Προς το περιεχόμενο

βάψιμο κιθάρας


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πριν λίγους μήνες μια gibson gothic les paul απο το ebay. Eίναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλα σκέφτομαι οτι καποια στιγμή θα χρειαστεί ισως να την ξαναβάψω γιατι το matt χρώμα που έχει, φθείρεται εύκολα + οτι εχει κάποια μικροχτυπήματα. Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να χαθεί το logo της gibson που υπάρχει μποστά στα κλειδιά ούτε η οικόνα του orville gibson που βρίσκεται ακριβώς απο πισω και γενικώς δεν θέλω να καταστρέψω την κιθάρα, απλα θέλω να την κανω λίγο πιο καινούργια και να εξαφανίσω κατι μικροχτυπήματα. Γίνεται αυτό το πράγμα? Μπορεί κάποιος να μου συστήσει καποιο καλό μάστορα? και περίπου πόσο θα κοστίσει? ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το headstock είναι σε καλή κατασταση,μπορείς να το αφήσεις όπως έχει,και να ξυθεί μόνο η υπόλοιπη κιθάρα.Φυσικά καλό θα ήταν να ξαναβαφτεί στο ίδιο χρώμα,για να είναι και αισθητικό το αποτέλεσμα.Εάν θέλεις να την ξύσεις ολόκληρη και να την βάψεις κάποιο άλλο χρώμα,ετοιμάσου για μεγάλη ιστορία...Πρώτον και καλύτερον δεν θα μπορέσεις να κρατήσεις τα logos. Το κακό με τις gibson (έχω δύο les paul) είναι πως μιας και όλη η κιθάρα είναι ουσιαστικά βαμμένη,εκεί που σε μία strat θα πλήρωνες γύρω στα 250 ευρώ βαριά βαριά,αυτή θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο.Από εκεί και πέρα,έστω ότι την βάφεις.Το μόνο μαγαζί που ξέρω ότι φτιάχνει *καλά* decals ειναι το the decal shop (θα το βρείς στο www.thedecalshop.co.uk) αλλά για gibson,και ειδικά αν θέλεις το κλασσικό "pearly" gibson inlay, θα το πληρώσεις αδρά.Για τα περαιτέρω στείλε τους e-mail.Έχω δεί κάποιες "πατέντες" με laser εκτυπωτή και διάφάνεια,αλλά ήταν μετριότατες,και waterslide paper ΠΟΛΥ δύσκολα θα βρείς στην ελλάδα.Για τη φωτογραφία του orville μάλλον ξέχνα το...Η απόφαση είναι δική σου.Πάντως,χωρίς παρεξήγηση,κάτι μου λέει οτι θα σου βγεί όσο να την έπαιρνες καινούρια από ελλάδα(δεδομένου ότι δεν είναι πολύ ακριβή)...ειδάλλως άστην έτσι.

 

_______________________

 

"Guitars,women and cars are the best things in this world.In that order."

Slash

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα την αφήσω όπως είναι, ισως είναι και καλύτερα γιατί δεν θα χάσει το χαρακτήρα της...οσο για το jimmy την είχα πάει εκει για service όταν την αγόρασα και την πήρα πίσω με γρατζουνιές και χτυπήματα....κατα τ΄άλλα την εστρωσε δεν μπορώ να πώ. Είναι πάντως μπελάς απ'ότι καταλαβα όλη αυτη η ιστορία, ευχαριστώ πολύ παιδια θα κρατήσω τα λεφτά μου για κανα καλο ενισχυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς!τι τα θές τα βαψίματα,ασε που θα χάσει και τη μισή της αξία αν τη βαψεις!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σιγουρα ενα τυχαιο βαψιμο ριχνει την αξια της κιθαρας αλλα αν ειναι βαψιμο απο τον Κωστα Κακανιαρη στα Λιοσια τοτε μιλαμε για τον καλυτερο και το οργανο παιζει και μετα τη βαφη. ειναι ο καλυτερος

τιμη υπολογισε απο 150 εως 200 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MULE μπορείς να μας πεις κάποια διεύθυνση ή τηλ. για τον μάστορα από Λιόσια, και εγώ έχω ακούσει ότι κάνει φοβερή δουλειά και θέλω να πάω

μιά ακουστική κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου