Προς το περιεχόμενο

Τι απολαμβάνω να βλέπω στις αγγελίες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To θέμα με τις τιμές στις αγγελίες το έχουμε ξανασυζητήσει και νομιζω η πλειοψηφεία εδώ μεσα συμφώνησε στό ότι είναι δικό μου πρόβλημα αν εμένα με έπιασαν κορόιδο και μου πούλησαν ένα πετάλι πχ που έχει 30€, στα 60€...δεν είναι λογικό να το πουλήσω μετά εδώ στα 50....γιατί είναι ελεύθερη αγορά και ο άλλος θα προτιμήσει να το αγοράσει στα 30 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ! Βέβαια αν μιλησουμε για τη συγκεκριμένη περίπτωση, το 30 με το 27 δεν είναι μεγάλη διαφορά αν είναι σε κατάσταση καινούριου το πετάλι και αν υποθέσουμε ότι εσύ απο τον Γερμανό θα αγόραζες ΜΟΝΟ αυτό (άρα +20€ μεταφορικά) τελικά δίνεις 3€ παραπάνω και το έχεις στη πόρτα σου και σε μία μέρα...οπότε η "κριτική" μου δεν αναφέρεται στο συγκεκριμένο προιόν - αγγελία...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To Bad Monkey έχει πλέον 29 καινούριο και σε πολλά ελληνικά καταστήματα οπότε το να υπολογίζει κάποιος και τα μεταφορικά είναι too much, γενικά. Εγώ πχ. δεν έχω πληρώσει ποτέ μεταφορικά από thomann καθώς πάντα βρίσκω φιλους που συμπληρώνουμε μεγάλη παραγγελία και τα γλυτώνουμε και φαντάζομαι αρκετοί κάνουν το ίδιο.

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/musical-instruments/guitars-basses/guitar-bass-effects/pedals-and-stompboxes/distortion-pedals/digitech-bad-monkey.html

 

Το συγκεκριμένο το είχα αγοράσει από thomann πριν αρκετά χρόνια στα 38 ευρώ.

Δεν θελω να το πουλήσω αλλά αν το έκανα θα το έδινα σίγουρα κάτω απο 25.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάμε σε 4-5 posts μια δαφορά 3-4 ευρώ, σε μια πώληση από επαρχία, ενώ ο  πωλητής εσωκλείει και καλωδιάκι και δέχεται και ανταλλαγές και κάνει και πώληση-πακέτο με άλλη αγγελία του και είναι και τα μεταφορικά δικά του. ΕΛΕΟΣ! Όχι, δεν έχω ΚΑΜΙΑ σχέση με τον πωλητή, αλλά ΝΗΣΑΦΙ.

 

 

Το οποίο αποδεικνύει ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα, όχι για να... πωλήσεις πετάλι / μαγνήτη, αλλά και για να... κινηθείς σε μια οπισθοδρομική χώρα όπως η Ελλάδα είναι η ΜΙΖΕΡΙΑ και η ΞΕΡΟΛΙΑΣΗ. Δεν σ'αρέσει / δεν συμφωνείς με την τιμή; Πολύ λογικά, προχώρα παρακάτω.

 

 

Έχω την τύχη να είμαι σταθερό μέλος σε 2 πολύ μεγάλα fora του εξωτερικού. Οπότε, την τελευταία πενταετία έχω κάνει, όχι μόνο πωλήσεις (στις οποίες πάντα περιλαμβανόταν paypal, οπότε υπήρχε και η ανάλογη ασφάλεια) αλλά και ανταλλαγές πεταλιών με παιδιά από όλες τις κατωθι χώρες: 

 

Σουηδία

Αγγλία

Ισπανία

Ελλάδα

Μαλαισία

Αυστραλία

Καναδά

Αμερική

Ιταλία

Τσεχία

 

Για μαντέψτε ποιός λαός έχει τους πιο δύσπιστους, ξενοφοβικούς, καχύποπτους και αγενείς κατοίκους  (σύμφωνα με το μικρό μου δείγμα); Ναι, αυτοί που υποπτεύεστε...

 

Εδώ και λίγους μήνες αποφάσισα ότι δεν ξαναπουλάω στην Ελλάδα, για να αποφύγω όλα τα παραπάνω. Παζάρια, προτάσεις για ανταλλαγές πολυ χαμηλότερης αξίας, παρακάλια να "κρατήσω" αντικείμενα για μελλοντική αγορά που ποτέ δεν συμβαίνει, αγένεια, αδιαφορία ("ουπς, ναι ξέχασα να σε ενημερώσω ότι...") κλπ.

 

Ανταλλάσω πετάλια με παιδιά από την άλλη άκρη του κόσμου και, εκτός από τις πληροφορίες για την συναλλαγή (η οποία κανονίζεται με 1-2 μηνύματα), μιλάμε και ανταλλάσουμε απόψεις και γνώμες για τον εξοπλισμό μας, για τί δουλεύει με τί, τί είχαμε, τί πήραμε στην θέση του και ούτω καθεξής. Στην Ελλάδα η φάση είναι : "φιλαράκι, το έστειλες; Σίγουρα; Καλά, ναι, εμένα κάτι μου έτυχε, το στέλνω αύριο."

 

Και για να μην πει κανείς ότι υποστηρίζω ότι είμαι αλάνθαστος, ας διαβάσει το προηγούμενό post μου στο ίδιο thread. Αλλά κατέληξε να είναι ένα νημα 15 σελίδων στο οποίο ο καθένας "καταγγέλει" σχεδόν οποιονδήποτε τρόπο έχει αποφασίσει ο οποιοσδήποτε άλλος να πωλήσει ο,τιδήποτε, με τις 2-3 φωνές με προτάσεις βελτίωσης (που σίγουρα χρειαζόμαστε) να χάνονται μέσα στην οχλαγωγία των υπολοίπων.

 

Ας κοιτάξει ο καθένας μας πως θα βελτιώσει την δική του κοινωνική (διαδικτυακή ή όχι) συμπεριφορά και ας σταματήσει να "καταγγέλει" τί δεν του αρέσει στους άλλους. Μπας και αλλάξει ΚΑΤΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προσωπικά στα pm. Το Forum δεν είναι κυτίο παραπόνων των Αγγελιών. Σε πρώτο χρόνο το thread κλειδώνεται, και τα πολύ προσωπικά posts σβήστηκαν.

 

Μερσί.  8)

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου