Προς το περιεχόμενο

Ρέπλικα κιθάρες


Castle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι να την κάνεις την ρέπλικα... όταν παίρνεις γνήσια με τόσα;

Σωστα,ασε που για να κανεις την ρεπλικα να παιζει σωστα μπορει να σου βγει τα ιδια λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι σαν να μας ρωταει να του πουμε που να βρει κατι παρανομο.

Δε φαντάστηκα ότι είναι παράνομο γιατί πωλούνται και online από το aliexpress και πολλά άλλα sites αλλά και από ιδιώτες στο site για αυτό υπέθεσα ότι θα υπάρχουν μαγαζιά νόμιμα που θα έχουν. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να θίξω κανέναν ούτε είχα στο μυαλό μου κάτι παράνομο και για αυτό ζήτησα συγνώμη. Αν υπάρχει πρόβλημα γενικώς θα ζητήσω από τους admins να σβήσουν το λογαριασμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες?Χαλαρωσε δεν εγινε και τιποτα ,ουτε εθιξες καποιον .Φυσικα και δεν ειχες στο μυαλο σου κατι παρανομο.Και ουτε να ζητας συγνωμη απο κανενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρε. Δεν εγινε και τιποτα. Με απλα λογια, η χρηση του ονοματος μιας εταιρειας πανω σε ενα προιον που δεν παραχθηκε απο αυτην και ουτε εχει σχετικη αδεια, ειναι παρανομη.

Και συμφωνα με τους κανονισμους του forum:

4. Δεν επιτρέπεται η προώθηση και αναζήτηση πειρατικού λογισμικού και μουσικής ή οτιδήποτε άλλο παραβαίνει τον νόμο, μέσα από τη σελίδα.

Μπορεις να ζητησεις πληροφοριες για καποια νομιμη ρεπλικα. Για παρανομη...απαγορευεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρε. Δεν εγινε και τιποτα. Με απλα λογια, η χρηση του ονοματος μιας εταιρειας πανω σε ενα προιον που δεν παραχθηκε απο αυτην και ουτε εχει σχετικη αδεια, ειναι παρανομη.

Και συμφωνα με τους κανονισμους του forum:

4. Δεν επιτρέπεται η προώθηση και αναζήτηση πειρατικού λογισμικού και μουσικής ή οτιδήποτε άλλο παραβαίνει τον νόμο, μέσα από τη σελίδα.

Μπορεις να ζητησεις πληροφοριες για καποια νομιμη ρεπλικα. Για παρανομη...απαγορευεται :)

Αυτο!Και επειδη αισθανομαι υπευθυνος ,λογο του πρωτου μου post,για το πως νιωθεις αι εμ σορυ  :-* ηταν σε χαβαλετζιδικο πλαισιο θελοντας να τονισω τα παραπανω που λεει ο Γιαννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μην κουραζεσαι αδικα, πηγαινε στην αρχικη σελιδα στην αναζήτηση και γράψε

ρεπλικα με ή χωρίς τόνο, δεν παίζει ρόλο, θα σου εμφανίσει διάφορα τόπικ, διαβασε τι παίζει και θα καλυφθείς από τις απαντήσεις. Πρόκειται για ένα θέμα που το έχουμε υπερ-αναλύσει

 

Σημειωση:

Ρεπλικα συνήθως ονομάζεται η σχεδον πλήρης αντιγραφή κάποιου αντικειμένου πχ μια κινεζικη κιθάρα που γραφει Gibson απανω.

 

Κιθάρες που το σχήμα τους παραπέμπει σε διάσημα μοντέλα δεν είναι ρέπλικες, είναι απλώς "μοντέλο τύπου ταδε" βαλτε ότι θελετε δίπλα, strat, tele, les paul sg etc etc

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει αρκετούς στο site να πουλάνε αλλά δεν είναι αυτό που θέλω

 

Δεν σ'αρεσει αυτο που βλεπεις γιατι ειναι η πραγματικη εικονα αυτου που θα παρεις! Στα site τυπου aliexpress κτλ δε θα δεις μαπα οργανο εμφανισιακα (οπως στις αγγελιες), γιατι συνηθως χρησιμοποιουν φωτο απο custom shop κιθαρες, ωραια tops, κορυφαιο hardware και σε καμια περιπτωση αυτου που θα σου στειλουν! Αν στο στειλουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθάρες ρέπλικα, δηλαδή πιστές αντιγραφές των κανονικών.

 

Δεν είναι κάτι που φαίνεται εύκολα απο μια φωτογραφία, αλλά συνήθως δεν είναι καθόλου πιστά αντίγραφα των κανονικών. Γι αυτό αν δείς σε κινέζικες σελίδες θα παρατηρήσεις πως οι φωτογραφίες που έχουν πολύ συχνά είναι απο γνήσια μοντέλα και δεν έχουν σχέση με αυτό που φτάνει στον αγοραστή.

 

Σκεφτόμουν ότι αν είχα μια ρέπλικα και της άλλαζα μαγνητες θα γινόταν καλή κιθάρα με καλό ήχο, αυτή ήταν η σκέψη μου.

 

Καταλαβαίνω τον πειρασμό, αλλά απλά θα καταλήξεις με κακής ποιότητας κομμάτια απο κολλημένα ξύλα, στραβά/απρόσεκτα κομμένο nut και frets που θα θέλουν απο levelling κατ' ελάχιστο μέχρι και ολική αντικατάσταση. Έχω δεί και fretboard φουσκωμένο κατα σημεία σε τέτοια κιθάρα. Οι μαγνήτες είναι το τελευταίο.

 

Η πιο low-end κιθάρα που θα βρείς στην αγορά θα παίζει καλύτερα (χωρίς δόση υπερβολής) γιατί απλά οι ρέπλικες δεν είναι μουσικά όργανα. Είναι καλές για διακόσμηση του τοίχου αλλά μέχρι εκεί.

 

Δεν πάω καν στον ήχο, για να φτάσουμε στον ήχο πρέπει πρώτα να είναι playable.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου