Προς το περιεχόμενο

Ρέπλικα κιθάρες


Castle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακρια απο κινεζικες φτηνες μαιμουδες! Οχι μονο κιθαρες αλλα γενικα ΟΛΑ τα προιοντα αυτου του λαου που ειναι φτηνα ειναι απλα κατευθειαν για τα σκουπιδια. Επικινδυνες για την υγεια πρωτες υλες, κακοτεχνιες, μηδενικη αντοχη στο χρονο και πολλα αλλα στραβα που δεν ειναι ωρα για αναλυση. Προσωπικα εχω σταματησει να αγοραζω τις δηθεν "ευκαιριες" κ τις "φοβερες τιμες" των κινεζων γιατι μεχρι τωρα απο ο,τι εχω παρει ειτε εχει χαλασει ειτε δεν κανει σωστα τη δουλεια του. Τι καλο να περιμενεις απο εναν λαο που μονο κοπιες εχει μαθει να κανει κ αυτες ειναι για πεταμα! Το χω ξαναπει και σε αλλο thread μην πετατε τα λεφτα σας σε φτηνες κινεζικες απομιμησεις, ρεπλικες, κοπιες, αντιγραφες πειτε τις οπως θελετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα μπει σε αυτά τα sites και παραήταν φθηνές οι κιθάρες (αν και οπτικά πανέμορφες) αλλά τελικά έμαθα ότι στο τελωνείο πληρώνεις σχεδόν διπλή την κιθάρα και εννοείται πως δεν αξίζει. Αν είναι δηλαδή να δώσεις 500-600 για ρέπλικα, τα δίνεις για γαμάτη μεταχειρισμένη ή αρκετά καλή καινούργια. Για αυτό ρώτησα εδώ μήπως ξέρει κανείς για ρέπλικες στην Ελλάδα γιατί στο google δε βρήκα απολύτως τίποτα. Είναι αυτό το κόλλημα να γράφει Gibson ή Fender που λες κι εσύ μεγάλε!

 

Με 300-400 ευρώ βρίσκεις μεταχειρισμένη Μεξικάνα όμορφη και ανθεκτική στις ακολασίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι ότι με πείσατε 100% να μην πάρω ρέπλικα. Πραγματικά φαίνεται ότι το έχετε ψάξει πάρα πολύ και με γλιτώσατε από την πιο ηλίθια αγορά της ζωής μου. Σας ευχαριστώ για αυτό!

 

Παίζω 1 χρόνο κιθάρα με δάσκαλο και δεν ξέρω τις λεπτομέρειες που ξέρετε εσείς όπως για π.χ. ο φίλος DiddleyBow

 

Δεν είναι κάτι που φαίνεται εύκολα απο μια φωτογραφία, αλλά συνήθως δεν είναι καθόλου πιστά αντίγραφα των κανονικών. Γι αυτό αν δείς σε κινέζικες σελίδες θα παρατηρήσεις πως οι φωτογραφίες που έχουν πολύ συχνά είναι απο γνήσια μοντέλα και δεν έχουν σχέση με αυτό που φτάνει στον αγοραστή.

 

Καταλαβαίνω τον πειρασμό, αλλά απλά θα καταλήξεις με κακής ποιότητας κομμάτια απο κολλημένα ξύλα, στραβά/απρόσεκτα κομμένο nut και frets που θα θέλουν απο levelling κατ' ελάχιστο μέχρι και ολική αντικατάσταση. Έχω δεί και fretboard φουσκωμένο κατα σημεία σε τέτοια κιθάρα. Οι μαγνήτες είναι το τελευταίο.

 

Η πιο low-end κιθάρα που θα βρείς στην αγορά θα παίζει καλύτερα (χωρίς δόση υπερβολής) γιατί απλά οι ρέπλικες δεν είναι μουσικά όργανα. Είναι καλές για διακόσμηση του τοίχου αλλά μέχρι εκεί.

 

Δεν πάω καν στον ήχο, για να φτάσουμε στον ήχο πρέπει πρώτα να είναι playable.

 

Και αφού παρατάω την ιδέα να πάρω ρέπλικα γεννάται το άλλο ερώτημα τώρα που λογικά και αυτό θα έχετε υπεραναλύσει. Τι παίζει με τις affordable εκδόσεις των κιθαρών από τις μεγάλες εταιρείες; Τι διαφορές θα ακούσω και θα νιώσω στο χέρι μου; Γιατί να σας πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω διαφορές, το αυτί μου δεν έχει σωστή κρίση να το πω έτσι. Ή τι διαφορά έχει η Gibson των 500 ευρώ με τη Gibson των >2000 ευρώ;

 

Λογικά σας φαίνομαι άσχετος, και είμαι αρκετά το παραδέχομαι αλλά ελπίζω να μάθω γιατί ο χρόνος μου με την κιθάρα είναι πολύ ποιοτικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού παρατάω την ιδέα να πάρω ρέπλικα γεννάται το άλλο ερώτημα τώρα που λογικά και αυτό θα έχετε υπεραναλύσει. Τι παίζει με τις affordable εκδόσεις των κιθαρών από τις μεγάλες εταιρείες; Τι διαφορές θα ακούσω και θα νιώσω στο χέρι μου; Γιατί να σας πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω διαφορές, το αυτί μου δεν έχει σωστή κρίση να το πω έτσι. Ή τι διαφορά έχει η Gibson των 500 ευρώ με τη Gibson των >2000 ευρώ;

 

Ανοίγεις μεγάλο θέμα αλλά θα προσπαθήσω να το κρατήσω μικρό: Στην αίσθηση στο χέρι, στον ήχο και στα υλικά.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω "ψάχνεις αυτό". Το τι ψάχνεις θα σου βγεί παίζοντας διάφορες κιθάρες. Μπορεί να απολαμβάνεις το sustain, μπορεί η αίσθηση που θα σου αφήνει στο χέρι ένας λαιμός τύπου Wizard να σε ξετρελαίνει, μπορεί να σε μαγέψει ο ήχος των single coil. Σιγά σιγά χτίζεις τις προτιμήσεις σου. Είμαι της γνώμης πως δεν υπάρχει τέλεια κιθάρα, μόνο η τέλεια κιθάρα(ες) για σένα.

 

Και δεν είναι καν σίγουρο πως θα καταλήξεις να σου αρέσουν οι Gibson ;)

 

Παίζε με όσο πιο πολλές κιθάρες μπορείς για να καταλάβεις καλύτερα τι ψάχνεις. Θα βρείς πολύ τίμιες προτάσεις σε λόγικές τιμές, τα παιδιά έδωσαν link για μερικές πριν, απλά μην περιοριστείς στα ονόματα Fender και Gibson ψάχνοντας. Κοίτα και τις εξαιρετικές Ibanez, Schecter, Dean, Jackson, ESP κλπ στα ίδια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Castle

 

Αρχικά καλως ήρθες στο site και στον κόσμο του ψαξίματος με τις κιθάρες κτλ. Προειδοποίηση: το θέμα είναι χάσιμο απο μόνο του και δεν υπάρχει σωστή απάντηση, οτι αρέσει/βολέυει τον έναν μπορεί να μην κάνει στον άλλον κτλ.

 

Πριν όμως ξεκινήσουμε με προτάσεις, καλό θα ήταν να μας πεις λίγο τι θες να κάνεις, εννοώ τι  στυλ θες να παίζεις, τι κιθάρα/ενισχυτή έχεις τώρα, τι budget διαθέτεις αν θες να κάνεις κάποια αγορά κτλ.

Πχ. αν έχεις μια αξιοπρεπή κιθάρα και χάλια ενισχυτή, αξίζει πιο πολύ να επενδύσεις σε ενισχυτή παρά σε νέα κιθάρα, θα δεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πω ότι με τις γνώσεις σας μόνο καλύτερος θα γίνω γιατί όπως σας είπα δεν ξέρω πολλά πράγματα, σας ευχαριστώ για αυτό! Παίζω ηλ. κιθάρα 1 χρόνο, έχω μια Ibanez και ένα ενισχυτή Marshall 30W.

 

Έχω μια απορία ωστόσο, που θα βρω τόσες κιθάρες για να δοκιμάσω; Δεν έχω καθόλου κιθαρίστες φίλους και τα μαγαζιά δε νομίζω να τους αρέσει να τους πρήζεις "να δοκιμάσω αυτό, να δοκιμάσω το άλλο". Κάνω λάθος;

 

Είχα παίξει μια Gibson Studio και μια Fender Strat Mexico κάποια στιγμή και οι διαφορές που κατάλαβα ήταν οι εξής: η Gibson έχει κοντύτερη ταστιέρα αλλά πιο φαρδιά ενώ η Fender μακρύτερη (κανονική βασικά) και πιο λεπτή. Αυτά είχα καταλάβει δεν ξέρω αν τα λέω σωστά. Πάντως σε αίσθηση και οι 2 ήταν τρο-με-ρές.

 

Τώρα σε θέμα ήχου όπως σας είπα είμαι ψιλοάσχετος, το αυτί μου δεν καταλαβαίνει τις διαφορές που καταλαβαίνετε εσείς. Ειδικά αν είναι στα καθαρά, μου φαίνονται όλες ίδιες, εκτός αν είναι εντελώς φθηνή/κακή κιθάρα.

 

Έχω στο μυαλό μου ότι αν πάρω ακριβή κιθάρα θα μείνω μαζί της για πολλά χρόνια αλλά πρέπει σε αυτή την περίπτωση να πάρω κάτι εξαιρετικό.

 

Τα ακούσματά μου είναι rock, metal, jazz, blues, chillwave, κυρίως rock, metal όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κινείσαι προς metal μεριά, τότε είναι προτιμότερο να επιλέξεις κιθάρα με διπλούς μαγνήτες, ώστε να διαχειρίζεσαι καλύτερα το distortion.

 

Ένας τρόπος, για να καταλήξεις στο όργανο, που θέλεις είναι να δεις με τι όργανα παίζουν οι κιθαρίστες, που σ' αρέσει να ακούς και να αγοράσεις κάτι παραπλήσιο.

 

Έχω στο μυαλό μου ότι αν πάρω ακριβή κιθάρα θα μείνω μαζί της για πολλά χρόνια αλλά πρέπει σε αυτή την περίπτωση να πάρω κάτι εξαιρετικό.

 

Σίγουρα, μια ακριβή κιθάρα θα αργήσεις να την αλλάξεις και θα σε βοηθήσει στο παίξιμο/εξέλιξή σου, μια και οι πιθανότητες για κακοτεχνίες θα είναι μικρότερες.

 

Ωστόσο, από όσα γράφεις, δε μου φαίνεσαι και τόσο κατασταλαγμένος, ώστε να ξοδέψεις, αρχικά, ένα μεγάλο ποσό και μετά από λίγο καιρό να δεις ότι δε σε καλύπτει.

 

Πλέον μπορείς, άνετα, να κάνεις τη δουλεία σου με medium budget κιθάρες, οπότε, στη θέση σου, ίσως να κινούμουν προς τα εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου