Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο (checking) νιτρο σε Gibson...αποψεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τις φωτος που ανεβασες,οχι καμμια σχεση η δικη μου....ουτε σε headstock εχει ξεφλουδισει οσο η δικη σου,ουτε στο σωμα εχει κρακς... ακομη κ να την κοιταξεις υπο γωνια.Εχει μονο ραγισματα στο binding καταμηκος της ταστιερας κ μαλιστα το προσεχεις μονο οταν κοιταζεις την κιθαρα σε θεση παιξιματος.Αλλα μιλαμε οτι ειναι κ μια κιθαρα 27 χρονων,οποτε μπορει να τα χει φαει τα ψωμια της... ;D

η δικη σου λογω οτι στο σωμα φαινονται τα νερα σχεδον του ξυλου,ειναι λογικο να εχει (εαν εχει) λεπτοτερο στρωμα χρωματος...κατι τετοιο τελοσπαντων...μξπως για αυτο τον λογο εκανε νωριτερα κρακ?λεω γω τωρα... :)εμενα εχει ενα flip-flop solid νιτρο χρωμα...ξεπερασμενο κιολας...  ;D

αλλα στο headstock δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει ξεφλουδισει τοσο

Gibby.jpg.05a98060741e121d3aa22f654d29a042.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά έντονο το φαινόμενο για τόσο καινούρια κιθάρα.

Δε δικαιολογείται.Ίσως λόγω της υγρασίας που λές οτι είναι έντονη.

Αλλά και πάλι,πιστεύω οτι κάτι δεν έγινε σωστά στην κατασκευή της..Στη θέση σου θα έστελνα ένα email στην gibson με φωτογραφίες να πουν τι φταίει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Leon, πού και πώς την κρατάς την κιθάρα; Είναι αλήθεια ότι για την ηλικία της είναι πολύ το φαινόμενο. Έχω μια Studio κατασκευασμενη τον 12/2008 την οποία φυλάσω στην θήκη της ΠΑΝΤΑ, και είναι σαν να αγοράστηκε εχτές. Μέχρι και την μυρωδιά της έχει...

 

 

Scofield, κουκλάρα και η Custom σου.  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Scofield, κουκλάρα και η Custom σου.  :o

σε ευχαριστω φιλε,να σαι καλα... :) :)

κ επειδη σε προηγουμενο ποστ μου εγραψα λαθος να πω οτι ειναι του 1987(κ οχι του 88 που ανεφερα)

συμφωνω με oselifer κ Εκτορα ...ειναι εντονο το φαινομενο για καινουργια κιθαρα...θα προσπαθησω να ανεβασω κ γω μια φωτο κοντινη απο logo στο headstock για να δειξω την φυσιολογικη φθορα.

1525268905_rsz_0442.thumb.jpg.272e4f771dc9e7e713e59d4dbc9d94b0.jpg

1421019123_rsz_0443.thumb.jpg.eaa5734a255c70322b14a29159642b9f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα ειναι σε σταντ εδω και ενα χρονο για να μην ειμαι ολη την ωρα ανοιξε κλεισε τη βαλιτσα...θελω να πιστευω οτι σχετικα με το σωμα ειναι η εκδοχη του Scofield οτι δηλαδη ειναι natural και δεν εχει "τοσο" χρωμα κατω απο το νιτρο αλλα το headstock πως εξηγειται?Απο την αλλη δεν θελω να την ξαναχωσω στη θηκη και να παιζω με τις αλλες....υποτιθεται οτι θα τη λιωσω και απο τη στιγμη που δεν σκοπευω να την πουλησω...θα ηθελα να ειναι στο σταντ ανα πασα στιγμη διαθεσιμη...εξαλλου τα "μισαωρα" κατα τη διαρκεια της μερρας που παιζω ειναι τελειως random χρονικα...

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η δικιά μου πάντως που είναι παλιά έχει μικρή φθορά στο headstock, μεγαλύτερη στο πίσω μέρος του σώματος. Αλλά η ζημιά είχε γίνει στην Αμερική με πιο βαρβαρο κλίμα, τα χρόνια που την έχω εδω - πάνω από δεκαετια- είναι σταθερή. Προσπαθω να προσέχω τις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας και υγρασίας, αλλά είναι μονίμως στο σταντ και τρώει πολύ ιδρώτα σε λαιβ και προβες

20141112_002423.thumb.jpg.26493cd3047345fed4ede9cf8f8434f7.jpg

20141112_002520.thumb.jpg.b7a83e6aa598a987052e23bce60fb444.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια

κ γω πανω σε σταντ την εχω μονιμα,εχω πανω απο χρονο να την βαλω σε βαλιτσα.

Δεν την εχω κοντα σε καλοριφερ,την εχω χυμα στην μεση περιπου του δωματιου..κ γενικα μ' αρεσει η κιθαρα να ειναι ελαφρως ''ταλαιπωρημενη'' με τα χτυπηματακια της,την σκονη της,κτλ...δεν μ αρεσουν οι καλογυαλισμενες κιθαρες,θελω λιγο mojo. ;D

Δειτε για παραδειγμα την κιθαρα του blasphemer(ex-mayhem),πριν την εγκαταλειψει πως την εκανε... ;D

rsz_10523475_10152132915382461_2113859680_n.jpg.3a9859c80d0e49b1c8643d1d05e44edd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας σε ξενα φορουμ (mylespaul.com) ειδα κοσμο να παλευει να κανει την κιθαρα του ετσι!!!Ο αλλος αφησε την κιθαρα εξω στο φορτηγο στη Μινεσοτα ολη νυχτα και μετα την εβαλε διπλα απο το τζακι....και μαλιστα ξενερωσε που δεν επαθε και τιποτα.Και αλοι προσπαθουν....καποιοι ειπαν οτι οσο πιο συγχρονη η Gibson τοσο πιο δυσκολο το checking...και μετα κοιταω και τη δικια μου που ξεκινησε στην τριετια και αναρωτιεμαι...τελικα δεν ξερω αν ειναι επιτιδευμενο αυτο απο την Gibson η προκειται για κατασκευαστικο λαθος για ελλατωμα η πρωτερημα...η αν τελος παντων "ετσι ειναι τα νιτρα κουμπαρε και οπως θες παρτο"....αλλα δεν ξερω πως πρεπει να το παρω!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου