Προς το περιεχόμενο

les paul wiring help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

Χθες αλαξα τα ποτεσνιομετρα της λεσ πολ με Cts μιας και τα στοκ ηταν χαλια.Η διαφορα που ειδα στο ηχο ηταν τεραστια.Ειναι λογικο αυτο?Μαλον ειναι αλλα το θεμα περα απο αυτο ειναι αλλο.

  Αρχιζουν οι αποροιες.

Ο νεκ μαγνητης ειχε δυο καλωδια ,ενα μαυρο και ενα ασπρο ,ευκολα πραγαματα το λευκο φαση το μαυρο γειωση.

  Ο δε μπριτζ ειχε 4 καλυμενα και ενα ενα μονο συρμα ,εδω αρχιζουν τα ζορια και οι αποροιες που θα ακολουθησουν.Γιατι εχει τοσα πολλα?Συνδεσα το πρασινο στη φαση δηλ στο ποτενσιομετρο ,το κοκκινο και το λευκο τα συνδεσα μεταξυ τους και μαζι με το μαυρο και το ακαλυπτο τα κολησα στο κεφυλος του ποτ,στη γειωση.Αυτο το ειδα απο ενα διαγραμμα που ειχα απο GFS.Ειναι σωστο ?

    Το βασικο προβλημα που εχει τωρα η κιθαρα ειναι η μεσεα θεση ,που ο ηχος ειναι ασθενικος ,με πολλα πριμα και οταν το βαζω σε αυτη τη θεση σαν να χανει και λιγο ενταση.

Η κιθαρα ειχε και δυο εξτρα διακοπτακια αναμεσα σατ ποτς που αναγκαστηκα να αποσυνδεσω γιατι η καλωδιωση ηταν χαλια και δεν μπορουσα να δουλεψω.Την εκανα απο την αρχη χωρις αυτα ,αλλα τωρα θελω να τα ξαναβαλω.

    Τι δυνατοτητες εχω σαν καλωδιωση?Το ενα διακοπτακι ειναι δυο θεσεων και το αλλο τριων.

Οταν δουλευαν το δυο θεσεων δεν αλαζε καθολου τον ηχο σε καμια θεση ,ενω των τριων μου εδινε τρεις διαφορετικους ηχους μονο στη μεσεα θεση.Οταν δε ηταν στη μεσεα θεση εκοβε τελειως το μπριτζ μαγνητη.Δηλ αν ειχες το toggle switch στο μπριτζ μαγνητη και εβαζες το διακοπτακη στη μεσαια θεση ,ο μπριτζ κοβοτανε τελειως.Στις δυο ακραιες θεσεις το διακοπτακι εδινε δυο δοαφτερικους ηχους ,οταν το toggle switch ηταν στη μεσεα θεση.Ο ενας ηχος ωραιος και γεματος και ο αλλος πιο πριμος και ασθαινικος σαν το ηχο που εχει τωρα η μεσαια θεση.

  Καταρχην τι εχω κανει λαθος και ακουγεται τοσο χαλια η μεσεα θεση?

Κατα δευτερο πως συνδεω τα διακοπτακια παλι στην κιθαρα και τι δυνατοτητες θα μου δωσουν.

Πχ θα παιζουν ,σε σειρα παραλληλα,Θα σπλιταρει ο μπριτζ κτλ .Εσεις τα ξερετε καλυτερα .

Ευχαριστω!

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτο ,νομιζω οι μαγνητες ειναι di Marzio αρα μαλον βρεθηκε μια ακρη

http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/4Conductor.pdf

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο offtopic αυτο που σου γραφω,αλλα αν θελεις πες μας λιγο τι διαφορα ειδες με τα καινουρια pots μιας κ εγω το ψαχνω για την lp μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο offtopic αυτο που σου γραφω,αλλα αν θελεις πες μας λιγο τι διαφορα ειδες με τα καινουρια pots μιας κ εγω το ψαχνω για την lp μου...

Ναι φιλε ειδα ,καθαρισε ο ηχος εγινε πιο ευκρινης,οι χορδες ακουγονται καλυτερα .ΔΕν ξερω πως να το περιγραψω αλλα ειδα μεγαλη βελτιωση ,τα παλια που ειχε ηταν οντως για πεταμα αφου το ενα μου εμεινε στο χερι.Εβαλα 4 cts 500αρια απο stewmac.Το προβλημα με τα Cts αν ειναι βεβαια προβλημα ειναι οτι ολα ειναι ιδια δεν εχει αλλα για volume αλλα για tone οπως αλλα ποτενσιομετρα.Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο παιζει ρολο.Επισης καπου ειδα οτι τα Tone ποτς για les paul ειναι 250αρια.Εγω τα εβαλα ολα 500.Μια χαρα ακουγεται.Πηγα να κανω και τα διακοπτακια αλλα τελικα την αφησα στρειτ και ειναι μια χαρα.Με τον οδηγο απο di marzio εκανα και την μεσεα θεση.Ολα τωρα δουλευουν σουπερ.Πλεον οι μαγνητες μου φαινονται πολυ καλυτεροι απο πριν και ειδικα ο Bridge που δεν μου ειχε κατσει καλα.Αν πιστευεις οτι χρειαζεται αλαγη καντο.Αξιζει.Στην δικια τουλαχιστον εκανε διαφορα.Τωρα μενει ενα κοκκαλο και η λες πολ φυσαει.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

   Το βασικο προβλημα που εχει τωρα η κιθαρα ειναι η μεσεα θεση ,που ο ηχος ειναι ασθενικος ,με πολλα πριμα και οταν το βαζω σε αυτη τη θεση σαν να χανει και λιγο ενταση.

!

 

μαλλον εχεις αναποδη φαση εναν απο τους δυο μαγνητες, αν καποιος μαγνητης βγαζει δυο καλωδια οχι για σπλιταρισμα αλλα για κανονικη κ αναποδη φαση, συνεδεσε το αλλο. Αλλιως ισως εχεις βαλει σε εναν αναποδα το σημα κ τη γειωση (ας  επιβεβαιωσει καποιος εδω, αν ειχε γι ει αυτο δε θα ειχε αρκετο θορυβο;). Τελος ισως ειναι ολα σωστα απλως οι δυο μαγνητες να ειναι wired απο τη μανα τους αναποδα επειδη προοριζονται για διαφορετικο σετ η θεση στην περιπτωση των τριων μαγνητων α λα στρατ (δεν εχω τσεκαρει τους μαγνητες που αναφέρεις).

 

Αλλα περιμενε να σου πει κ καποιος πιο ειδικος :-)

 

ΥΓ; Σορρυ για τα λαθη, γραφω απο ταμπλετ που παραλειπει τα μισα πατηματα..

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εχεις αναποδη φαση εναν απο τους δυο μαγνητες, αν καποιος μαγνητης βγαζει δυο καλωδια οχι για σπλιταρισμα αλλα για κανονικη κ αναποδη φαση, συνεδεσε το αλλο. Αλλιως ισως εχεις βαλει σε εναν αναποδα το σημα κ τη γειωση (ας  επιβεβαιωσει καποιος εδω, αν ειχε γι ει αυτο δε θα ειχε αρκετο θορυβο;). Τελος ισως ειναι ολα σωστα απλως οι δυο μαγνητες να ειναι wired απο τη μανα τους αναποδα επειδη προοριζονται για διαφορετικο σετ η θεση στην περιπτωση των τριων μαγνητων α λα στρατ (δεν εχω τσεκαρει τους μαγνητες που αναφέρεις).

 

Αλλα περιμενε να σου πει κ καποιος πιο ειδικος :-)

 

ΥΓ; Σορρυ για τα λαθη, γραφω απο ταμπλετ που παραλειπει τα μισα πατηματα..

Σωστα ετσι ακριβως ηταν,Επειδη ακολουθησα το σχεδιαγραμμα απο GFS εκει εχουν αλλα χρωματα.Αλλα με το που τα συνδεσα απο το σχεδιαγραμμα της Di marzio(di marzio ειναι οι μαγνητες)ολα οκ.Εκει βρηκα και τα σχεδια που ηθελα για τους μινι διακοπτες που ηταν για series parallel και out of face αλλα τελικα οπως ειπα την εκανα απλα και ωραια.

Μπορει σε καποια φαση τωρα που μπηκα στο νοημα να δοκιμασω και το vintage wiring της gibson.Θα δω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα ετσι ακριβως ηταν,Επειδη ακολουθησα το σχεδιαγραμμα απο GFS εκει εχουν αλλα χρωματα.Αλλα με το που τα συνδεσα απο το σχεδιαγραμμα της Di marzio(di marzio ειναι οι μαγνητες)ολα οκ.Εκει βρηκα και τα σχεδια που ηθελα για τους μινι διακοπτες που ηταν για series parallel και out of face αλλα τελικα οπως ειπα την εκανα απλα και ωραια.

Μπορει σε καποια φαση τωρα που μπηκα στο νοημα να δοκιμασω και το vintage wiring της gibson.Θα δω.

 

;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάντως, Γεώργιε, εγώ την tele μου (αλλά και μια Hagstrom lp, που είχα παλαιότερα) την έχω με out of phase και in series/paraller wiring, καθώς και με συνδυασμούς αυτών και σκοτώνει (έχω, στην ουσία, 3 επιπλέον ήχους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάντως, Γεώργιε, εγώ την tele μου (αλλά και μια Hagstrom lp, που είχα παλαιότερα) την έχω με out of phase και in series/paraller wiring, καθώς και με συνδυασμούς αυτών και σκοτώνει (έχω, στην ουσία, 3 επιπλέον ήχους).

Συνφωνω πηγα να την κανω Γιαννη αλλα κατι δεν λειτουργηας καλα και το πρατησα.Ουτως η αλλως παιζω κυριως στον νεκ και στον Μπριτζ .Οχι οτι ηταν ασχημα ο Μπριτζ σε σειρα και παραλληλα ,αλλα ισως το κανω αλλη φορα ,παντως το δοκιμασα.Το Out of Face δεν θα μου λειψει μιας και στην μεσαια θεση συνεχεια την ειχα στην κανονικη της κατασταση.Με παιδεψε λιγο ειναι η αληθεια αλλα εγινε τουμπανο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου