Προς το περιεχόμενο

Ρέπλικα κιθάρες


Castle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου καλος ηρθες.Απο προσωπικη μου εμπειρια θα σου πω οτι η σειρα που θα πρεπει να αγορασεις θα πρεπει να ειναι ενισχυτης και μετα κιθαρα.Στο λεω γιατι και εμενα μου το ελεγαν τα παιδια και τελικα ...αγορασα την κιθαρα και παιδευτικα αρκετα με τον ηχο.Τον ενισχυτη σου τον ειχα και δεν λεει ...για τον ποιοτικο χρονο που περνας με την κιθαρα σου.Στο λεω εγω που αγορασα σε δυο χρονια που ασχολουμε ...σαν τρελος...5 κιθαρες και 3 ενισχυτες.Αφου εχεις κιθαρα κανε λιγο υπομονη παρε εναν λαμπατο 5 v καποια πεταλια σιγα σιγα και μετα χτυπα την κιθαρα που λαχταρας και θα την ευχαριστηθεις.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου καλος ηρθες.Απο προσωπικη μου εμπειρια θα σου πω οτι η σειρα που θα πρεπει να αγορασεις θα πρεπει να ειναι ενισχυτης και μετα κιθαρα.Στο λεω γιατι και εμενα μου το ελεγαν τα παιδια και τελικα ...αγορασα την κιθαρα και παιδευτικα αρκετα με τον ηχο.Τον ενισχυτη σου τον ειχα και δεν λεει ...για τον ποιοτικο χρονο που περνας με την κιθαρα σου.Στο λεω εγω που αγορασα σε δυο χρονια που ασχολουμε ...σαν τρελος...5 κιθαρες και 3 ενισχυτες.Αφου εχεις κιθαρα κανε λιγο υπομονη παρε εναν λαμπατο 5 v καποια πεταλια σιγα σιγα και μετα χτυπα την κιθαρα που λαχταρας και θα την ευχαριστηθεις.

Φαντάσου τον ενισχυτή τον έχω καμμιά δεκαριά χρόνια και αν θυμάμαι καλά τον είχα αγοράσει 250 ευρώ δεν είμαι σίγουρος όμως. Τελικά μόλις πέρυσι άρχισα να παίζω. Να σου πω την αλήθεια ούτε κι εμένα μου αρέσει αλλά νόμιζα ότι φταίει η κιθάρα. Έχω στο μυαλό μου να αλλάξω κιθάρα πρώτα δηλαδή. Αλλά αν τον έχεις δοκιμάσει τότε θα έχω κι άλλα έξοδα  :-\

 

Ο ενισχυτής μου για την ακρίβεια είναι ο marshall mg series 30 dfx

_c281018_image_0.jpg

 

Eίναι πολύ νωρίς ακόμα για να μπεις στη διαδικασία για άλλη κιθάρα. Προς το παρόν μείνε με αυτά που έχεις -τα οποία είναι αξιοπρεπέστατα για αρχάριο- και κοίτα μόνο να μαθαίνεις και να βελτιώνεσαι μέρα με τη μέρα.

Η αλήθεια είναι ότι την πάλεψα αρκετά πέρυσι στο ωδείο και πέρασα με την πρώτη χρονιά το πρώτο επίπεδο. Εννοείται πως έχω βουνό μπροστά μου ειδικά αν θέλω να παίξω σε μπάντα αλλά τα βατά κομμάτια τα έχω πολύ καλά θέλω να πιστεύω. Δεν είναι σκοπός μου να γίνω γνωστός αυτό εξυπακούεται.

 

Απλώς είναι και ότι θέλω να έχω ποιοτικές κιθάρες στη συλλογή μου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε καταλαβαινω απολυτα και εγω τις κιθαρες ηθελα πρωτα .Παντα μια καλη κιθαρα σου δινει αλλο αερα να αχοληθεις μαζιτης.Αυτον ειχα το ενισχυτη και το καλο που εχει ειναι οτι τον ...διωχνεις ευκολα... :) Την gipson studio την εχω και ειναι τιμιο οργανο ναι απο εμενα στην αγορα της.  Μια λες πολ και μια στρατ αργοτερα νομιζω οτι ειναι το απολυτο για εμας τους χομπιστες. Εγω αυτο εκανα.  ;D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε καταλαβαινω απολυτα και εγω τις κιθαρες ηθελα πρωτα .Παντα μια καλη κιθαρα σου δινει αλλο αερα να αχοληθεις μαζιτης.Αυτον ειχα το ενισχυτη και το καλο που εχει ειναι οτι τον ...διωχνεις ευκολα... :) Την gipson studio την εχω και ειναι τιμιο οργανο ναι απο εμενα στην αγορα της.  Μια λες πολ και μια στρατ αργοτερα νομιζω οτι ειναι το απολυτο για εμας τους χομπιστες. Εγω αυτο εκανα.  ;D

Απλα σε προετοιμαζω οτι ο η διαφορα στον ηχο σου με οποια κιθαρα και να παρεις θα ειναι μικρη.Οταν εδιωξα τα τζιτζικια και πηρα τον blackstar εκει καταλαβα τι εστι στην ηλεκτρικη ο ενισχυτης.....

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλως ήρθες στο αέναο ψάξιμο της κατάλληλης...(οχι γυναίκας, τέτοια δεν υπάρχει...) κιθάρας! Καταρχήν ρεπλικες αστες γιατί θέλουν να πιανει το χέρι σου για να τις φτιάξεις μόνος σου σιγα σιγα να μοιαζουν με όργανα, και απο οτι καταλαβαίνω είσαι αρκετά νέος στο θέμα για να μπεις σε τεχνικα-κατασκευαστικα ζητηματα.

Πες μας το budget σου και εμεις θα σου προτεινουμε ενα σετακι ενισχυτη-κιθάρα, αξιοπρεπέστατα για να παιζεις για πολυ καιρο ακόμη. Αν και δεν σε γνωρίζω και δεν εχω καταλάβει τι εχεις-θέλεις να παίξεις θα σου προτείνω ενα σετάκι που μακάρι να μπορούσα να το πάρω σε αυτές τις τιμές που υπάρχουν τώρα, όταν ξεκινούσα και εγω προ 20 ετών...

 

Ξεκίνα με ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτή για να έχεις μια καλη βάση για τα πετάλια σου (αργότερα) κ ένα αρκετά καθαρό ήχο και γιατί όχι μια καλή παραμόρφωση?

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22_infinium.htm με αυτόν θα είσαι έτοιμος για λάιβ (με μικρόφωνο μπροστά στη καμπίνα) και μιλάμε για έναν απο τους πιο καθαρούς ενισχυτές ever

τρελο value for money.

Σε συνδιασμό με ένα all around πετάλι για γκάζια απο μπλουζ μέχρι μέταλ είσαι έτοιμος.

http://www.thomann.de/gr/boss_ds1_distortion.htm

το κλασσικοτερο πεταλι βρωμας ολων των εποχων δεν θα σε απογοητευσει πουθενα

 

εδώ θα σου πω ότι η αλυσίδα του ήχου σου που σου προτείνω δεν παει τυχαια κατα αυτή τη σειρά. Αυτα είναι πιο σημαντικά κομμάτια απο τη κιθάρα, αφού μιλάμε για χαμηλου κοστους όργανα...ολα πανω κατω την ίδια ποιότητα έχουν. Επίσης να σου πω ότι αυτά που σου προτείνω τα έχω δοκιμάσει με αυτή τη σειρά και με τη κιθάρα που θα σου προτείνω παρακάτω.

 

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm

 

μιλάμε για το βασικό μου όργανο πλέον...έχει κάνει στην άκρη η gibson μου για αυτη τη κινεζούλα...βρίσκεις κ ένα μεταχειρισμένο διπλο seymour duncan σε θέση μονου, τον βαζεις στη πίσω θέση (κόστος 40-50€) και μπορείς να έχεις ήχους και blackmore και πιο μεταλ. Εγώ ξεκίνησα με epiphone les paul γιατί ήμουν φανατικός των jimmy page & slash. Τελικά μεγαλώνοντας κατέληξα στο fenderοειδες.. Για αυτο σου λέω δεν ξέρεις που θα καταλήξεις. Προσωπικά σου πρότεινα αυτή τη κιθάρα και για εκπαιδευτικούς λόγους. Εχει πολύ καλό μπράτσο για να μελετάς ώρες χωρίς θέματα (τενοντίτιδες κτλπ). Με αυτο το σετάκι θα έχεις έναν ήχο πολυ καλύτερο απο τους περισσότερους φωστήρες εδω μέσα και μπορεί και να μην το αλλάξεις ποτέ κιόλας, υπο την έννοια ότι μπορεί μεγαλώνοντας να αγοράσεις κ αλλο εξοπλισμό, αλλά αυτόν να τον κρατήσεις για backup γιατι αξίζει! δεν ειναι ακριβώς ο εξοπλισμος του πρωτάρη... είναι μόνο απο άποψη χρημάτων. Πούλα αυτά που έχεις 3-3,5κατοστάρικα, βάλε άλλα τόσα κ είσαι έτοιμος. Σιγά σιγά...Αυτά απο μένα, και καλή αρχή φίλε μου!!!

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη θα σου έλεγα να μην πάρεις τίποτα (ακόμα).

 

Επειδή αυτή τη στιγμή ξέρεις oti αυτό που ακούς δεν σ'αρέσει αλλά δεν ξέρεις τι φταίει, το να αγοράσεις κάτι στα τυφλά επειδή στο πρότεινε κάποιος απο εδώ (καλοπροαίρετα πάντα) είναι μεγάλο ρίσκο.

Στη θέση σου θα περίμενα λίγο και θα προσπαθούσα να δω τι είναι αυτό που μου φταίει.

 

Η κιθάρα σου δεν ξέρω ποιά είναι, αλλά γενικά οι Ibanez είναι τίμια οργανάκια για αρχάριους, οπότε βρες ένα μάστορα να σου κάνει ένα καλό set up για να βεβαιωθείς οτι παίζει καλά και μείνε λίγο ακόμα με αυτήν.

Στο μεταξύ κάνε καμια βόλτα με την κιθάρα σου σε κιθαρομάγαζα, studio και φίλους και δοκίμασε την σε διάφορους ενισχυτές για να δεις διαφορά στον ήχο. Θα δεις οτι μάλλον δεν φταίει η κιθάρα σου αλλά ο ενισχυτής που δεν βγάζει τον ήχο που θες.

 

Τώρα από εφφέ κτλ μπορείς ή να αρχίσεις να ψάχνεσαι με πεταλάκια ή να κοιτάξεις κάτι σε πολυεφφέ που τα έχει όλα μαζεμένα (πχ Boss GT series, Line6 POD HD, Vox Tonelab κτλ) για να μάθεις τι κάνει το κάθε εφφέ.. όπως επίσης αν έχεις βασικές γνώσεις υπολογιστή κοιτάς και σε μια (μουσική) κάρτα ήχου (δηλ όχι για games στυλ soundblaster) και παίζεις μέσω υπολογιστή με προσομοιώσεις ενισχυτών (VSTs).

 

Όσο για κιθάρα, δοκίμασε διάφορες όπου βρείς και μην κοιτάς μάρκες αλλά ρώτα για λίγο πιο τεχνικά χαρακτηριστικά (πχ. radious, fret size) για να δεις τι σε βολεύει στο χέρι. Όταν με το καλό καταλήξεις τι σε βολεύει κοιτάς για άλλη κιθάρα.

 

Για να μην τα πολυλογώ η σειρά που θα κοίταγα είναι η εξής:

1. set up κιθάρας

2. ενισχυτής

3. κάρτα ήχου με VSTs

4. πολυεφφέ / πεταλάκια (εσύ αποφασίζεις)

5. κιθάρα

 

Άντε και καλή αρχή..  ;D

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να μην τα πολυλογώ η σειρά που θα κοίταγα είναι η εξής:

1. set up κιθάρας

2. ενισχυτής

3. κάρτα ήχου με VSTs

4. πολυεφφέ / πεταλάκια (εσύ αποφασίζεις)

5. κιθάρα

 

Άντε και καλή αρχή..  ;D

+1 Αυτό είναι το  σωστό και για μένα μόνη ένσταση στο πολυεφφέ αφού η κάρτα ήχου σου γίνεται πεταλιερα με κάποιο πρόγραμμα εαν και εφόσων το pc σου είναι επαρκές (αλλιος ανεβαίνει κατα πολύ το κοστος...).Καποια καλα ηχεία (120 ευρω περιπου τα alessis)θα προσθέσω στην θεση τις πεταλιέρας που θα παίζουν με την κάρτα ήχου . Όταν δεν ενοχλείς παίζεις με τον ενισχυτή που ...ξεβρακώνει τα λάθη σου και όταν ενοχλεις (μεσημέρι ,διαβάσματα τρίτων, παίζεις με την κάρτα και VSTs).Εσύ αποφασίζεις αυτά απο εμένα οπλίσου με υπομονή κάνε λιστα και σιγα σιγά .... καλές αγορές. ;D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπηθείτε με είμαι άνεργος, λέτε τόσο ωραία πράγματα και θυμάμαι αυτό που είχα ξεχάσει: ότι η κιθάρα είναι ένα ακριβό σπορ! Δυστυχώς τώρα αυτή η τρέλα δε γιατρεύεται αν κρίνω από τον εαυτό μου και από σας...

 

Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω την κιθάρα μου σε άλλους ενισχυτές να δω τι παίζει. Ούτως ή άλλως με αυτά που μου λέτε θα αλλάξω και ενισχυτή πιο σύντομα από ότι υπολόγιζα.

 

Με τι μαγνήτες θα πρέπει να ψαχτώ; Προς το παρόν ξέρω μόνο τους Seymour Dunkan & EMG. Για να πετύχω rock ήχο, μάλλον αυτοί δεν είναι οι κατάλληλοι. Το λέω αυτό γιατί στο ωδείο παίζω σχεδόν αποκλειστικά blues & jazz, οπότε αν πάρω μαγνήτες μόνο για rock/metal μάλλον δε θα μπορώ να παίξω ότι μου βάζει ο δάσκαλος.

 

Επίσης άκουσα στο youtube το πεταλάκι αυτό και βγάζει ήχο hammond και έπαθα πλάκα

14062410043338f.jpg

 

να ψαχτώ για αυτό όταν θα είμαι καλύτερος κιθαρίστας ή είναι για πολύ ειδικές καταστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπηθείτε με είμαι άνεργος, λέτε τόσο ωραία πράγματα και θυμάμαι αυτό που είχα ξεχάσει: ότι η κιθάρα είναι ένα ακριβό σπορ! Δυστυχώς τώρα αυτή η τρέλα δε γιατρεύεται αν κρίνω από τον εαυτό μου και από σας...

 

Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω την κιθάρα μου σε άλλους ενισχυτές να δω τι παίζει. Ούτως ή άλλως με αυτά που μου λέτε θα αλλάξω και ενισχυτή πιο σύντομα από ότι υπολόγιζα.

 

Με τι μαγνήτες θα πρέπει να ψαχτώ; Προς το παρόν ξέρω μόνο τους Seymour Dunkan & EMG. Για να πετύχω rock ήχο, μάλλον αυτοί δεν είναι οι κατάλληλοι. Το λέω αυτό γιατί στο ωδείο παίζω σχεδόν αποκλειστικά blues & jazz, οπότε αν πάρω μαγνήτες μόνο για rock/metal μάλλον δε θα μπορώ να παίξω ότι μου βάζει ο δάσκαλος.

 

Επίσης άκουσα στο youtube το πεταλάκι αυτό και βγάζει ήχο hammond και έπαθα πλάκα

14062410043338f.jpg

 

να ψαχτώ για αυτό όταν θα είμαι καλύτερος κιθαρίστας ή είναι για πολύ ειδικές καταστάσεις;

 

 

Φίλε μου αυτό είναι πολύ εκλεκτό πεταλάκι, αλλά δεν κάνει για μέταλ. Κάνει μόνο για "ηλεκτρονική μουσική" - ρώτα και τον Satanas που είναι ειδικός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπηθείτε με είμαι άνεργος, λέτε τόσο ωραία πράγματα και θυμάμαι αυτό που είχα ξεχάσει: ότι η κιθάρα είναι ένα ακριβό σπορ! Δυστυχώς τώρα αυτή η τρέλα δε γιατρεύεται αν κρίνω από τον εαυτό μου και από σας...

Χμμμμμ, έχω μια Gibson, και παίζω με μια Greg Bennett (Samick)! ::)

 

Για ξαναδές το αυτό περί ακριβού σπορ! 8)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου