Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με εφέ κατά την ηχογράφηση στο cubase 5


reverbfun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου καλησπέρα!!!Και πάλι θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση, τώρα σχετικά με την ηχογράφηση στο cubase.

Υπάρχει δυνατότητα στο cubase την ώρα που ηχογραφώ, να ακούω την φωνή μου με το εφέ του βάθους στα ακουστικά μου, αλλά να μην γράφεται το εφέ την ώρα που ηχογραφώ(δηλαδή το σήμα να ηχογραφείται ''στεγνό'') ώστε να μπορώ να το προσθέσω και να το επεξεργαστώ μετά;

Επίσης γίνεται να ακούω το βάθος από το direct monitoring της εξωτερικής κάρτας ήχου;

Για να βοηθήσω, μιλάω πάντα για εφέ(βάθος κτλ) τύπου software, όχι εξωτερικής κονσόλας με εφέ.

Ευχαριστώ πολύ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και μπορεις,ολα τα εφε (plug ins) που χρησιμοποιεις στα daw ειναι ΜΕΤΑ το  σημα  οποτε απλα κανεις οτι θελεις (αν τα θες τα βαζεις και αν τα θες τα βγαζεις)...δεν "γραφονται" δηλαδη ποτέ ακομα και αν τα ακους κατα τη διαρκεια της εγγραφης.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση!

Δηλαδη εννοεις να ηχογραφεις με το send effect ενεργοποιημενο και μετα απλα να το απενεργοποιεις για να κανεις την επεξεργασια σου?Ρωταω γιατι αρκετες φορες εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερο να ηχογραφουμε το σημα στεγνο χωρις εφε και καπου με μπερδευει αυτο λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΤΑ στεγνα γραφεις ετσι κι αλλοιως,τα εφε τα βαζεις οποτε θες.

Και να θες δεν μπορεις να γραψεις με το εφε δηλ.  ;D

 

το σημα σου δηλ. ακολουθει την εξης διαδρομη

 

ΣΤΟΜΑ  ;D>μικροφωνο>προενισχυση>converters καρτας ηχου>daw channel >εφε (plug ins ) του καθε channel>master bus>converters καρτας ηχου>monitor

 

εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερο να ηχογραφουμε το σημα στεγνο χωρις εφε

 

αυτο το λενε καποιοι (οχι εγω) για ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ hardware effects

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα!Οκ καταλαβα τι εννοεις!

Και κατι τελευταιο, για το direct monitoring της καρτας:Μπορεις να ακους απο εκει την ωρα που τραγουδας τα οποια εφε οπως με το monitoring του cubase?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα!Οκ καταλαβα τι εννοεις!

Και κατι τελευταιο, για το direct monitoring της καρτας:Μπορεις να ακους απο εκει την ωρα που τραγουδας τα οποια εφε οπως με το monitoring του cubase?

 

οχι

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου