Προς το περιεχόμενο

χορδες flat vs round...


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε Εlixir αν σου ειναι πονοκεφαλος το τι μπασο θα παρεις καποια στιγμη να σε δω οταν θα πρεπει να αποφασισεις για ενισχυτη! Στο χωρο του μπασου τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα και ιδιαιτερα απο οσο στις κιθαρες. Σε ολες τις παραμετρους. Γενικα ξεκινα με σιγουρα κ δοκιμασμενα πραγματα κ στη συνεχεια ψαξτο περισσοτερο. Εμενα μου πηρε να αλλαξω 20 μπασα μεχρι να κατασταλαξω στο Rickenbacker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι active, από αυτά που είπες πως δε σου αρέσουν. ;D

θα το χω μονιμα απενεργοποιημενο..... :-X

Εμενα μου πηρε να αλλαξω 20 μπασα μεχρι να κατασταλαξω στο Rickenbacker!

 

σε τι ηλικια ησουν οταν αλλαξες τοσα οργανα?

ακομα απο ποια περασες κατα καιρους?

ακομα το ρικ παντα παιζει με βζζζζ(hum?)γιατι αυτη την εντυπωση εχω....

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το χω μονιμα απενεργοποιημενο..... :-X

σε τι ηλικια ησουν οταν αλλαξες τοσα οργανα?

ακομα απο ποια περασες κατα καιρους?

ακομα το ρικ παντα παιζει με βζζζζ(hum?)γιατι αυτη την εντυπωση εχω....

Πολλα Fender ειτε Jazz ειτε P  ειτε P/J active και passive, Musicman, Warwick, Spector, Ibanez, Washburn, Odyssey και μερικα ακομη πιο φτηνα τυπου Squier, Epiphone κτλ.

Οσο για το Rick ο κοσμος εχει ΛΑΘΟΣ εντυπωση για πολλα πραγματα. Πολλοι λενε "εχω ακουσει" "εχω διαβασει" "μου εχουν πει" και αλλα τετοια που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ. Αν δεν το πιασεις να παιξεις με αυτο το οργανο οτι ακους ειναι απλα παπαριες. Το μπασο ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το θεωρω οτι καλυτερο ειχα και σε ηχο και σε πιασιμο μανικιου και ευελικτο ηχητικα. Τα παντα μπορεις να παιξεις. Οσο για το βζζζζ που λες ειναι ενας ακομα μυθος που εχεις ακουσει για τα Rick. Ειτε με πενα ειτε με δαχτυλα εχει καταπληκτικο ηχο. Ενα τετοιο οργανο κ γενικα ολα τα οργανα ΠΡΕΠΕΙ να τα συνδιαζεις κ με εναν ενισχυτη αντιστοιχης κ παραπανω αξιας.Λενε οτι εχουν ιδιαιτερο ηχο. Γιατι τα Precision, τα Musicman, τα Warwick και πολλα ακομα δεν εχουν ιδιαιτερο ηχο? Περα απο τον ιδιο τον παικτη του οργανου τρια πραγματα θεωρω οτι καθοριζουν τον ηχο. Οι μαγνητες, οι χορδες και ο ενισχυτης. Ολα τα αλλα ξυλα, γεφυρες κτλ ειναι να χουμε να λεμε. Βρες εσυ κατι που σου καθεται στα χερια κ στον ηχο που θελεις και τελειωσες. Τα υπολοιπα ειναι θεμα GAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow. Ελπίζω να τα χρησιμοποιείς στο έπακρο ;D

 

Τα μπασα ναι, τον ενισχυτη ισα που να ακουγεται στο σπιτι. Μηπως ξεφυγαμε εντελως απ το αρχικο θεμα του OP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπο μπο ωραιαν πραγαματαν!........

 

κυριοι εγω πιστευω οτι πρεπει να βρω ενα μαγαζι που να ανεχθει να δοκιμασω 2-3-5 οργανα

αφου τους ξεκαθαρισω οτι θα πεσει $$$ ,αλλα θα πρεπει να δοκιμασω τι παιρνω

δλδ δεν πιστευω οτι στην αθηνα θα μπορεσεις καπου να δοκιμασεις ενα sting ray διπλα σε ενα sandberg....

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει μαεστρο?

 

 

Ω ρε ομορφιές!!

Τι να πρωτοχαζεψω? τα μπάσα η τον ενισχυτη?

Άσε το Rick που ειναι στο ομορφότερο χρωμα που εχει ποτε βγει!!

Ευχαριστούμε, μαέστρο, να τα χαίρεσαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου