Προς το περιεχόμενο

απορια περι προενισχησης


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω την εξης απορια...

εχω μπασσο passive και το  eq του ενισχητη δεν πολκαταλαβαινει απο ρυθμηση...

μπορω να βαλω κατι σαν την προενισχηση απο active μπασσο(πριμα-μεσσαια-μπασσα)

χωρις να πειραξω το οργανο δλδ σε μορφη πεταλιου?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα bossακι ge-7.

Αποδεδειγμενο βρωμοσκυλο πολλα χρονια τωρα. ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το boss είναι σίγουρα μια καλή και δοκιμασμένη λύση ως eq, αλλά το EBS (αν και οι ενισχυτές της μου είναι αδιάφοροι) περνάει σε άλλο επίπεδο και μιλάμε πλέον για ένα πετάλι με δυνατότητες πέραν της απλής γραφικής ισοστάθμισης, που σου επιτρέπουν να πειραματιστείς (εύκολα) διαμορφώνοντας "ήχο"... επίσης σημαντικό ότι είναι πολύ καλό για direct ηχογραφήσεις...

σου συνιστώ να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου και αυτό, πριν την τελική σου αγορά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το boss είναι σίγουρα μια καλή και δοκιμασμένη λύση ως eq, αλλά το EBS (αν και οι ενισχυτές της μου είναι αδιάφοροι) περνάει σε άλλο επίπεδο και μιλάμε πλέον για ένα πετάλι με δυνατότητες πέραν της απλής γραφικής ισοστάθμισης, που σου επιτρέπουν να πειραματιστείς (εύκολα) διαμορφώνοντας "ήχο"... επίσης σημαντικό ότι είναι πολύ καλό για direct ηχογραφήσεις...

σου συνιστώ να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου και αυτό, πριν την τελική σου αγορά...

 

+1

 

το boss είναι σίγουρα μια καλή και δοκιμασμένη λύση ως eq, αλλά το EBS (αν και οι ενισχυτές της μου είναι αδιάφοροι) περνάει σε άλλο επίπεδο και μιλάμε πλέον για ένα πετάλι με δυνατότητες πέραν της απλής γραφικής ισοστάθμισης, που σου επιτρέπουν να πειραματιστείς (εύκολα) διαμορφώνοντας "ήχο"... επίσης σημαντικό ότι είναι πολύ καλό για direct ηχογραφήσεις...

σου συνιστώ να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου και αυτό, πριν την τελική σου αγορά...

 

+1

 

Αλλα αντίστοιχης χρήσης, αλλά διαφορετικής "γεύσης" πετάλια:

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_m80_bass_di_plus.htm

http://www.thomann.de/gr/tech_21_sansamp_character_vt_bass_di.htm

http://www.thomann.de/gr/tech_21_sansamp_paradriver_di.htm

http://www.thomann.de/gr/sadowsky_preamp_di.htm

http://www.thomann.de/gr/aguilar_tone_hammer.htm

http://www.thomann.de/gr/tonebone_bassbone.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω την εξης απορια...

εχω μπασσο passive και το  eq του ενισχητη δεν πολκαταλαβαινει απο ρυθμηση...

μπορω να βαλω κατι σαν την προενισχηση απο active μπασσο(πριμα-μεσσαια-μπασσα)

χωρις να πειραξω το οργανο δλδ σε μορφη πεταλιου?

Κατ' αρχήν τα passive δεν έχουν eq αλλά απλώς εξασθένιση πρίμων με έναν πυκνωτή, αν καταλαβαίνω τα μπάσα για τα οποία μιλάς.

 

Στο ερώτημα μιλάς για δύο διαφορετικά πράγματα.

Onboard active preamp με eq στο μπάσο και πεταλάκι eq.

Άλλο το ένα και (σχεδόν) άλλο το άλλο.

 

Θα σε ρώταγα αν το eq το θέλεις για το σπίτι, για live, για έναν ήχο ή για πολλαπλά setup ή αν θα το περνάς από δικό σου gear ή όπου παίζεις στο di του μαγαζιού αλλά δε νομίζω ότι έχει νόημα καθότι είναι προφανές ότι εσύ θέλεις την πρώτη επιλογή (onboard active preamp). Αν όντως, να προτείνουμε μερικές.

 

Αν είναι μόνο για σπίτι θα κοίταζα να βρω τον ήχο μου από το eq του ενισχυτή πριν πάω σε δραστικές αλλαγές στον ήχο του μπάσου σου.

Ακόμα περισσότερο, αν σε τρώει η τσέπη σου, θα έλεγα να κοίταζες να πάρεις μία  αξιοπρεπή portable κεφαλή (κοντά στο budget σου βέβαια) που θα σου λύσει τα χέρια και από ενίσχυση και από eq και από compression και από di.

 

... επίσης σημαντικό ότι είναι πολύ καλό για direct ηχογραφήσεις...

... να έχεις ένα σοβαρό καλοστημένο πεντάχορδο με ένα ζευγάρι καλοσεταρισμένα χέρια και ένα REDDI. Τίποτε άλλο.  ;D

Ο Μιξιάρης θα κάνει τα μαγικά του από κει και πέρα.  ;)

 

Αγόρασα πρόσφατα την stereo προενίσχυση (USIP) της Raven Labs (σαν καινούρια) που σαφώς δεν είναι πετάλι όπως η EBS αλλά rack mounted, με λιγότερα όμως χρήματα από τα υπερβολικά που ζητάει η EBS και την θεωρώ πολύ καλύτερη ηχητικά επιλογή ως pre.

Και υπάρχουν αρκετά τέτοια παραδείγματα ειδικά στα μεταχειρισμένα. Ειδική μνεία θα κάνω σε ένα Lehle RMI Basswitch IQ DI που έπεσε στα χέρια μου (ναι, ακριβό πλέον ως καινούριο, το έχω δει όμως και με 2-2,5 κατοστάρικα σε 2ο χέρι) και είναι απλά φανταστικό εργαλείο (και μέσα και έξω).

Και πολλά πολλά άλλα (που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς και εδώ μέσα αλλά και στο post του Nikoubi - ξέχασες το Eden), rack και πετάλια.

Φτάνει να ξέρεις τι και πως το θέλεις.

 

Θα επαναλάβω όμως και πάλι, ότι, κατά την άποψή μου πάντα, για αρχάριους (αλλά και μη) που θέλουν τα πάντα (με κάποιους συμβιβασμούς βέβαια) εύκολα, σχετικά φθηνά  και στα πόδια τους για να ψάχνονται, να πειραματίζονται και να εξασκούνται, το Zoom Β3 είναι μονόδρομος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναλάβω όμως και πάλι, ότι, κατά την άποψή μου πάντα, για αρχάριους (αλλά και μη) που θέλουν τα πάντα (με κάποιους συμβιβασμούς βέβαια) εύκολα, σχετικά φθηνά  και στα πόδια τους για να ψάχνονται, να πειραματίζονται και να εξασκούνται, το Zoom Β3 είναι μονόδρομος.

 

Επαυξάνω!

 

χωρις να πειραξω το οργανο δλδ σε μορφη πεταλιου?

 

Σχετικά με το ερώτημα του φίλου, είναι ξεκάθαρο πως θέλει κάτι σε πετάλι. Το RMI Basswitch θεωρείται όντως κορυφαίο στο είδος του. Πρόσφατα κυκλοφόρησαν κάποιες πιο απλές εκδοχές του (με eq bass-mid-treble), πιο φτήνες και χωρίς φιοριτούρες (di, fx loop κτλ...). Περισσότερα στο site της RMI.

 

Επίσης άλλο φτηνό πετάλι προενίσχυσης που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Hartke VXL Bass Attack.

 

Εξαιρετικές κριτικές έχουν πάρει και τα πετάλια της Darkglass, αν και είναι ακριβούτσικα.

 

Επιλογές υπάρχουν πάρα πολλές συνεπώς το σημαντικό είναι να έχει πρωτίστως κατά νου ο φίλος τι ήχο ψάχνει (μοντέρνο; vintage λαμπάτο; aggressive;) καθώς κατά κανόνα οι προενισχυτές "χρωματίζουν" τον ήχο.

 

ένα REDDI

 

Πόσο καιρό (και για πόσο ακόμα) θα το ονειρεύεσαι Κώστα;  ;)

Οκ, το παραδέχομαι: και έγω το έχω χαλβαδιάσει αρκετές φορές...

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό (και για πόσο ακόμα) θα το ονειρεύεσαι Κώστα;  ;)

Οκ, το παραδέχομαι: και έγω το έχω χαλβαδιάσει αρκετές φορές...

 

Μπααα. Δεν το ονειρεύομαι. Παίζω όποτε θέλω με αυτό. Στο ξύπνιο μου.  ;) ;D

 

Δεν το θέλω όμως καθότι είναι μεν κορυφαίο αλλά είναι βαρύ, ακριβό και το σημαντικότερο, δεν το χρειάζομαι.

 

Και παρεμπιπτόντως, με τους onboard pre δεν είναι απαραίτητο ότι πειράζεις το μπάσο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα bossακι ge-7.

Και μιας και μιλάμε για μπάσο, μάλλον θα ταν καλύτερα το Boss GEB-7  ;) το οποίο μαζί με το MXR 10-Band eq είναι από τις καλύτερες budget bass eq λύσεις.

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ http://onefryshort.org/e107/page.php?19

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... να έχεις ένα σοβαρό καλοστημένο πεντάχορδο με ένα ζευγάρι καλοσεταρισμένα χέρια και ένα REDDI. Τίποτε άλλο.  ;D

Ο Μιξιάρης θα κάνει τα μαγικά του από κει και πέρα.  ;)

 

επειδή ο μέσος Έλληνας μουσικός (όσο και καλός να είναι), πάσχει από έλλειψη "studio session" παραστάσεων (κουβαλώντας σε αυτό το καλομαθημένο απείθαρχο "μπυροκινούμενο" ::) χέρι, που δικαιολογημένα φυσικά χρησιμοποιεί στις πρόβες και το live), καλό θα είναι, ειδικά αν πρόκειται να γραφτεί direct, να έχει μαζί του κι ένα EBS (ή οτιδήποτε εφάμιλο σε εργονομία και δυνατότητες) ώστε ο μιξιάρης, για να τον βγάλει κατ ελάχιστον Wooten σε 1  ώρα (όπως κατά κανόνα θα του ζητηθεί), να αφιερώσει κανά δεκάλεπτο να βρει έναν ήχο που θα "χωράει" στην επικείμενη μίξη που θα επακολουθήσει και τον υπόλοιπο χρόνο να τον διαθέσει  προσπαθώντας να "λαδώσει" (με μαγικά ή με "γούτσου γούτσου" δεν έχει σημασία) τις  "5χορδες πόρτες" για να μην "τρίζουν"... ;D ;D ;D

 

 

ΥΓ. το REDDI να το φέρει ΜΟΝΟ εάν ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο (πολύ καλό όντως για τα γούστα μου) ηχόχρωμα... αν θέλει κάτι άλλο (ανάλογα και το είδος που υπηρετεί) τσάμπα κόπος (και χρήμα)... ;)

 

ΥΓ2. μη τσιμπήσουν οι μπασίστες... τα παραπάνω ως κανόνας ισχύουν για τα περισσότερα όργανα (πλην κλασσικών, λόγω κυρίως της "πειθαρχίας" και του φυσικού ελέγχου των δυναμικών που απριόρι το είδος που υπηρετούν, απαιτεί)...

 

ΥΓ3. τα "μαγικά" του μιξιάρη είναι ως έννοια, αντιστρόφως ανάλογη με ένα "καλό take"...

και δυστυχώς οι μουσικοί που (καθαρά από τεχνική σκοπιά κι όχι καλλιτεχνική) μπορούν να το προσφέρουν είναι μετρημένοι στα δάκτυλα...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου