Προς το περιεχόμενο

Τι απολαμβάνω να βλέπω στις αγγελίες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιουμοριστική διάθεση, χωρίς κάποια πρόθεση να θίξω κανέναν (αν κάποιον ενόχλησα του ζητώ συγνώμη), καθώς έχω γράψει κι εγώ ουκ ολίγα μαργαριτάρια στις δικές μου αγγελίες...

 

1. «τιμή συζητήσιμη, όχι παζάρια» - οπότε μάλλον θα συζητήσουμε γενικότερα «για τον τιμάριθμο», όπως ο Ντίνος Ηλιόπουλος και ο Γιώργος Κωνσταντίνου στον «φίλο μου τον Λευτεράκη»…

2. «original, αναβαθμισμένη με…. και με… και με…» - ο ορισμός της αυθεντικότητας!

3. «μάρκα κάψε με, δεκτή ανταλλαγή με Χ» (όπου συνήθως το Χ είναι του ιδίου τομέα, αλλά παγκοσμίως καταξιωμένη μάρκα/μοντέλο, με μεγάλη αξία μεταπώλησης) – τώρα το γιατί άραγε να θέλει κανείς να ξεφορτωθεί το boutique όργανο του, ανταλλάσσοντας το με τη μπακατέλα/αντιγραφή/no name κλώνο/κλπ του πωλητή, ακόμα η επιστήμη δεν το έχει διευκρινίσει…

4. «αγορασμένη από Χ» (συνήθως γνωστό κατάστημα της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης) – όπου μάλλον το όργανο θα πήρε προστιθέμενη αξία από το mojo του καταστηματάρχη, γι αυτό και αναφέρεται η συγκεκριμένη πληροφορία…

5. «μόνο για όσους ξέρουν» (φράση η οποία γράφεται συνήθως χωρίς καμία επεξήγηση περί της κατάστασης του μηχανήματος, απευθυνόμενη προφανώς σε όσους έχουν το κληρονομικό χάρισμα να τη μαντέψουν) – όσο για εμάς τους υπόλοιπους, ως υποψήφιους αγοραστές, ούτε να μας…

6. «fotos από internet, σε όποιον θέλει στέλνω φωτό του μηχανήματος» - τώρα λέω εγώ, έτσι μου ‘ρθε, αφού τις έχεις, μήπως να τις έβαζες κιόλας;

7. «πωλείται λόγω ανάγκης, δεκτές και ανταλλαγές» - απολύτως λογικό…

8. «υπεράριστη κατάσταση, λείπει το…» - μάλλον αυτό που λείπει, πρέπει τελικά να βελτιώνει την κατάσταση του μηχανήματος και να τη μετατρέπει σε υπέρ-άριστη

9. «από studio πρόβας, χρήση εσωτερική» - από το οποίο μπορεί να πέρασαν στρατιές ολόκληρες στα βάθη των αιώνων, αλλά αυτό δε σημαίνει και τίποτα….

10. «τιμή πώλησης τόσο, τιμή ανταλλαγής περισσότερο» - κάτι μαγικό μάλλον συμβαίνει κατά την ανταλλαγή και το όργανο αναβαθμίζεται!

11. «ολοκαίνουργιο, της χρονιάς τάδε» - συνήθως 5 έτη πίσω και βάλε, όπου το «βάλε» μπορεί να φτάσει και την εικοσαετία…

12. «σπασμένο headstock, το οποίο όμως επισκευάστηκε και έγινε καλύτερο από καινούργιο!» - αχ, και που να ήξερε ο κατασκευαστής (συνήθως η Gibson) πως αυτό είναι ΤΟ κόλπο και πουλά τα όργανα άσπαστα…

13. «αγαπημένο, πωλείται λόγω μη χρήσης» - ευτυχώς που δεν το απεχθανόσουν κιόλας…

14. «αγορασμένη πριν λίγους μήνες, πωλείται τόσο» (όπου το «τόσο» σημαίνει πως την πουλάω μεταχειρισμένη, παραπάνω από την τρέχουσα τιμή καινούργιου, κι αυτή στο ακριβότερο μαγαζί της αγοράς) – δηλαδή αφού την πάτησες εσύ, χωρίς να κάνεις έρευνα αγοράς, πρέπει να την πατήσουμε κι εμείς…

15. «οι … να μην ενοχλήσουν» - ξεπέζεψε και λιγάκι από το αγέρωχο άτι σου φίλε….

16. τελευταίο και καλύτερο, το διαχρονικό: «δεν τα φτιάχνουν πια έτσι» - ε, όχι βέβαια, αφού ως γνωστόν μετά την ημερομηνία παραγωγής του δικού σου οργάνου (συνήθως κάπου στα 80’s), το παγκόσμιο RnD σταμάτησε να υφίσταται…

 

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που απολαμβάνω, να βλέπω στις αγγελίες (στα όρια του εκνευρισμού, πλέον) είναι ορθογραφικά και συντακτικά λάθη.

 

Τώρα, σε σχέση με κάποια από όσα αναφέρεις

 

6.  «fotos από internet, σε όποιον θέλει στέλνω φωτό του μηχανήματος» - τώρα λέω εγώ, έτσι μου ‘ρθε, αφού τις έχεις, μήπως να τις έβαζες κιόλας;

 

Υπάρχουν περιορισμοί σε σχέση με το μέγεθος των φωτογραφιών, που μπορούν να ανέβουν, οπότε είναι εύκολη λύση η χρήση υλικού από το νετ και η αποστολή των πραγματικών φωτογραφιών, μέσω mail.

 

10.  «τιμή πώλησης τόσο, τιμή ανταλλαγής περισσότερο» - κάτι μαγικό μάλλον συμβαίνει κατά την ανταλλαγή και το όργανο αναβαθμίζεται!

 

Εδώ, αυτό που εννοείται είναι ότι για cash, μπορεί ο πωλητής να δώσει αρκετά χαμηλή τιμή, για να φύγει το προϊόν, γρήγορα. Δε σημαίνει, όμως, αυτό ότι για την περίπτωση της ανταλλαγής, θα προταθούν αντικείμενα σε σχέση με τη "σκοτωμένη" τιμή.

Προσωπικά, ο "κανόνας", που ακολουθώ στις ανταλλαγές είναι να υπολογίζω την τιμή, που έχει καινούργιο ΤΩΡΑ ένα προϊόν, σε συνάρτηση με το πόσο συχνά ή σπάνια εμφανίζεται στις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17. Πωλείται ενισχυτής Χ, θέλει επισκευή, δεν ξέρω τι έχει αλλά δεν πρέπει να είναι κάτι σοβαρό.  (σε τιμή που 5 άλλοι γύρω του πουλάνε ίδιου επιπέδου ενισχυτές χωρίς βλάβη)

 

Επίσης αυτός που εδώ και μερικούς μήνες προσπαθεί να πουλήσει τη Zoom GFX-8 120Ε...  και μερικοί άλλοι με εξίσου αρχαίες πεταλιέρες σε τριψήφια τιμή...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

stamkosk εξαιρετικό post! Ιδανικά θα ήθελα (και προσπάθησα αλλά μετάνιωσα) να προσθέσω τα περισσότερα στους Κανονισμούς. Που να δεις τι βλέπουν τα ματάκια μου στο καθημερινό ξεσκαρτάρισμα των αγγελιών...  ;D

 

"Εξυπνοι" εναντίον "ηλιθίων"!

 

Οσον αφορά τις φωτογραφίες, οι περιορισμοί στις διαστάσεις αφορούν το μέσο όρο ανάλυσης οθόνης των επισκεπτών, που παρεμπιπτόντως έχουν αυξηθεί εδώ και αρκετό καιρό. Είναι όμως παράλογο να θελεις να ανεβάσεις 4 φωτογραφίες απο 6mb η καθεμία, σύνολο 24mb! Ούτε δισκογραφία να ανέβαζες ρε φίλε... Δεν είναι δικαιολογία το ότι δεν... χωράνε οι φωτογραφίες και "γι αυτό δεν τις ανεβάζει". Κάτι μυρίζει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις "βιντατζ" κιθαρες του 1983  και τις "συλλεκτικες" που τις βρισκεις στα πανερια ξεχασατε & στεναχωριεμαι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 7 ειναι οντως απιστευτο....εχω μεγαλη αναγκη χρηματων....δεκτη ανταλλαγη με suhr!!!!

 

το 15 ειναι μεγαλη χαζομαρα...εκτος των αλλων σε εναν που τολμησα να στειλω για ανταλλαγη τελικα εγινε το deal!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τις "βιντατζ" κιθαρες του 1983  και τις "συλλεκτικες" που τις βρισκεις στα πανερια ξεχασατε & στεναχωριεμαι... ;D

 

;D ;D ;D

 

Φίλος άσε. Πολύ... vintage & all original στις αγγελίες από καιρού εις καιρόν  ;)  ;D

 

Ε, ότι το μισό όργανο μπορεί να είναι κάτι άλλο... ποιος κοιτά αυτές τις λεπτομέρειες  ;D

 

 

ΥΓ: Και τα ορθογραφικά που θίγει ο mustafank, πολλές φορές είναι απόλαυση.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου