Προς το περιεχόμενο

καλωδια για μονιτορς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδες!!!

εχω τα http://www.thomann.de/gr/krk_rp8_rokit_g3.htm και θελω να τα συνδεσω στην καρτα ηχου η οποια ειναι http://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_2i2.htm

λοιπον, τι καλωδια μου προτεινετε?λογω χωρου πρεπει να ειναι 3 με 4 μετρα μηκος....

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλωδια προτείνουμε η τι καλωδια χρειαζεσαι;

 

Γιατι αν κοιτάξεις από πισω την καρτα\μονιτορ η αν διαβασεις τα μανουαλ θα καταλάβεις τι πρεπει να παρεις.

 

Εγω λεω  balanced TRS σε rca. 8)

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά χρειάζεσαι XLR καλώδια balanced, αλλά επειδή η συγκεκριμένη κάρτα ήχου δεν έχει XLR outpouts θα πρεπει να χρησιμοποιήσεις καρφί TRS balanced.

 

εάν οι έξοδοι είναι απλές line unbalanced αναγκαστικά απλό καλώδιο RCA με ανταπτορακι καρφί, μπορείς να βρεις και έτοιμο RCA σε καρφί.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλεπω και η καρτα και τα ηχεια εχουν η μεν εξοδο 1/4 TRS και τα δε υποδοχη 1/4 TRS οποτε αν δεν κανω λαθος υποθετω οτι αυτα χρειαζεσαι. Εκτος και αν το ερωτημα σου αφορα, οχι το ειδος καλωδιου αλλα τη μαρκα και ποιοτητα (επειδη ανεφερες το μηκος το συμπερανα)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλεπω και η καρτα και τα ηχεια εχουν η μεν εξοδο 1/4 TRS και τα δε υποδοχη 1/4 TRS οποτε αν δεν κανω λαθος υποθετω οτι αυτα χρειαζεσαι. Εκτος και αν το ερωτημα σου αφορα, οχι το ειδος καλωδιου αλλα τη μαρκα και ποιοτητα (επειδη ανεφερες το μηκος το συμπερανα)  :)

 

το TRS 1/4 καρφί έχει 3 επαφές όπως το XLR και είναι balanced ενώ στο απλό line έχει 2 και είναι unbalanced, υπάρχει διαφορά στο σήμα, γιαυτό και τα rokit δίνουν εισόδους balanced & unbalanced, το θέμα είναι αν μπορεί να δώσει σήμα balanced και η κάρτα.

 

εάν δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί σήμα balanced που είναι καθαρότερο κ δυνατότερο θα ρέπει να πάει σε απλό line out, αλλά το απλό line υποστηρίζει μόνο rca υποδοχή στα rokit.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

η καρτα πισω εχει  2 balanced monitor outputs – ¼” TRS Jack

πιο πολυ θελω καμια μαρκα να μου προτεινετε η καποιο link...

απλως πρεπει να ειναι 3-4 μετρα τουλαχιστον....

ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου