Προς το περιεχόμενο

χορδες flat vs round...


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και ο Pino δουλεύω τις Thomastic - Infield με απόλυτη επιτυχία (live & studio) εδώ και 4 χρόνια.Τρομερά μεσαία χωρίς τον ανεπιθύμητο ήχο απ' το "σούρσιμο" των δαχτύλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλυτερα να παρεις ενα σετ και να το δοκιμασεις,δεν ειναι δα και καμμια επενδυση...αν σου αρεουν τις κρατας,αλλοιως τις πετας .....

Τσάμπα δεν είναι αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει και άλλη λύση πέραν από του να το δοκιμάσεις στο χέρι.

Οι Thomastik βέβαια που αναφέρθηκαν είναι πανάκριβες και είναι (όπως όλα) θέμα γούστου καθότι είναι χαμηλού tension και μάλλον λεπτές (E στα .96).

Εμένα μου αρέσουν και τις κρατάω.

 

Υπάρχουν flatwound και high και normal tension και χοντρές και λεπτές.

 

Έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στις flat (άλλοι, όπως ο Terry, τις σιχαίνονται) και αυτό που κάνουν το κάνουν καλά αλλά να μην κοροιδευόμαστε, το συχνοτικό τους φάσμα είναι σαφώς ελαττωμένο σε σχέση με τις round.

 

Δεν θα συνιστούσα σε αρχάριο να ξεκινήσει με flats (εκτός αν παίζει αποκλειστικά soul ή/και έχει άταστο) καθότι α) δεν θα έχει υπόψην όλη την δυνατότητα του μπάσου του και β) θα του φαίνονται γυαλόχαρτα μετά οι round αν ξεκινήσει με flat.

 

Υπάρχουν σαφώς και οι μεσαίες λύσεις και έρχονται με τα ονόματα groundwound / pressurewound / halfwound / compression wound .

Οι GHS Pressurewound μου αρέσουν πολύ (όπως και οι Ken Smith Compressors αντίθετα με τις Daddario Halfwound) και είναι ένα πάντρεμα και των δύο κόσμων (flats & round) χωρίς όμως να απολαμβάνεις τα πλήρη πλεονεκτήματα και των δύο κόσμων. Και πάλι πρέπει να ξέρεις τι σου αρέσει και τι θέλεις.

 

Μπορούμε να μιλάμε για ώρες για χορδές αλλά ειδικά σε αυτό το ζήτημα (που δεν είναι φθηνό αλλά δεν είναι και ακριβό σπορ - και είμαστε πάντα εδώ να πάρουμε σε μειωμένη τιμή τις σχεδόν αμεταχείριστες χορδές σου  ;D), πρέπει να δοκιμάσεις για να δεις εσύ τι θες/ψάχνεις/προτιμάς.

 

Αν το οικονομικό είναι μεγάλο ζήτημα και δεν θες / μπορείς να ψάχνεσαι, ένα σετ Daddario XL (στο πάχος που σου αρέσει) στα 15€ ή Fender στα ίδια χρήματα και ξεκίνα να παίζεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφεροντα ολα αυτα που λετε!

 

 

οταν θα θελω να αλλαξω χορδες... τι μεγεθος θα πρεπει να βαλω?( υποθετικα οτι φοραω εναν στανταρ μεγεθος)

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει std μεγεθος.

 

Δες τι φοραει τωρα το μπασο σου και παρε το αντιστοιχο σε Flat (θα ειναι λιγο πιο σκληρο) ή ενα νουμερο κατω (για πανω κατω την ιδια αισθηση)

 

Βεβαια και παλι μπουρδες σου λεω μια και υπαρχουν high & normal tension flats.

 

Aν βαλεις D Addario Chromes βαλε ενα νουμερο κατω,αν βαλεις Thomastik  βαλε το ιδιο.

 

Εγω αλλαξα φετος χορδες (μετα απο 9 χρονια  ;D) στο μπασο μου και εβαλα αυτες

 

 

αντι για τις Pyramid και μου αρεσουν πολυ (45 αρες και οι δυο και  ειναι λιγο πιο σκληρες )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τισ απαντησεις....

 

 

το μπασο κατα καποιο τροπο με πωρονει σε σχεση με την κιθαρα και με βαζει να ασχοληθω περισσοτερες ωρες παιξιματος... δλδ λεω παω να παιξω και περνανε ωρες ...ξεκιναω 9 το βραδυ και παει 10.30 για να σηκωθω να πιω ενα νερο....

με την κιθαρα δεν ηταν ετσι καθομουνα λιγο εβλεπα τα δυσκολα και τα παραταγα μεχρι την επομενη μερα....

 

 

 

αμα δωσω και καμια κιθαρα το πασχα που θα παω εξωτερικο θα ψαχτω να παρω κανα σουπερ οργανακι -μεταχειρισμενο....

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τισ απαντησεις....

 

 

το μπασο κατα καποιο τροπο με πωρονει σε σχεση με την κιθαρα και με βαζει να ασχοληθω περισσοτερες ωρες παιξιματος... δλδ λεω παω να παιξω και περνανε ωρες ...ξεκιναω 9 το βραδυ και παει 10.30 για να σηκωθω να πιω ενα νερο....

με την κιθαρα δεν ηταν ετσι καθομουνα λιγο εβλεπα τα δυσκολα και τα παραταγα μεχρι την επομενη μερα....

 

 

 

αμα δωσω και καμια κιθαρα το πασχα που θα παω εξωτερικο θα ψαχτω να παρω κανα σουπερ οργανακι -μεταχειρισμενο....

 

Δεν χρειαζεται να πας εξωτερικο για σουπερ οργανακι. Στις αγγελιες του noiz βρισκεις μερικες πολυ καλες ευκαιριες για οργανακια που φυσανε!

Σχετικα με τις flat χορδες αν εχεις κατα νου τον ηχο του Harris βγαλτο απ το μυαλο σου οτι θα τον πετυχεις. Ισα ισα με τον καιρο ο ηχος τους θα γινεται ολο κ πιο μουντος πραγμα που δεν εχει σχεση με τον ηχο του κυριου Steve. Ειδικα αν βαλεις τις signature Harris που ειναι 50-110 αν θυμαμαι μετα απο λιγο καιρο θα νομιζεις οτι ακους κοντρα μπασο. Επειδη εχω δοκιμασει αρκετες μαρκες flats οι μοναδικες που μου αρεσαν στον ηχο και στο απιστευτο feeling που εχουν ειναι οι Thomastik που οσο καιρος κ αν περασει κρατανε μια καλη δοση bright. Eιναι απ τις πιο ακριβες αλλα αξιζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ηχος απο ιρον-μαιντεν μου ειχε κολησει απο την απορια μου για το συγκεκριμενο οργανο περισσοτερο οτι δλδ t p-bass δεν ακουγοταν σαν το ιδιο το οργανο.. απο κει πηρα την σκυταλη να ρωτησω για χορδες γιατι λεω δεν γινετε ,κατι παιζει εκει....

 

για αγορα οργανου που λεω ... ειδωμεν απλα επειδη παω εξωτερικο συχνα πυκνα.... συγκεκριμενα γαλια(αλλα και το λονδινο ειναι 3 οριτσες) ελεγα μιας και βρεθω εκει και εγω μπερντε(πραγμα σπανιο)

μηπως εκανα καμια επενδυση σε κανα βιντατζ οργανο...η τουλαχιστον σε οργανο που θα το διαλεξω ο ιδιος και δεν θα μου το στειλουν ''κουτα'' στο σπιτι...

 

λες να μ'αξιωσει ο θεος για  κανα rickenbacker....πσσσσσ.....

or modulus?(το ξερω μπερδεψα την βουρτσα)

 

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκεκριμενα γαλια(αλλα και το λονδινο ειναι 3 οριτσες) ελεγα μιας και βρεθω εκει και εγω μπερντε(πραγμα σπανιο)

και από κει νεα ιορκι σε 5 λεπτά με VDSL...

 

Αν θες μ'ακούς (μιας και μάλλον αντιλαμβάνομαι τις γνώσεις σου στο όργανο και σίγουρα  παραθέτεις λάθος χώρες για αγορά φθηνού και καλού οργάνου) βρες έναν καλό σου φίλο που ξέρει από όργανα και στήσε καρούλι στην Ελλάδα και θα πετύχεις κάποιο καλό όργανο που (μακροπρόθεσμα  σίγουρα αλλά μπορεί και βραχυπρόθεσμα) θα σου κοστίσει λιγότερο.

 

Αλλά δικά σου τα μπικικίνια και όπως θέλεις τα ορίζεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειχα σκοπο να την μπω σε καποιον με αυτα που ειπα η οτιδηποτε παρ ομοιο...

απλα βλεπω οτι το μπασο με'' παει'' και μαλλον το παω και γω....

δεν βιαζομαι δυοτι μπορει να ειναι μια κ@υλαντα που να περασει με τον χρονο

 

αλλα και παλι 1 ζευγαρι χερια εχω τι να πρωτοπαιξω.....

απλα βλεπω οτι το εχω 2 βδομαδες και εχω'' καει'' αρχιζω και παιζω κομματια απο αρχη μεχρι τελους σε στυλ  play along.... δεν εχω προβλημα με ρυθμο κτλ κτλ....αν και ανατομικα τα χερια μου ειναι σαν φτυαρια(οι παλαμες ειναι τερμα φαρδιες και τα δαχτυλα τουμπανα)

(αγροτης στο επαγγελμα)με οτι αυτο συνεπαγεται για την κιθαρα και το μπασο

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα και παλι 1 ζευγαρι χερια εχω τι να πρωτοπαιξω.....

Μην ασχολείσαι με την κιθάρα, μη στερείς απ' τον εαυτό σου πολύτιμο χρόνο τον οποίο θα μπορούσες να αξιοποιούσες παίζοντας μπάσο  ;D

 

λιώσε κοινώς, χαχαχα!  ;D 8)

 

 

 

 

υγ. πλάκα κάνω προφανώς, ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανένας εξάχορδος φίλος  :)

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου