Προς το περιεχόμενο

Ηρθε η ωρα για les paul!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτασε η πολυποθητη ωρα αγορας καινουριας κιθαρας ;D

Μιας και εχω ηδη μια κιθαρα με μονους μαγνητες, ειπα να παρω μια les paul.

Με μια μικρη ερευνα εχω "καταληξει" σε 3 επιλογες.

1) Gibson les paul signature T 2014

2)Gibson les paul classic 2014

3)μεταχειρισμενη les paul standard-classic (αν και ειναι καπως πανω απο το budget μου(1500 ευρω)

 

Δυστυχως εδω Ροδο δε βρισκεις τετοιες κιθαρες να δοκιμασεις ουτε κατα λαθος.

Οποιος εχει εμπειρια ή θελει να πει μια γνωμη που πιστευει οτι θα βοηθησει ειναι ευπροσδεκτος.

Ασχολουμαι με blues, blues-rock.

 

Να στε καλα!

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και δεν ειμαι GIBSON fan, ειδικα σε αυτη την τιμη... μιας και με 1500 παιρνεις super Made In Japan LP style.

Νομιζω οτι μια καλη Standard μεταχ στις αγγελιες θα μπορεις να τη βρεις. (Υπαρχει μια και δεν εχω καμια σχεση με την αγγελια!).

Υπομονη κ ψαξιμο !!!

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση!

Εχω ηδη δει και προς japan μερια και ομολογουμενως τα οργανα ειναι τρομερα.

Το μονο που με προβληματιζει ειναι το τι λενε απο θεμα μαγνητων...

 

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα καλυτερα να βαλεις μετα τους μαγνητες που θες παρα να βασιζεσαι στους στοκ. (ειδικα αν αρχικα εχεις γλιτωσει καποια χρηματα με καποια πιο... value for money αγορα!)

Αλλα αποψεις ειναι αυτες!!!

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου..όσο πιο παλιά τόσο πιο καλά. Η διαφορά στις 2 πρώτες που αναφέρεις μιας και είναι ίδιες από πλευράς κΣύλων (εκτός του οτι η classic εχει rosewood ταστιερα ενώ η signature T granadillo που το θεωρώ κατώτερο υποκατάστατο του rosewood) και μαγνητών, είναι το 15db boost switch, που είναι αρκετά χρήσιμο και δίνει ένα διαφορετικό ηχόχρωμα.

 

Στα χρήματα που αναφέρεις βρίσκεις πολύ καλή traditional η traditional pro που τις θεωρώ ηχητικά ανώτερες αν μιλάμε πάντα για καινούργια. Αλλιώς στα μεταχειρισμένα παίζουν καλές ευκαιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου..όσο πιο παλιά τόσο πιο καλά. Η διαφορά στις 2 πρώτες που αναφέρεις μιας και είναι ίδιες από πλευράς κΣύλων (εκτός του οτι η classic εχει rosewood ταστιερα ενώ η signature T granadillo που το θεωρώ κατώτερο υποκατάστατο του rosewood) και μαγνητών, είναι το 15db boost switch, που είναι αρκετά χρήσιμο και δίνει ένα διαφορετικό ηχόχρωμα.

 

Στα χρήματα που αναφέρεις βρίσκεις πολύ καλή traditional η traditional pro που τις θεωρώ ηχητικά ανώτερες αν μιλάμε πάντα για καινούργια. Αλλιώς στα μεταχειρισμένα παίζουν καλές ευκαιρίες.

 

Καινουρια trad σ αυτα τα χρηματα?? Δεν εχω βρει κατι τετοιο  ???

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το station-music.de καθώς και στο adertons.co.uk μέχρι πρόσφατα είχε κανά 2 πρόσφατα δεν εχω τσεκάρει μάλλον τις απέσυραν γιατί ήρθαν οι καινούργιες οι σειρές. Κοίταξε για καμία μεταχειρισμένη κατα καιρούς παίζουν ευκαιρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμένεις λιγο καιρό να βγει η καινούργια σειρά της gibson,λογικά ο Θωμάς θα ρίξει και άλλο τις τιμές στα προηγούμενα μοντέλα της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η ultimate Les Paul (εκτός vos και custom) είναι η Standard 2003-2006!

 

Συμφωνώ απόλυτα, ειδικά αν αλλάξεις τους στοκ μαγνήτες με τους πιο vintage burstbucker 1,2 η με κανένα σετακι Classic 57, είναι οι καλύτερες standard που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου