Προς το περιεχόμενο

Ρέπλικα κιθάρες


Castle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Η κιθάρα σου δεν ξέρω ποιά είναι, αλλά γενικά οι Ibanez είναι τίμια οργανάκια για αρχάριους, οπότε βρες ένα μάστορα να σου κάνει ένα καλό set up για να βεβαιωθείς οτι παίζει καλά και μείνε λίγο ακόμα με αυτήν.

 

 

σωστο κ αυτο!

 

Χμμμμμ, έχω μια Gibson, και παίζω με μια Greg Bennett (Samick)! ::)

 

Για ξαναδές το αυτό περί ακριβού σπορ! 8)

 

εδωσα 1600ευρω για τη gibson προ 10ετιας κ παιζω με τη squier (350euro)...αυτο ξαναπεστο!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εδωσα 1600ευρω για τη gibson προ 10ετιας κ παιζω με τη squier (350euro)...αυτο ξαναπεστο!

Χμμμμμ, έχω μια Gibson, και παίζω με μια Greg Bennett (Samick)! ::)

 

Για ξαναδές το αυτό περί ακριβού σπορ! 8)

Αν ρωτήσω γιατί ενώ έχετε ακριβές άρα καλές κιθάρες παίζετε με τις φθηνές, θα με πείτε εντελώς ντουβάρι;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Electro-harmonix B9 πεταλάκι - ~185€

 

Κάρτα ήχου για υπολογιστή με software προσομοίωσης για όλα τα πεταλάκια του κόσμου (vsts) ~ 150-200€

 

Just saying...

 

 

ΥΓ. Μην τρελαίνεσαι για μαγνήτες. Με τα πάντα μπορείς να παίξεις τα πάντα.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Electro-harmonix B9 πεταλάκι - ~185€

 

Κάρτα ήχου για υπολογιστή με software προσομοίωσης για όλα τα πεταλάκια του κόσμου (vsts) ~ 150-200€

 

Just saying...

 

 

ΥΓ. Μην τρελαίνεσαι για μαγνήτες. Με τα πάντα μπορείς να παίξεις τα πάντα.

Έχεις κάποια πρόταση; Κάποια στιγμή θα πάρω ολόκηρο νέο πύργο οπότε αν υπάρχει αυτό που λες θα το κοτσάρω αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Λοιπόν αυτό που χρειάζεσαι είναι ουσιαστικά 2 πράγματα:

μια κάρτα ήχου (συνήθως εξωτερική) που θα συνδέει κιθάρα και υπολογιστή και

ένα πρόγραμμα που θα σου δίνει προσομοιώσεις ενισχυτών, εφφέ κτλ στο σήμα που θα παίρνει.

Συνήθως οι κάρτες έχουν και ένα δικό τους προγραμματάκι αλλά δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις αυτό.

 

Από κάρτα ήχου ρίξε μια ματιά στο site, έχει αρκετές προτάσεις (M-audio, Line6...).

Από s/w πολύ γνωστό είναι το guitar rig που νομίζω χρησιμοποιούν οι περισσότεροι.

 

Εγώ έχω και προτείνω την κάρτα ήχου UX2 της Line6, η οποία σου δίνει και το δικό της λογισμικό Pod Farm2 που έχει αρκετό πράμα μέσα και φυσικά συνεργάζεται και με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα τύπου Guitar rig.

 

 

Εναλλακτική πρόταση είναι μια πεταλιέρα τύπου Line6 HD500, AmpliFi κτλ που να συνδέεται και σαν κάρτα ήχου στο pc με ενσωματωμένα εφφέ που χρησιμοποιείται και σε Live απευθείας στην κονσόλα.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο ως κάρτα ήχου σε pc οπότε δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες για αυτό, αλλά όλο και κάποιον θα βρεις εδώ μέσα να ξέρει  :)

 

Αν φτιάξεις pc πάντως για να ασχοληθείς με τέτοια, μην λυπηθείς την RAM, θα την χρειαστείς..  ;) ;)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου