουσικη πραξη στο κουκακι οπου και εκει διδασκει ο Μανεσης ,

ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθησες πολυ φιλε μου σ'ευχαριστω πολυ. Σε αυτα τα ωδεια που ειπες πιστευω να μπαινεις και σε μπαντα με αλλους μαθητες γιατι ειναι κατι που με ενδιαφερει και αυτο γινεται στο Φακανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι. Απλα θα ηθελα να πληροφορησω οτι πηγα στο Φακανα και στο Athenaum να ρωτησω και προς μεγαλη μου εκπληξη ο Φακανας ειναι φθηνοτερος, γενικα θεωρω πολυ νορμαλ τα διδακτρα του γι'αυτα που σου προσφερει... Πραγματι η εγγραφη και τα εξεταστρα ειναι ακριβα (95 ευρω) αλλα φαινεται πολυ οργανωμενο ωδειο. Απλα, κι εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας, ο καθηγητης που μιλησα ηταν λιγο χυμα σε ολα, ουτε υλη μου ειπε εχει ουτε τιποτα. Ουτε μου ειπε τι θα κανουμε αν ξεκινησουμε απλα μιλαγαμε γενικα για τη μουσικη και τη τζαζ. Το θεμα λοιπον ειναι οτι αν μπορω να εμπιστευτω εναν μικρο σε ηλικια καθηγητη (καταλαβατε για ποιον λεω) και ενα στυλ χυμα στη διδασκαλια του ή και μονο οτι ειναι στο Φακανα σημαινει οτι θα ειναι μια χαρα και με μεθοδο και προγραμμα σε αυτα που θα μου κανει; Προβληματιζομαι πολυ πραγματικα, δεν ξερω τι να κανω....

Τη Δευτερα θα ρωτησω και στη μουσικη πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα ήταν καλό να έχεις στο μυαλό σου το εξής...ένα ωδείο δεν είναι μόνο οι δάσκαλοι και το

πρόγραμμα του, είναι και οι συνάδελφοι σπουδαστές. Για να αποκομίσεις τα μέγιστα ειδικά από ομαδικά μαθήματα όπως είναι τα μουσικά εργαστήρια θα πρέπει στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή να είσαι τυχερός να πέσεις σε ανθρώπους που ενδιαφέρονται για το σπορ όσο κι εσύ. Διαφορετικά πρόκειται για χαμένο χρόνο και πεταμένα λεφτά.

Δεν ξέρω για ποιόν δάσκαλο μιλάς. Τον Τσουρέλη τον είχα στο υποχρεωτικό πιάνο για δύο εξάμηνα, η ύλη που κάναμε ήταν πολύ συγκεκριμένη, οργανωμένη και μαζεμένη από διάφορες πηγές σε ένα τόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακραν η χειροτερη καθηγητρια στη σχολη  ειχε και τα περισσοτερα πτυχια (πολλα ομως) και πολυ βαρια προυπηρεσια στη γαλλια.

ε μαθημα δεν ηξερε να κανει, ακριβως γιατι δεν ηταν φιλικη και προσιτη προς τους μαθητες, οποτε ενας φιλικος καθηγητς για εμενα ειναι και καλυτερος, οσο για το νεαρο της ηλικιας του ... δεν τον θες για σκαβει, ουτε εχεις τοσες γνωσεις ωστε τα πτυχια του να μην σε καλυπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απ' την άλλη μεριά, ο μεγαλύτερος σε ηλικία καθηγητής ενδέχεται να έχει μεγαλύτερη εμπειρία.Κι όσο για το φιλικό του πράγματος, σωστά μιλάει ο φίλος από πάνω, αλλά όπως δεν τον θες για να σκάβει άλλο τόσο δεν τον θες για να πίνετε καφεδάκι και να λέτε τα γκομενικά σας. Δεν είναι καθόλου απίθανο να έχεις απέναντι σου κάποιον που να σου είναι, σε προσωπικό επίπεδο, αδιάφορος ή ακόμα και αντιπαθής αλλά να έχει βαθιά γνώση του αντικειμένου του, εκπληκτική  μεθοδολογία και σε τελική ανάλυση να σε διδάσκει καλά. Τελικά έχει να κάνει με το τι ζητάμε και τι μπορουμε να χειριστούμε κάθε δεδομένη στιγμή.

Σχετικά με τα πτυχία, είναι μεγάλη κουβέντα. Αλλά είναι ασφαλές συμπέρασμα το οτι κάποιος που έχει να παρουσιάσει κάτι τέτοιο-άσχετα με το ποιόν του ιδρύματος από το οποίο προέρχεται-έχει βάλει τον κώλο του κάτω, έχει ακολουθήσει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα και έχει αντεπεξέλθει με κάποια επιτυχία σε συγκεκριμένες απαιτήσεις. Οσο πιο heavy είναι το ίδρυμα, τόσο πιο heavy είναι και το χαρτί, προφανώς. Ολα τα παραπάνω σημαίνουν πως αυτός ο κάποιος είναι γνώστης του οργάνου, στυλ κλπ, δεν σημαίνουν κατ ανάγκη πως είναι και καλός δάσκαλος.

 

Κλείνοντας, να πω πως μου φαίνεται δύσκολο να αποφύγει κανείς το γύρω γύρω σε δίαφορα ωδεία και δασκάλους μέχρι να βρει κάτι που θα του κανει κουκου. Πιθανότατα  είναι και απαραίτητο ώστε οι απαιτήσεις μας να προσαρμόζονται στην, όχι πάντα ρόδινη, πραγματικότητα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου