Προς το περιεχόμενο

Συναρμολογημένο pc από αγορασμένα εξαρτήματα


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω ένα καινούργιο PC.

 

Απ' ό,τι ξέρω, αν αγοράσεις καινούργιο PC, χάνεις την εγγύησή σου αν το ανοίξεις. Έτσι ο πρόσφατα αποκτηθείς μου SSD δεν θα μπορεί να μπει μέσα.

 

Οπότε, εκτός και αν έχετε άλλη καλύτερη λύση, θέλω μια εταιρεία από την οποία να αγοράσω τα απαραίτητα εξαρτήματα που αντιστοιχούν σε ένα PC, να μου τα συναρμολογήσει και να μου παραδώσει το συναρμολογημένο PC αυτό με εγγυήσεις για κάθε εξάρτημα ξεχωριστά.

 

Ξέρει κανείς πώς / με ποια εταιρεία μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και δεν απαντάω στην ερώτησή σου (sorry :)) αν τα αγοράσεις μόνος σου και κάνεις την συναρμολόγηση μόνος σου και καλύτερη τιμή πιθανώς θα πετύχεις (αφού θα μπορείς να αγοράσεις από διαφορετικά καταστήματα και έτσι θα έχεις την δυνατότητα της επιλογής) και εγγύηση για κάθε εξάρτημα ξεχωριστά θα έχεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν απαντάω στην ερώτησή σου (sorry :)) αν τα αγοράσεις μόνος σου και κάνεις την συναρμολόγηση μόνος σου και καλύτερη τιμή πιθανώς θα πετύχεις (αφού θα μπορείς να αγοράσεις από διαφορετικά καταστήματα και έτσι θα έχεις την δυνατότητα της επιλογής) και εγγύηση για κάθε εξάρτημα ξεχωριστά θα έχεις.

Εγώ κατάλαβα ότι δεν μπορεί να συναρμολογήσει μόνος του.

Σε μαγαζιά στυλ plaisio ή e-shop.gr μπορείς να διαλέξεις τα parts και να σου συναρμολογήσουν το pc. To e-shop έχει μεγαλύτερη γκάμα απο hardware. Βέβαια αυτό θα έχει και ένα μικρό οικονομικό κόστος. Πάρε να ρωτήσεις.

Και επίσης αυτή η λύση είναι πολύ καλύτερη απο το να πάρεις κάτι έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να συναρμολογήσω μόνος μου αλλά έχω χρόνια να την κάνω τη δουλειά και προτιμώς να την κάνει κάποιος που είναι πιο updated.

 

Πλαίσιο και e-shop, όταν συναρμολογούν, σου δίνουν εγγύηση για κάθε εξάρτημα ξεχωριστά;

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόδειξη που θα πάρεις είναι και η εγγύηση. Η απόδειξη γράφει αναλυτικά το κάθε part που έχεις αγοράσει (και με κωδικό προιόντος αν θυμάμαι καλά). Η εγγύηση ισχύει για κάθε part ξεχωριστά αφού μπορεί τα part μεταξύ τους να έχουν διαφορετική διάρκεια εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ζητάς να πάρει το PC μαζί με τις συσκευασίες των επιμέρους εξαρτημάτων; Δε φαντάζομαι ότι το κάνουν by default αλλά δε φαντάζομαι να στο αρνηθούν αν το ζητήσεις. Ενδεχομένως μάλιστα ορισμένοι να είναι διατεθειμένοι να το χτίσουν και γύρω απ' το σκληρό σου αν το ζητήσεις (είναι όντως τόσο μεγάλη η διαφορά των SSD με τη παλιά σχολή αλήθεια?)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ζητάς να πάρει το PC μαζί με τις συσκευασίες των επιμέρους εξαρτημάτων; Δε φαντάζομαι ότι το κάνουν by default αλλά δε φαντάζομαι να στο αρνηθούν αν το ζητήσεις. Ενδεχομένως μάλιστα ορισμένοι να είναι διατεθειμένοι να το χτίσουν και γύρω απ' το σκληρό σου αν το ζητήσεις (είναι όντως τόσο μεγάλη η διαφορά των SSD με τη παλιά σχολή αλήθεια?)

Εγώ θα τις έπαιρνα και τις συσκευασίες αφού δικές μου θα ήταν 8). Στο κάτω κάτω αν πουλήσω κάτι απο αυτά που αγόρασα γιατί να μην τα δώσω στο κουτί τους? Βέβαια νομίζω ότι και να μην πάρεις τις συσκευασίες αυτό δεν επηρεάζει την εγγύηση διότι η απόδειξη μετράει.

 

Αν πάρεις SSD δεν γυρνάς πίσω 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Earandil

Οι συσκευασίες δεν με εδιαφέρουν. Επίσης, τα εξαρτήματα που έχω (SSD, CD-ROM) μπορώ να τα περάσω μόνος μου. Με ενδιαφέρει μόνο να μου παραδοθεί έτοιμο μηχάνημα με ξεχωριστές εγγυήσεις. O SSD ακόμα και σε SATA II που τον έχω τώρα είναι άααααλλη φάση. Σχεδόν στιγμιαίος.

 

@gdevelek. Και με τις εγγυήσεις σου είπαν κάτι; Το κουτί ήταν σφραγισμένο κάπως (με αυτοκόλλητα ή άλλο τρόπο);

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήρα μηχάνημα από το e-shop πριν από χρονια μου το έφεραν μαζί με τις επιμέρους συσκευασίες.

 

+1

Το έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν και πρόσφατα στην δουλειά.

Ισχύει σου το φέρνουν συναρμολογημένο χωρίς έξτρα κόστος αφού το επιλέξεις στην παραγγελία και τα κουτιά με τα συνοδευτικά (manual, extra καλώδια κτλ) των επιμέρους κομματιών μαζί (καλό βέβαια θα ήταν να το επισημάνεις στα σχόλια της παραγγελίας σου για έξτρα ασφάλεια).

Φυσικά στην απόδειξη φαίνεται ξεχωριστά το κάθε part και ισχύει για το καθένα η εγγύηση που δίνει ο κατασκευαστής.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου