Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας!

 

Ψάχνω να αγοράσω ενισχυτή για το μπάσο μου.

Το μπάτζετ μου είναι max 500 ευρώ

Τον ενισχυτή τον θέλω κυρίως για εξάσκηση στο σπίτι, αλλά μια στο τόσο θα ήθελα να μπορώ να τζαμάρω χαλαρά με κανένα φίλο (Δηλαδή όχι με κανένα drummer που αφήνει το κορμί του πάνω στα τύμπανα ούτε κανέναν κιθαρίστα μου τερματίζει τον ενισχυτή)

Από είδη μουσικής είμαι αρκετά ευέλικτος (stoner, rock, fuck, jazz κλπ) οπότε το φάσμα είναι μεγάλο και όχι τόσο συγκεκριμένο.

 

Από μια αναζήτηση που έχω κάνει έχω βρει αυτούς τους ενισχυτές:

Gallien Krueger MB115-II

Ampeg BA-115 V2

Fender Rumble 200 2014

EBS Classic Session 120

 

Έχω δει επίσης:

Markbass CMD JB (αλλά δεν έχει έξοδο για ακουστικά)

TC Electronic BG250-210 (δεν με πολύ ενδιαφέρουν τα εφέ αυτή τη στιγμή οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τα λεφτά άμα είναι να μην χρησιμοποιήσω το TonePrint)

 

Εσείς τι μου προτείνετε; (είτε από αυτούς είτε από άλλους ενισχυτές)

Δεν έχω κοιτάξει καθόλου για κεφαλί-καμπίνα γιατί δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει σε αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από τους παραπάνω μάλλον θα πήγαινα προς Fender μεριά, μου φαίνεται ως το καλύτερο value for money. Και θεωρείται και δυνατός σε ένταση.

 

Αμέσως μετά θα έβαζα τον GK και τον TC E.

 

Οι Markbass αν και έχουν καταπληκτικές κεφαλές (έχω εναν LM3 και έχει απίστευτο ήχο) δε μου πολυαρέσουν οι καμπίνες τους οπότε o combo δεν ξέρω τι θα λέει.

 

Οι ΕΒS είναι λίγο overpriced κατα την άποψή μου, και οι classic σειρά στις καμπίνες έχει χαμηλή ευαισθησία αν θυμάμαι καλά, οπότε σε συνδυασμό και με τα χαμηλότερα watt του συγκεκριμένου δε θα τον πρότεινα.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω για φέντερ θα πήγαινα. Έχουν ωραίο ήχο γενικά και μια χαρά είναι για τους λόγους που τον θες (για τα watt αναφέρομαι).

 

Αν θες όμως τσέκκαρε και τον TC Electronics. Μια φορά που τον είχα ακούσει σε ένα κατάστημα εδώ στην Λευκωσία μου άρεσε πάρα πολύ ( ήταν το 15'' ηχείο για να είμαι ειλικρινής).

Bad Habit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, το ξέρω τα λεφτά είναι περισσότερα αλλά......

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_bh_500_bundle_4.htm

 

Τα bundles που έχει βγάλει η TC είναι τραβηχτικά και ευέλικτα, όπως και να το δεις.

 

ΜΦΧ

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΕΒS είναι λίγο overpriced κατα την άποψή μου, και οι classic σειρά στις καμπίνες έχει χαμηλή ευαισθησία αν θυμάμαι καλά, οπότε σε συνδυασμό και με τα χαμηλότερα watt του συγκεκριμένου δε θα τον πρότεινα.

 

με αφορμή αυτό το σχόλιο, έχω παρατηρήσει οτι σε διάφορες συζητήσεις στο forum, οι ενισχυτές της ebs δεν έχουν ιδιαίτερη πέραση. βρίσκετε την σχέση τιμής - απόδοσης ασύμφορη σε σχέση με τον ανταγωνισμό;

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν EBS και EBS.

Τα κινέζικα δεν έχουν μεγάλη σχέση με τα Σουηδικά.

Τα Vintage δεν έχουν σχέση με τα καινούρια.

Υπάρχει ένα συγκεκριμένο midrange voicing στις (Σουηδικές τουλάχιστον) καμπίνες που είναι love-it-or-loathe-it.

Έπαιξα το ΣΚ με έναν παλιό EBS pre που ο ήχος του ήταν το die-for.

Η καμπίνα που είχα στο test δεν με ξετρέλλανε αλλά άρεσε σε πάρα πολλούς άλλους και, όταν μπήκε από τον συμφορουμίτη αγγελία, έφυγε αμέσως σε έναν ξετρελλαμένο αγοραστή.

Όπως βλέπεις οι αφορισμοί δεν παίζουν και πολύ καλά.

 

Στο αρχικό ερώτημα.....

Οι BG250 (2X8 ή 2X10) είναι πάρα πολύ καλό value for money.

O Roland Cube 100 θα σε εκπλήξει με τις δυνατότητές του

Η Markbass με τον CMD JB είναι πάντα σταθερή αξία.

 

Η άποψή μου έχει κατατεθεί πλείστες φορές σχετικά με combo και ξέχωρα κομμάτια και δεν θα ξανακουράσω.

 

O Τερρυ πάντως είναι ενθουσιασμένος με τον αλουμινοHartkecombo που έχει και βγάζει και live με ξεκούραστη πλάτη και τσέπη.

Και όπως και να το κάνουμε, αν και διαφωνούμε ως προς την προσέγγιση, κάτι ξέρει από μπάσο και στήσιμο ήχου.... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχουν EBS και EBS.

Τα κινέζικα δεν έχουν μεγάλη σχέση με τα Σουηδικά.

 

 

 

O Τερρυ πάντως είναι ενθουσιασμένος με τον αλουμινοHartkecombo που έχει και βγάζει και live με ξεκούραστη πλάτη και τσέπη.

 

 

Gallien Krueger12,7 κιλά and I love it... (η μέση μου πολύ περισσότερο).

 

Αναφορικά με τους EBS, πήγα να παίξω σε ένα μαγαζί και είχε ένα κεφάλι Reidmar, με ελάχιστη χρήση, το οποίο... ψόφησε σε χρόνο dt. Κινεζιά...

 

Βέβαια έτυχε, καθώς όταν ξανά έπαιξα εκεί το είχαν αλλάξει και νέος Reidmar στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων- με ωραιότατο ήχο.

 

Είναι πως θα κάτσουν τα ζάρια και φυσικά μια χαρά τα λέει ο Κώστας περί των αφορισμών.

 

Αυτό που κάνει κλίκ σε εμένα, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι «εφιάλτης».

 

Οπότε ότι βολεύει τον καθένα, τα χέρια του, τα αυτιά του, την μέση του κλπ... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν EBS και EBS.

Τα κινέζικα δεν έχουν μεγάλη σχέση με τα Σουηδικά.

 

Αναφορικά με τους EBS, πήγα να παίξω σε ένα μαγαζί και είχε ένα κεφάλι Reidmar, με ελάχιστη χρήση, το οποίο... ψόφησε σε χρόνο dt. Κινεζιά...

 

Βέβαια έτυχε, καθώς όταν ξανά έπαιξα εκεί το είχαν αλλάξει και νέος Reidmar στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων- με ωραιότατο ήχο.

 

Είναι πως θα κάτσουν τα ζάρια

 

κατασκευαστικά η Κινεζική του καταγωγή ίσως βάζει τον αγοραστή σε σκέψεις. πόσο "μακριά" βρίσκονται ηχητικά ο Κινέζος με τον Σουηδό; με 460 ευρώ και κάτι ψιλά ο classic session έχει ωραία πραγματάκια πάνω του. αν παίζει όμορφα ίσως αξίζει μια ματιά και αυτός. έχω έναν "Σουηδό" combo με 15άρι. ήταν ακριβός, αλλά απο τότε που τον πήρα (2007) δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, ευέλικτος ηχητικά, με κάλυψε και σε πρόβες και σε live και σε λίγο θα τον δοκιμάσω σε ηχογράφηση. ποτέ δεν σκέφτηκα να τον αλλάξω ή οτι δεν με καλύπτει.  

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά απο τότε που τον πήρα (2007) δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, ευέλικτος ηχητικά, με κάλυψε και σε πρόβες και σε live και σε λίγο θα τον δοκιμάσω σε ηχογράφηση. ποτέ δεν σκέφτηκα να τον αλλάξω ή οτι δεν με καλύπτει.  

Απαντάς ο ίδιος  ;D

 

Ωραία είναι όλα όταν θες κάτι για το σπίτι και αν πάει κάτι στραβά ο κόσμος δεν χάλασε και λύση θα βρεθεί αλλά όταν είσαι επί σκηνής, ο "συνεργάτης" σου πρέπει να είναι δοκιμασμένος, αξιόπιστος και συνεπής σε αυτό που περιμένεις να σου δώσει και, προσωπικά θεωρώ, ότι δεν παίζει το "ε, να, για τα λεφτά του καλός είναι και είδα κανα δυο κριτικές στο net που λέγαν καλά λόγια και στο φινάλε, και να πάθει κάτι, αγοράζω άλλους δύο για τα λεφτά που ζητάνε οι άλλοι" καθότι τα μαγαζιά είναι κλειστά εκείνη την ώρα. ;D

 

Προσοχή γιατί δεν λέω το απλοϊκό (το λέω ευγενικά) το Κινέζικο κακό - αλλά το ΓερμανικοΑμερικανικοΣουηδικό καλό.

Τώρα πως μπορεί κανείς να αντιληφθεί και πόσο αξιολογεί κανείς την συνέπεια και την φερεγγυότητα, είναι προσωπική υπόθεση. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου