Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ άπαντες ως νέο μέλος. Παίζω εδώ και σχεδόν 3 χρόνια αυτοδίδακτος, αρχικά σε μια κλασική και πλέον σε μια Malibu (κόπια strat) - όλες δανεικές. Οπότε ήρθε η μεγάλη στιγμή να αγοράσω την πρώτη δική μου κιθάρα. Το μπάτζετ για κιθάρα κι ενισχυτή είναι 400 (το πολύ 500) ευρώ.

 

Θέλω μια κιθάρα ευκολόπαιχτη, που να μπορεί να βγάλει κάμποση βρωμιά, αλλά σχετικά versatile κι έχοντας πιάσει κάμποσες, κατέληξα στις Ibanez.

 

Παίζω και γράφω κυρίως alternative metal και δευτερευόντως ό,τι να 'ναι. Πχ. System of a Down, Faith no more, Rage against the machine, Dead Kennedys, Porcupine Tree αλλά θέλω να μπορώ να παίξω και κανα Frank Zappa, Pink Floyd κλπ.

 

Έχω καταλήξει σε αυτές:

 

http://www.trimis.com.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=6381

 

http://www.trimis.com.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=6332

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_ic500_bk_iceman.htm

 

Η Iceman είναι λίγο εκτός μπάτζετ, αλλά τη ζαχαρώνω καιρό. Ξέτετε γιατί την έχει ρίξει τόσο ο θωμάς, απ' ότι θυμάμαι ήταν στα 600-700 αυτές.

 

Άν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε, ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλως ήρθες φίλε,

 

Οι ibanez είναι "τίμιες" κιθάρες, έχουν εξαιρετική σχέση τιμής/ποιότητας. Εγώ μετά από 35 χρόνια ηλεκτρικής και πολλές εναλλαγές μοντέλων, κατέληξα στη συγκεκριμένη εταιρια ακριβώς γι αυτό το λόγο.

 

Επίσης ταιριάζουν για αυτό που τις θέλεις

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φίλε μου,

 

Να σου πω και γω με την σειρα μου οτι πραγματι οι Ibanez αξιζουν τα λεφτα τους.

Ομως δεν εχουν υψηλη αξιας πωλησης, γιαυτο θα προτεινα να κοιταξεις στα μεταχειρισμενα.

 

Αν δεν θελεις μεταχειρισμενα τοτε πηγαινε στον Τριμη και δοκιμασε, σιγουρα θα βρεις καποια να σου ταιριαζει στα χρηματα σου.

 

Θεωρουνται μεταλλοκιθαρες, κακως κατ'εμε, αλλα με εναν καλο ενισχυτη και το αναλογο σετ μαγνητων μπορεις να παρεις πολλους ηχους.

 

Σχετικα με την Iceman δεν ξερω για την πτωση της τιμης, αλλα ξερω σιγουρα οτι γερνουν προς τα μπροστα οταν την φορας με ζωνη. Μπορει να ετυχε στο μοντελο που δοκιμασα που αυτο -> http://www.guitarworld.com/files/imagecache/featured-node/sites/future.p2technology.com/files/dforce.jpg οποτε αν σε ψηνει να αγορασεις μια πρεπει να την δοκιμασεις με ζωνη!

 

Γραφοντας "γερνει" εννοω αυτη την κλιση που εχει η κιθαρα προς τα μπροστα και φαινεται στην φωτογραφια. Προφανως και ο κιθαριστας στην φωτογραφια την κανει επιτηδες και "γερνει" μπροστα οπως την κραταει αλλα εχει και απο μονη της αυτο το θεμα.

 

Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω!!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά από το 2010 έχω την RG 370dx και είμαι πολύ ευχαριστημένος...γρήγορη ταστιέρα μαγνήτες που σπλιτάρουν. Αξίζει και με το παραπάνω το κάθε ευρώ που δίνεις. Αναβάθμιση δεν έχει χρειαστεί να της κάνω, γενικά είναι πολύ καλά όργανα στο μπάτζετ που διαθέτεις! Τώρα την τελική απόφαση θα την πάρεις εσύ οπότε εμπιστεύσου τα χέρια σου και τ΄αυτιά σου, εμείς απλώς γνώμες και εμπειρίες θα σου πούμε!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστω άπαντες για τις πληροφορίες, μου είναι πολύ χρήσιμες.

Αυτές στις οποίες λέω πως έχω καταλήξει, τις έχω παίξει (εκτός από την IC500, αλλά έχω παίξει άλλη Iceman). Η SA μου φάνηκε πολύ versatile και φοβερά βολική στο χερι, αλλά κάπως ψόφια στο drop d που συνηθίζω να παίζω. Η RG πιο μεταλάδικη. Για το neckdive της Iceman το έχω ξαναακούσει. Δε λύνεται αυτό χωρίς να αλλάξεις θέση στα strap buttons?

Προτείνετε καμιά άλλη στα 300-400€?

 

Όσον αφορά τον ενισχυτή, τι προτείνετε στα 100€? Τον θέλω για παίξιμο στο σπίτι, άντε και για καμιά πρόβα πάλι σε μικρό χώρο. Για effects φαντάζομαι πρέπει να ανέβω σε μπάτζετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσον αφορά τον ενισχυτή, τι προτείνετε στα 100€? Τον θέλω για παίξιμο στο σπίτι, άντε και για καμιά πρόβα πάλι σε μικρό χώρο. Για effects φαντάζομαι πρέπει να ανέβω σε μπάτζετ?

δες και αυτον ---> http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm

Αξίζει το κάθε cent που θα δώσεις.

τώρα που ρώτησες για ενισχυτή θα ακούσεις πολλες προτροπές για λαμπάτους. Γνώμη μου είναι πως σε αυτό το budget (κιθάρα + amp) δεν έχεις και πολλες επιλογές για λάμπα.

όλοι παιξαμε με τρανζιστορ και δεν πάθαμε τιποτα..όταν νομίζεις οτι χρειάζεσαι κάτι παραπανω τότε go for it.

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ανέβω στα 150-200 ευρώ για ενισχυτή,  υπάρχουν επιλογές για λάμπα? Αν όχι, ποιές είναι οι καλύτερες επιλογές για solid, πέραν του mustang που πρότεινε ο φίλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου